Lokal saç ekimi ve kısmi saç ekimi terimleriyle de bilinen bölgesel saç ekimi; bölgesel saç kaybı yaşayan kişilerde uygulanabilen, saç köklerinin donör bölgeden toplanması ve saçsız alanlara nakledilmesiyle gerçekleştirilen cerrahi bir saç ekimi prosedürüdür.

Geniş bir alına sahip olanların yanı sıra; tepe ve şakak bölgelerinde hafif açılma şeklinde saç dökülmesi yaşayan hastalarla birlikte; kaza, saçkıran ve mantar hastalıkları da bölgesel saç dökülmesine sebep olabilmekte ve bölgesel saç ekimiyle hastanın saçsız alanlarına saç ekimi gerçekleştirilebilmektedir.

Bölgesel kellik, bazı durumlarda medikal tedavi yöntemleriyle iyileştirilebiliyorken, bazı durumlarda ise saç ekimi tedavisi önerilebilmektedir. Eğer bölgesel dökülme geçici bir dökülme çeşidi değilse, devreye bölgesel saç ekim işlemi girebilmektedir. Donör bölgeden alınan saç köklerinin, kısmi kelleşen bölgeye nakledilmesiyle gerçekleştirilen bölgesel saç ekimi; saçlar kısaltılmadan yapılabileceği gibi, kısaltılarak da yapılabilmektedir. daha çok saçlar kesilmeden yapılır.

bolgesel-sac-ekimi-1

Bölgesel saç ekimi; medikal yöntemlerle tedavi sağlanamayan durumlarda önerilen bir uygulamadır.

Hangi Durumlarda Yapılır?


  • Doğuştan geniş alına sahip olmak.
  • Kaza ve yanma sonucu saçın bir kısmını kaybetmek.
  • Saçkıran ve mantar hastalığı sonucu saçın bir daha çıkmaması.
  • Tepe ya da şakak bölgesinde dökülmeye bağlı olarak saçların açılması.
  • Yapılan yanlış diyetler ve vitamin eksiklikleri de nadir de olsa bölgesel saç dökülmelerinin nedenleri olabilir [1].

Sayılan bu maddeler içerisinde hastalık ve vitamin eksikliği kaynaklı bölgesel dökülmelerinde öncelik ilaç tedavisidir. Saç ekimi, gerekli tedavilerin yapılması sonucu, saç kaybının kalıcı olduğunun kesinleşmesiyle tercih edilmektedir.

Saç ekimi hakkında soru sorun, yanıtlayalım.

Kadın ve erkek fark etmeksizin hangi kıl tipine sahip olursa olsun saç ekimi yapılabilir [2]. Bölgesel ekim için de herhangi bir ayrım gözetilmemektedir. Tüm ekim işlemlerinde olduğu gibi bölgesel saç ekiminde de ilk olarak analiz muayenesi yapılır. Bu analizle saç tipinden, saç kalınlığına, donör bölgenin sıklığına kadar tüm aşamalar değerlendirilmeye alınır. Donör bölgedeki saç köklerinin dökülen yeri kapatıp kapatmayacağı incelenir. Ardından deri yapısı ve alanın bölgesel saç ekimine uygun olduğu, fiziki muayenede de tespit edildikten sonra operasyon kararı alır.

Hangi Bölgelere Yapılır?


Başarılı bir saç ekiminin yolu uzman doktor ve ekibinden geçse de saç ekiminde başarıyı etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerin en önemlilerinden biri de saç ekimi yapılacak alanın büyüklüğüdür. Ekim yapılacak alanın kısmen dar olması, dökülen alanda daha sık bir ekimin gerçekleştirilmesine neden olacağından, ekim başarısı olumlu etkilenmektedir. Kısacası; bölgesel saç ekiminde, ekim yapılacak alanda daha az saç kökü gerektiğinden, donör bölgeden toplanan greftler, dökülen bölge için fazlasıyla yeterli gelmektedir.

Bölgesel saç ekimi, alın-şakakların yanı sıra; tepe bölgesine de uygulanabilen cerrahi bir uygulamadır.

Greftler hakkında daha fazla bilgiye hairsix.com.tr/greft/ bağlantısından erişebilirsiniz. 

Alın Bölgesine Saç Ekimi

Bazı insanların doğuştan alınları geniş olmaktadır. Genellikle kadınlar arasında problem oluşturan geniş alın, alın bölgesine saç ekimiyle daraltılabilir. Çok sayıda greft gerekmediğinden alın bölgesine uygulanan bölgesel ekimi aynı zaman da tıraşsız bir şekilde gerçekleştirmek de mümkündür.

Tepe Bölgesine Saç Ekimi

Genelde erkeklerde görülen tepe bölgesi saç dökülmesi çok rastlanılan bir dökülme çeşididir. Tepeye yapılacak bölgesel saç ekiminde de tıpkı normal saç ekimi gibi saçın şekli ve yönü, göz önünde bulundurulmalıdır. Sadece tepe kısma yapılan bölgesel ekim, tamamen saçsız olan birine yapılacak ekimden çok daha memnun edici olmaktadır.

Tepe bölgeye saç ekimi ne zaman yapılmalı, tepe bölgesindeki kanallar nasıl açılmalı, saç ekiminde tepe bölgesi neden önemlidir?  Detaylı bilgiyi hairsix.com.tr/tepe-bolgesi/ linkinden okuyabilirsiniz.

Yan ve Şakak Bölgesine Saç Ekimi

Yan ve şakak bölgesine saç ekimi türleri içerisinde genellikle en çok tercih edilen bölgedir. Saçların yan köşelerinde, ya genetik olarak ya da sonrasında, çeşitli genişlikte açılmalar olabilmektedir. Sadece yan bölge için de az greft gerektiği için başarılı sonuçlar elde etmek daha kolaydır.

Bölgesel saç ekimi de saç ekimi işlemiyle aynı kurallar doğrultusunda işler. Öncelikli olarak hastanın genel sağlık durumunun operasyona elverişli olması gerekmektedir.

Saçkıran Bölgeye Saç Ekimi

Saçkıran bağışıklık sistemine ve strese bağlı meydana gelen yuvarlak şekle sahip bir dökülme çeşididir. Saçkıranın çeşidine göre değişiklik gösteren tedavi sürecinde, saçkıran bölgede saçın bir daha çıkmayacağı teşhisi, doktor tarafından konulursa ekim yapılabilir. Eğer saçkıran tedavisi hala devam ediyorsa saçkıran bölgeye saç ekimi yapılmamaktadır.

Yara ve Yanık Bölgeye Saç Ekimi

Yara ve yanık bölgeye ekim eğer yara ve yanık bölgede herhangi bir doku kaybına neden olmamışsa mümkün olmaktadır. Yara ve yanık bölgeye saç ekimi için mutlaka o bölgenin canlı bir dokuya sahip olması gerekmektedir.

Şakak, yan ve tepe bölgesi ekimi için acele edilmemelidir. Saç ekiminin yapılması için dökülmenin tamamen durduğundan emin olmak gerekmektedir.

Nasıl Uygulanır?


Bölgesel saç ekiminde de, normal saç ekim operasyonlarında olduğu gibi güncel saç ekim tekniği FUE yöntemi kullanılmaktadır. FUE yöntemi ile bölgesel saç ekiminde, saç köklerinin lineer kesi yapılmadan direkt donör bölgeden küçük punchlar sayesinde alınmasıyla gerçekleşmektedir. Saç kökleri yuvalarından teker teker alınırken, 1 mm’lik küçük punchlar kullanıldığından, işlem sonrası iz kalma ihtimali de oldukça düşüktür [3].

2004 yılından beri uygulanan bu yöntemle bölgesel saç ekimi, lokal anestezi altında rahatlıkla gerçekleştirilmektedir.

  1. Mikro punch yardımıyla saç kökleri etrafında küçük delikler açılır.
  2. Açılan delikler sayesinde gevşeyen kökler, yuvalarından mikro penset yardımıyla yavaşça toplanılır.
  3. Yuvalarından çıkarılan kökler, canlılığını koruyabilsin diye özel bir solüsyon içerisinde serin bir ortamda korunmaya alınır.
  4. Toplama işleminin tamamlanmasının ardından, saç köklerinin ekileceği yuvalar açılır.
  5. Ekilecek alanda kanal açma işleminin tamamlanmasıyla da kökler açılan yuvalara yerleştirilir [4].

Bölgesel Saç Ekimi Sonrası Süreç

Bölgesel saç ekiminde işlemi tamamlandıktan sonra yapılan her türlü saç ekimi gibi ekim yapılan bölge açıkta bırakılır. Saç köklerinin alındığı donör bölge ise pansuman yapılarak, kapatılır. Bu süre içerisinde lokal anestezinin etkisi devam ettiği için kafada uyuşukluk ve boşta kalma hissi oluşabilir. Bu uyuşukluk hissi herhangi bir darbe durumunun yaşanmasına neden olabileceği için kafanın ilk 3 gün iyi korunması gerekmektedir.

Saç ekimi hakkında soru sorun, yanıtlayalım.

Olası darbeler dışında ekim bölgesi tozdan, güneşten de korunmalıdır. Aynı zamanda terlemek de saç köklerine zarar verebileceği için yaklaşık 1 hafta spor ve cinsel ilişki gibi aktivitelerden de uzak durulmalıdır. Spor ve cinsel ilişki gibi alkol kullanımı da belirli bir süre askıya alınmalıdır.  3 günün bitimiyle kabuklaşmaya başlayan yara yerleri artık yıkanmak için hazırdır. İlk yıkamanın hastane ortamında yapılması önerilir. Ancak; ilk yıkama evde yapılacaksa saç kökleri besleyici şampuanla, bastırmadan yumuşak hareketlerle yıkanmalıdır.

Ekim sonrası süreç ile ilgili detaylı bilgiye (yıkama, şok dökülme, köklerin gelişimi ve daha fazlasına) hairsix.com.tr/sac-ekimi-sonrasi/ bağlantısından erişebilirsiniz.

Kadınlarda Bölgesel Saç Ekimi

Makalenin başında da belirtildiği gibi, bölgesel ekim; saç ekimiyle aynı prosedüre sahip olup, kadınlara ve erkeklere de uygulanabilmektedir. Bununla birlikte, erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da saç dökülmesinin tipi anlaşılmadan operasyon yapılamaz. Bilindiği üzere kalıcı saç dökülmesinin dışında, kadınlardaki saç dökülmesi; gebelik, hormonsal, mevsimsel veya bazı ilaçların kullanımından kaynaklı geçici dökülmeler de olabilmektedir. Bu yüzden, dökülmenin tipi anlaşıldıktan sonra hastanın operasyon için uygun olup olmayacağı anlaşılır.

Bölgesel Saç Ekimi Fiyatları

Bölgesel saç ekiminde fiyat kişinin döküldüğü alanın büyüklüğüne göre değişmektedir. Çünkü donör bölgeden alınan greft sayısına göre saç ekimi fiyatı belirlenmektedir. Bölgesel saç ekim operasyonlarında ihtiyaç duyulan greft sayısı daha az olduğu için hem operasyon süresi hem de maliyet az olmaktadır.

Kaynakça

[1] Ayşe Serap Karadağ ve Filiz Topaloğlu, ''Diffüz Alopeside Tedavi'', Türkiye Klinikleri J Dermatol Special Topics, Sayı 6, s: 45, 2013.

[2] Ekrem Civaş, ''Saç Ekiminde Yenilikler Uygulamalar'', Türkdem, Özel Sayı 1, s: 71, 2014.

[3] Dr. Ekrem Civaş, ''FUE Yöntemi ile Köklerin Elde Edilmesi'', Cosmetic Dematology, Cilt 3, Sayı 4, 2010.

[4] Aman Dua ve Kapil Dua, ''Follicular Unit Extraction Hair Tranplant'', J Cutan Aesthet Surg, Sayı 3 (2), s: 79, 2010.