Dhi Saç Ekimi


Tarihçesi 100 yıla yaklaşan saç ekimi teknolojisi, son 20 yılda daha da geliştirilerek doğal görünümü yakalamış ve bugünkü konumuna gelmiştir. 20 yıl öncesine kadar, ensenin üstü 2 kulak arası bölgeden şerit halinde kesilerek alınan saçlı deri ve kökler, belirli işlemlerin ardından saçsız alana nakledilirdi. Operasyon öncesi ve sonrası oldukça zorlu geçen ve FUT olarak bilinen bu teknik, yerini yavaş yavaş FUE’ye bırakmış ve tedavülden kalkmıştır. FUE’de ise kesi tamamen ortadan kalkmıştır. FUE’de öncelikle kafanın arkasındaki saç kökleri tek tek toplanır, saçsız alanda küçük kanallar (delikler) açılır ve saç kökleri bu kanallara yerleştirilir. Operasyon anı ve sonrası FUT’a oranla konforlu geçen FUE Tekniği, doğal görünüm elde edilmesinde de önemli bir yere sahiptir. Son birkaç yılda ise sağladığı avantajlarla Dhi Saç Ekimi öne çıkarak merak uyandırmıştır. Peki, Dhi saç ekimi ne gibi avantajlar sağlar? Dhi saç ekimi kimlere uygulanabilir? Merak ettiğiniz tüm ayrıntılar bu makalede!

Dhi Saç Ekimi Nedir?

Choi/implanter veya kalem tekniği olarak da bilinen Dhi saç ekimi; Direct Hair Implantation teriminin kısaltması olup, “direkt saç ekimi” anlamına gelir. Dhi saç ekiminde, greftler(saç kökleri) FUE’de olduğu gibi mikromotorla tek tek toplanır. Toplama işlemi sonrasında ise saç kökleri çıtçıtlı tükenmez kaleme benzeyen tıbbi bir alete tek tek yerleştirilir ve öncesinde ayrı bir kanal açılmadan saçsız alana direkt yerleştirilir. Her yerleştirme sonrası, boşaltılan kalem yeni saç kökleriyle doldurulur ve operasyon tamamlanana kadar bu şekilde ilerler.

Kalem tekniği olarak da bilinen ve Choi/Implanter adı verilen medikal aletlerle daha sık saç ekimine olanak sağlayan Dhi saç ekimi, uygulayıcı doktor açısından meşakkatli olsa da, ekim yapılan bölgenin daha hızlı iyileşmesiyle de ön plana çıkmaktadır.

Dhi Choi Kalemi


İmplanter Kalem Tekniği ve Doğrudan Saç Ekimi olarak da ifade edilen Dhi uygulaması; ince, silindirik ve keskin uca sahip choi medikal aleti ile gerçekleştirilir. sayesinde kökü saçsız alana yerleştirirken, aynı anda kanalı da açar. FUE saç ekimi tekniğinden farklı olarak kanal açma ve kök yerleştirme işleminin tek seferde yapılmasını sağlayan Dhi, böylece hem saçlı deride kesi oluşumunun hem de donör bölgeden çıkarılan saç kökünün fazla bekletilmesinin önüne geçmiş olur. Dolayısıyla Dhi ile iyileşme süresi kısalmış, hızlı ve doğal sonuçlar elde edilmesi ise kolaylaşmıştır [1].

Önemli Bilgi
Dhi saç ekimi, bir saç ekimi yöntemi değildir, FUE saç ekimi yöntemini kolaylaştıran farklı bir uygulama şeklidir.

Dhi mı, Fue mi?


Saç ekimi yaptırmayı düşünen kişilerin sık sorduğu sorulardan biri de operasyonda uygulanacak saç ekim teniğidir. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; her 2 tekniğin de avantajları bulunmaktadır fakat operasyonda uygulanacak teknik, hastanın ihtiyacı ve eldeki imkanlara göre belirlenmektedir. Örnekle açıklamak gerekirse; hastanın alın, şakak ve tepe bölgelerinde açıklık olduğunu ve 4000 köklük bir ekime ihtiyacı olduğunu düşünelim. Bu durumda FUE Tekniği önerilir. Çünkü saçsız olan alan geniştir. Geniş bir alanı kapatmak için ideal olan teknik FUE’dir.

Eğer hastanın saçsız alanı 2000-3000 köklük bir ekimle kapatılabilecek durumdaysa, bu durumda ise Dhi saç ekimi önerilebilir. Çünkü Dhi, dar alanlarda daha sık ekim yapılabilmesine olanak sağlamaktadır.

Dhi Saç Ekimi Farkları ve Avantajları

Dhi Saç Ekimi Nasıl Yapılır?


Dhi saç ekimi uygulamasında temelde FUE tekniğinin ana hatları izlense de, toplanan köklerin ekimi FUE’den farklı bir şekilde uygulanır. Standart FUE tekniğinde; lokal anestezi, greft çıkarma, kanal açma ve yerleştirme aşamaları takip edilirken [2], Dhi ile gerçekleştirilen saç ekimi uygulamasında kanal açma ve yerleştirme işlemi aynı anda yapılmaktadır.

Dhi Saç Ekimi şu sırayla yapılır:

 1. Ekim yapılacak alana lokal anestezi uygulanır,
 2. Saçsız alan için belirlenen bölgeden greftler çıkarılır,
 3. Çıkarılan greftler, implanter kaleme yerleştirilir ve öncesinde başka bir kanal (delik) açılmadan, kökler  kalem aracılığıyla saçsız alana yerleştirilir ve işlem tamamlanır.
İlginizi çekebilir
Saç ekimi operasyon süreciyle ilgili makale önerisi ⇒  Saç Ekiminin Aşamaları

Lokal Anestezi

Saç ekimi operasyonlarının ilk aşaması olan lokal anestezi hastanın işlem sırasında, ağrı ve acı hissetmemesi için tüm kafa bölgesine uygulanır. Tüm saç ekimi uygulamalarında olduğu gibi Dhi saç ekimi uygulamasının da ilk aşamasını oluşturmaktadır. Anestezik ilaç, bölgesel sinir uçlarını uyararak ekim bölgesinde hiçbir şey hissedilmemesini sağlamaktadır. Sadece bu ilacın saçlı deriye enjekte edilmesi sırasında küçük bir sızı hissedilir o da saniyeler içinde geçer. Gerekli görüldüğü takdirde operasyon sırasında tekrar lokal anestezi uygulanabilir. Lokal anestezi sırasında iğneden korkanlara ya da operasyon gerginliği yaşayanlara ise sedasyon yapılabilir. Kişide kısa süreli uyku hali yaratan sedasyon, vücudun gevşeyip rahatlamasını sağladığı için operasyon sırasında anestezi iğnelerinin hissedilmemesini sağlar.

Köklerin Alımı

Dhi uygulamasında da FUE’de olduğu gibi canlı ve güçlü saç kökleri mikromotor kullanılarak çıkarılır. Kökler için en uygun donör yer belirlendikten sonra -ki çoğunlukla iki kulak arası ense bölgesi olur- köklerin toplanılmasına başlanır. Mikromotor aracılığıyla kökler etrafında yuvarlak kesiler oluşturularak kök gevşetilir, akabinde ise cımbızı andıran penset ile çıkarılır ve sayılarına göre sınıflandırılır. Normal FUE’de greftler saçsız alanda kanal açma işlemi bitimine kadar saklanması gerekirken, Dhi uygulamasında sınıflandırılan grefter, bekletilmeden kalemlere yerleştirilir ve saçsız bölgeye anında nakledilir.

Mikromotorun avantajlarına ve dezavantajlarına hairsix.com.tr/mikromotor-fue/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Dhi Metodunun Uygulanışı

Dhi saç ekimi FUE’den bu noktada ayrılmaya başlar. FUE ile çıkarılan greftler, Dhi uygulamasında, Choi pen adı verilen kalem (Implanter) sayesinde saçsız alana kanal açılmasını beklemeden doğrudan nakledilir. Dhi metodunun uygulanışı ise şu şekildedir.

 • Donör bölgeden toplanan saç kökleri, tükenmez kalemi andıran Choi kaleminin ucuna yerleştirilir,
 • Kalemin ucundaki iğneye yerleştirilen saç kökleri, belirlenen ölçülere uygun olarak, tıpkı bir çıt çıt kalem gibi önce bastırılıp itilir, sonra da çekilir. Kalemin bastırılmasıyla saç kökü yerleştirilmiş olur,
 • Çok ince iğneler aracılığıyla, saçın doğal açısı ve yönüne uyumlu bir şekilde yerleştirilen saç köklerinin yuvaları da, ekimin yapıldığı o anda açılır,
 • Dhi işleminde doktor birden fazla kalem kullanmaktadır. Kalemin biriyle kök saçsız alana ekilirken, boşta kalan diğer kalemin/kalemlerin ucuna hemşireler tarafından kökler yerleştirilir. Böylece kökler bekletilmeden hızlı bir şekilde saçsız alana nakledilir,
 • Dhi’de de FUE’de olduğu gibi öncelikle ön saç çizgisi hattının ekimi yapılır.

Dhi Avantajları


 • Ekim yapılacak bölgedeki mevcut saç kökleri kısaltılmadan uygulanabilir. Santimetrekare başına daha sık saç ekimine olanak sağlayan Dhi saç ekimi işleminde, kalem aracılığıyla aralara girilerek ekim yapılabilir,
 • Saçlı deride ayrıca kanal açılmadığı için kanama minimuma indirgenir. Haliyle, daha az kan daha az kabuk ve kızarıklık demektir. İyileşme süreci, diğer uygulamalara göre daha hızlıdır,
 • Kesi oluşturulmadığı için doku hasarı minimuma indirgenmiş olur,
 • Kanal açma ve yerleştirme işlemi aynı anda yapıldığından, çıkarılan greftlerin uzun süre bekletilmesine gerek yoktur. Bu sayede ekilen köklerin sağ kalım oranı daha yüksektir,
 • Kökler vücut dışında uzun süre bekletilmediğinden, köklerin ölme riskleri daha azdır. Dolayısıyla Dhi ile saç köklerinin sağ kalma oranı daha yüksektir,
 • Köklerin sağ kalma oranı yüksek olduğu için ekim sonrasında daha faza saç kökü büyür/uzar,
 • Çıkarılan kökler, saçsız alanda kesi oluşturulmadan direkt kökün çapına göre ekildiği için kanama daha az görülmektedir,
 • DHI saç ekimi, direkt saç köklerini hedef aldığı için saç dökülmesi tamamlanmamış kişiler için ayrı bir avantaj sağlamaktadır.

Tıraşsız Saç Ekimi Nasıl Yapılır?
Saç ekimi yaptırmayı düşünen kadınların daha çok merak ettiği tıraşsız saç ekimi hakkında detaylı bilgiye hairsix.com.tr/trassiz-sac-ekimi/ linkinden erişebilirsiniz.

Dhi Dezavantajları

 • Dhi saç ekimi uygulayıcı doktor açısından meşakkatlidir ve diğer uygulamalara göre daha çok dikkat gerektirir. Yoğun dikkat gerektirdiğinden operasyon daha uzun sürer,
 • Operasyonun uzun sürmesi, yoğun ve meşakkatli olmasından dolayı ve kullanılan iğnelerin tek kullanımlık olması nedeniyle operasyon maliyeti de daha yüksektir.

Dhi Saç Ekiminde Greftin Önemi

Saç ekiminde donör bölgeden alınan greftlerin (saç kökleri) hayatta kalması, saç ekimi operasyonun başarısı ile doğru orantılıdır. Bu nedenle kök kaybını minimum seviyede tutmak, her bir saç teline özen göstermek oldukça önemlidir. FUE tekniğinde greftler özel solüsyonlar içerisinde ve özel soğutucularda bekletiliyor olmalarına rağmen; doğal koşullarının dışında oldukları için canlı yapılarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Dhi saç ekimi uygulamasında kanal açılması için beklenilmediğinden, greft için Dhi daha önemli bir konuma sahiptir. Dhi saç ekiminde, greftler dışarıda bekletilmediği için canlı yapılarını koruyarak saç kökü kaybının önüne geçilmiş olur. Donör bölgeden alındıktan sonra direkt saça implante edilmesini [3] sağladığından, saç yapılarının bozulmasına imkân verilmez ve ekilen alanlarda yoğun bir görüntü yaratır.

Dhi ve İyileşme Süreci

İyileşme süreci ile ilgili olarak Dhi uygulamasının, Klasik FUE yönteminden bazı noktalarda farklılık gösterir. İyileşme süreçleri benzerlik gösteren iki uygulama arasındaki en belirgin fark ise, Dhi uygulamasında saçlı deride kesiler oluşturulmaz. Dolayısıyla operasyon enasında daha az kanama olur. Doğal olarak pıhtılaşma yani kabuklanma da daha az meydana gelir. Bu da iyileşme süresini FUE’ye göre biraz daha hızlandırmaktadır. Kabuklanma oranı düşük olduğundan, ilk yıkama işlemiyle birlikte daha çabuk nefes alan kökler daha hızlı iyileşme gösterir.

Bunun dışında Dhi iyileşme süreciyle, FUE iyileşme süreci arasında keskin bir fark yoktur. Tıpkı FUE gibi Dhi’de de saçlı deri yaklaşık 3-4 gün içinde iyileşmeye başlar. Yeni saç çıkışlarını görmek 3 ayı bulur ve yaklaşık 6-8 ay içerisinde sonuçlar kendini belli etmeye başlar. Tam bir sonuç için FUE’de olduğu gibi 1 yıl beklemek gerekir. Önemli olan bu süreçte hassas olan saçlı deriyi mümkün olduğunca dışarıdan gelen tehlikelere karşı korumaktır.

Özetle; Dhi saç ekimi prosedürü, FUE’nin mevcut prosedürüne kıyasla saç ekimde greftlerin dışarıda kalma süresini azalmıştır. Böylece saç köklerinin kuruma olasılığını, enfeksiyon ve ısınma ihtimalini, ayrıca oksijen kaybını da en aza indirmiştir. FUE ile kıyaslandığında uzun bir prosedür ortaya çıkarsa da zamanla kazanılan deneyimle beraber hem daha kolay olma hem de daha az zaman alma ihtimali yüksektir [4].

Dhi Saç Ekimi Fiyatı

Sağladığı avantajlar bir yana, operasyonun doktor ve ekibi açısından meşakkatli olması sebebiyle Dhi saç ekimi fiyat /maliyeti, FUE’ye oranla daha yüksektir. Bunların yanı sıra; operasyonda kullanılan medikal kalemlerin tek kullanımlık olması da maliyeti artırmaktadır. Dhi saç ekimi fiyat aralığı; doktor ve kliniğe göre farklılık göstermekle birlikte, Türkiye’de ortalama 7 ila 15 bin TL arasında değişmektedir.


Kaynakça


[1] Konstantinos Giotis, ''Method of direct hair implantation'', US Patent App. 12/461,745 (google patent), 2011.

[2] Dr. Ekrem Civaş, ''FUE Yöntemi ile Köklerin Elde Edilmesi'', Cosmetic Dematology, Cilt 3, Sayı 4, s: 56, 2010.

[3] Pradeep Sethi- Arika Bansal, ''Direct Hair Transplantation: A Modified Follicular Unit Extraction Tecique, Journal of Cutaneous And Aesthetic Surgery, Sayı 6 (2), s:100, 2013.

[4] Arika Bansal-Pradeep Sethi, ''Direct Hair Transplantation: A Modified Follicular Unit Extraction Technique'', J Cutan Aesthet Surg, Sayı 6 (2), s:105, 2013.

SIK SORULAN SORULAR

dhi saç ekimi ne demek?

DHI (Direct Hair Implantation) Kalemli ekim, direkt saç ekimi gibi terimlerle anılan DHI saç ekimi yöntemi, ense bölgesinden micromotor cihazıyla tek tek toplanan saç köklerinin, öncelikle choipen adı verilen kalemlere yerleştirilerek ekim bölgesine direkt olarak ekilmesini ifade eder. Choipen isimli medikal kalemler, kanal açma ve kökün yerleştirilmesi işleminin tek seferde gerçekleştirilmesini sağlar. 

dhi saç ekimi ne kadar?

DHI saç ekimi fiyatları, ekilecek olan greft sayısına ya da seçilecek olan merkeze göre değişkenlik göstermekle birlikte yaklaşık 7-15 bin tl arasında değişmektedir. 

Sigara kullanımı saç ekimini ne boyutta etkiler?

Sigara Kullanımı ve Saç Ekiminin İlişkisi Zaman geçtikçe, sigara içmek solunum sistemini nefes alma yeteneğini engelleme noktasına kadar etkilemektedir. Akciğer, mesane ve gırtlak kanseri için ise...

Saç Ekimi Öncesi Hasta Rehberi

Saç Ekimi Öncesi Tam Rehber Saç ekimi öncesi süreç, saç ekimi kararı alınmasından operasyon öncesi hazırlıklara ve başarılı bir saç ekimi operasyonu için dikkat edilmesi gereken önemli kuralları...

Saç Klonlama

Saç Klonlama

Saç klonlama, donör bölgeden bir ya da birkaç tane greftin çıkarıp, eşeysiz üreme yoluyla (organizmanın kendi genleriyle yeni bir canlı üretmesi) çoğaltılıp, standart ekim yöntemleri kullanılarak saçsız alana yerleştirilmesiyle yapılır.

Saç Ekimi Fiyat Araştırması, 2020

Saç Ekimi Fiyat Araştırması, 2020

Saç ekimi fiyatları ne kadar? Şuan saç ekimi merkezlerinde ₺ 5.000 ile ₺ 30.000 (TL) arasında değişen saç ekim fiyatları görmek mümkündür çünkü saç ekim ücretleri öznel ve değişken faktörlere...

Saç Ekiminde Sedasyon

Saç Ekiminde Sedasyon

Saç ekimi operasyonu, saç köklerinin belirlenen donör bölgeden tek tek alınarak, seyrelmiş alanlara nakledilmesi/ekilmesi işlemidir. Yaklaşık 5-6 saat süren operasyon süresinde hastanın ağrı ya da...

Kıvırcık Saça Ekim

Kıvırcık Saça Ekim

Kıvırcık saça ekim, saç yapısından ve köklerin açısından kaynaklı olarak normal saçlara oranla çok daha hassas yaklaşılması gereken bir durumdur  ancak hemen belirtelim, yapılan araştırmalar...