Saç ekimi uygulamalarında, saçsız alan için toplanan saç kökleri, kelliğin nedeni olarak gösterilen DHT hormonuna duyarlı reseptörlere sahip olmadığından, ekilen saçlar dökülmez. Çevresel nedenlerden kaynaklı herhangi bir etken yaşanmadığı sürece ekilen saçlar dökülür mü sorusunun cevabı hayırdır.

Ekim operasyonlarında donör bölge olarak kullanılan iki kulak arası ense bölgesi, genetik özellikleri nedeniyle dökülmeye karşı dirençlidir. Dolayısıyla ekilen saçlar, ense bölgesinde sahip oldukları genetik özelliklerini, ekim sonrasında da devam ettirir. Bununla birlikte saç ekimi yapılan kişinin ense bölgesindeki saçları kimi zaman, farklı nedenlerden kaynaklı olarak seyrekleşme ve dökülme yaşayabilir. Bu gibi durumlarda ekim yapılan bölgedeki saçlarda dökülme gözlemlenebilir. İstisnai olan bu durum genellikle yaşla birlikte ortaya çıkar ve kellik ile sonuçlanmaz. Ayrıca bazı dökülme türlerinde de saçlarda ekim sonrası tutmamasından kaynaklı dökülme yaşanabilir.

Ekilen Saçlar Neden Dökülmez?

Ekilen saçların dökülmemesinin nedeni, ense bölgesindeki saçlar ile dökülen saçlar arasındaki reseptör* hassasiyetlerinin farklı olması şeklinde açıklanabilir [1]. Aslında, ekilen saçlar dökülür mü sorusunun nedenlerini detaylandırmadan önce, saç dökülmelerinin neden kellikle sonuçlandığından biraz bahsetmek gerekmektedir.

Saç kılcal damarlar yoluyla beslenip, gelişir. DHT hormonu ise bu gelişimi, saç köklerindeki androjen reseptörlerine bağlanarak baskılar. Baskının etkisiyle de bir süre sonra saç kökünü besleyen damarlar küçülür ve etkisini yitirir. Saç köklerinin damarla bağlantısının kopmasıyla da saç üretimi durur ve dökülme meydana gelir. Böylece ortaya kellikle sonuçlanan, erkek tipi saç dökülmesi çıkar. Dolayısıyla kellik, saç köklerindeki androjen reseptörlerinin normalden daha hassas olmasından kaynaklanmaktadır.

Ense bölgesindeki saçlar ise bu androjen reseptörlerine karşı hassas bir yapıya sahip olmadığından, ekilen saçlar dökülmez. Saç ekimi için kullanılan iki kulak arası ense bölgesindeki saç köklerinde DHT hormonu enzimleri bulunmadığından, buradaki saçlar dökülmüyor. Etkilenmemiş bölgeden alınan saç kökleri, saçsız bölgeye ekildiğinde büyümesini kaldığı yerden devam ettiriyor [2]. Nitekim ekilen saçlar dökülür mü sorusu böylece cevaplanmış oldu.

*reseptör: hücre yüzeyinde bulunan sinir uçları.

Okudunuz mu?
Ekim sonrası saçlar sadece şok dökülme nedeniyle dökülür. Ancak bu geçici bir dökülme olduğundan, şok dökülmenin sona ermesiyle saçlar kaldığı yerden gelişimini sürdürür. Şok dökülme hakkında detaylı bilgi için ”Saç Ekimi Sonrası Şok Dökülme” başlıklı makaleyi okuyabilirsiniz.

Saç Ekimi Kesin Çözüm Mü? (Dökülmeye neden olan istisnai durumlar)

Kellikle noktalanan genetik saç dökülmesi tedavilerinden biri olan saç ekimi, DHT hormonundan etkilenmeyen ense bölgesinden alınan saç kökleriyle gerçekleştirildiğinden kalıcı bir düzelme sağlar [3].

Ancak kimi zaman milyonda bir ihtimal de olsa, genetik nedenler dışında ense bölgesindeki saçlar seyrekleşme ve dökülme problemiyle karşılaşabilir.

1. Alopesi Senilis (Yaşa Bağlı Dökülme)

Genetik dökülmeye dirençli olan ense bölgesindeki saçların dökülmesinin nedenlerinden biri olan Alopesi Senilis genellikle yaşla birlikte, vücutta çeşitli enzimlerin işlevini yerine getirememesiyle meydana gelir. Metabolizmanın yavaşlamasıyla saç folikülleri de zayıflar ve dökülür.  

2. Otoimmün Hastalıklar

Bağışıklık sisteminin nedeni bilinmeyen bir şekilde vücuttaki hücrelere saldırmasıdır. Böyle bir durumun yaşanması da ekim sonrası saçların dökülmesine neden olabilir. Nedeni tam olarak bilinmediğinden kesin bir tedavi yöntemi de söylenememektedir.

3. Telogen Effluvium

Yoğun stres, cerrahi travmalar, doğum, kontrolsüz diyetler, ateşli hastalıklar nedenler arasında sayılabilir. Uygun tedavi şekliyle saçlar eski sağlığına kavuşabilmektedir.

Ense bölgesindeki saçlarla ilgili böyle bir ihtimalin karşılaşılması durumunda, aynı özelliğe sahip, ekim yapılan saçlarda da dökülme gerçekleşebilir. Bu nedenle genellikle ekim sonrasında, saç köklerinin güçlü olması için, ekim doktorları PRP, saç mezoterapisi ya da çeşitli ilaç takviyeleriyle tedaviyi destekleyebilmektedir.

Saç ekimi sonrası saçlarda incelme ve seyrekleşme gözlemleniyorsa, bu ekim öncesi mevcut saçların dökülmesinden kaynaklanmaktadır.  

Kadın Tipi Saç Dökülmesinde Saç Ekimi Kesin Çözüm Olmayabilir

Hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilen kadın tipi saç dökülmesi, kıl köklerinin hormonlara karşı tepki göstererek, saçların tamamında gözlemlenen seyrekleşmedir. Bu tip dökülme yaşayan kişiler saç ekimi için zayıf adaylardır [4]. Saçlı derinin tümü bu dökülmeden etkilendiğinden, donör bölge olarak kullanılan ense bölgesi de ekim için verimli olamamaktadır. Ayrıca bu tip dökülmede ense bölgesinden alınan saç köklerinin ve daha sonra dökülmemesinin de garantisi verilmemektedir.

Vücut Kıllarıyla Yapılan Saç Ekimi Kalıcı Mı?

Saç ekimi operasyonları için sıklıkla aynı özelliğe sahip ense bölgesi donör alan olarak kullanılsa da alt-üst çene, gögüs, sırt, kol, bacak da kimi zaman ekim operasyonlarında donör alan olarak kullanılmaktadır. Vücut kıllarının donör bölge olarak kullanılması doktorlar tarafından pek tercih edilmese de ense bölgesindeki saç köklerinin verimsiz ve yetersiz olduğu durumlarda, bu alanlar da ekim için bir alternatif olabilmektedir.

Peki, ense bölgesi dışında ekim için vücudun diğer alanları kullanılırsa, ekilen saçlar dökülür mü? Kafa bölgesinin ense ve yan bölgesinde olduğu gibi, vücudun diğer alanları da DHT hormonuna karşı bağışıklık taşımaktadır. Dolayısıyla, ekim sonrası genetik nedenlerden kaynaklı, kellik yaratacak herhangi bir dökülme söz konusu olmayacaktır.

Her ne kadar vücudun diğer alanları, donör bölge olarak kalıcı bir çözüm sunmuş olsa da saç ekiminde, donör bölgesi yeterli yoğunluğa sahip kişiler ekim için uygun adaylardır.

Göz Attınız mı?
Başarılı bir saç ekimi operasyonu donör bölgenin yoğunluğu ile ilişkilidir. Ense bölgesi donör olarak uygun değilse, vücut kılları da saç ekiminde bir seçenek olabilmektedir. Konuyla ilgili detaylı bilgiye ”Vücut Kıllarıyla Yapılan Saç Ekimi” başlıklı yazıdan ulaşabilirsiniz.

Ekimden Önce Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  • Saç ekim operasyonu gerçekleştirecek doktor iyi araştırılmalıdır.
  • Söz konusu dökülme türü doğru analiz edilmelidir.
  • Mevcut saçların dökülmesi devam edebileceğinden, ekim doktorundan güçlendirici bakım tavsiyeleri alınmalıdır.
  • Ekim sonrasında sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir.
  • Ekim için tüm dökülme aşamasının bitmiş olduğundan emin olunmalıdır.

Sonuç olarak saç ekim cerrahisi bugün saç dökülmesi sorunu karşısında güvenli ve estetik sonuçlar [4] sunmaya devam ederek, ‘’ekilen saçlar dökülülür mü’’ sorusuna net bir cevap vermeyi sağlamıştır.

Kaynakça

[1] H. Cevdet Altınyazar ve Diğerleri, ‘’Kadın Tipi Saç Dökülmesinde Tedavi’’, J Dermatol-Special, Sayı 6 (4), s:20, 2013.

[2-3-4] Evren Odyakmaz Demirsoy ve Diğerleri, ‘’Androjenik Alopesi’’, J Cosm Dermatol Special Topics, Sayı 8 (1), s:7, 2015.

[5] Ekrem Civaş, ‘’Saç Ekiminde Yenilikler ve Kişisel Deneyimlerim/Tercihlerim’’, J Cosm Dermatol-Special Topics, Sayı 6 (4), s:44, 2013.