Ekilen Saçlar Ne Zaman Çıkar?

Ekilen saçlar ne zaman çıkar? Sorusu saç ekimi operasyonu geçiren kişinin en çok sorduğu soruların başında gelmektedir. Ekilen saçlar ne zaman çıkar? Sorusunun cevabı kişiye göre değişmektedir. Ancak genel olarak şu süreci izlemektedir.

Saç ekimi sonrası şok dökülme sona erer ve uyku (telojen) fazından çıkan saçlar büyümeye başlar. 3-6 ay içinde belirgin bir uzunluğa gelen saçlar, 6. aydan sonra gözle görülür bir forma ulaşır. 8. ay ile birlikte saçlar giderek gürleşir. 12. ayın sonunda da artık saç büyümenin çoğunu tamamlar. Bu süreçten sonra saçlar artık normal döngüsü içerisinde büyümesini sürdürür.

Ekilen Saçların Büyüme Döngüsü

Belirtilmelidir ki bu büyüme, bazı hastalarda yavaş olabilir; bu nedenle 12 aylık evrenin tamamlanmasını beklemeleri gerekebilir. Çünkü doku iyileştikçe yeni saçların çıkması devam edecektir. Burada önemli olan saçı besleyen hücrelerin, ekilen saçlar için yeni kan damarlarına büyümeyi teşvik edecek sinyalleri ne kadar sürede göndereceğidir. Bu sürenin uzunluğu da kişiden kişiye değişmektedir. Çünkü kan akışını olumsuz etkileyecek koşullar kişinin yapısına ve içinde bulunduğu duruma göre değişmektedir. Yani ekilen saçlar ne zaman çıkar sorusu biraz da kişinin bünyesine göre şekillenmektedir.

Normalde her saç kökü bağımsız olarak saç büyüme döngüsünü yaşar. Yani bazıları büyürken, bazıları ya dinlenir ya da dökülür. Bu nedenle normal seyrini yaşayan saçlarda değişim gözlenmez. Aynı miktarda olan saç kendini korumuş olur [1]. Saç ekim sonrası ekilen saçlar ne zaman çıkar sorusunun cevabı da aslında bu döngü çerçevesinde cevaplanmış olur. Anajen (büyüme), Katajen (duraksama), Telojen (dökülme) şeklinde giden bu döngü, operasyon sonrasında da kaldığı yerden devam eder. Genellikle saç ekimi sonrası saçlar Katajen’e, çok geçmeden de Telojen’e geçiş yapar. Telojen’de harcadığı zaman ise hastadan hastaya değişmektedir.

Bu kapsamda makale ”ekilen saçlar ne zaman çıkar?” sorusuna cevap ararken, ”ekilen saçlar kaç günde tutar?, ”saç ekimi sonrası şok dökülme”, ”ekilen saçlar ne zaman kalınlaşır?” gibi merak edilen diğer soruları da cevaplamış olacaktır.

Okudunuz mu?
Peki, Saç Ekimi Sonrası Yıkama Nasıl olmalıdır? Yıkama süreciyle ilgili merak edilenleri makalemizde bulabilirsiniz

Gün Gün Ekilen Saçlar Ne Zaman Çıkar?

 • İlk 15 Gün:

Saç ekim operasyonlarında ilk 15 gün saçların tutması açısından önemlidir. İlk yıkamadan sonra saçtaki kabuklanmalar devam etse de doku iyileşmeye başlamıştır. Oluşabilecek herhangi enfeksiyon ihtimaline karşı özenli davranmayı sürdürmek gerekmektedir. Özellikle kabuklanmaların geçmesine yardımcı olan yıkama işlemi sırasında oldukça dikkatli davranmak gerekmektedir.

 • 1 – 2 Ay :

Şok dökülme çoğunlukla bu aşamada gözlemlenmektedir. Yani saçlar dinlenme aşamasına geçer. Doğal bir süreç olduğu için durumun stressiz atlatılması önerilmektedir. Ayrıca bölge bu süreçte iyileşmeye başladığı için ekim bölgesinde kaşınmalar meydana gelecektir; ancak kaşınması önerilmemektedir.

 • 2 – 4 Ay :

Şok dökülme atlatıldıktan sonra yeni saçların çıktığı fark edilmektedir. Böylece ‘ekilen saçlar ne zaman çıkar?’ sorusu cevabını bulmuş olur. Uzamaya başlayan saçlar 12. haftayla birlikte gözle görülür seviyeye gelir. Saç kökleri deri dışına çıktığı için bu süreçte kafada kırmızı kabarcıklar da gözlemlenebilir.

Şok Dökülme Sonrası Ekilen Saçlar Ne Zaman Çıkar?

Saç ekim sonrası 2 ila 8 hafta içerisinde ekilen saçların döküleceğini bilmek ‘ekilen saçlar ne zaman çıkar’ sorusu için önemlidir. Şok dökülme olarak adlandırılan bu durum saç ekim operasyonlarının normal seyridir.

Şok dökülme kısacası ekilen saçların dökülmesidir. Ekilen saçlar ne zaman çıkar sorusunun yanıtı tam olarak bu süreçten sonrasına uzanmaktadır. Şok dökülme, saçın normal döngüsü içerisinde, yeni büyüme evresine geçişte olağan bir durumdur. Genellikle operasyonun birinci ayında meydana gelen şok dökülme, saçların hepsinin birden dökülmesi anlamına gelmemektedir. Bu süreç 1 veya 2 ayı bulabilmektedir. Ne zaman başlayacağı ve biteceği ile ilgili ise net bir bilgi yoktur. Durumun geçici olduğunu bilmek saç ekimi yaptıran kişiler için rahatlatıcı olmaktadır.

 • 4 – 6 Ay :

Çıkan saçlar genellikle tüy gibi gözükmektedir. Kıvrık, zayıf ve ince yapılı olmaktadır ancak bu normal bir süreçtir. Kestirdikçe saçlar giderek kalınlaşmaya başlayacaktır. 22. haftayla beraber ekilen saçlarda belirgin bir artış yaşanmaktadır. 28. hafta gelindiğinde ise saçlar nihayet kalınlaşmaya başlayacaktır.

 • 6. Ay ve Sonrası :

Bu süreçle saç ekimi operasyonu geçiren kişi tedavinin sonucunu görecektir. Kişinin saçları, istediği şekli verebilecek düzeyi en nihayetinde yakalamıştır. Genelde tepe kısımdaki saçlar ön taraftaki saçlara göre geç çıkabilmektedir. O nedenle saç ekim operasyonları sonrası en kesin sonuç bazen 1 buçuk yılı bulmaktadır.

Önemli Bilgi :
Saç ekiminde greftlerin önemi ve etkisi ile ilgili detaylı bilgi edinmek için ‘Greft Nedir?’ başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Ekilen Saçların Çıkmasını Etkileyen Faktörler

 • Bazen ekilen saçların tutma durumunu etkileyen süreçler olabilmektedir.
 • Saç köklerinin (greft) toplanma aşamasında dışarıda çok bekletilmesi bu süreçlerden bir tanesidir.
 • Toplanan greftlerin travmalara karşı duyarlı oldukları için çok bekletilmeden yeni yerine yerleştirilmelidir [2].
 • Yapılan bir araştırmada vücut dışında 6 saatten fazla kalan greftlerin her bir saatte, yüzde 1 oranında canlılığını kaybettiğini göstermiştir [3].
 • Saç köklerinin ne kadar bir soğuklukta bekletildiği de bu süreci etkileyen durumlardan olabilmektedir.
 • Kuru ve nemsiz havaya maruz kalması greftin sıvı kaybetmesine neden olmaktadır.
 • Greft yerleştirilirken yanlış pozisyonda tutmak ya da saç kökünün çapından büyük veya küçük kanal açılması da saç köklerinin zarar görmesine; yani saçların tutunamamasına neden olmaktadır [4].
 • Bu gibi nedenlerin dışında saç ekimi yaptıran kişinin yaşı da bu süreci etkileyen durumlar arasında sayılmaktadır.
 • O halde ekilen saçlar ne zaman çıkar sorusunun cevabı büyük ölçüde greftlerin etkisi ile de belirlenebilmektedir.

Özetle ekilen saçlar ne zaman çıkar sorusunun cevabı; genellikle 2. hafta ile 2. ay arasında düşer. 3. aydan sonra büyümeye başlar. 6 aydan sonra yaklaşık yüzde 60’ı çıkar. Bir yılının sonunda ise saç, nihai sonucuna kavuşur şeklinde olmaktadır. Kişinin içinde bulunduğu durum bu süreci etkileyeceği gibi ameliyatın tekniği de ekilen saçlar ne zaman çıkar sorusuna yön vermektedir.

[ratemypost]


Kaynakça

[1] M. Saitoh'tan aktaran Atıl Avcı ve diğerleri, ''Telogen Effluviumlu 563 Kadın Hastada Laboratuvar Bulguları'', Bakırköy Tıp Dergisi, Sayı 3, s:121, 2015.

[2] Çetin Duygu,''Foliküler Saç Greftinin Yaşayabilirliğine Trombositten Zengin Plazmanın Etkisi: Deneysel Çalışma''. Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı (Uzmanlık Tezi), s: 16, 2014.

[3] Dr. Ali Dursunn Kan, ''Saç Ekiminde Greftlerin Yerleştirilmesi'', Türkiye Klinikleri J Cosm Dermatol-Special Topics, Sayı 3 (4), s:67, 2013. 

[4] Gülhan Aksoy ve Arkadaşları, ''Saç Ekimi Komplikasyonları'', Türkiye Klinikleri J Cosm Deermatol-Special Topics, Sayı 3 (6), s:77, 2010.