,

Erkeklerde saç dökülmesi sıklıkla genler ve erkeklik hormonu testosteronun, vücutta artması sonucu ortaya çıkar. Genellikle 20’li yaşların başlarında yaşanan erkeklerde saç dökülmesi beslenme, deri hastalığı veya stres kaynaklı da olabilmektedir.

Kısacası erkeklerde saç dökülmesi genetik, yapısal (testosteron) ve çevresel (beslenme, stres vb.) faktörlere dayanan; kimi zaman kalıcı, kimi zaman geçici olan bir durumdur. Makale de erkeklerde saç dökülmesinin nedenlerini inceleyerek, hangi durumlarda kalıcı, hangi durumlarda geçici olduğunu ortaya koyacaktır.

Nedenleri

Erkeklerde saç dökülmesi sıklıkla Androgenetik Alopesi (AGA) şeklinde ortaya çıkmaktadır. Erkek tipi saç dökülmesi, erkek tipi kellik, erkeksi saç kaybı ya da olağan kellik olarak bilinen AGA, genetik yatkınlığı olan kişilerde, androjen hormonu etkisi ile meydana gelen saç dökülme çeşidi olmaktadır [1]. Ancak erkeklerde saç dökülmesi genetik ve hormonal kaynaklı olsa da stres, düzensiz ve yanlış beslenme, sigara gibi etkenler tarafından da tetiklenmektedir.

1. Genetik:

Genetik kökenli saç dökülmesi çoğunlukla kellikle sonuçlanan bir saç dökülme çeşidi olmaktadır. Kişinin genetik yapısında saçların hormonlara duyarlılık göstermesi erkeklerde saç dökülmesinin nedeni olmaktadır. Görülme sıklığı yaşla birlikte artsa da başlangıç yaşı net değildir ve değişmektedir. Genel olarak 20’li yaşların başında gözlemlenen genetik kökenli saç dökülmesi, ailesinde kellik hikâyesi bulunan kişilerde ortaya çıkmaktadır. Ve bu saçlar önünde sonunda dökülme ile karşı karşıya kalmaktadır. Dışarıdan müdahalelerle tamamen durdurmak söz konusu olmazken, tek çözüm saç ekim operasyonları olmaktadır.

2. Hormonal:

Erkeklerde saç dökülmesi nedenlerinden biri de hormonlardır. Kişinin kalıtımsal bir yatkınlığı varsa, saç dökülmesinde hormonların etkisi daha yüksek olmaktadır. Erkeklerde saç dökülmesi her ne kadar genetik kodlara dayansa da androjen varlığı olmadan ortaya çıkmamaktadır [2]. Androjenler, genetik bakımdan hassas olarak kodlanan kıl kökleri ile etkileşime girerler ve bu etkileşimle beraber saçların incelip, dökülmesine neden olurlar [3]. Androjenlerin kıl kökleri ile iletişime geçmeleri ise şu şekilde gerçekleşmektedir. Erkeklik hormonu testosteron ‘5 alfa’ enzimi aracılığıyla Dihidro Testosteronuna (DHT) dönüşür. DHT’ye dönüşmesiyle vücuttaki testosteron seviyesi artmış olur. Bunun etkisi ile kanda artan androjen hormonu seviyesi, erkeklerde saç dökülmesi artışını beraberinde getirir. Dolayısıyla, DHT’ye maruz kalan saç kökleri, önce küçülmeye ve incelmeye başlar, zamanla da giderek büyümeyi bırakır.

Erkeklerde Saç Dökülmesinin Diğer Nedenleri

 • Stres
 • Saç spreyi, jöle gibi saç şekillendiricileri
 • Beslenme bozuklukları
 • Vitamin eksiklikleri
 • A vitamini fazlalığı
 • Trioid hormonu
 • Saç derisi hastalıkları (sedef hastalığı vb.)
 • İlaç kullanımı

Nasıl Teşhis Edilir?

Saç dökülmesi problemini ve seviyesini anlamak için öncelikle saç analizi yapılmaktadır. Saçtaki seyreklik seviyesi ya da sıklık seviyesi doktor tarafından el ile muayene yapılarak hangi tip dökülme çeşidi olduğu kolaylıkla anlaşılmaktadır. Bunun yanı sıra teknolojinin gelişmesiyle çeşitli cihazlar yardımıyla da saç dökülme analizleri yapılmaktadır. Yüksek çözünürlü olma özelliğine sahip olan bu cihazlar, saç derisini bilgisayar ekranına yansıtarak saç derisindeki problemlerin anlaşılmasını, sorunun tespit edilmesini sağlayabilmektedir.

Erkeklerde saç dökülmesi seviyesi 1975 yılından beri ‘Norwood Ölçeği’ ile belirlenmektedir. Günümüzde teknolojinin gelişmesine bağlı bir çok yenilik kendini gösterse de erkeklerde saç dökülmesi hâlâ yaygın olarak ‘Norwood Ölçeği’ ile sınıflandırılmaktadır.

• Erkeklerde Saç Dökülmesi Sınıflandırması

Norwood Ölçeği çoğunlukla genetik ve hormonal nedenlere bağlı olarak gelişen saç dökülme çeşidinin seviyesini ortaya koymak için kullanılmaktadır. Temel olarak alın ve tepe bölgesinde gözlemlenen saç dökülme tiplerini baz alarak, erkeklerde saç dökülme seviyesinin tespit edilmesini sağlar. Erkeklerde saç dökülme tanısı için bir standart olan Norwood Ölçeği kellik derecesine göre 8 aşama olarak belirlenmiştir.

 • I. Ergenliğin ilk yıllarında gözlemlenen olağan dökülme şeklidir.
 • II. Saç çizgisi değişecek şekilde şakak bölgesindeki saçlar biraz çekilmiştir. Ailede kellik hikâyesi varsa bu sürecin dikkatli bir şekilde izlenmesi gerekir.
 • III. Saç çizgisi iyice gerilemiştir. Saç dökülmesinde ilk kellik aşaması olmaktadır. Aynı zamanda tepe bölgesinde de açılma kendini göstermektedir. Uygun bir tedavi için doktor tarafından görülmelidir.
 • IV. Alın tarafı tamamen dökülmektedir. Tepe bölgesi ise kel bir görünüme kavuşmuştur.
 • V. Bu seviyede alın ve tepe kısmı bariz bir şekilde birbirlerini yaklaşmışlardır.
 • VI. Saçın büyük bir çoğunluğu gitmiştir. Bu aşamada ilaçla tedavi şekli tamamen ortadan kalkmıştır.
 • VII. Sadece kulak üzerinde ve ense bölgesinde saçlı bölge kalmıştır.
 • VIII. Alın ve tepe bölgesinde boş bir görüntü oluşmuştur. Sadece ense kısmında saç kalmıştır [4].

Erkeklerde Saç Dökülmesi Tedavisi

Erkeklerde saç dökülmesinin ilk seviyelerinde ise öncelikle ilaç tedavisi ile müdahale söz konusu olabilmektedir. Bu amaçla kullanılan Minoksidil ve Finasterid isimli ilaçlar saç kaybı için ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanmış tek saç büyüme ürünleri olmaktadır. Erkeklerde saç dökülmesi tedavilerinde kullanılan ilaçların geneli testosteronun saçı inceltmesini önleyen ilaçlar olmaktadır. Bu ilaçlar DHT’yi baskılayarak, hem kadınlarda hem de erkeklerde saç dökülme durumunun önüne geçmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki ilaç tedavisi yeni başlamış hafif ve orta derecedeki saç dökülmelerinde etkili olmaktadır.

İlaç tedavilerinin yanı sıra; saçların kuvvetlendirilmesi için kişinin kendi kanının tekrar kişiye enjekte edilme prensibine dayanan PRP ve çeşitli vitaminlerin saçlı deriye enjekte edildiği saç mezoterapisi de erkeklerde saç dökülmesini engellemek için kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır. Buna rağmen PRP ve saç mezoterapisinin kıl köklerinin gelişimi bakımından etkin bir yöntem olduğuna dair ise yeterli bir çalışma bulunmamaktadır [5].

Saç Ekimi

Nitekim erkeklerde saç dökülmesini engellemek, genetik ve hormonal nedenlere bağlı ise pek söz konusu olmamaktadır. Her iki neden ile ilgili çeşitli medikal tedavi yöntemleri olsa da erkeklerde saç dökülmesi ileri aşamalara kadar ulaşmışsa, çözüm olarak kullanılacak tek yöntem saç ekimi operasyonları olmaktadır. Saç ekimi; kıl kökleri bakımından genetik dökülmeye karşı dirençli olan bölgeden alınan saç köklerinin, saçsız alana transfer edilme işlemine dayanmaktadır. FUE yöntemi kullanılarak, lokal anestezi altından uygulanan işlem, herhangi bir ağrıya meydan vermemektedir. Saç köklerinin alındığı bölgede herhangi bir iz kalmaması ve ön saç çizgisinde doğal bir görünüm bırakması gibi avantajları nedeniyle de son yıllarda saç ekimi çokça tercih edilen bir tedavi şekli olmuştur.

Service title
Son yılların çokça tercih edilen estetik uygulamalarından olan saç ekimi yöntemleri hakkında detaylı bilgiye hairsix.com.tr/sac-ekim-yontemleri/ linkinden erişebilirsiniz.


Kaynakça

[1] Zekayi Kutlubay ve Diğerleri, ''Erkeklerde Androgenetik Alopesi'', Türkderm, Sayı 48, s: 36, 2014.

[2] Tülin Güleç ve Tülin Akan, ''Androgenetik Alopesili Erkek Hastalarda Hormonel Parametreler'', Türkiye Klinikleri J Dermatol, Sayı 12 (4), s: 189, 2002.

[3] Didem Didar Balcı, ''Androgentik Alopesi'', Türkiye Klinikleri J Dermatol, Sayı 3 (4), s: 17, 2010.

[4] Adem Köşlü ve Tuğba Rezan Emekçi, ''Saç Dökülmelerine Yaklaşım'', Türkiye Klinikleri J Fam Med-Special, Sayı 1 (2), s: 56, 2010.

[5] Ercan Çalışkan ve Halis Bülent Taştan, ''Mezoterapi ve PRP Uygulaması Komplikasyonları ve Tedavisi'', J Cosm Dermotol-Special, Sayı 5 (3), s: 22, 2012.