Favori ekimi, kulak yanındaki yüz kıllarının yeniden dizayn edilmesi için yapılan bir operasyondur. Lokal anestezi altında, donör bölgeden çıkarılan köklerin favori bölgesine transfer edilmesine dayanır. Saç kılları ile sakal kıllarının birleştiği noktanın bir form kazanmasını sağlar.

Erkekleri etkileyen tek saç kaybı erkek tipi saç dökülmesi olarak bilinen Androgenetik Alopesi değildir, pek çok erkek sakal, bıyık ya da favori kıllarının dökülmesinden de şikâyetçidir. Yüz kıllarının güçsüzlüğünden yakındığı için de bu bölgeleri güçlendirmek ister. Favori bölgesi bu bölgelerden sadece biridir. İster doğuştan seyrek olsun, isterse de bir hastalık, yaralanma veya ameliyat sonrası olsun sadece favori bölgesi çeşitli yöntemlerle güçlendirilebilir. Medikal yöntemlerin yetersiz geldiği noktada ise cerrahi yöntemler bir çözüm halini alabilir. Ayrıca; favori ekimi sadece erkekler tarafından değil, kadınlar tarafından tercih edilen bir operasyondur.

Favori Ekiminin Nedenleri (Kimler Tercih Ediyor?)

Favori kıllarının dağılımı ve yoğunluğu genellikle ırk ve etnik kökene göre değişir. Favori bölgesindeki kıl kökleri için tamamen bir dökülmeden söz etmek ise pek mümkün değildir. Genelde yüz gerdirme ameliyatlarından sonra tercih edilen favori ekimleri,  yanık veya yaralanma sonrası ya da doğuştan favorilerin seyrek olması nedeniyle de tercih edilen bir operasyon türüdür [1]. Favori ekimine başvurma nedenlerini ise şu şekilde sıralamak mümkündür.

 1. Genetik:Favori kıllarının doğuştan az olması
 2. Ameliyat Sonrası: Yüz gerdirme ameliyatı nedeniyle favorilerin kaybolması
 3. Travma Sonrası: Yaralanma ve yanık sonrası favori bölgenin demorme olması

Genetik

Favori ekimi, erkek tipi saç dökülmesi sonucu oluşan saç kayıplarında başvurulan yöntemlerden biridir. Genetik ve hormonel nedenlerden dolayı oluşan erkek tipi saç dökülmesi, nadir de olsa saçlarla birlikte favori bölgesini de etkileyebilir. Ya da kişinin genlerine bağlı olarak doğuştan favori bölgesi seyrek olabilir. Bu gibi durumlarda kişi favori ekimi yaptırmak isteyebiliyor.

Yüz Gerdirme Ameliyatı

Favori ekimi nedenlerinden biri de yüz gerdirme ameliyatıdır ve daha çok kadınlarda gözlemlenir. Yüzün gerdirilmesine bağlı olarak yaşanan çekilme, favorilerin dökülüp, kaybolmasına dolayısıyla; favori bölgesinin yeniden dizayn edilmesine neden olur. Özellikle art arda yapılan gerdirme işlemlerinden sonra estetik açıdan hoş olmayan görüntüler, bir handikap haline gelip, favori ekimini zorunlu kılabiliyor[2].

Travmalar (Yanık-Yaralanma)

Ekim, bir kaza veya ameliyat sonrası favori bölgesinde ortaya çıkan yara ve yanık izlerinin düzeltilmesinde de kullanılır. Hatta favori ekimi yaygın olarak travma yaralanmasında tercih edilen bir operasyondur. Bazı kişilerde bu yaralar gözle görülür rahatsızlığa neden olur.

Favori bölgede meydana gelen deformasyon, doku kaybına neden olmamışsa, ekim ile düzeltme başarısı oldukça yüksektir[3]. Yapılan çalışmalar da bu kusurların ekim ile yenilenme oranının çok yüksek bir orana sahip olduğunu ispatlıyor. Reconstructive Hair Transplantation of the Face and Scalp (Yüz ve Saç Derisi Rekonstrüktif Saç Ekimi)  başlıklı makale de estetik açısından  tüm hastaların ekim sonrasından memnun olduğunu söylüyor. Ayrıca makale, 1993-2004 yılları arası 750’den fazla kişiye yapılan ekimlerde yara ve yanık bölgesine uygulanan ekimlerin başarı oranının yüzde 85 olduğunu bildiriyor [4].

Favori Ekimi Operasyonunun Aşamaları

Favori ekimi yaptırmayı düşünen kişinin ilk olarak ekim için uygun olup olmadığı incelenir. Operasyona başlamadan, doktor kan tahlili ve saç analizi yaparak, saç ekimi için engel bir durum olup olmadığını ortaya koyar. Saç ekimi yaptırmaya engel bir hastalığın olmadığı tespit edilip, ekim bölgesinin uygunluğu analiz edildikten sonra planlama aşamasına geçilir. Favori bölgesinin mevcut durumu/genişliği, istenilen yoğunluk, ne kadar greft toplanacağı detaylı planlanır. Hasta ile birlikte favorilerin uzunluğuna ve genişliğine karar verilir. Planlama aşamasının sona ermesinden sonra saçlar tıraşlanarak kısaltılır. Tıraş işlemi ekim esnasında, köklerin rahat toplanıp, yerleştirilmesini sağlar. Planlama operasyon başarısını etkileyen önemli bir adım olduğundan, her ayrıntı göz önünde bulundurulmalıdır.

Favori Bölgede Anestezinin Uygulanışı

Favori ekimi de saç ekiminde olduğu gibi lokal anestezi altında yapılır. Favori ekimlerinde anestezi tüm yüze uygulanmaz,  yanak ve favori kısmına uygulanır. Ağız çevresi ise anestezi dışında kalır.

 • Anestezi ilk önce favori bölgesine, gerekli görülürse yanak bölgesine uygulanır.
 • En küçük çaplı (0.6-0.7-0.8 mm) iğne kullanılarak yapılır.
 • Sinir uçlarının uyuşturulması, ekim sırasında ağrı hissedilmemesini sağlar.

Greftlerin Çıkarılması (Nereden, Nasıl ve Ne Kadar Çıkarılır?)

 • Greftler çıkarılırken, donör bölgenin daha hızlı iyileşmesini sağlamak ve çıkarılan greftlerin sağ kalma oranını minimuma düşürmek için oldukça ince olan 0.6-0.7 mm çapında uçlar kullanılır.
 • Saç ekiminden, sakal-bıyık ekimine kadar birçok operasyonda donör bölge olarak saçlı deri kullanılır.
 • Vücudun diğer bölgeleri donör olarak kullanılmasına rağmen saçlı deri, güvenilir kıl köklerine sahip olması nedeniyle ekim operasyonlarında ilk seçenektir.
 • Saçın yetersiz kalması durumunda ise, donör olarak en güvenli alan sakal ve göğüs bölgeleridir.
 • Favori bölgesi için kaliteli kıl köküne sahip alan belirlendikten sonra planlanan greft sayısına göre kökler çıkarılmaya hazırdır.
 • Donör bölge belirlenirken, favori bölgesine uygun özelliklere sahip olması gözardı edilmemelidir.
 • Saçlı deri kullanılacaksa, diğer alanlara göre daha ince yapıya sahip olan ense köküne yakın alan tercih edilmelidir [5].
 • Favori ekimi için planlanan greft sayısı ortalama 250-300 greft şeklinde olduğundan, donör alanda yaklaşık 3.0 X 0.5 cm’lik bir alan kullanılmak için yeterlidir [6].
 • Verici alanın boyutu, planlanan greft sayısına göre değişiklik gösterebilir.
 • Verici alan belirlendikten sonra, kökler manuel yada mikromotor tarafından gevşetilir. Gevşetilen kökler, penset isimli cımbız yardımıyla çıkarılıp, petri denilen kap içindeki nemli petler üzerine yerleştirilir.
 • Serum sıvısı ile ıslatılan bu petler, saç köklerinin kurumaması ve ısınmaması için soğuk bir alana kaldırılır [7].
 • Köklerin soğuk bir alanda bekletilmesi, kökün ölmemesini sağlar.

Kanalların Açılması (Doğru Açıyla Kanal Nasıl Açılır?)

Kanal açma süreci ekim operasyonlarının en özenle gerçekleştirilmesi gereken aşamasıdır. Doğru yönde açılması, ekim sonrası bölgenin daha doğal gözükmesini sağlar. Favori bölgesindeki kılların büyüme yönü aşağıya doğru olduğundan, favori bölgesine açılan kanallar dar (eğimli) açıyla oluşturulur. Doğal bir geçişin verilmesi için, kanallar mümkün olduğu kadar keskin bir açıyla; yaklaşık 15-25 derecelik ya da daha aşağısı bir eğimle açılmalıdır. Kanallar açılırken, yön ve açı kadar derinlik de önemlidir. Örneğin; çok derin delikler, derinin altındaki damarların hasar görmesine neden olabilir. Bu nedenle ekim merkezi seçerken ayrıntılı bir araştırma yapmak, konusunda tecrübeli ve eğitimli doktorları seçmek oldukça önemlidir [8].

Greftlerin Kanallara Yerleştirilmesi

Saç ile sakalın birleşme noktası olan favori bölgesinde saça yakın kısıma 3 veya daha fazla kıl köküne sahip greftler tercih edilir, sakala doğru inmeye başladıkça kök sayısı 2’ye düşürülür. Ancak bazen doğallıktan ödün vermeden, maksimum yoğunluk elde etmek istenilirse favori bölgesinin ortalarına 3 kıl köküne sahip greft de yerleştirilebilir [9]. Saç ekimi yapan doktorların genel görüşü, favori bölgesi için 2 kıl köküne sahip greftin ideal olduğu yönündedir. Tabi bu sayılar favori ekimi için bir standart değildir, mevcut bölgedeki kıllara, istenilen şekle veya yoğunluğa göre değişiklik gösterebilir. Hastanın beklentileri ve ekim yapan doktorun görüşleri burada önemlidir.

Favori Ekimi Sonrası Süreç Nasıldır?

Favori ekimi, saç ekimi prosedürü ile aynı olduğundan, sonrasında yaşananlar da ufak tefek farklar dışında aynıdır. Favori ekimi sonrası süreci zamansal olarak bir sıraya koyarsak, kabaca şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Operasyon küçük düzeyde olsa da, operasyon sırasında keskin uçlar kullanıldığından bölge kanar. Kanayan yer daha sonra kabuk bağlar. Oluşan kabuklar 3. günün sonunda yapılan yıkama işlemiyle dökülmeye başlar.
 2. İlk yıkama işlemi, operasyon bitiminden 3 gün sonra gerçekleştirilir. Genelde ilk yıkama işleminin hastane ortamında yapılması önerilir. Ancak şehir dışından gelen ve hemen dönmeleri gereken kişiler, ilk yıkamayı kendileri yapmak zorunda kalabilir. Böyle bir durumla karşılaşılmış ise, ekim bölgesi yumuşak hareketlerle önce losyonlanıp, durulandıktan sonra şampuanlanıp, yıkama işlemini sonlandırabilir.
 3. Kabukların dökülmesiyle ortaya hafif pembe bir görüntü çıkabilir. Bu iyileşmenin de bir kanıtıdır. Pembelik, sıklıkla 2-3 hafta sonra geçse de, bazen daha uzun sürebilir. Endişe edilecek bir durum değildir. Pembelikten çok şikayet ediliyorsa, doktor önerisiyle hafifletici ilaçlar kullanılabilir. Favori bölgesinde iyileşme yaklaşık 10 günde tamamlanır.
 4. Haftadan sonra favorilerin ekildiği bölge şok dökülme olarak adlandırılan geçici bir dökülme yaşar. Kişinin bünyesine göre, başlama zamanı değişebilir. Hatta bazı kişilerde nadir de olsa hiç gözlemlenmeyebilir.
 5. Şok dökülmenin bitmesinin ardından, 4-5 ayda ekilen kökler gözle görülür kalitede uzamaya başlar.
 6. Tıraş işlemi için ise en ideal olan 3-6 ay arası olsa da, görüntüden rahatsız olan kişiler 1 hafta sonra sadece makasla favori bölgesini uçlardan keserek tıraş edebilir.
 7. Favori ekiminde nihai sonuç ise 1 yılın sonunda tamamlanır.

Favori Ekimi Fiyatları

Saç ekiminde olduğu gibi favori ekimi fiyatı da çeşitli unsurlar göz önünde bulundurularak belirlenir. Ekimi yapan doktordan, ekimin gerçekleştirileceği yere, greft sayısına ve kullanılan yönteme kadar farklı unsurlar fiyat oluşturulurken devreye girer. Favori ekimleri nispeten daha az greft kullanılarak gerçekleştirilen bir operasyon olduğundan, fiyat da görece daha uygun olabilmektedir. Ekim yapılırken kişiye özgü plan yapıldığından, fiyat da kişiye göre hesaplanır. Bu nedenle ayrıntılı bilgi için ekim merkezleriyle direkt görüşmek gerekir.

Ekim sonrası iyileşme süreci ve daha fazlası için category/sac-ekimi-sonrasi/ kategorisine göz atabilirsiniz.

Kaynakça

[1] Damkerng Pathomvanich, ‘’Sideburn Transplant’’, Hair Restoration Surgery in Asians, s:227, 2010.

[2-3] R.E.A Nordström, ‘’Correction of Sideburn Defects After Facelift Operations’’, Aesth. Plast. Surg, Sayı 24, s:429-432, 2000.

[4] Alfonsa Barrera, '', Seminars in Plastic Surgery, doi:10.1055/s-2005-871732, Sayı 19(2), s:159-166, 2005.

[5] E.B Ridgway ve J.J Pribaz, ‘’The reconstruction of male hair-bearing facial regions’’, Plastic and Reconstructive Surgery, doi: 10.1097/PRS.0b013e3181fad328, Sayı 127, s:131-41, 2011.
[6] Alfonso Barrera, ‘’ Hair Grafting Tips and Techniques’’, Perspectives in Plastic Surgery, Sayı 2, s:150, 2001.

[7-8] R. Nordström ve Diğerleri ‘’ Correction of Sideburn Defects After Facelift Operations’’, Aesth. Plast. Surg, https://doi.org/10.1007/s002660010072, Sayı 24, s:430, 2000.

[9] Jeffrey Epstein, ‘’Facial Hair Restoration Hair Transplantation to Eyebrows, Beard,Sideburns, and Eyelashes’’,Facial Plast Surg Clin N Am, Sayı 21, s:461, 2013.
Saç Ekiminde Sedasyon

Saç Ekiminde Sedasyon

Saç ekimi operasyonu, saç köklerinin belirlenen donör bölgeden tek tek alınarak, seyrelmiş alanlara nakledilmesi/ekilmesi işlemidir. Yaklaşık 5-6 saat süren operasyon süresinde hastanın ağrı ya da...

Saç Ekimi Ne Kadar Sürer?

Saç Ekimi Ne Kadar Sürer?

Saç ekimi Ne Kadar Sürer? Saç ekimi yöntemine ve ekilecek greft sayısına göre değişebilmekle birlikte yaklaşık 4 ile 9 saat arasında sürmektedir. Saç ekimi operasyonu yaptıracak olan kişiler...

Saç Ekim Yöntemleri

Saç Ekim Yöntemleri

Günümüzde FUE, mikro fue, safir fue ve DHI (choi) gibi birçok farklı isimle anılan saç ekim yöntemleri olmakla birlikte, mantık olarak bir tane saç ekim yöntemi vardır. Operasyon sonrası meşakkatli...

Kaş Ekimi Nasıl Yapılır?

Kaş Ekimi Nasıl Yapılır?

Kaş Ekimi Nedir? Kaş ekimi yanık, kaza, hastalık ya da yanlış alma sonucu, hacmini ve kalınlığını kaybeden kaşlara yeniden form kazandırma durumudur. Kaş ekimi işlemi, ense bölgesi veya kulak...

Sakal Ekimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Sakal Ekimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Sakal ekimi son yıllarda erkek estetiğinde en fazla tercih edilen cerrahi işlemlerden biridir. Donör bölgeden alınan saç köklerinin sakalsız bölgeye transfer edilmesiyle yapılır. Sakalları asimetrik...

Mikromotor FUE Saç Ekimi Nedir?

Mikromotor FUE Saç Ekimi Nedir?

Mikromotor FUE saç ekimi, saç köklerinin donör bölgeden mikromotor yardımıyla otomatik çıkarılmasıdır. Saç köklerinin gevşetilmesi için kullanılan piyasemenin otomatik dönmesini sağlayan motor, FUE...