FUE saç ekimi (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) lokal anestezi altında, manuel punç veya mikromotor yardımıyla toplanan saç köklerinin yuvalarıyla birlikte donör bölgeden tek tek çıkarılıp, saçsız alana nakledilmesiyle gerçekleşen bir greft toplama tekniğidir. 2002 yılından beri ekim operasyonlarında greft toplama tekniği olarak kullanılan FUE, saçın doğal çıkış açısı ve yönüne uygun ekim gerçekleşmesini sağlarken, kişi için de konforlu bir ekimi mümkün kılmıştır.

Saç ekim operasyonlarında artan tecrübe ve tekniklerin gelişmesi, ekim operasyonlarının başarısını da etkilemiştir. 1950’li yıllarda Dr. Orentreich’le başlayan saç ekimi, 1990’lı yılların başında ‘’Foliküler Ünit’’ kavramının keşfedilmesiyle gelişmiş, önce FUT (Folikuler Unit Tranplantation) peşine FUE ile en çok tercih edilen estetik operasyonları arasındaki yerini almıştır. Ekim operasyonlarında kayda değer ve doğal bir görünüm kazanılmasında önemli bir adım olan FUE, hızlı iyileşme sağlaması, izsiz ve dikişsiz olması ve lokal anesteziyle yapılması gibi avantajlarla son yıllarda hastaların yoğun tercihine neden olmaktadır. [1] Bugün FUE saç ekimi, kellikle sonuçlanan androgenetik alopesi tedavisinde hem erkekler hem de kadınlar için bir saç tedavi yöntemi haline gelmiştir [2].

Nasıl Yapılır?

FUE yöntemiyle saç ekimi, saç köklerinin donör alandan lineer kesi yapılmadan yuvalarıyla birlikte teker teker toplanıp, saçsız alana nakledilmesiyle yapılır. Lokal anestezi altında yapılan işlemde ilk olarak ekim bölgesi tıraşlanır, sonra operasyon odasına alınan hastanın ön saç çizgisi belirlenir. Hasta ve doktorun kordineli bir şekilde ön saç çizgisini belirlemesinin akabinde operasyon için hazır olan hastaya ekim bölgesinin uyuşturulması için anestezi uygulanır. Lokal olarak uygulanan anestezinin etkisini göstermesi sonrası da donör bölgeden saç kökleri manuel punç ya da mikromotor isimli cihazlarla gevşetilir. Sonrasında da ise gevşetilen saç kökleri penset isimli cımbızla teker teker toplanır ve saçsız alanda açılan kanallara yerleştirilir.

Ekim bölgesinin uyuşturulması için uygulanan lokal anestezi hakkında ayrıntılı bilgiye ”Saç Ekiminde Lokal Anestezi Nasıl Uygulanır?”  başlıklı makaleden ulaşabilirsiniz.

1.Manuel FUE ile Greft Çıkarma

 

Manuel FUE yöntemiyle greft çıkarma, FUE’nin ilk kullandığı greft çıkarma yöntemidir. Görünüş itibariyle çıtçıtlı kalemi andıran piyasemen isimli aletin, doktor tarafından manuel olarak kullanılmasına dayanır. Farklı boyutlardaki uçlar sayesinde kökün etrafında çapına uygun kesiler oluşturularak kökün bulunduğu yuva gevşetilir. Saç köklerinin el gücü kullanarak gevşetilmesinin ardından da penset isimli cımbızla saç kökleri tek tek toplanır. Manuel bir şekilde gerçekleştirilen fue saç ekimi uzun zaman aldığı için bugün doktorlar tarafından pek tercih edilmemektedir.

2. Motor FUE ile Greft Çıkarma

Mikromotor FUE yöntemiyle greft çıkarma işleminde ise piyasemen aleti bir motora bağlı olarak çalıştırılır. Motor piyasemenin, otomatik olarak kendi etrafında dönmesini sağlayarak, doktor gücü gerekmeksizin, kökleri gevşetir. Mikro motor ile gevşetilen saç kökleri, sonrasında penset yardımıyla toplanır. Kökler motor sayesinde otomatik olarak gevşetildiğinden FUE saç ekimi operasyonları günümüzde daha kısa sürede tamamlanmaktadır. Kısa sürede, yüksek sayıda greft elde edilmesi nedeniyle bugün FUE saç ekimi operasyonlarında mikro motor tercih edilmektedir.

FUE yöntemi, saç ekimi sürecinde büyük bir yenilik olarak kabul edilirken, mikro motor sayesinde bir devrim niteliği kazanmış ve hızla tercih edilen bir teknik halini almıştır [3].

FUE Çeşitleri

FUE saç ekimi uygulaması gelişen teknoloji ve yeniliklerle beraber farklı biçimlerde uygulanmaya başlamıştır. Her ne kadar bunlar farklı bir yöntem olarak pazarlanmış olsa da temelde FUE yöntemi kullanılarak greft çıkarma işlemini gerçekleşmektedir.

PRP Destekli FUE:

PRP tedavisinin estetik alanda uygulanmasıyla beraber, birçok alanda olduğu gibi saç ekimi estetiğinde de PRP tedavisi kullanılmaya başlandı. PRP destekli FUE iki şekilde uygulanmaktadır.

 1. Toplanan saç köklerinin, ekim yapılana kadar PRP içerikli sıvıda bekletilmesi.
 2. Ekim yapıldıktan sonra doktorun önerdiği şekliyle PRP sıvısının iğneler aracılığıyla saç köklerine enjekte edilmesi.Kişinin kendi kanının kullanıldığı PRP işleminde, saç köklerinin beslenmesi ve köklerin yeni yuvalarına daha çabuk tutması amaçlanmaktadır.

Gold FUE Tekniği:

Altın uçlu FUE olarak da bilinen Gold FUE tekniğinin, FUE’den tek farkı işlem sırasında kullanılan tüm medikal aletlerin altından yapılmasıdır. Altının vücuda uyumlu bir maden olması, onun estetik alanda kullanılmasının da yolunu açmıştır. Yara, yanık, sivilce ve çatlak tedavisinde sıkça kullanılması, ekim operasyonlarında da tercih edilmesine neden olmuştur. Sağladığı avantajlar konusunda kesin bir veri elde edilemese de iyileşme sürecini hızlandırdığı, enfeksiyon riskini azalttığı gibi iddiaları bulunmaktadır. Vücuda uyumlu bir maden olduğu için sağlık açısından ise herhangi bir probleme neden olacağı düşünülmemektedir.

Safir FUE Tekniği:

Safir FUE tekniği de FUE saç ekimi ile aynı süreci içine almaktadır. Safir FUE’nin tek farkı ise kanalların metal yerine safir uçlu aletlerle açılmasıdır. Safir uçlarla açılan kanallar normal metal uçlu aletlere göre daha ufak delikler şeklinde olduğundan, safir FUE ile gerçekleştirilen ekim işlemlerinin daha çabuk iyileştiği öne sürülür.

Icegraf FUE:

FUE saç ekimi ile aynı süreci takip eden icegraft FUE’nin tek farkı ise, toplanan saç köklerinin yerleştirilene kadar salin serumu yerine, antioksidanlar ve minerallerin bir arada olduğu sıvıların içerisinde bekletilmesidir. Ekim yapılana kadar vücut dışında bekletilen saç kökleri, dışarıda canlılığını sürdürebilsin diye belli bir ısı seviyesinde kalmalıdır. İcegraft sıvısı da ekim operasyonlarında saç köklerinin belirli bir soğutma işleminden geçmesine yardımcı olurken, toplanan saç köklerindeki doku kayıplarını önlemektedir.

Robotik Saç Ekimi Nedir?
FUE tekniğinin temel olarak kullanıldığı greft çıkarma uygulamalarından biri de Robotik Saç Ekimidir. Robotik Saç Ekimi hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak isterseniz hairsix.com.tr/robotik-sac-ekimi/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz. 

Saç Ekiminde FUE Neden Tercih Edilmelidir?

 • Sadece ekim alanını uyuşturulduğu için şuur kaybı yaşanmadan, acı hissi ortadan kaldırılmıştır.
 • Operasyon sırasında kesme işlemi uygulanmadığından dikiş gerekmez.
 • FUE saç ekimi dikişsiz gerçekleştirilen bir işlem olduğundan ne ense bölgesinde ne de ekim bölgesinde iz bırakmaz.
 • Köklerin alındığı ve ekildiği yerde açılan delikler mikro düzeyde olduğundan yaralar daha çabuk iyileşir.
 • Mikro motor sayesinde, daha sık greft çıkardığından sayıca daha fazla greft ekilmesini sağlar [4].
 • Köklerin tek tek alınmasını sağlar.
 • Küçük punchlar sayesinde, saç kökleri direkt olarak alınmaktadır.
 • FUT gibi kalıcı doku ve his kaybı yaratmaz..
 • Saç kökleri alınırken çevresindeki saç köklerine zarar vermez.
 • Saçsız alan için vücudun diğer bölgelerindeki kıl kökleri de kullanılabilir [5].
 • FUE aynı zamanda kaş, bıyık ve sakal ekimini de mümkün kılar.

Sağladığı birçok avantaj nedeniyle FUE saç ekimi, FUT’a kıyasla bugün hem doktor hem de ekim yaptıracak kişi için büyük bir konfor sağlamaktadır.

Vücut Kıllarından Saç Ekimi Nasıl Yapılır?
Detaylı bilgiye vucut-killarindan-sac-ekimi/ linkinden erişebilirsiniz. 

FUE Saç Ekimi Fiyatları

Saç ekiminde fiyatı belirleyen birçok parametre bulunmaktadır. Doktorun tecrübesinden, hastanın dökülme çeşidine, yapıldığı şehirden, personel sayısına kadar birçok etken fiyatta belirleyici olmaktadır. Fue saç ekimi fiyatları doktora greft sayısına seçtiğiniz saç ekimi merkezine göre  5000 tl ile 15000 tl arasında değişiklik göstermektedir.

Yaklaşık greft sayınızı öğrenerek, seçeceğiniz yönteme göre saç ekiminizin maliyetini öğrenmek için saç ekimi fiyatları araştırması 2020 yazımızı okuyabilirsiniz…  

 

Kaynakça

[1] Dr. Seyfi Akbay – Dr. Tayfun Oğuzluoğlu, ''Androgenetik Alopeside Cerrahi Yaklaşımlar'', Turkiye Klinikleri Cosmetic Dermatology, Cilt 3, Sayı 1, s: 73, 2010.

[2] Dr. Ekrem Civaş, ''Saç Ekiminde Yenilikler ve Kişisel Deneyimlerim/Tercihlerim'', Cosm Dermatol, Cilt 6, Sayı 4, s: 45, 2013.

[3] Bekir Aybey – Gönül Ergenekon, ''Saç Transplantasyonu'' Journal Of İnternal Medical Sciences, Cilt 3, Sayı 48, s: 112, 2007.

[4] Bülent Çığşar-Mustafa Keskin-Naci Karacaoğlan, ''Şaç Ekimi Komplikasyonları ve Tedavisi'', Cilt 5, Sayı 3, s: 39, 2012.

[5] Dr. Ekrem Civaş, ''FUE Yöntemi ile Köklerin Elde Edilmesi'', Cosmetic Dematology, Cilt 3, Sayı 4, 2010.