Kaş Ekimi Nedir?

Kaş ekimi yanık, kaza, hastalık ya da yanlış alma sonucu, hacmini ve kalınlığını kaybeden kaşlara yeniden form kazandırma durumudur.

Kaş ekimi işlemi, ense bölgesi veya kulak çevresindeki saç köklerinin lokal anestezi altında çıkarıp, kaza sonrası yanan, travmaya uğrayan ya da saçkıran, saç yolma gibi hastalıklar sonrası dökülen, incelen veya yanlış alma sonucu küsen kaşlara nakledilmesiyle yapılır.

Kaş Ekimi Hangi Durumlarda Yapılır? (Sebepleri)

Kaşlar, yüzün üçte birinin ayrılmaz bir parçası olarak, yüz algısında büyük bir rol oynar. Duyguların ifadesi olan kaşlar kimi zaman çeşitli nedenlerden dolayı dökülebilir veya seyrekleşebilir. Kaş kaybı tamamen veya kısmi olarak gerçekleşebilir. Bir hastalık, bir kaza veya özellikle kadınlar için yanlış yapılan epilasyon işlemlerinden sonra, veyahut genetik özelliğinden dolayı doğuştan seyrek kaşa sahip olanlar arasında kaç ekimi bir çözüm olabilmektedir. Kaş ekimi temel olarak 5 farklı sebepten tercih edilmektedir.

1. Hastalık

 • Skatrisyel Alopesi : Saç köklerinin zarar görerek yerini, yara dokusuna bıraktığı kalıcı saç dökülmesidir. Sebebi tam olarak bilinmeyen Skatrisyel Alopesi hastalığının seyri ve dökülme süreci de değişiklik göstermektedir.
 • Trikotilomani (Saç Koparma Hastalığı) : Psikolojik bir bozukluk olan saç koparma hastalığı, kişinin karşı konulamaz bir dürtüyle sürekli aynı bölgedeki saçlarını yolmasıyla, o bölgedeki saçlarını kaybetmesidir.

2. Fiziksel Travma

 • Kaza : Kaşın, başta trafik olmak üzere yaşanan çeşitli kazalardan sonra, darbe alarak, görüntüsünün bozulması.
 • Kimyasal ya da Elektrik Yanmaları : Kaşın ve kaş derisinin yanması sebebiyle ortaya çıkan şekil bozukluklarında. Yanık vakalarında ekim için dokunun canlılığını kaybetmemiş olması gerekir.
 • Dövme Kaynaklı Komplikasyonlar : Kaş dövmesi sonrası bölgede kalıcı hasarlara neden olabilecek komplikasyonların görülmesi.
 • Piercingten Kaynaklanan Komplikasyonlar : Kaç dövmesi gibi piercinglerin de kaş bölgesinde kalıcı hasar bırakması.

3. Doğuştan Kaşların Seyrek Olması

 • Genetik : Kişinin genetik olarak düzensiz, seyrek veya ince kaş yapısına doğuştan sahip olması.

4. Şekil Değişikliği

 • Yanlış Kaş Alma : Ağda, lazer ve cımbızın yanlış ve bilinçsiz bir şekilde kullanılması sonucu kaşların küsmesi.

5. Tıbbı veya Cerrahi Tedaviler

 • Radyasyon tedavisi, kemoterapi yada kaş bölgesinde ya da kafa bölgesinde olan tümör veya benzeri lezyonların cerrahi olarak çıkarılması [1].
Kaş ekimi için başvurulan sebepleri belirtirken, bu sebeplerin kalıcı kaş dökülmesine neden olması gerektiği unutulmamalıdır. Tıbbı tedavilerin denendiği ve sorunun çözülemediği noktada en son çare olarak kaş ekimi düşünülür.

Kaş Ekimi Alopesi Areata Hastaları İçin Bir Çözüm Olabilir Mi?

Halk dilinde saçkıran olarak bilinen alopesi areata sıklıkla saçlarda ortaya çıkan bir durum olsa da başta kaş ve sakal olmak üzere vücudun diğer bölgelerinde de görülür.

Küçük yamalar şeklinde ortaya çıkan alopesi areata, temel olarak bağışıklık sisteminin vücuda savaş açarak kıl köklerine saldırmasıdır. Nedeni tam olarak ortaya konulamayan alopesi areatanın aynı zamanda genetik veya stres gibi çevresel faktörlerden kaynaklandığı da belirtilir. [2]

Bağışıklık sistemi düzenleyici ilaçlar ile geçebilen alopesi areata hastalığında, tıbbı tedavilerin çare olmadığı durumlar da oluşabilir. Tıbbi tedavilerin yanıtsız kaldığı noktada saç ekimi gibi kaş ekimi de bir seçenek olabilmektedir. Ekim işleminin kaş alopesi areata tedavisi için etkinliği henüz doğrulanmasa da konuyla ilgili yapılan bir çalışmada,  ekimden 1 yıl sonra kaşların yüzde 40’nın, 2 yıl sonra da yüzde 80’nin çıktığını söylüyor.

Anlaşıldığı üzere kaş alopesi areata gibi hastalıklarda cerrahi tedaviler hala tartışılmakta ve net bir çıkarım yapılamamaktadır [3].

Kaş Ekimi Nasıl Yapılır? (Adım Adım Süreçleri)

Kaş ekimi, lokal anestezi altında donör bölgeden (ense ve kulak çevresi) alınan saç köklerinin hacmini kaybetmiş kaşlara nakledilmesiyle yapılır.

FUE kaş ekimi işleminde de tercih edilen yöntemlerin başını çekmektedir. Kaş ekimi işlemlerinde kullanılan FUE, saç köklerinin teker teker alınmasını sağladığından yerleştirme işleminin de teker teker yapılmasını sağlar. Dolayısıyla işlemin daha doğal görünmesine imkân tanır.

Hastanın Değerlendirilmesi

 1. Hastanın saç ekimi yaptırmasına engel teşkil eden bir durumu olup olmadığı sorgulanır ve hasta detaylı bir şekilde, değerlendirmeye alınır.
 2. Laboratuar ortamında kan sayımı yapılır ve hastanın hepatit B,C ve AIDS gibi hastalıklar taşıyıp, taşımadığı araştırılır.
 3. Hastanın hipertansiyon, diyabet, şeker ve sedef gibi kronik rahatsızlıkları sorgulanır. Kişide bu hastalıklar varsa mutlaka kendi doktorundan onay almalıdır.
 4. Hastaya psikolojik nedenlerden dolayı ilaç alıp almadığı sorulur.

Kaş Dizaynının Planlaması

 1. Saç ekiminde olduğu gibi kaş ekiminde de öncelik planlamanın yapılmasıdır. Bir kalem yardımıyla kaşın tasarımı yapılır ve hastadan onay alınır.
 2. Kadınlarda kaşlar planlanırken, uçlara doğru daralan bir form takip edilir, erkeklerde kaş ekimi planlamasında daha kalın ve yoğun bir form tercih edilir [4].
 3. Erkeklerde kaşlar daha düz ve alçak bir şekle sahip olduğundan, erkeklerde kaş ekimi planlamasında genellikle T harfi takip edilir. Kadınlarda ise C harfi takip edilir [5]. (Şekil 1)
kaş ekimi

Şekil (1)

4. Kaş ekimi tasarımında göz önünde bulundurulan bir diğer planlama şekli de; kişinin burnu baz alınarak oluşturulur. Burun baz alınarak oluşturulan kaş ekimi tasarımında ilk önce kaşın ucu, sonra kaşın yükseleceği nokta daha sonra da kaşın başlangıç noktası belirlenir.(Şekil 2)

kaş ekimi

Şekil (2)

5. Kaş için kullanılacak köklerin alınacağı  ve yerleştirileceği yerin tespit edilmesinin ardından operasyon sürecine geçilir.

Lokal Anestezinin Uygulanması

 1. Operasyon sürecinin ilk aşaması anestezidir. Anestezi hem donör bölgeye hem de ekimin gerçekleştirileceği kaşlara lokal olarak uygulanır.
 2. Anestezi ile birlikte aynı zamanda köklere, izotonik ve andrenalin de uygulanır. İzotonik, köklerin rahat çıkması ve yerleştirilmesi için, andrenalin de kanamanın azaltılması için kullanılır.
 1. Anestezinin dışında adrenalin ve izotonik karışımından oluşan serumun, saçlı deriye enjekte edilmesinden sonra, bölge birkaç dakika içinde lokal olarak uyuşur.
 2. Bölge uyuştuğu için ekim sırasında kişi herhangi bir ağrı hissetmemektedir.
Lokal Anestezi Sırasında Acı Hissedilir mi? Detaylı bilgiye hairsix.com.tr/sac-ekiminde-lokal-anestezi/ linkinden erişebilirsiniz.

Operasyon Süreci (Hangi Teknik Kullanılır?)

Ekim bölgesinin uyuşmasından sonra, kişi operasyon için hazırdır. Operasyonun donör bölgeden saç köklerinin çıkarılmasıyla başlar, kanalların açılması ve köklerin yerleştirilmesiyle son bulur.

Tüm bu işlem gerçekleştirilirken, FUE kaş ekimi operasyonlarında yöntem olarak tercih edilir. FUE dışında choi de kaş ekimi işlemlerinde tercih edilen bir uygulamadır. DHİ yöntemi olarak bilinen choi ile ayrı bir kanal açma işlemi olmadan, kökler donör bölgeden çıkarıldığı gibi direkt ekim bölgesine yerleştirilir.

Bu yazıda kaş ekimi operasyonu FUE yöntemi üzerinden anlatılacaktır, DHİ ile ilgili ayrıca bilgi almak blogumuzu okuyabilirsiniz. 

Donör Bölgeden Köklerin Çıkarılması ve Toplanması

 1. Kaş ekimi için kullanılan donör bölgeler genellikle ense kökünün hemen yukarısı ile kulak çevresidir. Buradaki saç kökleri, mikromotor denilen cihaza yerleştirilen punçlar yardımıyla çıkarılır.
 2. Mikromotor, puçların saç kökü etrafında otomatik dönmesini sağlayarak kökleri deriden ayırıp, gevşetir.
 3. Saç kökleri gevşedikten sonra da cımbızı andıran penset isimli medikal alet ile gevşetilen saç kökleri teker teker çıkarılır ve kök sayısına göre içi serum olan petri isimli kaba konulur.
 4. Serumun, saç köklerinin zarar görmesini engelleyerek, iyileşmenin daha hızlı gerçekleştirdiği düşünülür [6].

Kaş Bölgesinde Kanalların Açılması (Yönü ve Açısı)

 1. Kaş ekimi operasyonlarında kanal açma işlemi, saç ekiminde kanal açma işleminden daha zordur.
 2. Kaş estetiği için kaşın orta kısımlarına açılan kanallar dikey, yan kısımlarına ve uçlara açılan kanallar yatay olarak açılır.
 3. Kanal açma işleminde, kişinin saç ve kaç yapısına göre değişse de sıklıkla 0,9-1,1 mm’lik uçlar kullanılır.

Toplanan Köklerin Yerleştirilmesi

 1. Kaş estetiği için kökler yerleştirilirken, sert ve yapay bir görünümün elde edilmemesi için daha kalın saçlar orta kısıma, daha ince saçlar ise kenarlara ve uçlara nakledilmelidir [7].
 2. Kaş üç boyutlu olduğundan, kaşların kenarlarındaki kıllar balık kılçığı şeklinde yerleştirilir (Şekil 3).
 3. Kaş ekiminde, tek kıl köküne sahip greftler tercih edilir. Bu greftler, baş ve orta kısıma dikey; yan ve uç kısımlar yatay olarak yerleştirilir. 
 4. Kaşlar tek kıl yapısına sahip olduğundan, yerleştirme sırasında, doğal bir sonucun elde edilmesi için de tek kıl kökü içeren greftler tercih edilmelidir [8].
Kaş ekiminde kanalların yönü

Şekil (3)

Kaş Ekimi Öncesinde Bilinmesi Gereken Noktalar

 • Kaş ektirme işleminin tamamlanmasından 2-3 gün sonra kaşlar ve donör bölge yıkanır.
 • Yıkama işlemi narin bir şekilde gerçekleştirilmeli ve ekim yapılan bölgeye sert müdahaleden kaçınılmalıdır.
 • Uyku sırasında greftlerin yerinden çıkma ihtimaline karşı yaklaşık 1 hafta sırt üstü yatılmalıdır.
 • 3 günün ardından gerçekleştirilen yıkama işlemi sonrası kaşlarda oluşan kabuklar düşmüyorsa, düşmesi için kesinlikle kabukları yolunmamalıdır.
 • Üst göz kapağı üzerinde morarma ve hafif şişlik genellikle 3 ila 4 gün sürer, endişe edilmemelidir. Morarma ve şişlik tam tersi artıyorsa mutlaka ekim doktoru bilgilendirilmelidir.
 • Kabukların tamamen düşmesinin ardından ekilen kıl köklerinin çıkmasıyla hafif kaşıntılar oluşabilir. Böyle durumlarda avuç içiyle bastırmadan kaşınan yer rahatlatılabilir.
 • Kaşıntı çok şiddetiyle ekim doktorunun onayından sonra kaşıntı hafifletici krem veya jel kullanılabilir.
 • Yaklaşık 3-4 ay içinde kaşlar gözle görülür bir şekle sahip olur. 6-8 ay arası daha kalın ve sağlıklı bir görünüm kazanır. 1 yılın sonunda da nihai sonucuna ulaşır.
 • Kaşlar ekimden yaklaşık 3-4 hafta sonra şok dökülme yaşar. Kendini savunmaya alan kıl kökleri, uyku evresine geçer. Ekim operasyonlarının doğal bir sonucu olduğundan endişe edilmemelidir.

Kaş Ekimi Komplikasyonları

Kaş ekimi sonrası, yanlış saç yönü, zayıf büyüme, kıvrılma, asimetrik görünüm yada şişlik gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Tamamen kişinin bünyesine göre farklılık gösteren bu durum, konunun daha iyi anlaşılması için iki ayrı çalışma üzerinden örneklendirilebilir. 

Eyrebrow Transplantation in Asians çalışmada, kaş ekimi yapılan 5 kişi 1 yıl boyunca izlendi. Yapılan izlemede, bu kişilerde en sık karılaşılan komplikasyon yanlış saç yönü  ve asimetrik görünüm oldu. Kıvrılma ve içiçe geçmiş saçlar ise görülmedi [9].

Eyebrow Transplants: The Use of Nape and Periauricular Hair in 6 Patients isimli çalışmada ise kaş ekimi yapılan 6 kişi incelendi. Bu kişilerde ise kıvrılma, zayıf büyüme, asimetrik görünüm gibi komplikasyonların hiçbiri görülmedi [10]. 

Kaş için de saç köklerinin kullanılması mevcut kaşlara göre farklı oranlarda büyümeye sebebiyet verebilir. Bu nedenle nakledilen kaşın daha sık kesilmesi önerilir.

Kaş Ekimi Hakkında Kısa Bilgiler

Kaş ekimi hakkında merak edilen diğer başlıklar ise şu şekildedir. 

Ne Zaman İyileşir?

Donör bölgede tipik olarak 6 hafta ilâ 4 ay arasında iyileşme gerçekleşir.

Kaş Ekimi Kaç Saat Sürer?

Kaşın durumuna göre değişiklik gösterse de, kaş ekimi operasyonları genelde yaklaşık 2-3 saat sürer.

Köklerin Alındığı Yerde İz Kalır mı?

Az sayıda greft kullanıldığı için donör bölgede estetik açıdan hoş olmayan bir görüntü oluşmaz.

Kaş Ekiminde Şok Dökülme Ne Kadar Sürer?

Kişinin bünyesine ve donör bölgeden çıkarılan kılın en son bulunduğu evreye göre, şok dökülme süresi değişebilir. Ama genellikle 1 ayı bulur.

Saç Ekimi Sonrası Kaşlar Kaç Günde Bir Kesilmeli?

İstenilen uzunluğu korumak için önerilen kaşların haftada bir kesilmesidir [11]. Nakledilen kıl kökleri ile kaş kıllarının uzama evreleri farklı olduğundan, dengesiz bir görünümün yaşanmaması için ekilen kaçların sürekli kontrol altında tutulması gerekir.

Kaş Ekiminde Kaç Tane Greft Ekilir?

Her kaşa bağlı olarak bu sayı değişse de ortalama 30 ilâ 150 arasında greft (tek kıl köküne sahip )ekilir.

Kaş Ekimi Zararları Nelerdir?

Kaş ekimi operasyonlarında belirtilen veya saptanan bir zararı yoktur.

Dövmenin Üstüne Kaş Ekimi Yapılır Mı?

Evet yapılır. Dermatol Surg isimli dergide yayınlanan çalışmada 54 yaşında kaş dövmesi olan bir kadına, dövmelerinin silinmesine gerek görülmeden kaş ekimi yapılmıştır [12].

Bilimsel Çalışmalarda Kaş Ekimi Yaptıranların Yorumları

‘’Restoration of the Eyebrows by Hair Transplantation’’ başlıklı çalışmada yaşları 18 ilâ 59 arasında değişen, farklı tarihlerde kaş ekimi yaptırmış 10 kişiye, elde edilen sonuçtan memnun kalıp kalmadıkları sorulmuş.

Yanık, hastalık ya da doğuştan seyrek kaşlara çözüm bulmak isteyen 10 kişinin tümü, kaş ekimi sonrası kaşlarının doğal yoğunluğundan memnun kaldıklarını dile getirmiş, kozmtik açıdan tatmin edici sonuç elde ettiklerini belirtmiştir [13].

‘’Single Follicular Unit Hair Transplantation to Restore Eyebrows’’ başlıklı çalışmada ise, yaşları 18 ilâ 66 arasında değişen, Ocak 2007’den, Haziran 2009 tarihine kadar incelenen 17 kişiden 14’ü, kaş ekimi işleminden çok memnun kalmış, 2 kişi sadece memnun kalmış, 1 kişi ise uzayan kaşların çok kalın olması nedeniyle memnun kalmamış [14].

İki farklı çalışmayı göz önünde bulundurursak, incelenen kişilerin kaç ekiminden memnun kaldıklarını görebilmekteyiz. Tabi her kişinin, bünyesi ve beklentileri farklılık gözeteceğinden bu cevaplar görecelidir.


Kaynakça

[1] Marco Toscanı, ‘’Single Follicular Unit Hair Transplantation to Restore Eyebrows’’ American Society for Dermatologic Surgery Dermatol Surg, 37 s:1153, 2011.

[2] Müzeyyen Gönül ve Diğerleri, ''Alopesi Areatalı Hataların Geriye Dönük Değerlendirilesi'', Türk J Dermatol, Sayı 5, s:44, 2011.

[3] Hair transplantation for therapy-resistant alopecia areata of the eyebrows: Is it the right choice? Evrem civaş ve diğerleri, Journal of Dermatology, Sayı:37, s: 823–826, 2010.  

[4-5] A Technique for Reconstruction of Eyebrows and Eyelashes, Marcelo Gandelman, Sayı 19, s:155, 2005.

[6-7] Sanusi Umar, ‘’Eyebrow Transplants: The Use of Nape and Periauricular Hair in 6 Patients’’, Dermatol Surg, Sayı 40, s:1417, 2014.

[8] Selma Sönmez ve diğerleri, ‘’Eyebrow Transplantation’’, Ann Plast Surg, Sayı 51, s: 584-586 2003.

[9] Kongkiat Laorwong, ‘’Eyebrow Transplantation in Asians’’, Dermatol Surg, Sayı 35, s: 50, 2009.

[10] Sanusi Umar, ‘’Eyebrow Transplants: The Use of Nape and Periauricular Hair in 6 Patients’’, Dermatol Surg, Sayı 40, 1418, 2014.

[11] Selma Sönmez ve diğerleri, ‘’Eyebrow Transplantation’’, Ann Plast Surg, Sayı 51, s: 584-586 2003.

[12] Sanusi Umar, ‘’Eyebrow Transplants: The Use of Nape and Periauricular Hair in 6 Patients’’, Dermatol Surg, Sayı 40, s: 1416, 2014.

[13] Coen Gho, ‘’Restoration of the Eyebrows by Hair Transplantation’’, Facial Plast Surg, Sayı 30, s:217, 2014.

[14] Marco Toscani, ‘’Single Follicular Unit Hair Transplantation to Restore Eyebrows’’ American Society for Dermatologic Surgery Dermatol Surg, Sayı 37, s:1153, 2011.
Sakal Ekimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Sakal Ekimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Sakal ekimi son yıllarda erkek estetiğinde en fazla tercih edilen cerrahi işlemlerden biridir. Donör bölgeden alınan saç köklerinin sakalsız bölgeye transfer edilmesiyle yapılır. Sakalları asimetrik...

PRP Saç Tedavisi

PRP Saç Tedavisi

PRP Saç Tedavisi PRP saç tedavisi son zamanlarda saç problemleri karşısında sık uygulanan bir yöntem haline gelmiştir. Önceleri ortopedi ve diş cerrahisinde kullanılan PRP, bugün kozmetik ve...

Saç Mezoterapisi

Saç Mezoterapisi

Saç Mezoterapisi Saç mezoterapisi, kan dolaşımını harekete geçiren ilaçlar ve çeşitli vitaminlerden oluşan bir karışımın küçük dozlar halinde saç derisinin orta tabakasına enjekte edilmesidir [1]....