Saç ekimi popüler oldukça hakkında merak edilen sorular da artış gösterdi. Kimler saç ektirebilir, kimler saç ektirmez ya da kimler saç ekimi için uygundur? bu soruların başını çekmektedir. Yaşı, donör bölgesi, dökülme seviyesi, dökülme tipi ve sağlık bakımından bir engeli olmayan her kişi saç ektirebilir.

Saç ekimi gerekli şartları sağlayan mikro seviyesinde bir operasyondur ve uygun aday seçilirken belli kriterler göz önünde bulundurulur. Kişinin sağlığından, dökülme öyküsüne göre geniş bir yelpazeyi kapsayan bu kriterler, saç ekimi yaptırmak isteyen kişiler için de bir rehber niteliği taşımaktadır.

Saç Ekiminde Uygun Aday Seçiminin Kriterleri

Kimler saç ektirebilir sorusu altında saç ekiminde uygun aday seçimi, doktorun işinin ehli olması kadar, saç ekimi başarısını etkiler. Uygun aday seçimi, operasyonun seyri içerisinde ya da ekim sonrasında oluşabilecek komplikasyon riskini de minimuma düşüren bir ayrıntıdır.

Saç ekimi öncesi yapılan konsültasyonlar, kimler saç ektirebilir, kimler saç ektiremez, kim saç ekimi için uygun sorularının cevabını veren kısımdır. Konsültasyon sırasında değerlendirilen saç ekimi kriterleri, hem doktor için hem de hasta için en ideal sonuca götürür.

1.Saç Kaybı Öyküsü (Dökülmenin seyri)

Saç ekimi için en uygun aday seçilirken, saç kaybı öyküsü oldukça önemlidir. Saç dökülmesinin ne zamandan beri olduğu, ne kadar yoğunlukta yaşandığı, ailede saçlarını tamamen kaybeden kişilerin olup olmadığı saç kaybı öyküsünde ortaya çıkarılır. Ailede saç kaybı olan kişilerin, saçlarını kaybetme ihtimali yüksek olduğundan, doktorun sorduğu ilk sorulardan biri de budur. Doktor tarafından yapılan saç analizleri sonucu, var olan yoğunluk ile dökülmenin yoğunluğu tespit edildikten sonra, eğer dökülmenin devam ettiği sonucu elde edilirse, saç ekimi yapılmaz. Erken yapılan saç ekimlerinde, saç dökülmesi devam ettiği için yapılan ekim bir süre sonra estetik görüntüsünü kaybedecektir. Dolayısıyla, saç ekiminde uygun aday saç dökülmesi duran adaydır.

2.Dökülmesinin Tipi

Kimler saç ektirebilir sorusu altında değerlendirilecek kriterlerden biri de dökülmenin tipidir. Her dökülme saç ekimine uygun olmadığından, yapılan analizlerde tespit edilen durumlardan biri de dökülmenin tipidir. Stres, mevsimsel ya da fiziksel bir hastalık sonrası ortaya çıkan geçici dökülmelerde zaten ekim yapılmamaktadır.

Kalıcı dökülmeler ise 3 başlık altında toplanabilir.

  • Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Genler, hormonlar ve yaşın bir araya gelmesiyle ortaya çıkar [1]. Androgenetik Alopesi olarak da ifade edilen erkek tipi saç dökülmesi, saç ekimi için en ideal dökülme tipidir. Erkekler arasında oldukça sık gözlemlenen erkek tipi saç dökülmesi, nadir de olsa kadınlar da gözlemlenir. Medikal tedavilerle yavaşlatılabilirken, tamamen durdurmak ise mümkün değildir. İlaç kullanımının bırakılmasıyla birlikte saç dökülmesi devam ettiği için, bu dökülme tipine sahip kişiler genelde çözümü saç ekim yaptırarak bulurlar.

  • Kadın Tipi Saç Dökülmesi

Kalıcı saç dökülmesi tiplerinden biri de kadın tipi saç dökülmesidir. Erkek tipi saç dökülmesi gibi genlere ve hormonlara bağlı olarak gelişen kadın tipi saç dökülmesi, daha çok kadınlarda gözlemlenen bir dökülme tipi olduğu için kadın tipi saç dökülmesi olarak isimlendirilmiştir.

Saçın tümünde seyrekleşme ve incelme şeklinde ortaya çıkan kadın tipi saç dökülmesi [2], ne yazık ki saç ekimi için uygun bir dökülme tipi değildir. Saçın tamamında bir seyrekleşme gözlemlendiğinden, saç ekiminde gerekli olan donör bölge kadın tipi saç dökülmesinde yeterli verimliliği vermemektedir. Saç ekiminin başarısı ise, donör bölgenin verimliği olmasından geçer. Dolayısıyla kimler saç ektirebilir sorusuna net bir ifadeyle kadın tipi saç dökülmesine sahip kişiler saç ektiremez cevabını verebiliriz.  

  • Bölgesel Saç Dökülmesi

Kaza sonucu yaralanan, yanan ya da saçkıran, traksiyonel alopesi gibi hastalıklar sonucu lokal ve kalıcı olarak meydana gelen dökülmelerdir. Bu tipi dökülmelerde ilk olarak medikal tedaviler uygulanır. Uygulanan medikal tedavilerin ardından, saçın bir daha çıkmadığı kesinleşirse yaralanan ve yanan bölgeye saç ekimi bir tedavi seçeneği olabilir. Çünkü bu tip dökülmelerde saç ekimi yapılabilmesi için ekim yapılacak bölgede hücrelerin işlevini yerine getiriyor olması gerekir. Söz konusu bölgede bir sinir kaybı oluşmuşsa saç ekimi ne yazık ki bir tedavi şekli olmamaktadır.

3.Yaş

Kimler saç ektirebilir sorusuna verilebilecek cevaplardan biri de kişinin yaşıdır. Saç ekiminde sıklıkla 25 yaş üstü kişiler seçilir. 15-25 yaş arasındakilerin, olası saç kaybını tahmin etmek çok zordur [3]. 20 veya 30 yıl sonra ortaya doğal olmayan görüntülerin ortaya çıkma ihtimali çok yüksektir ve yeniden saç ekimi yapılması gerekebilir.

Genetik sebepten kaynaklanan saç kayıplarında saç ekimi için 25 yaş ve üstünü beklemek gerekirken, kaza, yanık gibi durumlarda saç ekimi için yaşın beklenilmesine gerek yoktur.

4.Sağlık

Saç ekiminde uygun kişi seçilirken göz önünde bulundurulması gereken noktalardan biri de kişinin sağlık durumudur. Saç ekimi yapılmadan önce kişiye çeşitli kan tahlilleri yapılır. Tam kan sayımı, kanın pıhtılaşma zamanı, kan şekeri, HİV, Hepatit B-C, diabet, kolastrol gibi hastalıkların tespit edilmesi için yapılan kan testlerinde kişinin genel sağlık durumu bakılarak, saç ekimi için uygun olup olmadığı ortaya çıkarılır [4].

Analizler sonucu kişide Hepatit B dışında HİV, Hepatit C gibi hastalıklardan birine rastlanılmış ise, buluşma ihtimali nedeniyle saç ekimi yapılmaz. Kan sayımı esnasında, pıhtılaşma sorununun hemofili seviyesinde olması da saç ekimi yapılması önünde bir engeldir.

Şeker, tansiyon ve kalp hastası olan kişilere saç ekimi yapılabilmesi için ise öncesinde kendi doktoru tarafından onay verilmiş olması gerekir. Ayrıca; bu hastaların sürekli ilaç kullanma zorunlulukları bulunduğundan dikkatli olmakta fayda var. Çünkü ekimden önce kan sulandırıcı etkisi olan ilaçların kullanılmaması önerilir.

Kimler Saç Ektiremez

  1. Kadın tipi saç dökülmesi olanlar,
  2. Donör bölgesi yetersiz olanlar,
  3. HİV, Hepatit C gibi hastalıklara sahip olanlar,
  4. 25 yaşın altında olanlar (istinai bir durum).

Sonuç olarak saç ekiminde başarılı bir sonuç elde etmenin yolu iyi bir planlamadan geçmektedir. Hastanın pozitif ve negatif durumları net bir şekilde ortaya çıkarılmalıdır.

Kaynakça

[1] Nihal Altunışık, ‘’Androgenetik Alopesili İki Genç Erkek Hastada Trombositten Zengin Plazma Tedavisi’’, Türkiye Klinikleri J Dermatol, Sayı 27 (3), s: 150, 2017.

[2] American Academy of Dermatology. "Dermatologists Can Help Women Win the Fight Against Common Forms Of Hair Loss’’, https//www.sciencedaily.com/releases/2010/03/100306143329.htm, (E.T:06.03.2010).

[3] Dr. Gürol Açıkgöz, ‘’Saç Transplantasyonunda Preoperatif Hazırlıklar’’, Turkiye Klinikleri J Cosm Dermatol-Special Topics, Sayı 3 (4), s:42, 2010.

[4] Erol Koç ve Diğerleri, ''Saç Ekimi Cerrahisine Giriş, Genel Bilgiler'', Türkiye Klinikleri J Cosm Dermatol-Special Topics, Sayı 3 (4), s: 1, 2010.