Kıvırcık saça ekim, saç yapısından ve köklerin açısından kaynaklı olarak normal saçlara oranla çok daha hassas yaklaşılması gereken bir durumdur  ancak hemen belirtelim, yapılan araştırmalar kıvırcık saça yapılan ekimlerin daha doğal sonuçlar verebildiğini göstermiştir. Burada önemli nokta, saçın yapısı dikkate alınarak ekim yapılmasıdır. Kıvırcık saç köklerinin deri altında tutunma açıları düz saçlara göre farklıdır ve özellikle yoğun kıvırcık saçlara yapılacak olan ekimlerde bu fark dikkate alınmadığı takdirde gereksiz kıl kökü kayıpları yaşanabilmektedir.

Saç ekiminde her bir tek kıl kökü değerlidir ve donör alanın estetik görünümüne zarar vermeden kıl kökleri toplanabilmesi için mikromotor cihazındaki punç uçlar, kıl kökünün ölçüsüne uygun olarak seçilir. Hastanın saçlarının yapısı yoğun kıvırcık olduğunda, donör bölgeden greft toplama aşamasında doğru punç uç büyüklüğü seçilerek, kıl kökleri doğru açılarla çıkarılmalıdır.

Yoğun kıvırcık saça sahip kişiler, tarama, şekillendirme ya da bakım yaparken nasıl ki kendi saç özelliklerine uygun bir yöntem belirliyorsa, kıvırcık saça ekim durumunda da o saç özelliklerine uygun hassasiyetin gösterilmesi gerekir.

 

Başarı Oranları


Saç folikülü, derma ve epidel bölümlerden oluşan bileşik bir organdır. (1) İçerisinde saç köklerinin büyüdüğü ve geliştiği yapıdır. Foliküler ünitenin yapısının anlaşılması ile birlikte kıl köklerinin bu yapılarla birlikte nakledilmeye başlamış ve saç ekimi öncelikle FUT yöntemi daha sonra da FUE yönteminin bulunmasıyla birlikte de günümüzün tercih edilen önemli operasyonlarından biri haline gelmiştir. Saç ekiminde başarı, doğallık ve yoğunluk gibi birkaç temel kavram üzerinden değerlendirilir. Saç ekimi operasyonlarında kıl foliküllerinin yapısı da doğal ve yoğun bir görüntü sağlanması için önemlidir.

Foliküler yapıların her biri, karmaşık büyüme faktörleri, sitokinler ve hormonlar ile programlanır. Bu saç şaftının şeklini de yapısını da etkileyen bir durumdur.

Kıvırcık saç foliküllerinin mikroskop altında incelenmesi, onların kök yapılarının açılı olduğunu göstermektedir. Mikromotorlu FUE ile kıl kökleri toplanırken bu açı dikkate alınarak işlem gerçekleştirilmelidir.

 

kıvırcık saça ekim - kıvırcık kıl folikülü

 

O’Tar T. Norwood tarafından 1992 yılında kaleme alınan “Patient Selection, Hair Transplant Design, and Hairstyle” isimli makalede kıvırcık saç foliküllerinin saç ekimi sonrası daha iyi kapama sağladığını açık olarak belirtmiştir. (2) Kıvırcık saç kökleri, çıktığı andan itibaren kıvrılarak katlanır ve kafa derisini kapatarak daha yoğun bir görünüme neden olur. Bununla birlikte kıl kökünün deri ile birleştiği nokta kapandığından köklerin görünümü düz saçlara kıyasla kendinden doğal illüzyon yaratarak ekimin daha yoğun görünmesini sağlar. Ancak kıvırcık saça ekimde bu başarı, toplama esnasında saçın açısına uygun işlem yapılması ve ekim esnasında kıl köklerinin dağılımı için ideal yoğunluğun hesaplanmasıyla sağlanabilir.

Kıvırcık saça yapılan ekimlerde kıl köklerinin kıvrılma ya da derinin içinde kalma eğilimi göstermektedir. Bunun önüne geçmek için greft damarlarının alanlara eşit dağıtılması sağlanır.

 

Kıvırcık Saça Ekim Nasıl Yapılır?


Kıvırcık saçlara yapılacak olan ekimlerde öncelikle ön saç analizi gerçekleştirilecek saç köklerinin kıvırcıklığının yoğunluğuna bakılarak, deri altındaki köklerin hangi açılarla döndüğü anlaşılır. Ön analiz, donör bölgede yapılacak işlemler sırasında gereksiz kıl kökü kayıplarının oluşmasını engeller.

Kıvırcık saça yapılacak ekimler, kök analiziyle başlar. Kıvırcık saçın yapısı ve köklerin dönme oranları incelendikten sonra saç analizi ve planlamasına geçilir.  Burada köklerin daha hassas şekilde analiz edilmesi, kök yapılarının ve kalınlıklarının dikkatle hesaplanması devreye girer.  Kıvırcık saçlı kişilerin daha sonrasında saçlarını ideal bir şekle rahat bir şekilde sokabilmeleri sağlanmalıdır. Saç analizi sonrası hastanın uygunluğuna karar verilirse, ekim işlemine geçilebilir.

Kıvırcık saçlara yapılacak olan ekimler FUE yöntemi ve DHI yöntemi ile gerçekleştirilebilir. Bu işlem öncelikle ense bölgesinden greftlerin toplanmasıyla başlar, kanal açma işleminin ardından toplanan greftlerin ekilmesiyle işlem sona erer. Kıvırcık saça ekim işleminde normal saç ekimi ile aynı prosedür uygulanır ancak doktorların kıvırcık saçı toplarken ve ekerden dikkat ettiği bazı hususlar vardır.

 

Greft toplama işlemi

Greft toplama işlemi, normal saç ekimlerinde olduğu gibi micromotor cihazıyla gerçekleştirilir. Mikromotor cihazı 0,05 mm’den başlayarak farklı çapta küçük keskin uçlara sahiptir. Kıvırcık saça ekim, öncesi analizle ideal punç uçları kullanılmalıdır. Aksi durumda donör bölgede çevre saç köklerinin zarar görme ihtimali ortaya çıkabilir.  Punç uçları kıl kökünü ideal bir şekilde içine alacak ve çevresinden kesecek şekilde ayarlanır.

Kıvırcık saça ekimlerde greft toplama işlemi normal ekime göre biraz daha uzun sürebilmektedir.  Greft toplama işlemi tamamlandığında, greftler doku ve gereksiz parçalarından ayrılarak ekime hazır hale getirilir.

 

Kanal Açma:

Saç ekiminde kanal açma, kıl köklerinin yerleştirileceği yuvaların, ekim yapılacak olan alana küçük kesiler halinde  açılması işlemidir. Kıvırcık saça yapılacak olan ekimlerde, greftlerin dağılımı kıl kökünün kalınlığı ve yapısı göze alınarak gerçekleştirilmeli, saçların düz saçlarda olduğu gibi düz bir uzama sağlamayacağı hesaba katılmalıdır.

Kanal açma işlemi,

  • Doğru açı
  • Doğru derinlik
  • ve ideal yön alacak şekilde gerçekleştilirmelidir.

DHI yöntemiyle yapılacak olan kıvırcık saça ekim de kanal açma işlemi ile greftlerin yerleştirilmesi aynı anda yapılır.

 

Greftlerin Yerleştirilmesi

Kanal açma işlemi bittikten sonra, sıra ekime hazır halde soğuk bir ortamda bekletilen kıl köklerinin yuvalarına yerleştirilmesine gelir. Ekime hazır halde olan kıl kökleri, bekletildiği özel solüsyonların içerisinden gövdelerinden tutularak alınır ve yuvalarına yerleştirilir.

Saç ekimi operasyonu sonrasında greftlerin toplandığı ense bölümü bandajlanırken, ekim yapılan alan açıkta bırakılır.

 

Kıvırcık Saça Ekim Sonrası Saçların Yapısı Değişir mi?


Saç ekimi operasyonu, bir saç telinin kökü ve folikülüyle birlikte kelleşme görülen alana nakledilmesi prensibine dayanır. Nakledilen kıl kökünün yapısı bulunduğu bölgede nasılsa, ekildiği bölgede de aynı olacaktır. Kıvırcık kıl kökleri, yine kıvırcık çıkarken, düz kökler ise yine kendi yapısında çıkar. Saç ekimi yaptıracak adayların, en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de ekilen kökler ne zaman çıkar sorusu olmuştur. Ekilen kökler şok dökülme sonrası tekrar uzamaya başlar. Bununla birlikte saç ekimi sonrası saçların doğal formunu alması için 12 aylık bir sürenin geçmesi gerekebilir. Bu operasyon sonrası yorgun düşen kıl köklerinin yeni yerlerine alışması ve yeni kıl köklerini  büyütmeye başlaması için gereklidir. 

Saçların yapısının anlaşılması için donör alana bakılır. Genellikle ense bölgesi olarak seçilen donör alandaki kıl kökleri, nakledildikten belirli bir süre sonra eski formlarına kavuşmaya başlar.

 

Kaynakça

  1. Bernard, BA (2003). Kıvırcık saçlı saç şekli. Amerikan Dermatoloji Akademisi Dergisi, 48 (6), S120 – S126. DOI: 10,1067 / mjd.2003.27
  2. NORWOOD, O. T. (1992). Patient Selection, Hair Transplant Design, and Hairstyle. The Journal of Dermatologic Surgery and Oncology, 18(5), 386–394. doi:10.1111/j.1524-4725.1992.tb03691.x