Mikro FUE Yöntemi

Mikro FUE donör bölgedeki saç köklerinin minik uçlu aletler aracılığıyla mikroskop altında çıkarılmasıdır. 0.6 ile 0.9 mm çapındaki uçların, deride çok minik daireler açarak, saç kökünü onu çevreleyen dokudan ayırmasına dayanır. Kullanılan aletlerin çok küçük olması nedeniyle de mikro adını almıştır.

Saç ekimi operasyonlarında neşter ve dikiş kullanımının önüne geçen FUE’nun keşfi, beraberinde birçok yeni adımın atılmasını da sağladı. Saç köklerinin donör bölgeden teker teker alınmasının yolunu açan FUE, saç ekimi cerrahı Dr. Kouremada Zioga’nın mikro fue saç ekimi yöntemiyle ise altın çağını yaşadı. Zioga, saç köklerinin mikroskop altında minik çaplı uçlarla (punch) alınmasını sağlayarak, FUE’ye daha minimal bir dokunuş kazandırdı. Greft çıkarırken kullanılan uçların çok küçük olması donör bölgede minimal derecede bir müdahaleye neden olduğundan, Mikro FUE ile travma ihtimali de minimuma düştü.

Mikro Fue ile Greftler Nasıl Çıkarılır?

FUE’de olduğu gibi mikro FUE’de de greftler lokal anestezi altında çıkarılır ve saçsız bölgede açılan kanallara yerleştirilir. Greft çıkarma işlemi, mikro punç adı verilen 0.6-0.9 mm çapındaki uçların, donör bölgedeki saç kökleri etrafında minik kesilerek oluşturup, onu dokusundan ayırmasıyla gerçekleştirir [1].  Köklerin dokusundan ayrılmasını sağlayan bu uçlar ise doktor tercihine bağlı olarak manuel ya da mikromotor isimli cihazlara takılarak kullanılır.

Greftler çıkarılırken, tekli veya nadiren çiftli olanlar daha küçük uçlarla, dört veya daha fazla saç köküne sahip greftler ise kısmen daha büyük uçlu punçlar ile toplanır. Optik bir mikroskop altında gerçekleştirilen operasyon, ekimin en önemli teknik detayını oluşturur.

Saç kökleri etrafında minik kesiler oluşturulduktan sonra ise gevşeyen saç kökleri, penset isimli cihaz yardımıyla teker teker çıkarılır ve serum içerisine yerleştirilir. Saçsız alanda kanal açılana kadar salin serumu içerisinde bekleyen kök, böylece canlılığını korumuş olmaktadır.

Greftler Nasıl Yerleştirilir?

Mikro Fue saç ekiminde, mikro uçlar ile donör bölgeden alınan saç kökleri, yerleştirme sırasında saç yoğunluğuna ve çıkış açılarına göre yerleştirilir. Dolayısıyla ekim operasyonlarında çıkarılan saç kökleri yerleştirilirken, şu sıralama göz önünde bulundurulur.

  • Tekli veya nadiren çiftli greftler ön bölgelere, daha çok ön saç çizgisi hattı üzerine yerleştirilir.
  • Üçlü veya dörtlü greftler saçın orta bölgelerine yerleştirilir.
  • Dörtten daha fazla saç köküne sahip greftler ise saçsız bölgenin üst bölgelerine yerleştirilir.

Mikro FUE’nin Saç Ekiminde Sağladığı Avantajlar

Mikro Fue, saç ekiminde birçok avantajın yolunu açmayı başarmıştır. Saç ekiminde doğal bir görünüm elde edilmesini kolaylaştırmış, daha yoğun bir ekim gerçekleştirilmesinin de zeminini oluşturmuştur [1]. Sağladığı avantajlar göz önünde bulundurulduğunda ise saç ekimi operasyonların büyük bir sıçrama yarattığını söylemek gerekmektedir [2].

Maksimum Yoğunluk

Donör bölgeden çıkarılan saç kökleri, mikroskop altında, ince uçlu punçlar aracılığıyla çıkarıldığından, saç kökü daha az zarara uğruyor ve hayatta kalma oranı yükseliyor. Saçın hayatta kalma oranı yükseldiğinden dolayı da ekim sonrası, saçlarda maksimum yoğunluk daha kolay elde ediliyor [3]. Bu nedenle bir seans istenilen yoğunluğun kazanılmasında yeterli geliyor. Dolayısıyla saçın hayatta kalma oranı, büyüme başarısını net bir şekilde etkilemektedir.

Yoğun saç ekimi yapılmasına imkân tanıyan tekniklerden biri de Perkutan Tekniğidir. Detaylı bilgiye hairsix.com.tr/perkutan-sac-ekimi/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Doğal Sonuçlar

Saç köklerinin hayatta kalma oranına bağlı olarak elde edilen maksimum yoğunluk, aynı zamanda ekim operasyonlarında doğal bir sonuç elde edilmesini de sağlamıştır. Saç ekimi sonrası, ekilen saçların her birinin herhangi bir kayıp yaşamadan çıkması, ekimin doğal bir görünüm kazanmasında etkilidir.

Minimal Travma

Mikro Fue saç ekimi ile saç kökleri 0.6-0.9 mm çapında özel punçlar aracılığıyla çıkarıldığından, donör alanda travma neredeyse sıfırdır. Yani, kullanılan punçlar mikro düzeyde olduğundan donör bölgede bozulma oldukça minimal seviyelerdedir.  Geniş kesiler oluşturulmadığı için mikro FUE ile enfeksiyon riski de önemli ölçüde azalmıştır.

Hızlı İyileşme

İnce uçlu punçlar, donör alanda daha az travma yaşanmasına neden olduğundan, mikro FUE ile iyileşme daha hızlı gerçekleşmektedir. Saç kökünün orjinal çapına göre uçlar kullanıldığından, donör bölgenin iyileşmesi kısa sürede tamamlanır.

Mikro FUE Saç Ekim Fiyatları

Saç ekiminde fiyatı belirleyen tek bir unsurdan bahsetmek pek mümkün değil. Doktor tecrübesi, dökülme seviyesi, kullanılan teknik ve ekilen saç kökü sayısı fiyatı belirleyen ilk unsurlar gibi görünse de, kliniğin bulunduğu şehir, çalıştırdığı personel sayısı gibi unsurlarda fiyatı belirler. Dolayısıyla Mikro FUE ile gerçekleştirilen ekimler için de belli bir fiyat standartı mevcut değildir.

Mikro FUE Sapphire Nedir?

Mikro FUE ile ilgili merak edilen süreçlerden biri de sapphire uçlarla gerçekleştirilen ekimdir. Mikro FUE Sapphire, ekim süreci boyunca gerek saç kökleri toplanırken gerekse de kanallar açılıp, yerleştirilirken kullanılan aletlerin hepsinin sapphire (safir) madeninden yapıldığını ifade eder. Değerli bir taş olan sapphire, tıpkı altın gibi cilde uyumlu bir maden olması, onun saç ekiminde kullanılmasına da neden olmuştur. Kabuklanmayı minimal düzeyde tuttuğu, iyileşmeyi de hızlandırdığı öne sürülmektedir. Fiyat olarak ise sapphire uç kullanılan operasyonlar çelik uç kullanılan uygulamalardan biraz daha yüksektir.

Kaynakça 

[1] Thomy Kouremada, ‘’İntroducing The Mikro-FUE and the Unshaven U-FUE (Undetectable), Hair Ther Transplant, Sayı 4, s:113, 2013.

[2] JP Carlos, ‘’The Evolution Of The Graft: The Maturation Of Medical Specialty’’, Cosmetic Dermatology, Sayı 23, s:33-36, 2010.

[3] Aman Dua ve Kapil Dua, ‘’Follicular Unit Extraction Hair Transplant’’, J Cutaneous Aesthetic Surgery, Sayı 3, s:79-81i 2010.
Call Now ButtonHEMEN ARA