PRP Saç Tedavisi

PRP saç tedavisi son zamanlarda saç problemleri karşısında sık uygulanan bir yöntem haline gelmiştir. Önceleri ortopedi ve diş cerrahisinde kullanılan PRP, bugün kozmetik ve dermatoloji alanının sık tercih edilen yöntemlerinden biri olmuştur. Hücre yenileme özelliğine sahip olan PRP, kişinin kendi kanının tekrar kişiye enjekte edilmesi prensibine dayanmaktadır.

İngilizce ”Platelet Rich Plasma” olarak adlandırılan PRP,” Türkçe ‘Trombositten Zengin Plazma’ anlamına gelmektedir. PRP, kişinin vücudundan alınan kanın, santifürüj işleminden geçirilerek plazmalarına ayrıştırılması ve aktif trombositlerle işlenmiş bu kanın ihtiyaç olan bölgeye enjekte edilmesi prensibine dayanır. Kanın pıhtılaşmasını sağlayan trombosit bakımından zengin olan bu plazmalar, doku yenilenmesinde büyük öneme sahiptir. Dolayısıyla PRP, hücrelerin yenilenme sürecini hızlandırdığı için saç köklerinin yenilenmesinde de tercih edilen bir yöntem olmuştur.

PRP Nedir?

PRP, 1970’lerin başında özellikle ortopedik, periodontik ve damar cerrahisinde tercih edilen bir tedavi yöntemiydi. Ancak son zamanlarda dermatoloji ve kozmetik alanlarında dikkat çekici bir tedavi haline gelmiştir [1]. Temel olarak PRP, kişiden alınan, santrifüj cihazı yardımıyla diğer hücrelerinden ayrılarak plazmaların (kanın sıvı bileşeni) trombosit bakımından zenginleştirilmesidir. Kandaki trombositler ise bir kaç kez konsantre edilerek zenginleştirilmektedir [2]. Trombosit bakımından zenginleştirilen bu plazmalar uyarılma sayesinde birçok protein salgılamaktadır. Aynı zamanda elde edilen PRP, büyüme faktörü oranı bakımından da yüksek olmaktadır [3]. Büyüme faktörü ise doku iyileşmesinde oldukça önemli bir fonksiyona sahiptir [4]. Bu kapsamda PRP’nin hızlı yara iyileştirmesi, enfeksiyon riskinin az olması, deride gençleşme sağlaması gibi yararları nedeniyle farklı alanlarda kullanımı artmıştır.

PRP Nasıl Uygulanır?

PRP’nin uygulanma süreci ise şu şekilde gerçekleşmektedir. Kişiden alınan 1 tüp kan, santrifüj cihazına yerleştirilir ve burada bir kaç kez konsantre işleminden geçirilir. Böylece kişinin kendi kanından elde edilen PRP, minik iğneler aracılığıyla ihtiyaç olan bölgeye enjekte edilir. Ancak aktive olan PRP’nin büyüme faktörü salınımı ilk 10 dakikada başlar ve 1 saat içinde sürecini tamamlar. Bu nedenle hazırlanan PRP’nin 10 dakika içinde gerekli alana uygulanması gerekmektedir.

Saç dökülmesi problemleri karşısında PRP saç tedavisi son yıllarda kullanılmaya başlanan yeni tedavi metotlarından biri olmaktadır. Diğer alanlarda uygulandığı gibi PRP saç tedavisi sırasında da hastanın kendi kanı alınır, cihazdan geçirilir ve kökleri besleyecek kısımlar ayrılır. Ayırma işlemi bittikten sonra köklerin gelişimini sağlayacak kısım saçlı deriye enjekte edilir. PRP saç tedavisi uygulamasındaki amaç bölgeye kan dolaşımıyla taşınandan daha çok sayıdaki trombositi ve içerisinde bulunan büyüme faktörünü saça ulaştırabilmektir [5]. Cihaz yardımıyla elde edilen bu besleyici proteinler PRP yoluyla saça verildiğinde saçın canlanması ve yenilenmesine yardımcı olmaktadır. Böylece hareketsiz olan kıl folikülleri yeniden aktive edilir.

Farklı teknikler kullanılarak uygulansa da PRP saç tedavisi aşamasında genellikle nokta tekniği tercih edilmektedir. Nokta tekniği ilacın belli aralıklarla saç derisine enjekte edilmesidir. PRP saç tedavisi seansları ise ortalama 2-4 hafta aralıklar şeklinde 5-8 seans olarak yapılmalıdır [6]. Her uygulama yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Ve uygulama esnasında iğnenin vurulduğu anda gerçekleşen sızı dışında herhangi bir acı hissi yaşanmamaktadır. Kişi uygulama sonrası normal yaşam ritüellerine dönebilir

PRP Saç Tedavisi Kimlere Uygulanır?

PRP saç tedavisi için en uygun adaylar genellikle ince ve seyrek saçlara sahip olan kişilerdir. Saçlarında dökülme, cansızlık ve incelme şikayeti olan kişiler üzerinde daha etkili bir tedavi yöntemi olmaktadır. Bu nedenle erkek tipi kellik olarak bilinen androgenetik alopesi yaşayan kişilerde uygulanması durumunda pek işe yaradığı söylenemez. PRP var olan güçsüz saçı güçlendirmeyi, ince saçı kalınlaştırmayı vadetmektedir. Bu nedenle hedef bölgede saç folikülü olmayan kişilerde yararlanılan bir yöntem ne yazık ki olamamaktadır.

Bununla birlikte saç ekimi yaptırmak isteyen kişilere de öncesinde ve sonrasında PRP saç tedavisi uygulanmaktadır. Ekim öncesi ve sonrası yapılan PRP, saç köklerinin daha iyi tutmasını sağlamaktadır.

PRP Saç Tedavisi Kimlere Uygulanmaz?

 • Kan sulandırıcı ilaç kullananlara,
 • Yapılacak alanda iltihap bulunanlara,
 • Enfeksiyon soruna yaşayan kişilere,
 • Kanser hastalarına ve geçmişinde kanser hastalığı geçirmiş kişilere,
 • Kansızlık hastalığı olanlara,
 • Pıhtılaşma sorunu yaşayanlara,
 • Hamile kadınlara ve emziren kadınlara,
 • Kalp ve böbrek yetmezliği olanlara,
 • Karaciğerle alakalı rahatsızlığı olanlara uygulanmaz.

PRP Saç Tedavisi İşe Yarıyor mu?

PRP saç tedavisi ile ilgili yapılan ilk çalışmalar genellikle saç ekimiyle birlikte uygulanan çalışmalardır. Bu çalışma kapsamında ekim öncesi saç kökleri, PRP içinde bekletilmiş ve daha sonra saçsız alana ekilmiştir. Sonucunda ise normal saç ekimine göre saç köklerinde daha yoğun bir artış gözlemlenmiştir [7].

Benzer bir çalışmada da saç ekim öncesi saç kökleri yine PRP solisyonu içerisinde bekletilmiş ve ekim sonra yapılmıştır. Çalışma sonucunda ise saç köklerinin aktif uzadığı anajen aşamasında, saçlarda daha fazla uzama olduğu gözlemlenmiştir. Literatürdeki diğer çalışmalar da benzer sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Nitekim saç dökülmesi problemleri karşısında uygulanan PRP saç tedavisi sonucunda kıl çapı ve yoğunluğunda anlamlı artışlar olduğu bildirilmiştir [8].

Bu çalışmalar göz önünde bulundurulduğunda ‘PRP saç tedavisi işe yarıyor mu?’ sorusunun cevabı evet olmaktadır. PRP saç hastalıklarının tedavisinde etkili bir yöntem olduğunu böylece nispeten göstermiştir. Ancak daha önce belirttiğimiz gibi saç köklerinin henüz ölmemiş olması şarttır. Ayrıca yapılan çalışmalar PRP’nin işe yaradığını gösterse de bu konu ile ilgili yeterli veri olmadığını da belirtmek gerekmektedir. Ve PRP’nin medikâl ana tedavilere yardımcı tedavi yöntemi olduğu düşünülerek hareket edilmelidir. PRP saç tedavisi etkili ve güvenli bir yöntem olarak sunulsa da bu çalışmaların azlığı, yeni çalışmalara ihtiyaç olduğunu da göstermektedir.

PRP Saç Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • PRP saç tedavisi sonrasında ilk gün saçlar yıkanmaz.
 • İlk gün sigara ve alkol alınmaması gerekse de aslında önerilen PRP’nin uygulandığı süre boyunca kullanılmamasıdır.
 • Havuza ve denize girilmemelidir.
 • Güneş ve saç şekilendiricilerden de uzak durulmalıdır.

Saç Ekiminde PRP Saç Tedavisi

Saç ekimi sürecinde uygulanan PRP saç tedavisi yeni ekilen saç köklerinin, ekilen alandaki dokuya, daha hızlı uyum sağlamasına yardımcı olmaktadır. Ve dolayısıyla saç tedavisinde son dönemlerde tercih edilen bir yöntem haline gelmiştir. Aynı zamanda PRP’nin saç ekim operasyonu sonrasında iyileşme sürecine olumlu katkısı olduğu da bilinmektedir.

Saç ekiminde PRP saç tedavisi başarısı daha çok greftlerin bekletilme koşulları içerisinde saklıdır. Saç ekim operasyonları sırasında ekilmek için alıcı bölgeden alınan saç kökleri özel bir solüsyon içerisinde bekletilmektedir. Bu solüsyon saç köklerinin canlı kalmasını sağlamaktadır. Çünkü saç köklerinin vücut dışında uzun süre bekletilmesi onların ölmesine neden olmaktadır. PRP’li özel solüsyon ise burada önemli bir adım olarak devreye girmekte ve saç köklerinin canlılıklarını korumasına katkı sağlamaktadır. Bu da daha başarılı saç ekim operasyonu gerçekleştirilmesinin yolunu açmaktadır.

PRP Saç Tedavisi Uygulamasının Yan Etkileri

Kişinin kendi kanının kullanılması nedeniyle, genellikle prp’nin belirgin bir yan etkisi olduğunu söylemek yetersizdir ama yine de az da olsa ağrı, yanma, kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlar görülebilir.

[ratemypost]


Kaynakça

[1] Hayriye Sarıcaoğlu ve Işıl Tilki Günay, ''Trombositten Zengin Plazma Uygulamaları'', Türkiye Klinikleri J Cosm Dermatol-Special Topics. Sayı 5 (4), s: 34, 2012.

[2] Ercan Çalışkan ve Halis Bülent Taştan, ''Mezoterapi ve PRP Uygulaması Komplikasyonları ve Tedavisi'', Türkiye Klinikleri J Cosm Dermatol-Special Topics. Sayı 5 (3), s: 20, 2012.

[3] Aydan Örsçelik ve Yavuz Yıldız, ''Plateletten Zengin Plazma Uygulaması''. Türkiye Klinikleri J Sports Med-Special Topics, Sayı 4 (1), s: 26, 2018.

[4] R. Mlynarek ve Diğerleri, ''Platelet-Rich Plasma (PRP) in Orthopedic Sports Medicine, Am J Orthop, Sayı 45 (5), s: 290-326, 2016.

[5] Berna Şanlı, ''Plateletten Zengin Plazma: Giriş'', Türkiye Klinikleri J Cosm Dermatol-Special Topics, Sayı 7 (3), s:1, 2014.

[6] Zekayi Kutlubay, ''Saç Hastalıklarında Plateletten Zengin Plazma'', Türkiye Klinikleri J Cosm Dermatol-Special Topics, Sayı 7 (3), s:6, 2014.

[7-8] Reyhan Çetinkaya ve Teoman Erdem, ''Saçlı Deride Mezoterapi ve Trombositten Zengin Plazma'', Sayı 9 (1), s: 72, 2016