Donör bölgeden alınan saç köklerinin saçsız alana nakledilmesiyle gerçekleştirilen saç ekimi, ekim bölgesine uygulanan lokal anestezi sayesinde ağrısız bir şekilde gerçekleştirilir. Lokal anestezi sayesinde saç ekimi acı veren bir işlem olmaktan çıkarken, anestezinin enjekte edildiği sırada kişinin ağrı eşiğine bağlı olarak hafif sızıntı şeklinde ağrılar hissedilebilir.

Hastanın ameliyatlar esnasında ağrı ve acı hissetmemesi için kullanılan anestezik ilaçlar, mikro cerrahi bir uygulama olan saç ekimi operasyonlarında da kullanılmaktadır. Saç ekimi operasyonlarında sadece ekim bölgesine uygulanan anestezi, kişinin bilinç seviyesini etkilemeden, ekim bölgesini uyuşturarak, hastanın konforlu bir ekim süreci geçirmesini sağlar. Operasyon süresince, ekim yaptıran kişinin, ağrı hissedebileceği tek aşama anestezinin enjekte edildiği sırada oluşan yanma hissidir. Kişiye göre değişen bu his, bazılarında hiç yaşanmayabilir. Ekim sonrası oluşan ağrılar ise kullanılan ağrı kesici ilaçlarla rahatlıkla geçebilecek hafifliktedir.

Saç Ekimi Nasıl Ağrısız Gerçekleştiriliyor?

Saç ekimi operasyonlarında, ekim yapılacak alandaki ağrı duyusunu ortadan kaldırmak için kullanılan lokal anestezi sayesinde, saç ekimi acı olmadan gerçekleşiyor. Lokal anestezi, anestezik ilaçların ince iğneler aracılığıyla ekim bölgesine enjekte edilmesine dayanır. İlacın enjekte edilmesiyle de kişinin operasyon anında acı hissetmesi önlenir ve lokal anestezi sayesinde kişi acıya duyarsız hale getirilir. Böylelikle saç ekimi acı veren bir operasyon olmaktan çıkarılır. Lokal anestezi kişinin sadece işlem yapılan bölgesine uygulanarak, o bölgedeki sinir uçlarını uyarıyor ve sadece o bölgeyi hissizleştiriyor. Sadece uygulanan bölgede duyu kaybı oluşturduğundan, lokal anesteziyle hem hastanın bilinç düzeyi etkilenmiyor hem de saç ekimi acı hissedilmeden tamamlanıyor [1].

Saç derisine belli aralıklarla anestezik ilacın enjekte edilmesiyle uygulanan lokal anestezi, ekim işleminin başından sonuna kadar tamamen ağrısız bir ortam yaratmalı ve mümkünse işlem sırasında tekrar uygulanmasına ihtiyaç bırakılmamalıdır. Bu nedenle işlem sırasında saç ekimi acı olmadan gerçekleşsin diye anestezi, operasyon başlamadan yaklaşık 20 dakika önce yapılmalı ve hasta konforu için bölgenin tamamen uyuştuğundan emin olunmalıdır. Anestezi işlemi yaklaşık 2 – 3 dakika sürmektedir.

Lokal Anestezinin Riski Var Mı?

  • Lokal anestezide risk genel anesteziye göre neredeyse sıfırdır.
  • Duyma, görme ve tat alma duyuları lokal anesteziden etkilenmez.
  • Lokal olarak uygulanan anestezide kişinin bilinci açıktır.
  • Kişi uyanık olduğu için operasyon sırasında kitap-gazete okunabilir, TV seyredilebilir, hafif bir şeyler dâhi atıştırılabilir.
  • Uyuşturma sırasında güvenli toz kriterlerinin aşılmamasına dikkat edildiği [2] sürece lokal anestezi kişi için hayati bir tehlike yaratmamaktadır.
  • Çoğu ameliyatta olduğu gibi saç ekim operasyonlarında da başarıyla uygulanan lokal anestezi, içerisinde bulunan çeşitli maddeler sayesinde rahatlıkla kullanılmaktadır [3].
  • Hastanın rahat olmasını sağladığı gibi doktorun da işlemi rahat yapmasını sağlar.
Okudunuz Mu?
Saç ekimi nasıl yapılır? Hangi teknikler kullanılır? A’dan Z’ye saç ekimi hakkında detaylı bilgiye hairsix.com.tr/sac-ekimi/ linkinden erişebilirsiniz. 

Anestezi Sırasında Acı Hissedilir Mi?

Saç ekimi acı oluşturan bir işlem olmaktan, lokal anestezi sayesinde çıkmıştır. Ancak saç ekimi acı verir mi sorusu atında merak edilenlerden biri de anestezinin enjekte edildiği sırada acı hissedilip, hissedilmediğidir.

Evet, kişinin ağrı eşiğine bağlı olarak anestezinin ekim bölgesine enjekte edildiği sırada ağrı hissedilebilir. Saç ekimi operasyonlarının ağrısız ve acısız bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayan anestezi, ekim bölgesine enjekte edilirken acı eşiğine bağlı olarak ufak bir ağrıya sebebiyet verebilir.

İğnenin Deriye Battığı Sırada Hissedilen Acı

Saçlı deri için kullanılan lokal anestezi iğneleri çok ufak olsa da iğnenin deriye temas ettiği sırada kişide ufak bir acı hissedilmesine neden olabilir. Ancak söz konusu ağrı, kola veya kalçaya vurulandan daha az acı vericidir.

Anestezinin Enjekte Edildiği Sırada Hissedilen Acı

Anestezi sırasında hissedilebilecek acılardan biri de anestezik solüsyonun deri içerisine enjekte edilmesiyle oluşan acıdır. İlaçların etkisiyle hafif yanma şeklinde gözlemlenen bu acı da dayanılmayacak şiddette değildir ve saniyeler içerisinde etkisini yitirecek bir sızıdır.

İğne Fobisi Olan Kişilere Sedasyon ve Jet Enjektör Uygulanır

Saç ekimi sırasında yapılan işlemleri hissetmeyeceğinden emin olan kişi, bu kez anestezinin enjekte edilmesi için kullanılan iğnenin actıp, acıtmadığını merak eder. Hem operasyon korkusu hem iğne fobisi, kişiyi ekim operasyonlarından vazgeçer duruma getirmektedir. Eğer kişi iğneden korkuyorsa ya da iğneye karşı bir fobisi varsa, lokal anestezi öncesi sedasyon uygulanmaktadır. Saç ekimi acı verici olmaktan çıksın diye kullanılan sedasyon, hastaların ağrı, rahatsız edici his, ses duymaması, hatırlamaması ve girişim sırasında hareketsiz kalmalarının sağlanması amacıyla oluşturulan uyku benzeri durumdur [4].  Anestezi gazları, solunum veya damar yoluyla verilmektedir. Türkiye’de genellikle sedasyon, damar yoluyla verilmektedir. lokal anestezi öncesi uygulanan sedasyon sayesinde kişi lokal anesteziye hazır hale getirilir. Lokal anestezi dışında saç ekimi acı olmadan gerçekleşsin diye uygulanan sedasyon, uygulanan ilacın tozuna göre ise ikiye ayrılır:

Bilinçli Sedasyon: Operasyon sırasında hastanın bilinci açıktır. Söylenenleri, etrafında olup bitenleri anlar. Bu yöntem, sadece hastanın operasyon sürecini stressiz atlatmasını sağlar.

Derin Sedasyon : İlacın tozunu arttırdığın takdirde hasta bilinçli sedasyondan, derin sedasyona geçer. Ve etrafında olup bitenden habersizdir. Hasta tıpkı uykuya geçmiş gibi olur.

Jet Enjektör: İğneden korkanlar ve iğne acısı yaşamak istemeyen kişiler, daha hızlı anestezi imkanı sağlayan jet enjektörden de yararlanabilmektedir. Jet enjektör, lokal anesteziye göre daha ince uçlu iğnelerin, medikal bir cihaz yardımıyla deri altına daha hızlı bir şekilde ulaştırmasıyla gerçekleşmektedir.

Saç Ekiminden Sonra Acı Hissedilir Mi?

Saç ekimi acı ve ağrı oluşturmasın diye işlem sırasında kullanılan lokal anestezi, ekimden 6-7 saat daha devam etmektedir. İşlem sonrası anestezinin etkisinin geçmeye başlamasıyla kişinin ağrı eşiğine, bünyesine bağlı olarak hafif zonklama şeklinde ağrılar hissedilebilir. Ancak bu ağrılar kullanılan düzenli kullanılan ağrı kesici ilaçlarla kolaylıkla atlatılabilir düzeydedir.

Saç ekimi sonrası acı veya ağrı hissedilmemesinin en büyük nedeni ise 2002 yılından beri ekim operasyonlarında kullanılan FUE saç ekimi yöntemidir. Daha önce saç ekim operasyonlarında greft toplama yöntemi olarak kullanılan FUT ile kökler donör bölgeden kalın parçalar şeklinde toplanıyordu ve sonrasında toplanan yerler dikiliyordu. Bu da ekim sonrası ciddi ağrılar yaşanmasına neden oluyordu. Direkt cerrahi bir işlem olması nedeniyle, FUT ile yapılan saç ekimi acı veren bir işlemdi. Geçmişin etkisiyle bugün hâlâ saç ekimi acı verir zannedilmektedir. Ancak ekim operasyonlarında kullanılan FUE ile operasyon sırasında kullanılan lokal anestezi sayesinde saç ekimi acı hissini oldukça minimum seviyelere çekmiştir.

FUE Yöntemi Nasıl Uygulanır?
Ekim sonrası ağrı oluşumunu minimum seviyeye çekmeyi başaran FUE yöntemi ve çeşitleri hakkında daha detaylı bilgiye hairsix.com.tr/fue-sac-ekimi/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Özetle, acı öznel bir şeydir. Bazı insanlar düşük ağrı eşiğine sahiptir ve anestezi sırasında acıyı daha fazla hisseder, bazıları ise hiç acı hissetmez. Saç ekimi acı verir mi sorusu altında her insan farklı deneyime sahiptir cevabı vermek daha doğru olmaktadır.

[ratemypost]
Kaynakça

[1] SF. Malamed, ''Handbook of Local Anesthesia'', United States of America, s:5, 1997.

[2] Esra Kazancıbaşı Öztekin ve Nihal Yazan, ''Sorular ve Yanıtlar Anestezi'', Sağlık AdasıYayınevi, s: 57, 2015.

[3] M.R. Avram ve N. Rogers, '' Hair Transplantation'', Cambridge University Press (2. baskı), s:4-7, 2011.

[4] Ekrem Çivaş, ''Saç ekiminde yenilikler, uygulamalar'', TÜRKDEM, Özel Sayı 1, s:71, 2014.