Saç Ekiminde Fiyat Araştırması, 2019.

Günümüzde saç ekimi merkezlerinde ₺4.000 ile ₺ 30.000 arasında değişen saç ekimi fiyatları görmek mümkündür çünkü saç ekimi fiyatları öznel ve değişken faktörlere bağlıdır. Ayrıntılı olarak hazırladığımız BU YAZININ TAMAMINA GÖZ ATTIĞINIZDA; istediğiniz şartlarda bir saç ekiminin size ne kadara mâl olacağını öğrenebileceksiniz.

Saç ekimi fiyatları, saç dökülmesi seviyesine, ekimin yapıldığı hastaneye, ekilecek olan greft sayısına, kullanılan tekniğe, operasyonu gerçekleştiren doktora veya sağlanan ek hizmetlere göre farklılaşmaktadır.

Saç ekimi maliyetinizi öğrenmek için, ihtiyacınız olan kıl kökü sayısını (greft) öğrenmeniz gerekmektedir.

Yönteme karar verin, ek uygulamaların maliyetlerini ekleyin. Ortalama saç ekimi maliyetinizi hesaplayın.

Ücretine Göre Saç Ekimi Merkezi Seçerken Önemli Tavsiyeler

 1. Ekim merkezinin Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olup olmadığını sorgulayın
 2.  Doktorun, operasyona bizzat girip girmeyeceğini ve/veya operasyonun hangi aşamalarında “bizzat” bulunacağını sorun.
 3. Ekimde hangi tekniğin kullanılacağını mutlaka sorun.
 4. Operasyon için gereken greft sayısını öğrenin.
 5. Ucuzsa neden ucuz, pahalıysa neden pahalı olduğunun sebebini sorgulayın.
 6. Aynı merkezde saç ekimi yaptırmış kişilerle görüşmeye çalışın ya da merkez hakkında yazılan okur yorumlarına göz atın.
 7. Saç ekimi fiyatları ortalama belli bir aralıkta olsa da her kişi için farklı bir fiyat çıkacağını göz ardı etmeyin.

1. Greft Sayısına Göre

Saç Ekim Fiyatları

 

Saç ekimi fiyatlarını belirleyebilmek için “ekim için kaç greft gerektiğini” de bilmeniz gerekmektedir. Ekilecek saç kökü sayısını ifade eden Greft sayısına göre hesaplanan saç ekimi fiyatlarında, en mühim farklar özellikle sakal ekimi, favori ya da düzeltme ekimi gibi ufak çaplı ekimlerde kendini göstermektedir.

Bu bölümde; saç dökülmesi seviyenize göre, ihtiyacınız olan greft sayısından kendi ortalama saç ekimi fiyatınızı bulabilirsiniz.

2. Yöntemine Göre

Saç Ekim Fiyatları

 

Saç ekimi fiyatları için genel geçer tek bir ücretin söylenememesinin diğer bir sebebi de saç ekimi yöntemlerininde fiyat üzerinde etkili olmasıdır. Hangi saç ekimi yöntemini seçeceğinizi ve bu yönteme ek uygulamalar isteyip istemeyeceğiniz saç ekimi fiyatı konusunda farklar yaratmaktadır.

Bu bölümde de seçeceğiniz saç ekimi yöntemlerinin fiyatlar üzerindeki etkisini göstererek, kendi ekiminiz için ihtiyacınız olan maliyeti anlamanıza yardımcı olacağız.

1. SAÇ EKİMİ GREFT FİYATLARI

Saç ekimi fiyatları, ekilecek greft sayısına göre değişiklik gösterebilir.

Hastaya nakledilecek saç kökü ne kadar fazlaysa, operasyon süresi buna orantılı olarak artar, aynı şekilde nakledilecek olan greftler azaldıkça operasyon süresi ve yükü azalır bu da maliyetler üzerinde doğrudan bir etki demektir.

Bazı saç ekimi merkezleri tek fiyat politikası belirlerken bazı saç ekimi merkezleri saç ekimi greft fiyatları hesaplaması yapar. 

2019 yılında saç ekimi merkezlerinde uygulanan ortalama greft başı saç ekimi fiyatları tabloda verildiği şekildedir;

 

Greft Başına Ücret /Greft Sayısı 1,5 2 3
500 greft    (Tip 2) ₺750 ₺1000 ₺1250
1000 greft (Tip2a) ₺1500 ₺2000 ₺2500
1500 greft  (Tip 3) ₺2250 ₺3000 ₺3750
2000 greft (Tip3a) ₺3000 ₺4000 ₺5000
3500 greft (Tip 4) ₺3750 ₺5000 ₺6250
4000 greft (Tip 5) ₺6000 ₺8000 ₺10000
5000 greft (Tip 6)

 

*Bu tablo bir teşhis aracı değildir . Greft ve fiyat araştırması yaparken, kişiye rehber olsun diye hazırlanmıştır. Kaç grefte ihtiyacınız olabileceğini tahmin etmenizi sağlar. En doğru bilgi ekim merkezinden öğrenilmelidir.

► Asgari Maliyet, greft sayısına göre saç ekimi fiyatlarını etkiler.

Her ne kadar, greft sayısı saç ekimi ücretlerini değiştiriyor olsa da, temel giderlerin maliyeti rakamların üzerinde oldukça etkilidir.

Örneğin, 200 greft ekim bile yapılsa,

 • 3-4 kişilik ekip,
 • anestezi uzmanı,
 • operasyon odası,
 • medikal ilaçlar ve bunun gibi temel giderler değişmeyecek ve fiyata yansıyacaktır. 

► Greftlerin yapısı, greft sayısına göre saç ekimi ücretlerini etkiler.

Saç ekiminde kıl köklerinin yapısı, sonucu doğrudan etkileyebilmektedir. Kıvırcık ve/veya ince saç kökleri ya da gri greftler ile yapılacak olan ekimler daha fazla ustalık gerektirir.

Bunun yanı sıra donör alanı yoğun ve güçlü kıl kökleriyle kaplı bir kişinin saç ekimi operasyonu çok daha hızlı bir şekilde tamamlanır. 

Greft kalitesi arttıkça, daha az greft ile daha yoğun ekimler gerçekleştirileceği için greft başına olan anlaşmalar da saç ekimi ücretleri düşer. Saç ekimi ücretlerini öğrenmek için öncelikle kaç greft ekim yapılacağını bilmek gerekir.

Kaç Greft Gerektiğini Nasıl Anlayacağım?

Saç ekiminiz için ortalama kaç greft gerektiğiniz anlamanın iki yolu vardır.

1. NORWOOD ÖLÇEĞİ: Bunun için aşağıda ayrıntılı olarak açıkladığımız Norwood Ölçeğinden yararlanarak, yaklaşık bir tahminde bulunabilirsiniz.

2. ONLINE ANALİZ: Saç ekimi merkezlerinin ücretsiz analiz hizmetinden faydalanarak, saç ekiminiz için gerekli olan greft sayısını öğrenebilirsiniz.

Saç Analizi Yaptırmak ve Greft Sayınızı Öğrenmek için Şu Yolları İzleyebilirsiniz;

Online Analiz Yaptırın

Bunun için “ÜCRETSİZ ANALİZ” sayfamızı kullanarak, bize fotoğraflarınızı gönderebilirsiniz.

Whatsapp İle Öğrenin (EN HIZLI YÖNTEM)

Whatsapp aracılığıyla 0 534 729 07 04 numarasına fotoğraf gönderebilirsiniz.

Mail Kullanın

Mail üzerinden info@hairsix.com.tr
 
adresine fotoğraflarınızı gönderebilirsiniz.

Ziyaret Edin

Randevu alarak merkezimize gelebilir ve herhangi bir ücret ödemeden, saç analizi yaptırabilirsiniz.

Norwood Ölçeği İle Greft Sayısını Öğren…

Saç dökülmesinin seviyesine belirli bir standart getirmiş olan Norwwod Ölçeği sayesinde saç dökülmesi seviyenize göre, saç ekimi operasyonu için ne kadar grefte ihtiyacınız olduğunu öğrenebilirsiniz.

TABLODAN FAYDALANIN!

Norwood Ölçeğine Göre Saç Ekimi Ücretleri

 •  Tip I: Dökülmenin başladığı ancak zor fark edilen bir dönemdir. Gözle görülür bariz bir değişiklik olmamasına rağmen önlerde çok hafif seyrelmeler ancak dikkatli bir analiz ile anlaşılabilir.
   ✔Bu seviye de saç ekimi tavsiye edilmez. 
 •  Tip 2 ve Tip 2a:  İkinci seviye saç dökülmelerinde, alında genişleme, şakaklarda açılmalar başlamıştır. Saç dökülmesi yavaşladığında, diğer şartlarda uygunsa saç ekimi gerçekleştirilebilir. Tip 2 saç dökülmesinde ihtiyaç duyulan greft sayısı ortalama 500  – 1500 arasıdır.
   ✔Fiyatı yaklaşık ₺ 750  ile ₺ 2500 arasındadır.
 • Tip 3 ve Tip 3a:  Saç dökülmesi tepe noktasında da açılmalara sebep olmuştur. Bu seviye de saç çizgisi gerilemiş, alın daha da açılmıştır. Greft sayısı 1600-2500’dür.
   ✔Fiyatı yaklaşık olarak ₺ 3000 ile ₺ 5000 arasındadır.

 • Tip 4 ve Tip 4a: Saç dökülmesinin görüntüsü tipik bir erkek tipi saç dökülmesi (AGA) görüntüsünü almıştır. Bu tip dökülmeler de saç ekimi operasyonu için 2600-3500 arası greft gerekir.
   ✔Fiyatı yaklaşık olarak ₺3750 ile ₺ 6750 arasındadır.

 • Tip 5: Kafanın tepe noktasındaki açılmalara ön ile birleşmiş, kelleşme kendini iyice göstermiştir. Bu tip dökülmeler de saç ekimi için 3600-4500 arası greft gerekmektedir. 
   ✔Fiyatı yaklaşık olarak ₺6.000 ile ₺ 10.000 arasındadır.

MERKEZİMİZDEN, SAÇ EKİMİ FİYATI ALMAK İÇİN FOTOĞRAFLARINIZI 0 542 334 12 88 NUMARALI WHATSAPP HATTIMIZA GÖNDEREBİLİRİZ.   

3000 Greft Saç Ekimi Fiyatı Ne Kadardır?

3000 greft saç ekimi fiyatı, greft başına hesaplanan ve FUE yöntemi kullanan ortalama bir saç ekimi merkezinde ortalama ₺ 4.000 – ₺ 6.000 arasındadır.

Saç ekimi merkezleri 3000 greft için saç ekimi fiyatını belirlerken hastanenin konumu, doktor farkı, ek uygulamalar ya da diğer giderler için ek ücretler ekleyerek saç ekimi fiyatlarını özelleştirmektedir. 

3000 greftin saç ekimi maliyeti hesaplanırken, greft başına ₺1,5’den başlayarak ₺ 3 ‘ye kadar giden bir adet/fiyat üzerinden örnekleme verilmiştir. Bu şekilde hesaplandığında saç ekimi merkezine göre değişen greft başına ücret eğer  ₺ 2 ise, saç ekimi operasyonunun fiyatı 3000 greft için ₺ 6000 olacaktır. 

 • Doktor seçimi, 3000 greft saç ekimi fiyatlarını yaklaşık  ₺ 2.000 – ₺ 5.000 TL gibi bir oranda yükseltebilir.
 • Traşsız Saç Ekimi ile 3000 greft saç ekimi fiyatları ₺ 1000 – ₺ 4000 arasında artış gösterir.
 • PRP’li Fue Yöntemi ile 3000 greft saç ekimi fiyatları, ₺ 500 tl ile ₺ 1.000 tl arasında farklılık gösterir. Merkezimizde olduğu gibi bazı saç ekimi merkezleri de ücretsiz PRP’li Seo operasyonu gerçekleştirmektedir.

Aşağıda ayrıntılı olarak bahsedeceğimiz üzere, saç ekimi yöntemleri de fiyatlar üzerinde değişikliğe sebep olmaktadır. FUE yöntemi ile yapılan bir saç ekimi ile DHI ya da Robotik saç ekimi aynı değildir.

4000 Greft Saç Ekimi Fiyatı Ne Kadardır?

4000 greft saç ekimi fiyatı, saç ekimi merkezine ve doktora göre değişmekle birlikte 2019 yılı itibariyle FUE yöntemiyle yapılan 4000 greftlik bir saç ekimi yaklaşık  ₺8.000 – ₺10.000 arasındadır. 

Saç ekimi operasyonlarında 3000-4000 greft nakli ile gerçekleştirilen ekimler en sık yapılan operasyonlar arasındadır.

 • PRP’li saç ekimi gerçekleştirildiğinde 4000 greft saç ekimi fiyatı, yaklaşık ₺ 500  – ₺ 1000 arası değişiklik gösterebilmektedir. 
 • DHI saç ekimi yöntemi ile yapılan ekimlerde 4000 greft saç ekimi fiyatları yaklaşık   2000 – ₺ 3000  artış gösterebilir. 
 • Robotik saç ekimi yöntemi gibi durumlarda ise 4000 greft saç ekiminde fiyat değişiklikleri ₺ 15.000 ‘ye kadar çıkabilir. 

– Önemli hatırlatmaDoktorlar, saç ekimi operasyonlarında bir seansta maksimum 5000 greft alınmasını önermektedir. Saç ekimi operasyonlarında 5000’den fazla greft gerekiryorsa, ekim 2 seans olarak yapılmalıdır.

Saç Ekimi Greft Fiyatları

(Sağlık Bakanlığı Kriterleri)

Saç ekimi greft fiyatları, sağlık bakanlığı kriterlerinden de yer almaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından, sağlık kurum ve kuruluşları için her sene yayınlanan “Kamu Sağlık Hizmetleri Fiyat Tarifesi” saç ekimi greft fiyatlarını da içermektedir. Fiyat tarifesi kamu sağlık kurumlarının uygulaması gereken fiyatlar hakkında bilgileri içerirken, özel kurumlar için saç ekimi fiyatlarının yaklaşık taban rakamlarını anlamakta yardımcı olacaktır.  

Sağlık Bakanlığı tarafından 2019 yılı için belirlenen tarifeye göre; 1 kıl kökü,

 • ülke vatandaşları için ₺1,5
 • turistler için ise ₺2,25 ‘ dir

Bir greftin yaklaşık 1 ile 6 arasında kök sayısı içerdiğini bilirsek, hesaplama yapmak daha kolay olacaktır.

Örneğin;

 • 1 greft = 2 kıl kökü = ₺ 1,5 x 2 =  ₺ 3
 • Bir seans için 4000 greft saç kökü ekilecekse;  ₺ 12.000 gibi bir ücret ortaya çıkar. 

Sağlık Bakanlığı Saç Ekimi Fiyat Tarifesi

T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik Uygulamaları Daire Başkanlığı’na ait websitesinde Kamu Sağlık Hizmetleri Fiyat Tarifesi 10.01.2018 tarih ve 23642684.010.99-E.99-47 sayılı Makam Olur’u ile Kamu sağlık hizmetleri fiyat listesi güncellemesini yayınlanmıştır.  

Muhteviyatında saç ekimi ve medikal estetik uygulamalar için de fiyat bilgisine yer verilen liste, ortalama izlenmesi gereken fiyat tarifesi hakkında bize bilgi vermektedir.

Türkiye’de farklı saç ekimi merkezlerinin uyguladığı farklı fiyatlandırma politikaları, tek bir fiyat verilmesini imkansızlaştırır ancak maliyetinizi hesaplarken tüm bu donelerden faydalanarak kendi saç ekimi maliyetinize en yakın saç ekimi fiyatlarını anlamış olursunuz. 

Saç ekimi fiyatları belirleme de en sağlıklı olan yöntem ise direkt saç ekimi merkezleriyle görüşüp, fiyat talebinde bulunmaktır. 

MERKEZİMİZDEN, SAÇ EKİMİ FİYATI ALMAK İÇİN FOTOĞRAFLARINIZI 0 542 334 12 88 NUMARALI WHATSAPP HATTIMIZA GÖNDEREBİLİRİZ. 

Greft hesaplaması yapılarak verilen bu fiyatlardaki amaç; çok sık merak edilen saç ekimi fiyatları konusunda ortalama bir bilgi verebilmektedir. 

Greft başına yapılan ücretlendirmeler için diğer örneklere bakalım…

2. YÖNTEMİNE GÖRE SAÇ EKİMİ FİYATLARI

 

Saç ekimi fiyatları, uygulanan yönteme göre de değişiklik gösterebilmektedir. Her yöntemin maliyeti farklılık gösterir. 

Yöntem /
Greft Sayısı  
<3500
greft
>3500
greft
FUE Yöntemi ile Saç Ekimi Fiyatları ₺ 4.500 ₺ 5.000
DHI ₺ 6.000 ₺ 8.000
ROBOTİK ₺ 20.000 ₺ 25.000
TRAŞSIZ Saç Ekimi ₺5.500 ₺8.000
Saç Sıklaştırma Ekimi ₺2.000 ₺4.500

 

2.1.FUE  Saç Ekimi Fiyatları

FUE saç ekimi fiyatları, greft sayısına göre farklılık gösterebilmekle birlikte ortalama olarak, 3500 greftin altındaki ekimler için yaklaşık 4.500 iken, daha yoğun ekimler için saç ekimi Fue yöntemi fiyatları yaklaşık 5.000 üzerindedir.  

FUE günümüzde en yaygın kullanılan saç ekimi yöntemidir. FUE Yöntemi, manuel punç veya ondan daha yeni bir yöntem olan micromotor cihazı ile gerçekleştirilmektedir. Saç köklerinin minik uçlu punçlar ile alınıp, ekilmesine dayanan FUE diğer tekniklere göre hem daha yaygın hem de daha uygundur. FUE yöntemi ile saç ekimi fiyatları hesaplanırken, manuel punç kullanılması fue saç ekimi fiyatlarını değiştirebilir.

2.2.Robotik Saç Ekimi Fiyatları

Yine temelleri FUE yöntemine dayanan Robotik saç kiminde, greft toplama işleminin doktorun kontrol ettiği bir robot tarafından gerçekleştirilir. Yüksek alt yapılı teknoloji gerektirdiği için robotik saç ekiminin fiyatı, FUE ’den yaklaşık iki kat daha fazladır.

Robotik saç ekimi fiyatları, bilgisayarla çalışan robotik cihazın ücretlerinin yüksek olması ve şimdilik bu cihazın yalnızca yurtdışından ithal edilmesi sebebiyle yükselmektedir.  Yine de bir doktor tarafından çalıştırılan saç ekimi robotu ile saç ekimi yaptırmanın bedeli, saç ekimi merkezine göre değişiklik gösteriyor olsa bile yaklaşık olarak ₺20.000‘den başlamaktadır. 

 2.3. DHI Saç Ekimi Fiyatları

Kalem tekniği olarak da bilinen DHI yönteminde, medikal kalemler yardımıyla kanal açma ve kökün yerleştirilmesi aynı anda gerçekleştirilir. FUE yöntemi temelinde gerçekleştirilen DHI yöntemi çeşitli avantajlara sahiptir ancak bu DHI yönteminin her saç ekimi için ideal yöntem olduğu anlamına gelmez. DHI saç ekimi fiyatları diğer yöntemlere göre daha yüksektir bunun sebebi ise saç ekiminden kullanılan medikal kalemlerdir. Tek kullanımlık medikal kalemler, maliyeti yükseltirken operasyon süresini kısalttığı için daha avantajlı olarak görülebilmektedir.

DHI saç ekimi fiyatları, ortalama 3500 greft gerektiren bir ekim için yaklaşık ₺6.000 ile ₺8.000 arasında değişebilmektedir.

(Bu DHI tekniğiyle ekim fiyatlarının saç ekimi merkezinin hizmet politikasına göre de değişiklik gösterebileceğini unutmayın.)

2.4. Saç Kestirmeden Saç Ekimi Fiyatları

Saç kestirmeden yapılan saç ekimi fiyatları, ortalama 3500 greft saç ekimi için yaklaşık olarak  ₺5.500 ile ₺10.000 arasında geniş bir skala da görülebilmektedir.

Saç kestirmeden saç ekimi, kadınlar ve saçlarının boyunu kısaltmak istemeyen erkekler arasında oldukça popülerdir. Saç kestirmeden yapılan saç ekimlerinde fiyatlar yükselmektedir. Bunun nedeni ise, saç kestirmeden yapılan saç ekimlerinde (traşsız saç ekimi) sürenin uzaması ve operasyonda doktorun hareket kabiliyetinin sınırlanmasıdır. Uzun saçların arasına yapılacak olan ekimler işlemi bir nebze meşakkatli hale getirmektedir ve bu durum fiyatlara da yansır.

2.5. Saç Sıklaştırma Ekimi Fiyatları

Saç sıklaştırma ekimi fiyatları, normal saç ekimine göre çok daha az greft kullanılması ve operasyon süresinin daha kısa olması sebebiyle klasik bir saç ekimine göre çok daha uygundur. Saç sıklaştırma ekimleri FUE ya da DHI yöntemi ile gerçekleştirilmektedir. Saç sıklaştırma ekiminde genellikle 3000 greftten çok daha az sayıda kıl kökü ekimi gerçekleştirilmektedir. Varolan saçların arasına yapılan bu ekimler, seyrek saç problemi olan kişiler için ideal bir yöntemdir.  Saç sıklaştırma için yapılan ekimler arasında favori düzeltme, bölgesel boşluk doldurma ya da alın genişliği daraltma gibi az greft ile yapılacak operasyonlar da dahil edilebilir. Bu ve benzeri operasyonlarda yaklaşık 500 ile 2000 adet arasında greft kullanılmaktadır. 

Saç sıklaştırma ekimi fiyatları, ₺2.000 ile ₺4.500 arasında değişmektedir. 

( Saç dökülmesi yoğun olarak devam eden bir kişiye saç sıklaştırma ekimi yapılması tavsiye edilmez)

3. Saç Ekimi Fiyatlarında “Doktor” Faktörü

Sizinde bildiğiniz gibi doktorun beceri, tecrübe ya da popülerliği fiyatı etkileyebilmektedir. Saç ekimi işleminde adını duyurmuş, literatüre teknik olarak bir yenilik kazandırmış ya da çeşitli workshoplara, seminerlere katılmış olumlu referanslara sahip doktorların saç ekimi fiyatları normalden daha pahalı olmaktadır.

Sadece doktor tarafından yapılan ekimler 4.000 ila 5. 000 arasında değişirken, popülerlik, eğitim kalitesi ve deneyimi artıkça bu oran 10.000 ila 30.000 bine kadar yükselebilir.

 

Doktorsuz Saç Ekimi Ne Anlama Geliyor?

Saç ekimi operasyonları en az 2-3 kişilik ekip gerektiren cerrahi operasyonlardır ve steril hastane ortamında gerçekleştirilmesi gereken bu operasyonlar da doktor bulunması önemlidir ancak her doktor operasyona katılmayabilir. Özellikle son senelerde yapılan bazı operasyonlarda doktorların operasyona bizzat katılmadığı gözlendiği için doktorun bizzat katıldığı operasyonlar öne çıkmış ve maliyetleri yükseltmiştir.

Doktorun ekibi yönetmesi ile doktorun direkt operasyonu gerçekleştirmesi arasında önemli bir fark vardır ve bu fark maliyetlere yansır. Bazı doktorlarımız eğitim farkları ya da tecrübe farkları sebebiyle daha yüksek ücretlere tabi iken, bazı doktorlarımız ise aynı zamanda popülerlikleri sebebiyle daha yüksek ücretlerle operasyon gerçekleştirmektedir.

ÖNEMLİ TAVSİYE

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; doktorunuzun “saç ekiminin en önemli aşaması olan ve saçların doğal görünmesini sağlayan kanal açma işlemini direkt olarak kendisinin gerçekleştirmesidir.” 

[ratemypost]