Saç ekimi fiyatları ne kadar? Şuan saç ekimi merkezlerinde ₺ 5.000 ile ₺ 30.000 (TL) arasında değişen saç ekim fiyatları görmek mümkündür çünkü saç ekim ücretleri öznel ve değişken faktörlere bağlıdır. Ayrıntılı olarak hazırladığımız BU YAZININ TAMAMINA GÖZ ATTIĞINIZDA; istediğiniz şartlarda bir saç ekiminin size ne kadara mâl olacağını öğrenebileceksiniz.

SAÇ EKİMİ FİYATLARI 2020 – Saç ekimi ücretleri, saç dökülmesi seviyesine, ekimin yapıldığı hastaneye, ekilecek olan greft sayısına, kullanılan tekniğe, operasyonu gerçekleştiren doktora veya sağlanan ek hizmetlere göre farklılaşmaktadır. Peki, saç ekimi ücretleri ne kadardır? Kendi maliyetimi en yaklaşık şekilde hesaplamamız yolu yok mu? Var. Sizin için tüm bu değişkenleri ve etkilerini görüp herhangi bir merkez için kendi maliyetinizi anlayabileceğiniz bir saç ekimi fiyat araştırması hazırladık. 

Biliyorsunuz ki, saç ekimi fiyatları standart değildir bu nedenle, sizin ihtiyaç ve isteklerinizi bilmeden basit birkaç rakam vererek gerçeği yansıtmamız mümkün değildir. Bu nedenle sizin saç ekimi fiyatları konusunda kapsamlı bir araştırma yaptık. Yazımızı incelediğinizde, hangi merkezde nasıl bir saç ekimi yöntemiyle kaç greft ekim için ne kadar ücret ödemeniz gerektiğini anlayabileceksiniz. .

Saç Ekimiİ FİYAT LİSTELERİNİ yazının devamında inceleyebilirsiniz… 

 SAÇ EKİMİ FİYATLARI 

Günümüzde farklı saç ekimi merkezleri, farklı fiyat politikaları belirlemektedir. Saç ekimi maliyetinize geçmeden onlara da kısaca göz atmanızda fayda görüyoruz…

TEK FİYAT POLİTİKASI

Bazı saç ekimi merkezleri, saç ekimi fiyatlarında tek fiyat uygulamasına gitmektedir. Bu, greft sayısı ne olursa olsun belirli saç ekimi yöntemleri için geçerli tek fiyat belirlenmesi anlamını taşır. Bu durumun avantajları olduğu gibi bazı dezavantajları da vardır.

GREFT BAŞINA ÜCRET

Saç ekiminde bazı kişiler için 2000 greft ekim yeterli olurken bazı kişiler için 5000 greft ekim gerekir. Saç ekimi merkezlerinden bazıları, greft başına saç ekimi ücreti belirler. Greft başına ücretlendirmelerde ekilecek saç kökü sayısı arttıkça saç ekimi fiyatı artar.

YÖNTEME GÖRE ÜCRETLENDİRME

Saç ekimi fiyatı politikalarını seçilecek saç ekimi yöntemine göre belirlenebilmektedir. Saç ekimi merkezleri uyguladıkları bazı yöntemler için farklı fiyatlar ya da ek ücretler belirleyebilmektedir.

DOKTORA GÖRE ÜCRETLENDİRME

Saç ekim merkezleri, fiyat politikasını doktora göre  belirleyebilir. Bunun yanı sıra doktorsuz yapılan ekimler olduğu bilinmektedir. 

BAŞLARKEN…

BÜTÇE Öncelikli Merkez Seçeceklere 10 ÖNEMLİ Tavsiye

 1.   Merkezin Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olup olmadığını öğrenin.
 2.   Ekimin nerede ve hangi koşullarda yapılacağını sorun, ziyaret edin.
 3.    Doktor operasyona girecek mi?
 4.    Doktor operasyonun hangi aşamalarında “bizzat” bulunacak?
 5.    Ekimde hangi teknik kullanılacak?
 6.    İhtiyacınız olan greft sayısını öğrenin
 7. Doktorunuzla yüz yüze görüşün

Saç ektirme fiyatları hesaplaması için 2 konunun netleşmesi gerekir. Kaç greft ekim yapılacak? Hangi yöntemle saç ekimi yapılacak? Tercihlerinizde yardımcı olacak önemli bilgiler ve fiyat listeleri aşağıdadır. 

● Saç ekimi greft fiyatları :

İhtiyacınız olan greft sayısı ile greft başı ortalama saç ekimi fiyatları baz alınarak hesaplama yapılır.

● Saç ekimi yöntemleri ve fiyatları:

Saç ekim fiyatları, ekim yönteminin maliyetinden etkilenmektedir. Saç ektirme fiyatları belirlenmeden ekim yönteminize karar vermeniz gerekir. 

Saç ekimi fiyatınızı öğrenmek için aşağıdaki tablolardan ihtiyacınız olan greft sayınızı bularak faydalanabilirsiniz.   

1. GREFT FİYATLARI

Saç ekiminde greft, kabaca nakledilecek olan kıl kökünü ifade eder. Her kişinin folikül yapısı farklıdır. Saç ekimi maliyetinizi öğrenmek için, ihtiyacınız olan kıl kökü sayısını ya da greft sayısını öğrenmeniz gerekmektedir. Bunun için norwood ölçeğinden faydalanacağız. Sonrasında tercih edeceğiniz saç ekimi yöntemi ve istediğiniz ek uygulamaların maliyetlerini görerek ortalama saç ekim fiyatlarını hesaplayabilirsiniz.

Saç ekimi fiyatları, ekilecek greft sayısına göre değişiklik gösterebilir. Hastaya nakledilecek saç kökü ne kadar fazlaysa, operasyon süresi o kadar artar,  greft azaldıkça operasyon süresi ve yükü azalır bu da maliyetleri etkiler.

Saç ektirme fiyat listesi sakal, bıyık ekimi gibi 500-1000 greft içeren işlemleri, 2500 greft gibi bölgesel ya da sıklaştırma ekimlerini ya da 3500 ve üzerinde yapılan saç ekimi operasyonlarını içerir. Greft başına saç ekimi fiyatları 2020 yılında  1,5 ile ₺ 4 arasında değişmektedir. 

Buna göre 2020 yılı itibariyle saç ekimi merkezlerinde uygulanan greft başına ortalama saç ekim fiyatları tabloda verildiği şekildedir;

 Greft Başına Saç Ekimi Ne Kadar?

Greft Başına Ücret₺ 1,5
ise,
₺ 2
ise,
₺ 3
ise,
500   greft ₺ 750₺ 1.000₺ 1.500
1000 greft ₺1.500₺ 2.000₺ 3.000
1500 greft ₺ 2.250₺ 3.000₺ 4.500
2500 greft ₺ 3.750₺ 5.000₺ 7.500
3500 greft ₺ 5.250₺ 7.500₺ 10.500
4500 greft ₺ 6.750₺ 9.000₺ 13.500
5500 greft 

Tabloyu incelerken dikkat edilmesi gereken 2 nokta:

► Asgari Maliyet, greft sayısına göre saç ekim ücretlerini yükseltebilir.

Greft sayısı azalsa da temel giderlerin maliyeti rakamların üzerinde oldukça etkilidir. Saç ekim fiyatları asgari maliyetten etkilenir.

Örneğin, 200 greft ekim bile yapılsa,

 • 3-4 kişilik ekip,
 • anestezi uzmanı,
 • operasyon odası,
 • medikal ilaçlar ve bunun gibi temel giderler değişmeyecek ve saç ekim fiyatına yansıyacaktır. 

► Greftlerin yapısı, greft sayısına göre saç ekimi ücretlerini etkiler.

Greft kalitesi arttıkça, daha az greft ile daha yoğun ekimler gerçekleştirileceği için greft başına olan anlaşmalar da saç ekimi ücretleri düşer. 

KAÇ GREFTE İHTİYACINIZ VAR? 

Saç ekimi fiyatları öğrenmek ve saç ekiminiz için ortalama kaç greft gerektiğini anlamanın iki yolu vardır.

1. NORWOOD ÖLÇEĞİ: Bunun için aşağıda ayrıntılı olarak açıkladığımız Norwood Ölçeğinden yararlanarak, yaklaşık bir tahminde bulunabilirsiniz.
Bunu anlamak için kullanacağınız Norwood ölçeği ve Greft Sayısına göre saç ektirme fiyat listesi aşağıdadır.

2. ONLINE ANALİZ: Saç ekimi merkezlerinin ücretsiz analiz hizmetinden faydalanarak, saç ekiminiz için gerekli olan greft sayısını öğrenebilirsiniz. Bizimle iletişim kurmak için sayfanın alt kısmında bulunan whatsapp butonunu kullanabilirsiniz.

 

İhtiyacınız Olan Greft Sayınızı Öğrenmek için;

Mail Yoluyla Online Öğrenin

info@hairsix.com.tr adresine farklı açılardan (Tepe, ön, arka ve yanlar) çekilmiş 5 tane, aydınlık ve  net çekilmiş fotoğraflarınızı mail atarak ihtiyacınız olan greft sayısını ve ücretini öğrenebilirsiniz. 

Whatsapp İle Öğrenin (EN HIZLI YÖNTEM)

Whatsapp üzerinden ihtiyacınız olan greft sayınızı “Online Doktor Analizi” ile öğrenebilirsiniz.
Hairsix Whatsapp Hattı
0 543 546 96 56 için tıklayın.

Ziyaret Edin

0543 546 96 56 numaralı telefonlarımızdan ya da randevu@hairsix.com.tr adresi üzerinden randevu alarak merkezimize gelebilir, ayrıca ücretsiz analiz yaptırabilirsiniz.

Saç ekimi için ihtiyacınız olan greft sayısını bilmiyorsanız,  

TABLODAN FAYDALANABİLİRSİNİZ…

İhtiyacınız olan greft sayısını bulun, o greft sayısına göre ortalama saç ekimi kaç para öğrenin. 

 

Norwood Ölçeğine Göre Saç Ekimi Ücretleri

 

Aşağıdaki geniş fiyat aralıklarının sebebi,  merkez, doktor seçimi ve yöntem saç ekimi yöntemi, doktor seçimi gibi farklı kriterlere göre değişiklik göstermektedir. Verilen fiyatlar ortalama ve değişkendir.

 

 •  Tip I: Dökülmenin başladığı ancak zor fark edilen bir dönemdir. Gözle görülür bariz bir değişiklik olmamasına rağmen önlerdeki seyrelmeler dikkatli bir analiz ile anlaşılabilir.
   ✔ Bu seviye de saç ekimi tavsiye edilmez. 
 •  Tip 2 ve Tip 2a:  Alında genişleme, şakaklarda açılmalar başlamıştır. Saç dökülmesi yavaşladığında, diğer şartlarda uygunsa saç ekimi gerçekleştirilebilir. Tip 2 saç dökülmesinde ihtiyaç duyulan greft sayısı folikül yoğunluğu ve kalitesine göre değişmekle birlikte ortalama 1500/2500 grefttir.
   ✔ Tip 2’de saç ekimi fiyatları ortalama ₺ 3.500  ile ₺ 5.000 arasındadır.
 • Tip 3 ve Tip 3a:  Saç dökülmesi tepe noktasında da açılmalara sebep olmuştur. Bu seviye de saç çizgisi gerilemiş, alın daha da açılmıştır. Tepede seyrelmeler yeni başlar… Greft sayısı 2500/3500 arasındadır.
   ✔ Saç ektirme fiyatları yaklaşık olarak ₺ 6.500 ile ₺ 10.000 arasındadır.

 • Tip 4 ve Tip 4a: Saç dökülmesinin görüntüsü tipik bir erkek tipi saç dökülmesi (AGA) görüntüsünü almıştır. Bu tip dökülmeler de saç ekimi operasyonu için 3500/4500 arası greft gerekir.
   ✔ Tip4 saç ekim fiyatları ortalama  ₺7.000 ile ₺ 14.000 arasındadır.

 • Tip 5: Kafanın tepe noktasındaki açılmalara ön ile birleşmiş, kelleşme kendini iyice göstermiştir. Bu tip dökülmeler de saç ekimi için 4500/5500  arası greft gerekmektedir.
   ✔ Bu tip dökülmeler için saç ekimi fiyatları ortalama ₺8.000 ile ₺ 20.000 arasındadır.

Saç Ekimi Greft Fiyatları

(Sağlık Bakanlığı Kriterleri)

Saç ekimi greft fiyatları, sağlık bakanlığı kriterlerinden de yer almaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından, sağlık kurum ve kuruluşları için her sene yayınlanan “Kamu Sağlık Hizmetleri Fiyat Tarifesi” saç ekimi greft fiyatlarını da içermektedir. Fiyat tarifesi kamu sağlık kurumlarının uygulaması gereken fiyatlar hakkında bilgileri içerirken, devlet hastanesinde saç ekimi ve özel kurumlar için saç ekimi fiyatlarının yaklaşık taban rakamlarını anlamakta yardımcı olacaktır.  

Sağlık Bakanlığı tarafından 2020 yılı için belirlenen saç ektirme fiyatları tarifesine göre; 1 kıl kökü,

 • ülke vatandaşları için ₺1,5
 • turistler için ise ₺2,25 ‘ dir

Bir greftin yaklaşık 1 ile 6 arasında kök sayısı içerdiğini bilirsek, hesaplama yapmak daha kolay olacaktır.

Örneğin;

 • 1 greft = 2 kıl kökü = ₺ 1,5 x 2 =  ₺ 3
 • Bir seans için 4000 greft saç kökü ekilecekse;  ₺ 12.000 gibi bir ücret ortaya çıkar. 

 Sağlık Bakanlığı Saç Ekimi Fiyat Tarifesi

T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik Uygulamaları Daire Başkanlığı’na ait websitesinde Kamu Sağlık Hizmetleri Fiyat Tarifesi 10.01.2018 tarih ve 23642684.010.99-E.99-47 sayılı Makam Olur’u ile Kamu sağlık hizmetleri fiyat listesi güncellemesini yayınlanmıştır.  

Muhteviyatında saç ekimi ve medikal estetik uygulamalar için de saç ekimi ücreti bilgisine yer verilen liste, ortalama izlenmesi gereken fiyat tarifesi hakkında bize bilgi vermektedir.

 

2. YÖNTEME GÖRE SAÇ EKİMİ FİYATLARI

Yöntemine göre saç ekimi ne kadar? Saç ektirme fiyatlarını etkileyen TEMEL UNSUR saç ekimi yöntemidir.  Hangi yöntem ile saç ekimi kaç para öğrenin.

 Her yöntemin maliyeti değişiklik gösterir.  FUE saç ekimi fiyatları, DHI saç ekimi fiyat aralığından farklıdır. FUE yöntemi ile saç ekimi fiyatları ortalama ₺ 6.000’den başlar ancak prp gibi ek uygulamalar, doktor/merkez gibi farklar sebebiyle ücretler artabilir.  Bunun yanı sıra DHI yöntemi ya da FUE ile yapılabilen traşsız saç ekimi ücretleri ortalama ₺ 2000 daha yüksektir. Fue tekniğinin bilgisayar aracılığıyla yapılmasını sağlayan Robotik saç ekim ücretleri diğer yöntemlerden oldukça yüksektir. Robotik saç ekimi fiyatları  ₺ 20.000  ₺ 25.000’ye ulaşabilir. 

Saç ektirme fiyatı, kişinin istek ve ihtiyaçlarına göre değişir. Yöntem tercihi de bunlardan biridir. Saç ekimi için kaç grefte ihtiyacınız olduğunu öğrendikten sonra, hangi yöntem ile saç ekimi yapılacağına karar verilmesi gerekir.

Bu kararı vermeden önce, tüm saç ekimi yöntemlerinin karşılaştırıldığı ve anlatıldığı makalelerimizi okuyabilirsiniz.  Bu yazının devamında, yöntemine göre saç ekimi ne kadar en sık kullanılan yöntemlerin ayrıntılarıyla açıklayacağız

YÖNTEMİNE GÖRE SAÇ EKİMİ NE KADAR?

Yöntem /
Greft Sayısı  
<3500
greft
>3500
greft
FUE₺ 6.000₺ 8.000
DHI₺ 8.000₺ 10.000
ROBOTİK₺ 20.000₺ 25.000
TRAŞSIZ Saç Ekimi₺ 6.000₺ 10.000
Saç Sıklaştırma Ekimi₺ 3.000₺ 5.000

 

HANGİ SAÇ EKİMİ YÖNTEMİNİ SEÇMELİYİM?

Bu sorunun cevabını sizi saç yapınızı tanımadan vermek zor ancak önemli not;

İster Fue, ister DHI, SAFİR ya da Robotik Saç Ekimi gibi günümüzde adı sıklıkla geçen yöntemler olsun,  doğru koşullarda uygulandıkları takdirde, bu saç ekimi tekniklerinin her biriyle, birbirlerine yakın başarılı sonuçlar almak mümkün olabilmektedir. Bunun yanı sıra elbette bütçe doğrultusunda kişi kendisi için daha iyi olacak tekniklere yönelebilir.

Bunu bir örnekle açıklayalım; donör alanı gür bir hasta için örneğin PRP’li FUE  saç ekimi yöntemini tercih etmek olumlu etkiye sahip olsa da şart değildir ancak donör alanı daha seyrek ve saçları zayıflamış kişilerin bu yöntemi tercih etmeleri, saç ekiminden daha tatmin edici sonuçlar alınabilmesi açısından daha önemli hale gelir.

Saç ekimi yönteminize doktorunuzla birlikte, saçlarınızın durumu ve bütçe analizin göz önüne alınarak karar vermeniz en doğrusu olacaktır. 

!! Bu nokta da önemli dezavantajlara sahip ilk saç ekimi yöntemlerinden FUT yöntemini artık tamamen konunun dışında tutmak gerekiyor.  

Bunun yanı sıra bilinmelidir ki, saç ekimi yöntemlerinin geneli, FUE yönteminin, saç köklerinin foliküler uniteleriyle birlikte tek tek toplanmasını içermektedir ancak diğer yöntemlerde (DHI, ROBOTİK, SAFİR… vb) saç köklerinin nakledilme aşamasında bazı farklar ortaya çıkar ve bu farklar saç ekim ücretlerine yansır. DHI saç ekim yöntemi için kullanılan tek kullanımlık medikal kalemler, robotik fue için bilgisayarlı cihaz, prp’li fue için prp uygulamasının kullanılması FUE yöntemini maliyet açısından diğer yöntemlerden daha avantajlı bir hale getirir.  Örneğin, traşsız saç ekimi fiyatları ise zaman ve emek açısından fiyatı yükseltir.

2.1. FUE  Saç Ekimi Fiyatları

FUE yöntemi ile yapılan saç ekimi fiyatları ortalama ₺ 6.000 – ₺ 7.500’den başlamaktadır.

FUE yöntemi, saç köklerinin donör bölgeden mikromotor cihazı yardımıyla tek tek toplanarak nakledilmesini öngören bir prosedürdür. En sık kullanılan günümüzün temel saç ekimi yöntemidir. FUE saç ekimi fiyatları diğer yöntemler ile kıyaslandığında daha uygundur.

FUE saç ekimi fiyatları, greft sayısına göre farklılık gösterebilmekle birlikte ortalama, 3500 greftin altındaki ekimler için yaklaşık ₺ 6.000 iken, daha yoğun ekimler için saç ekimi Fue yöntemi fiyatları yaklaşık 7.000 üzerindedir.  

FUE günümüzde en yaygın kullanılan saç ekimi yöntemidir. FUE Yöntemi, manuel punç veya ondan daha yeni bir yöntem olan micromotor cihazı ile gerçekleştirilmektedir. Saç köklerinin minik uçlu punçlar ile alınıp, ekilmesine dayanan FUE diğer tekniklere göre hem daha yaygın hem de daha uygundur. FUE yöntemi ile saç ekimi fiyatları hesaplanırken, manuel punç kullanılması fue saç ekimi fiyatlarını değiştirebilir. Ayrıca prp, safir ya da kalemli yöntem (DHI) gibi ek uygulamalar sebebiyle FUE yöntemi ile saç ekimi fiyatları farklılık gösterebilir. 

Min. FiyatMak. Fiyat
₺ 6.000₺ 10.000

 2.2. DHI Saç Ekimi Fiyatları

Choi pen ya da Kalem tekniği olarak da bilinen DHI yönteminde, medikal kalemler yardımıyla kanal açma ve kökün yerleştirilmesi aynı anda gerçekleştirilir. FUE yöntemi temelinde gerçekleştirilen DHI yöntemi çeşitli avantajlara sahiptir ancak bu DHI yönteminin her saç ekimi için ideal yöntem olduğu anlamına gelmez.

DHI saç ekimi fiyat aralığı diğer yöntemlere göre daha yüksektir bunun sebebi ise saç ekiminden kullanılan medikal kalemlerdir. Direkt implant fiyatları tek kullanımlık medikal kalemler ile gerçekleştirildiği için, maliyeti yükseltirken operasyon süresini kısalttığı için daha avantajlı olarak görülebilmektedir.

DHI saç ekimi fiyat aralığı, ortalama 3500 greft gerektiren bir ekim için yaklaşık ₺7.000 ile ₺9.000 arasında değişebilmektedir.

DHI tekniğiyle saç ekim ücretleri saç ekimi merkezinin hizmet politikasına göre de değişiklik göstermektedir.

Min. FiyatMak. Fiyat
₺ 6.000₺ 10.000

2.3. Saç Kestirmeden Saç Ekimi Fiyatları

Saç kestirmeden yapılan saç ekim fiyatları ortalama 3500 greft saç ekimi saç ekimi fiyatları ortalama  ₺5.500 ile ₺15.000 arasında geniş bir skala da görülebilmektedir. Saç kestirmeden saç ekimi, DHI ya da FUE yöntemi ile gerçekleştirilebilmektedir. 

– Önemli hatırlatma, Bu rakamlar, belirli bir bölgenin kısaltılmasını ya da belirli oranda kısaltılmasını öngörebilir. Doğrudan uzun saçlara yapılacak ekimler nadir merkezler tarafından kabul edilmekte, rakamları yükseltmektedir. 

Saç kesilmeden saç ekimi yaptırmayı düşünüyorsanız, bu konuyu mutlaka saç ekimi merkezinize net olarak sorunuz. 

 

Saç kestirmeden saç ekimi, kadınlar ve saçlarının boyunu kısaltmak istemeyen erkekler arasında oldukça popülerdir. Saç kestirmeden yapılan saç ekimlerinde fiyatlar yükselmektedir. Bunun nedeni ise, saç kestirmeden yapılan saç ekimlerinde (traşsız saç ekimi) sürenin uzaması ve operasyonda doktorun hareket kabiliyetinin sınırlanmasıdır. Uzun saçların arasına yapılacak olan ekimler işlemi bir nebze meşakkatli hale getirmektedir ve bu durum fiyatlara da yansır.

2.4. Saç Sıklaştırma Ekimi Fiyatları

Saç sıklaştırma ekimi fiyatları, saç ekimi fiyatlarına göre daha düşüktür. Saç sıklaştırma işleminde normal saç ekimine göre çok daha az greft kullanılması ve operasyon süresinin daha kısa olması sebebiyle klasik bir saç ekimine göre çok daha uygundur. Saç sıklaştırma ekimleri FUE ya da DHI yöntemi ile gerçekleştirilmektedir. Saç sıklaştırma ekiminde genellikle 3000 greftten çok daha az sayıda kıl kökü ekimi gerçekleştirilmektedir. Varolan saçların arasına yapılan bu ekimler, seyrek saç problemi olan kişiler için ideal bir yöntemdir.  Saç sıklaştırma için yapılan ekimler arasında favori düzeltme, bölgesel boşluk doldurma ya da alın genişliği daraltma gibi az greft ile yapılacak operasyonlar da dahil edilebilir. Bu ve benzeri operasyonlarda yaklaşık 500 ile 2000 adet arasında greft kullanılmaktadır.

Saç sıklaştırma ekimi fiyatları, ₺2.000 ile ₺4.500 arasında değişmektedir. 

( Saç dökülmesi yoğun olarak devam eden bir kişiye saç sıklaştırma ekimi yapılması tavsiye edilmez)

2.2.Robotik Saç Ekimi Fiyatları

Min. FiyatMak. Fiyat
₺ 15.000₺ 20.000

Yine temelleri FUE yöntemine dayanan Robotik saç ekiminde, greft toplama işleminin doktorun kontrol ettiği bir bilgisayar tarafından gerçekleştirilir. Daha sonra toplanan saç köklerinin nakledilmesi aşamasında ise robot devre dışı kalır. Saç kökleri doktor ve hemşireler tarafından açılan kanallara yerleştirilir

 Yüksek alt yapılı teknoloji gerektirdiği için robotik saç ekimi fiyatları, FUE ’den yaklaşık iki kat daha fazladır.

Robotik saç ekimi fiyatları, bilgisayarla çalışan robotik cihazın ücretlerinin yüksek olması ve şimdilik bu cihazın yalnızca yurt dışından ithal edilmesi sebebiyle yükselmektedir.

Yine de bir doktor tarafından çalıştırılan saç ekimi robotu ile saç ekimi yaptırmanın bedeli, saç ekimi merkezine göre değişiklik gösteriyor olsa bile robotik saç ekimi fiyatları yaklaşık olarak ₺20.000‘den başlamaktadır. 

3. Fiyat Faktörleri

Saç ekimi ücretlerini etkileyen etmenler hepimizin bildiği konulardır ancak saç ekimi operasyonu sürecine çıkmadan önce tekrardan göz atmanız, yöntem, merkez ve doktor seçiminde bütçenizi gereksiz zorlamayacak şekilde ihtiyaçlarınıza en yakın olan seçimi yapmanızı kolaylaştıracaktır. 

Saç ektirme fiyatları greft sayısı ve yöntemin dışında farklı faktörlerden de etkilenmektedir. Saç ekimi merkezinin yeri ve verdiği hizmet, hastanın beklentileri ve doktor seçimi saç ektirme fiyatlarını etkileyen faktörler arasındadır Bunların en başında da doktor faktörü gelmektedir. Günümüzde saç ekimi yapan bazı yerlerde doktor bulunmadığı ve uygunsuz koşullarda ekim yaptığı bilinmektedir. Gerekli koşullar sağlanmadığı için bu ve benzeri yerlerden, en ucuz saç ekimi fiyatları alınabilmektedir. 

Benzer bir şekilde popüler ve tanınmış doktorların yaptığı operasyonlarda da saç ektime fiyatları yükselir. Operasyon yaptıracağınız yeri seçerken lüks ihtiyaçlar hastanın kendi tercihine bırakılabilirken, bütçe öncelikli seçimlerde asgari şartlar konusunda hassas davranılması gerekmektedir. 

SAÇ EKTİRME FİYATLARINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER
 ●       Ekilecek Olan Greft Sayısı
        Saç Ekimi Yöntemi
 ●       Doktor Seçimi
 ●       Saç Ekimi Merkezi Seçimi
 ●       Şehir / Konum

 

Bütçe öncellikli saç ekimi merkezi seçerken, saç ekimi operasyonlarının, Sağlık Bakanlığı’nın kararlaştırdığı şartlara uygun operasyon odalarında, 2-3 kişilik bir teknik ekiple ve bir doktor tarafından yapılması gerektiğini, saç ekiminin mikro cerrahi bir operasyon olduğunu unutmayın. 

●    Saç Ekimi Fiyatlarında “Doktor” Faktörü

Doktorun beceri, tecrübe ya da popülerliği saç ekim fiyatlarını etkiler. Saç ekimi işleminde adını duyurmuş, literatüre teknik olarak bir yenilik kazandırmış ya da çeşitli workshoplara, seminerlere katılmış olumlu referanslara sahip doktorların saç ekimi fiyatları normalden daha pahalı olmaktadır. Bununla birlikte medya ve reklam mecralarını iyi kullanmış popüler doktorlarında fiyatı yükselir.

Sadece doktor tarafından yapılan ekimler yaklaşık 7000 tl ile başlarken, popülerlik, eğitim kalitesi ya da deneyimi artıkça bu oran 10.000 ila 20.000 bine kadar yükselebilir.

Bunun yanı sıra günümüzde malesef doktor olmayan kişiler tarafından da operasyon yapıldığı bilinmektedir. Saç ekiminin tıp eğitimi almamış kişilerce yapılması çeşitli risk faktörleri ortaya çıkarır.  

Doktorsuz Saç Ekimi Ne Anlama Geliyor?

Saç ekimi operasyonları en az 2-3 kişilik ekip gerektiren cerrahi operasyonlardır ve steril hastane ortamında gerçekleştirilmesi gereken bu operasyonlar da doktor bulunması önemlidir ancak her doktor operasyona katılmayabilir. Özellikle son senelerde yapılan bazı operasyonlarda doktorların operasyona bizzat katılmadığı gözlendiği için doktorun bizzat katıldığı operasyonlar öne çıkmış ve maliyetleri yükseltmiştir.

Doktorun ekibi yönetmesi ile doktorun direkt operasyonu gerçekleştirmesi arasında önemli bir fark vardır ve bu fark maliyetlere yansır. Bazı doktorlarımız eğitim farkları ya da tecrübe farkları sebebiyle daha yüksek ücretlere tabi iken, bazı doktorlarımız ise aynı zamanda popülerlikleri sebebiyle daha yüksek ücretlerle operasyon gerçekleştirmektedir.

ÖNEMLİ TAVSİYE

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; doktorunuzun “saç ekiminin en önemli aşaması olan ve saçların doğal görünmesini sağlayan kanal açma işlemini direkt olarak kendisinin gerçekleştirmesidir.” 

●    Saç Ekim Merkezleri Fiyatları

 Saç ekimi operasyonlarında fiyat belirleyicisi saç ekimi merkezleridir. Saç ekimi merkezi tercihiniz, ödemeniz gereken fiyatı operasyonun gerekliliklerinin ötesinde düşürebilir ya da yükseltebilir. Doğru koşullar sağlanmadığında, giderleri az olan merdiven altı firmalar, çok ucuz fiyatlara saç ekimi gerçekleştirebilmektedir. Saç ekimi merkezlerinden genel ortalamanın altında ucuz bir fiyat aldığınızda kontrol edilmesi gereken en önemli nokta, ekim yapılacak olan Sağlık Bakanlığı’ndan onayı olup olmadığıdır. Bunun yanı sıra, saç ekimi ekibinin arasında doktor olup olmadığı mutlaka sorulmalı ve kontrol edilmelidir.

Saç ekimi merkezlerinde ortalamanın oldukça üstünde fiyatlarda verilebilmektedir. Burada yine konunun başarılı bir doktordan kaynaklı mı olduğu yoksa yalnızca reklam giderlerinin hastaya yansıtılması şekilde şişirilmiş fiyatlandırmanın yapılıp yapılmadığına bakılabilir. Saç ekimi merkezlerinden çıkan yüksek fiyatlar, merkezin sağladığı VİP hizmet sebebiyle de veriliyor olabilir.  

Saç ekim merkezleri fiyatları şehirden oldukça etkilenirken, saç ekimi istanbul fiyatları saç ekimi merkezinin konumuna göre bile önemli değişiklikler yaşamaktadır. 

Merkez Seçiminde Önemli Detaylar

Saç ekimi merkezlerinin hizmet politikaları fiyatları yansır. Saç ekim ücretleri araştırmasında dikkate alınması gereken noktalar şöyledir;

1- Saç ekim merkezi yasal gereklilikleri sağlıyor mu? Doktorların ve merkezin yasal belgeleri görülebilir bir şekilde asılı olmalıdır, doktorlar ya da merkezle görüşmeye gittiğinizde bunu inceleyin, gerekiyorsa sorun.

2 – Saç ekimi operasyonunuz doktor tarafından bizzat mı yapılacak? Operasyonlar doktor kontrolünde bir ekip tarafından yapılabildiği gibi, Doktor yalnızca ekibi mi kontrol edecek yoksa operasyonu bizzat gerçekleştirecek mi?

3 – Operasyonlar kaç kişilik ekip ile gerçekleştirilecek?

4- Hangi saç ekimi yöntemi kullanılacak? (FUE, DHI, ROBOTİK, SAFİR, PERKÜTAN, micromotor ya da manuelpunç belki de FUT vb)

5 – Kaç greft ekimi yapılacak? 

6 – Ek uygulamalar yapılacak mı, bunlar saç ektirme fiyatı içinde mi? (PRP, mezoterapi.. vb)

7 – Saç ekimi sonrası kiti var mı? Saç ektirme fiyatına dahil mi ?  (Antibiyotik, ağrı kesici, şampuan, bakım ürünleri, şapka, bandaj vb.)

8 – Karşılama veya konaklama hizmeti var mı? (Özellikle yurtdışından gelen misafirler için araçla alınıp bırakılmak ve konaklama hizmetlerinin sağlanması birçok saç ekimi merkezinin uyguladığı bir uygulamadır)

9 – Saç ekimi sonrası destek var mı?

10 – Karar aşamasında Doktorunuzla görüşebildiniz mi?

 

●    Saç Ekimi Fiyatları Türkiye

Türkiye’de Saç Ekimi fiyatları, diğer ülkelere göre çok daha uygun ve bir o kadar başarılı şekilde gerçekleştirilmektedir. Özellikle son 10 yılda saç ekimi konusundaki başarısını diğer ülkelere kanıtlayan Türkiye’ye Arap ülkeleri başta olmak üzere, Avrupa, Amerika ve farklı ülkelerden sağlık turizmi için gelen hastalar, başarı oranı yüksek ve uygun fiyatlardaki ekimlerden memnun ayrılıyorlar.

Bazı kaynaklarda Türkiye’ye günde 2000 civarında saç ekimi hastasının geldiği belirtilmektedir. 

Türkiye, uygun saç ektirme fiyatları ve yüksek başarı oranları sayesinde  sağlık turizmi için önemli bir yer halini aldı. Saç ektirmek için ülkemize gelen turistler kur farkları, seçeneklerin bol olması ve serbest rekabet sebebiyle düşen fiyatlarla kaliteli hizmetin keyfini çıkarabiliyorlar. İstanbul, saç ekimi fiyatları belirlenmesinde başat şehirler arasında yer almaktadır. İstanbul’a sağlık turizmi için gelen yabancı turistlerin yanı sıra yerli turistler de oldukça fazladır.

Özellikle büyükşehirler başta olmak üzere, Türkiye’nin birçok yerinde saç ekimi merkezleri açılmıştır ancak micro cerrahi bir operasyon olan saç ekiminin doğru koşularda yapılması oldukça önemlidir. 

Başta İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirler olmak üzere, bir çok şehrimizde çeşitli saç ekimi yerleri açılmıştır ancak Sağlık Bakanlığı onaylı merkez, uzun yıllar saç ekimi alanında çalışmış doktorların bulunduğu merkezlerin genellikle büyükşehirlerde toplandığını söylemek mümkündür. 

Saç ekimi için İstanbul seçilmesinin avantajları ve dezavantajları var mıdır? Saç ekimi fiyatları istanbul nasıldır? 

Saç Ekimi İSTANBUL Fiyatları 

İstanbul’daki saç ekimi fiyatları oldukça geniş bir skalada kendini gösterir. Seçeneğin bol olması, iyi bir araştırma ile uygun ve doğru yerin bulunmasını sağlarken, çok lüks ve pahalı, çok ucuz ve kötü hizmet veren yerlere ya da çok lüks ve pahalı yerlere rastlanması mümkün olabilmektedir.

İstanbul’da 500’e yakın saç ekimi merkezi bulunmaktadır ancak bunların bazılarının saç nakli operasyonu yapmak için yeterli şartları sağlayamadığı, doktorsuz ekimlerin gerçekleştirildiği merdivenaltı işletmeler olduğunu ya da olabileceğini hatırlatmak önemlidir. Sağlık Bakanlığı’nın hassasiyetle üzerinde çalıştığı bir konu olan bu gibi durumlarla alakalı sıkıntı yaşanmaması için hastaların da dikkatli araştırma yapmaları gerekebilmektedir.

Bununla birlikte, diğer birçok alanda olduğu gibi saç ekimi alanında da yeniliklerin ilk olarak geldiği yerdir.

İnsan sayısının fazla olması merkezleri tecrübelerini ve hizmet kalitelerini zaman içerisinde arttırabilmelerini sağlamıştır.

Saç ekimi istanbul fiyatları, yaklaşık ₺6.000 maliyetle gerçekleştirilebilmektedir ancak sizinde bildiğiniz üzere hizmette lüks ihtiyacı bazı saç ekimi merkezlerinde fiyatları çok daha yüksek boyutlara çıkarır.

Özel bir kampanya süreci ya da sebepli bir indirim olmadığı sürece bu rakamın altına İstanbul da saç ekimi fiyatı bulduysanız konuya temkinli yaklaşılmalı ve olası nedenler gözden geçirilmelidir. Ayrıca İstanbul’a şehirdışından gelecek olan kişiler, konaklama imkanı için saç ekimi merkezindeki danışmanlarından yardım alabilirler.  

Sonuç olarak,  2020 saç ekimi fiyatları istanbul’da ihtiyacınıza göre şekillenmekte ve  ₺ 6.000’den başlamaktadır. 

Greft Sayısına Göre Saç Ekim Fiyatları

Saç ekimi fiyatları listesi 2020 yılında istanbul saç ekimi merkezlerinde greft sayısına göre saç ektirme ne kadar, ortalama ne kadara yapılıyor onu göstermektedir. Saç ekimi merkezlerinin greft başına ücretlendirmeleri farklılık gösterir. 

Greft hesaplaması yapılarak verilen bu fiyatlardaki amaç; çok sık merak edilen saç ekimi fiyatları konusunda ortalama bir bilgi verebilmektedir. 

Saç ekim fiyatları belirleme de en sağlıklı olan yöntem ise direkt saç ekimi merkezleriyle görüşüp, fiyat talebinde bulunmaktır. 

Saç ekimi operasyonlarında en sık ekilen greft sayısı 3000 greft ile 5000 greft arasındadır. Şimdi tek tek greft sayılarına göre saç ektirme ne kadar öğrenelim.

3000 Greft Saç Ekimi Fiyatı

Greft başına hesaplanan ve FUE yöntemi kullanan ortalama bir saç ekimi merkezinde ortalama 3000 greft saç ektirme fiyatları  ₺ 6.000 – ₺ 10.000 arasındadır. 

Saç ekimi merkezleri 3000 greft için saç ekimi fiyatını belirlerken hastanenin konumu, doktor farkı, ek uygulamalar ya da diğer giderler için ek ücretler ekleyerek saç ekimi ücretlerini özelleştirmektedir. 

3000 greftin saç ekimi fiyatı hesaplanırken, greft başına ₺1,5’den başlayarak ₺ 3 ‘ye kadar giden bir adet/fiyat üzerinden örnekleme verilmiştir. Bu şekilde hesaplandığında saç ekimi merkezine göre değişen greft başına ücret eğer  ₺ 2 ise, saç ekim fiyatları 3000 greft için ₺ 6000 olacaktır. 

3000 greft saç ekimi fiyatları yöntemine göre, doktora, merkeze ya da ek uygulamalara göre farklılık gösterir. Farklı uygulamalar için 3000 greft saç ektirmek ne kadar artar göz atalım; 

 • Doktor seçimi, 3000 greft saç ekimi fiyatı yaklaşık
  ₺ 2.000 – ₺ 5.000 TL gibi bir oranda yükseltebilir.
 • Traşsız Saç Ekimi ile 3000 greft saç ekimi fiyatı yaklaşık
  ₺ 1000 – ₺ 4000 arasında artış gösterir.
 • PRP’li Fue Yöntemi ile 3000 greft saç ekimi fiyatı, ₺ 500 tl ile ₺ 1.000 tl arasında farklılık gösterir. Merkezimizde olduğu gibi bazı saç ekimi merkezleri de ücretsiz PRP’li Seo operasyonu gerçekleştirmektedir. 

Aşağıda ayrıntılı olarak bahsedeceğimiz üzere, saç ekimi yöntemleri de fiyatlar üzerinde değişikliğe sebep olmaktadır. FUE yöntemi ile yapılan bir saç ekimi ile DHI ya da Robotik saç ekimi aynı değildir. 

4000 Greft Saç Ekimi Fiyatı 

4000 greft saç ekimi fiyatı,  seçtiğiniz saç ekimi merkezine, doktora ve ekim yöntemine göre değişim gösterir. 
2019 yılı itibariyle FUE yöntemiyle yapılan 4000 greft saç ekimi fiyatı yaklaşık  ₺ 6.000 – ₺ 8.000 arasındadır.

Saç ekimi operasyonlarında 3000-4000 greft nakli ile gerçekleştirilen ekimler en sık yapılan operasyonlar arasındadır. 4000 greft saç ekimi farklı yöntemlerle gerçekleştirilebilir ve bu yöntemler fiyatı belirli bir oranda etkiler, farklı yöntemlerde 4000 greft saç ektirme ne kadar?

 • PRP’li saç ekimi gerçekleştirildiğinde 4000 greft saç ekimi fiyatı, yaklaşık
  ₺ 500  – ₺ 1000 arası yükselebilmektedir.
 • DHI saç ekimi yöntemi ile yapılan ekimlerde 4000 greft saç ekimi fiyatı yaklaşık
  ₺  2000 – ₺ 3000  artış gösterebilir. FUE yönteminin medikal kalemler aracılığıyla yapılmasını sağlayan DHI yöntemi iley yapılan saç ekim fiyatları tek kullanımlık kalemlerin maliyeti sebebiyle daha yüksektir.
 • Robotik saç ekimi yöntemi gibi durumlarda ise 4000 greft ekimlerde, saç ekimi fiyatları değişiklikleri ₺ 15.000 ‘ye kadar çıkabilir. 

5000 Greft Saç Ekimi Ücreti 

5000 greft saç ekimi, norwood skalasında tip 5, tip 6 aralığına denk gelmektedir. 5000 greft risksiz saç ekimi için önemli bir limittir. Birçok doktor donör bölgenin tüketilmemesi için 5000 greftten daha yüksek yapılacak mega ekimleri, 2 seansta gerçekleştirmeyi doğru bulur. 

Bu nedenle, tek seansta gerçekleştirilecek 5000 greft saç ekimlerinde donör alanın dikkatli kullanılması ve donör alanda estetik olamayan görünüme mahal vermemek için daha özenli çalışılması gerekir.

2019 yılı itibariyle FUE yöntemiyle yapılan 5000 greft saç ekimi fiyatları genelde ₺ 10.000 üzerindedir. 

– Önemli hatırlatmaDoktorlar, saç ekimi operasyonlarında bir seansta maksimum 5000 greft alınmasını önermektedir. 5000 greft üstü saç ekimleriinde 2 seans 5000 greft ekimlerde ikinci bir saç ekimine gerek duyulmaması için merkez seçimi konusunda daha hassas davranılması gerekir.

 

Sık Sorulan Sorular

SSK - Bağkur saç ekimi ücretlerini karşılar mı?

Estetik sebeplerle yapılan saç ekimi gibi operasyonlar sigorta kapsamında karşılanmamaktadır. Bunun yanı sıra SGK yasasındaki son değişiklikler sayesinde, özel hastane ve estetik merkezlerinin SGK anlaşmaları yapması mümkün olabilmektedir.

Saç ekimi sonrası özel bir şampuan satın almak gerekir mi?

Saç ekimi operasyonu sonrası, ph değeri uyumlu, paraben içermeyen günlük bir şampuan kullanılması başarılı sonuçlar alabilmek için yeterlidir. Bunun için çok yüksek ücretlerle özel şampuanlar almaya gerek yoktur. 

DHI saç ekimi neden daha pahalıdır?

DHI yöntemiyle yapılan operasyonlarda FUE yönteminden farklı olarak tek kullanımlık özel medikal kalemler kullanılmaktadır. Ekilen bölgeye saç köklerinin yerleştirilmesini sağlayan bu özel kalemler fiyatın yükselmesine neden olur.

Bu DHI yönteminin daha iyi olduğunu göstermez. Saç ekimi yöntemi kişinin ihtiyaçlarına göre seçilmelidir. 

Saç ekiminde uygulanan fiyat politikaları nelerdir?

Saç ekimi merkezlerinden bazıları, greft sayısı ve yöntem ne olursa olsun tek fiyat uygulamasına giderken, bazı merkezlerin ücretlendirmelerini greft sayısına göre yaptığı görülmektedir. Bununla birlikte saç ekimi yöntemleri ya da doktora göre fiyat politikası belirlendiği de görülmektedir. 

Saç ekimi sonrası yapılan PRP seansları Ne Kadar?

Saç ekimi operasyonundan yaklaşık 2 ay sonra saç köklerinin güçlenmesi için prp uygulaması yapılabilmektedir. PRP doktorlar tarafından şart görünmemektedir. Tercihe bağlı bu uygulama en az 3 seans yapılır ve Prp seansları günümüzde yaklaşık 750 tl’dir. 

2 Seans Saç Ekimi Fiyatları Kaç Paradır?

2 seans saç ekimi fiyatları ortalama ₺ 10.000 ‘den başlar. Saç ekiminde özellikle 5000 greft üstü ekimlerde, 2 seans tercih edilebilir. Bu donör bölgenin yeniden kendini toplaması açısından önemlidir. 2 seans saç ekimi fiyatları bazı merkezler tarafından 2 ayrı saç ekimi gibi ücretlendirilirken bazı merkezlerde 2. seansta indirimler söz konusu olur. Merkezimizde 2. seans ekim için özel indirim uygulanmaktadır.  

Sakal Ekimi Fiyatları Ne Kadardır?

Sakal ekimi operasyonları, DHI ya da FUE yöntemiyle ortalama 500-1000 greft ile gerçekleştirilebilmektedir. 2020 sakal ekimi fiyatları yaklaşık  ₺ 4000’den başlamaktadır

 

Kadınlarda Saç Ekimi Fiyatları Ne Kadar?

Saç ekimi fiyatları cinsiyete göre değişiklik göstermemektedir. Kadınlarda saç ekimi fiyatları erkeklerde olduğu gibi günümüzde ortalama  ₺ 6.000’den başlar. Seçilen saç ekimi merkezine, doktora, yönteme ya da ekilecek kıl kökü sayısına göre artabilir. 

Türkiye'de Saç Ekimi Fiyatları Uygun mu?

Özellikle Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında döviz kurları ve arzın azlığı nedeniyle daha pahalı olmaktadır. Türkiye saç ekimi konusunda kendini kanıtlamış, bu anlamda hem Amerika, Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinden hastalara başarılı bir sağlık turizmi sunmaktadır. 

Ankara'da Saç Ekimi Fiyatları Kaç Paradır?

Ankara’da saç ekimi fiyatları yaklaşık olarak  ₺ 5.000 civarında ücretlerle gerçekleştirilebilmektedir. Semt, merkezin sunduğu imkanlar, doktor seçimi, greft sayısı ya da yöntem tercihleri Ankara’da saç ekimi fiyatlarını etkiler. 

Saç Ekiminde Sedasyon

Saç Ekiminde Sedasyon

Saç ekimi operasyonu, saç köklerinin belirlenen donör bölgeden tek tek alınarak, seyrelmiş alanlara nakledilmesi/ekilmesi işlemidir. Yaklaşık 5-6 saat süren operasyon süresinde hastanın ağrı ya da...

Saç Ekimi Ne Kadar Sürer?

Saç Ekimi Ne Kadar Sürer?

Saç ekimi Ne Kadar Sürer? Saç ekimi yöntemine ve ekilecek greft sayısına göre değişebilmekle birlikte yaklaşık 4 ile 9 saat arasında sürmektedir. Saç ekimi operasyonu yaptıracak olan kişiler...

Saç Ekim Yöntemleri

Saç Ekim Yöntemleri

Günümüzde FUE, mikro fue, safir fue ve DHI (choi) gibi birçok farklı isimle anılan saç ekim yöntemleri olmakla birlikte, mantık olarak bir tane saç ekim yöntemi vardır. Operasyon sonrası meşakkatli...

Mikromotor FUE Saç Ekimi Nedir?

Mikromotor FUE Saç Ekimi Nedir?

Mikromotor FUE saç ekimi, saç köklerinin donör bölgeden mikromotor yardımıyla otomatik çıkarılmasıdır. Saç köklerinin gevşetilmesi için kullanılan piyasemenin otomatik dönmesini sağlayan motor, FUE...

Perkutan Saç Ekimi Nedir?

Perkutan Saç Ekimi Nedir?

Perkutan Saç Ekimi Perkutan saç ekimi, donör bölgeden toplanan saç köklerinin yerleştirileceği yuvaların, klasik saç ekiminden farklı olarak, düz değil de yuvarlak kesiler şeklinde oluşmasını...