Saç Ekiminde Fiyat Araştırması, 2019.

 Saç ekimi fiyatları öznel ve değişken faktörlere bağlıdır. Ayrıntılı olarak hazırladığımız BU YAZININ TAMAMINA GÖZ ATTIĞINIZDA; istediğiniz şartlarda bir saç ekiminin size ne kadara mâl olacağını öğrenebileceksiniz. .

Saç ekimi fiyatları, saç dökülmesi seviyesine, ekimin yapıldığı hastaneye, ekilecek olan greft sayısına, kullanılan tekniğe, operasyonu gerçekleştiren doktora veya sağlanan ek hizmetlere göre farklılaşmaktadır.

Bu nedenle saç ekim merkezi arayan kişi, fiyatlar arasında farklılık gözlemleyebilir.

Saç ekiminde 2019 fiyat araştırmasıyla, ekim yapılacak olan grefte göre saç ekimi fiyatlarını öğrenebilecek, fiyatların saç ekimi yöntemlerine göre ne kadar değiştiğini görerek kendi saç ekimi fiyatınızı hesaplayabileceksiniz

    Sağlık Bakanlığı, saç ekiminde standart oluşturmak için kamu hastaneleri için kök sayısına göre bir fiyat belirlese de, saç ekim operasyonlarında merkezler arasında standart bir fiyattan bahsetmek mümkün değildir.

Saç ekimi fiyatları sadece kök sayısı üzerinden belirlenmez, farklı unsurlar da fiyata dahil edilir ve fiyatı etkiler.

Saç Ekimi Merkezleri arasında ₺ 4.000 TL ile ₺ 30.000 arasında göze çarpan geniş fiyat farklılıklarının oluşmasına neden olan da bu unsurlardır.

İşte bu makale, ekim koşullarınıza göre saç ekimi fiyatınızın hangi aralıkta olacağını tahmin etmenize yardımcı olacak ve ortalama saç ekiminizin maliyetini öğrenebileceksiniz.

Ücretine Göre Saç Ekimi Merkezi
Araştırırken Bunlara Dikkat Edin
(Tavsiyeler)

 1. Ekim merkezinin Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olup olmadığını sorgulayın
 2.  Doktorun, operasyona bizzat girip girmeyeceğini ve/veya operasyonun hangi aşamalarında “bizzat” bulunacağını sorun.
 3. Ekimde hangi tekniğin kullanılacağını mutlaka sorun.
 4. Operasyon için gereken greft sayısını öğrenin.
 5. Doktorun ekim konusundaki yeteneğini ve tecrübesini araştırın.
 6. Ucuzsa neden ucuz, pahalıysa neden pahalı olduğunun sebebini sorgulayın.
 7. Aynı merkezde saç ekimi yaptırmış kişilerle görüşmeye çalışın ya da merkez hakkında yazılan okur yorumlarına göz atın.
 8. Saç ekimi fiyatları ortalama belli bir aralıkta olsa da her kişi için farklı bir fiyat çıkacağını göz ardı etmeyin.

Greft Sayısıne Göre Hesaplanan
Saç Ekim Fiyatları

 

S aç ekimi fiyatlarını belirleyebilmek için “ekim için kaç greft gerektiğini” de bilmeniz gerekmektedir. Ekilecek saç kökü sayısını ifade eden Greft sayısına göre hesaplanan saç ekimi fiyatlarında, en mühim farklar özellikle sakal ekimi, favori ya da düzeltme ekimi gibi ufak çaplı ekimlerde kendini göstermektedir. 

Bu bölümde; saç dökülmesi seviyenize göre, ihtiyacınız olan greft sayısından kendi ortalama saç ekimi fiyatınızı bulabilirsiniz.

Ekim Yöntemine Göre Hesaplanan
Saç Ekim Fiyatları

Saç ekimi fiyatları için genel geçer tek bir ücretin söylenememesinin diğer bir sebebi de saç ekimi yöntemlerininde fiyat üzerinde etkili olmasıdır. Hangi saç ekimi yöntemini seçeceğinizi ve bu yönteme ek uygulamalar isteyip istemeyeceğiniz saç ekimi fiyatı konusunda farklar yaratmaktadır.

Bu bölümde de seçeceğiniz saç ekimi yöntemlerinin fiyatlar üzerindeki etkisini göstererek, kendi ekiminiz için ihtiyacınız olan maliyeti anlamanıza yardımcı olacağız.

 

1. GREFT SAYISINA GÖRE SAÇ EKİMİ ÜCRETLERİ

 

Saç ekimi ücretleri, ekilecek greft sayısına göre değişiklik gösterebilir. Hastaya nakledilecek saç kökü ne kadar fazlaysa, operasyon süresi buna orantılı olarak artar, aynı şekilde nakledilecek olan greftler azaldıkça operasyon süresi ve yükü azalır bu da maliyetler üzerinde doğrudan bir etki demektir. 5000 greft nakledilecek bir operasyon ile 2000 greft ekim yapılacak olan bir operasyonun süresi gibi, ücretlendirmesi de aynı olmayabilir. Daha fazla greftin ekimi, daha fazla zaman ve daha yüksek maliyet demektir.

Asgari Maliyet, greft sayısına göre saç ekimi ücretlerini etkiler.
Her ne kadar, greft sayısı saç ekimi ücretlerini değiştiriyor olsa da, temel giderlerin maliyeti rakamların üzerinde oldukça etkilidir.

Örneğin, 200 greft ekim bile yapılsa,

 • 3-4 kişilik ekip,
 • anestezi uzmanı,
 • operasyon odası,
 • medikal ilaçlar ve bunun gibi temel giderler değişmeyecek ve fiyata yansıyacaktır. 

Greftlerin yapısı, greft sayısına göre saç ekimi ücretlerini etkiler.
Saç ekiminde kıl köklerinin yapısı, sonucu doğrudan etkileyebilmektedir. Kıvırcık ve/veya ince saç kökleriyle ya da gri greftler ile yapılacak olan ekimler daha fazla ustalık gerektirebilirken, donör alanı yoğun ve güçlü kıl kökleriyle kaplı bir kişinin saç ekimi operasyonu çok daha hızlı bir şekilde sonuçlanabilir. 

1.1. Greft Nedir?
Saç Ekimi Ücretlerine Nasıl Yansır?


Saç ekiminde kullanılmak üzere donör bölgeden ( tercihen ense ) çıkarılan köklerin bulunduğu doku, saç ekiminde GREFT olarak adlandırılmaktadır.

Bu greftler sahip oldukları kök sayısına göre;  mini ve makro olarak ayrılır. 

 • Mini Greft : Foliküler ünite içerisinde 1-3 saç köküne sahip greftlerdir
 • Macro Greft : Foliküler ünite içerisinde 4-5 veya daha fazla saç köküne sahip olan  greftler

Saç kökleri greft halinde çıkarıldığından, greft içerisinde kaç tane saç kökünün olduğu ekimin yoğunluğu açısından önemlidir ve saç ekimi ücretlerinin etkiler.. 

Greft kalitesi arttıkça, daha az greft ile daha yoğun ekimler gerçekleştirileceği için greft başına olan anlaşmalar da saç ekimi ücretleri düşer. 

Saç ekimi ücretlerini öğrenmek için öncelikle kaç greft ekim yapılacağını bilmek gerekir.

1.2.  Kaç Greft Gerektiğini Nasıl Anlayacağım?


Saç ekiminiz için ortalama kaç greft gerektiğiniz anlamanın iki yolu vardır.

1. Bunun için aşağıda ayrıntılı olarak açıkladığımız NORWOOD ÖLÇEĞİ’nden yararlanarak, yaklaşık bir tahminde bulunabilirsiniz.

2. Saç ekimi merkezlerinin “ücretsiz saç analizi” hizmetinden faydalanarak, saç ekiminiz için gerekli olan greft sayısını öğrenebilirsiniz.


Saç Analizi Yaptırmak ve Greft Sayınızı Öğrenmek için Şu Yolları İzleyebilirsiniz;

Online Analiz Yaptırın

Bunun için “ücretsiz saç analizi” sayfamızı kullanarak, bize fotoğraflarınızı gönderebilirsiniz.

Whatsapp İle Öğrenin

Whatsapp uygulaması aracılığıyla +90 534 729 07 04 numarasına fotoğraf gönderebilirsiniz.

Mail Kullanın

Mail üzerinden info@hairsix.com.tr
 
adresine fotoğraflarınızı gönderebilirsiniz.

Ziyaret Edin

Randevu alarak merkezimize gelebilir ve herhangi bir ücret ödemeden, saç analizi yaptırabilirsiniz.

Norwood Ölçeği

Saç dökülmesinin seviyesine belirli bir standart getirmiş olan Norwwod Ölçeği sayesinde saç dökülmesi seviyenize göre, saç ekimi operasyonu için ne kadar grefte ihtiyacınız olduğunu öğrenebilirsiniz.

TABLODAN FAYDALANIN!

Norwood Ölçeğine Göre Saç Ekimi Ücretleri

(Unutmayın, Daha önce belirttiğimiz üzere greft kalitesi (mini/macro) nakledilecek greft sayısını etkilemektedir.)

 •  Tip I: Dökülmenin başladığı ancak zor fark edilen bir dönemdir. Gözle görülür bariz bir değişiklik olmamasına rağmen önlerde çok hafif seyrelmeler ancak dikkatli bir analiz ile anlaşılabilir.
  Bu seviye de saç ekimi tavsiye edilmez. 
 •  Tip 2 ve Tip 2a:  İkinci seviye saç dökülmelerinde, alında genişleme, şakaklarda açılmalar başlamıştır. Saç dökülmesi yavaşladığında, diğer şartlarda uygunsa saç ekimi gerçekleştirilebilir. Tip 2 saç dökülmesinde ihtiyaç duyulan greft sayısı ortalama 500  – 1500 arasıdır.
  Fiyatı yaklaşık ₺ 750  ile ₺ 2500 arasındadır. 
 • Tip 3 ve Tip 3a:  Saç dökülmesi tepe noktasında da açılmalara sebep olmuştur. Bu seviye de saç çizgisi gerilemiş, alın daha da açılmıştır. Greft sayısı 1600-2500’dür.
  Fiyatı yaklaşık olarak ₺ 3000 ile ₺ 5000 arasındadır. 
 • Tip 4 ve Tip 4a: Saç dökülmesinin görüntüsü tipik bir erkek tipi saç dökülmesi (AGA) görüntüsünü almıştır. Bu tip dökülmeler de saç ekimi operasyonu için 2600-3500 arası greft gerekir.
  Fiyatı yaklaşık olarak ₺3750₺ 6750 arasındadır. 

 • Tip 5 : Kafanın tepe noktasındaki açılmalar ön ile birleşmiş. Kelleşme kendini iyice göstermiştir.  Bu tip dökülmeler de saç ekimi operasyonu için 3500-5000 arası greft gerekir. 
  Fiyatı yaklaşık olarak ₺6000 ₺ 10.000 arasındadır.

 1.3. Saç Ekimi Greft Fiyatları (Sağlık Bakanlığı Kriteri) 


Sağlık Bakanlığı tarafından, sağlık kurum ve kuruluşları için her sene yayınlanan “Kamu Sağlık Hizmetleri Fiyat Tarifesi” saç ekimi fiyatlarını da içermektedir. Fiyat tarifesi kamu sağlık kurumlarının uygulaması gereken fiyatlar hakkında bilgileri içerirken, özel kurumlar için saç ekimi fiyatlarının yaklaşık taban rakamlarını anlamakta yardımcı olacaktır.  

Sağlık Bakanlığı tarafından 2019 yılı için belirlenen tarifeye göre; 1 kıl kökü ülke vatandaşları için ₺ 1,5, turistler için ise ₺2,25’dirBir greftin yaklaşık 1 ile 6 arasında kök sayısı içerdiğini bilirsek, hesaplama yapmak daha kolay olacaktır.

Örneğin;

 • 1 greft = 2 folikül = ₺ 1,5 x 2 =  ₺ 3
 • Bir seans için 4000 greft saç kökü ekilecekse;  ₺ 12.000 gibi bir ücret ortaya çıkar. 

Greft başına saç ekimi fiyatı hesaplarken, 1000 greft için verilen saç ekim ücreti ile 5000 greft için verilen saç ekim ücreti aynı olmayacağı için fiyatın nasıl bir değişim göstereceği ortadır. Türkiye’de farklı saç ekimi merkezlerinin uyguladığı farklı fiyatlandırma politikaları, tek bir fiyat verilmesini imkansızlaştırır ancak maliyetinizi hesaplarken tüm bu donelerden faydalanarak kendi saç ekimi maliyetinize en yakın saç ekimi fiyatlarını anlamış olursunuz. 

Saç ekimi fiyatları belirleme de en sağlıklı olan yöntem ise direkt saç ekimi merkezleriyle görüşüp, fiyat talebinde bulunmaktır. Greft bşaına ekim ücretini sorabilir ya da konsültasyon sonrası direkt size özel fiyatınızı öğrenebilirsiniz çünkü Türkiye’de farklı saç ekimi merkezlerinin uyguladığı farklı fiyatlandırma politikaları, tek bir fiyat verilmesini imkansızlaştırmaktadır.

Greft hesaplaması yapılarak verilen bu fiyatlardaki amaç; ortalama bir fiyat orantısı yakalanması içindir. 

Greft başına yapılan ücretlendirmeler için diğer örneklere bakalım…

 

*Bu tablo bir teşhis aracı değildir . Greft ve fiyat araştırması yaparken, kişiye rehber olsun diye hazırlanmıştır. Kaç grefte ihtiyacınız olabileceğini tahmin etmenizi sağlar. En doğru bilgi ekim merkezinden öğrenilmelidir.

– Önemli hatırlatmaDoktorlar, saç ekimi operasyonlarında bir seansta maksimum 5000 greft alınmasını önermektedir. Saç ekimi operasyonlarında 5000’den fazla greft gerekiryorsa, ekim 2 seans olarak yapılmalıdır.

1.3.1. 3000 Greft Saç Ekimi Fiyatı Ne Kadardır?

3000 greft saç ekimi fiyatı, greft başına hesaplanan ve FUE yöntemi kullanan ortalama bir saç ekimi merkezinde yaklaşık ₺4.000 – ₺6.000 arasındadır. 3000 greftin saç ekim maliyeti hesaplanırken, greft başına ₺1,5’den başlayarak ₺3 ‘ye kadar giden bir adet/fiyat üzerinden örnekleme verilmiştir. Bu şekilde hesaplandığında greft başına ücret eğer  ₺ 2 ise, saç ekimi operasyonunun fiyatı 3000 greft için ₺ 6000’dir. 

Saç ekimi merkezleri 3000 greft için saç ekimi fiyatını belirlerken hastanenin konumu, doktor farkı, ek uygulamalar ya da diğer giderler için ek ücretler ekleyerek saç ekimi fiyatlarını özelleştirmektedir. Saç ekimi yöntemi değişikliklerinde de yöntemin + maliyetine göre 3000 greft için saç ekimi ücreti de değişir. Aşağıda ayrıntılı olarak bahsedeceğimiz üzere, saç ekimi yöntemleri de fiyatlar üzerinde değişikliğe sebep olmaktadır. FUE yöntemi ile yapılan bir saç ekimi ile DHI ya da Robotik saç ekimi aynı değildir.

1.3.2 “Sağlık Bakanlığı Saç Ekimi Fiyat Tarifesi”

T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik Uygulamaları Daire Başkanlığı’na ait websitesinde Kamu Sağlık Hizmetleri Fiyat Tarifesi 10.01.2018 tarih ve 23642684.010.99-E.99-47 sayılı Makam Olur’u ile Kamu sağlık hizmetleri fiyat listesi güncellemesini yayınlanmıştır.  

Muhteviyatında saç ekimi ve medikal estetik uygulamalar için de fiyat bilgisine yer verilen liste, ortalama izlenmesi gereken fiyat tarifesi hakkında bize bilgi vermektedir.

 

2. YÖNTEMİNE GÖRE SAÇ EKİMİ FİYATLARI


Saç ekimi fiyatları, uygulanan yönteme göre de değişiklik gösterebilmektedir. Her yöntemin maliyeti farklılık gösterir. Gelişen teknoloji, ekim tekniklerinin gelişmesine vesile olduğundan farklı seçeneklerin doğması, ekim maliyetini etkilemektedir.  FUE yöntemi üzerinden yeni medikal cihazlar ve teknolojiler sayesinden geliştirilmiş uygulamalar ortaya çıkmaktadır. Fue yönteminin bilgisayar aracılığıyla uygulanmasını sağlayan Robotik saç ekimi bunun en iyi örneklerindendir. Yöntemine göre saç ekimi fiyatları arasında bu nedenle ciddi değişiklikler yaşanabilmektedir.

2.1.FUE  Saç Ekimi Fiyatları

FUE saç ekimi fiyatları, greft sayısına göre farklılık gösterebilmekle birlikte ortalama olarak, 3500 greftin altındaki ekimler için yaklaşık 4.500 iken, daha yoğun ekimler için saç ekimi Fue yöntemi fiyatları yaklaşık 5.000 üzerindedir.  

FUE günümüzde en yaygın kullanılan saç ekimi yöntemidir. FUE Yöntemi, manuel punç veya ondan daha yeni bir yöntem olan micromotor cihazı ile gerçekleştirilmektedir. Saç köklerinin minik uçlu punçlar ile alınıp, ekilmesine dayanan FUE diğer tekniklere göre hem daha yaygın hem de daha uygundur. FUE yöntemi ile saç ekimi fiyatları hesaplanırken, manuel punç kullanılması fue saç ekimi fiyatlarını değiştirebilir.

2.2.Robotik Saç Ekimi Fiyatları

Yine temelleri FUE yöntemine dayanan Robotik saç kiminde, greft toplama işleminin doktorun kontrol ettiği bir robot tarafından gerçekleştirilir. Yüksek alt yapılı teknoloji gerektirdiği için robotik saç ekiminin fiyatı, FUE ’den yaklaşık iki kat daha fazladır.

Robotik saç ekimi fiyatları, bilgisayarla çalışan robotik cihazın ücretlerinin yüksek olması ve şimdilik bu cihazın yalnızca yurtdışından ithal edilmesi sebebiyle yükselmektedir.  Yine de bir doktor tarafından çalıştırılan saç ekimi robotu ile saç ekimi yaptırmanın bedeli, saç ekimi merkezine göre değişiklik gösteriyor olsa bile yaklaşık olarak ₺20.000‘den başlamaktadır. 

 SAÇ EKİMİ YÖNTEMLERİNDE GÖRE FİYATLAR

Yöntem /
Greft Sayısı  
<3500
greft
>3500
greft
FUE ₺ 4.500 ₺ 5.000
DHI ₺ 6.000 ₺ 8.000
ROBOTİK ₺ 20.000 ₺ 25.000
TRAŞSIZ Saç Ekimi ₺5.500 ₺8.000
Saç Sıklaştırma Ekimi ₺2.000 ₺4.500

 

 2.3. DHI Saç Ekimi Fiyatları

Kalem tekniği olarak da bilinen DHI yönteminde, medikal kalemler yardımıyla kanal açma ve kökün yerleştirilmesi aynı anda gerçekleştirilir. FUE yöntemi temelinde gerçekleştirilen DHI yöntemi çeşitli avantajlara sahiptir ancak bu DHI yönteminin her saç ekimi için ideal yöntem olduğu anlamına gelmez. DHI saç ekimi fiyatları diğer yöntemlere göre daha yüksektir bunun sebebi ise saç ekiminden kullanılan medikal kalemlerdir. Tek kullanımlık medikal kalemler, maliyeti yükseltirken operasyon süresini kısalttığı için daha avantajlı olarak görülebilmektedir.

DHI saç ekimi fiyatları, ortalama 3500 greft gerektiren bir ekim için yaklaşık ₺6.000 ile ₺8.000 arasında değişebilmektedir.

(Bu DHI tekniğiyle ekim fiyatlarının saç ekimi merkezinin hizmet politikasına göre de değişiklik gösterebileceğini unutmayın.)

2.4. Saç Kestirmeden Saç Ekimi Fiyatları

Saç kestirmeden saç ekimi, kadınlar ve saçlarının boyunu kısaltmak istemeyen erkekler arasında oldukça popülerdir. Saç kestirmeden yapılan saç ekimlerinde fiyatlar yükselmektedir. Bunun nedeni ise, saç kestirmeden yapılan saç ekimlerinde (traşsız saç ekimi) sürenin uzaması ve operasyonda doktorun hareket kabiliyetinin sınırlanmasıdır. Uzun saçların arasına yapılacak olan ekimler işlemi bir nebze meşakkatli hale getirmektedir ve bu durum fiyatlara da yansır.

Saç kestirmeden yapılan saç ekimi fiyatları, ortalama 3500 greft saç ekimi için yaklaşık olarak  ₺5.500 ile ₺10.000 arasında geniş bir skala da görülebilmektedir.

2.5. Saç Sıklaştırma Ekimi Fiyatları

Saç sıklaştırma ekimi fiyatları, normal saç ekimine göre çok daha az greft kullanılması ve operasyon süresinin daha kısa olması sebebiyle klasik bir saç ekimine göre çok daha uygundur. Saç sıklaştırma ekimleri FUE ya da DHI yöntemi ile gerçekleştirilmektedir. Saç sıklaştırma ekiminde genellikle 3000 greftten çok daha az sayıda kıl kökü ekimi gerçekleştirilmektedir. Varolan saçların arasına yapılan bu ekimler, seyrek saç problemi olan kişiler için ideal bir yöntemdir.  Saç sıklaştırma için yapılan ekimler arasında favori düzeltme, bölgesel boşluk doldurma ya da alın genişliği daraltma gibi az greft ile yapılacak operasyonlar da dahil edilebilir. Bu ve benzeri operasyonlarda yaklaşık 500 ile 2000 adet arasında greft kullanılmaktadır. 

Saç sıklaştırma ekimi fiyatları, ₺2.000 ile ₺4.500 arasında değişmektedir. 

( Saç dökülmesi yoğun olarak devam eden bir kişiye saç sıklaştırma ekimi yapılması tavsiye edilmez)

3. Saç Ekimi Fiyatlarında “Doktor” Faktörü

Sizinde bildiğiniz gibi doktorun beceri, tecrübe ya da popülerliği fiyatı etkileyebilmektedir. Saç ekimi işleminde adını duyurmuş, literatüre teknik olarak bir yenilik kazandırmış ya da çeşitli workshoplara, seminerlere katılmış olumlu referanslara sahip doktorların saç ekimi fiyatları normalden daha pahalı olmaktadır.

Sadece doktor tarafından yapılan ekimler 4.000 ila 5. 000 arasında değişirken, popülerlik, eğitim kalitesi ve deneyimi artıkça bu oran 10.000 ila 30.000 bine kadar yükselebilir.

 

Doktorsuz Saç Ekimi Ne Anlama Geliyor?

Saç ekimi operasyonları en az 2-3 kişilik ekip gerektiren cerrahi operasyonlardır ve steril hastane ortamında gerçekleştirilmesi gereken bu operasyonlar da doktor bulunması önemlidir ancak her doktor operasyona katılmayabilir. Özellikle son senelerde yapılan bazı operasyonlarda doktorların operasyona bizzat katılmadığı gözlendiği için doktorun bizzat katıldığı operasyonlar öne çıkmış ve maliyetleri yükseltmiştir.

Doktorun ekibi yönetmesi ile doktorun direkt operasyonu gerçekleştirmesi arasında önemli bir fark vardır ve bu fark maliyetlere yansır. Bazı doktorlarımız eğitim farkları ya da tecrübe farkları sebebiyle daha yüksek ücretlere tabi iken, bazı doktorlarımız ise aynı zamanda popülerlikleri sebebiyle daha yüksek ücretlerle operasyon gerçekleştirmektedir.

ÖNEMLİ TAVSİYE

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; doktorunuzun “saç ekiminin en önemli aşaması olan ve saçların doğal görünmesini sağlayan kanal açma işlemini direkt olarak kendisinin gerçekleştirmesidir.” 

Call Now ButtonHEMEN ARA