Saç ekimi nasıl yapılır? Saç ekimi operasyonu, hastane ortamında doktor ve hemşireler tarafından yapılan micro cerrahi bir operasyondur. Lokal anestezi altında gerçekleştirilen saç ekimi, hastanın iki kulak arasındaki dökülmeye dirençli ense bölgesinden FUE yöntemi ile toplanan greftlerin, saç kökleri halinde tek tek saçsız alana taşınıp, açılan yuvalara yerleştirilmesiyle yapılır.

Saç ekimi nasıl yapılıyor kısa anlatım:

1. Kan testi yapılan ve tıraş edilen hasta operasyon odasına alınır.

2. Saç köklerinin toplanacağı donör bölgeye (genelde ense) lokal anestezi yapılır.

3. Kararlaştırılan miktarda kıl kökü donör bölgeden tek tek çıkarılır.  

4. Donör bölge pansuman yapılarak bandajlanır.

5Toplanan greftler ayıklanır ve ekime hazır hale getirilir. 

6. Ekim yapılacak olan alan,  lokal anestezi ile uyuşturulur. 

7. Ekim yapılacak alana, kıl köklerinin yerleşeceği küçük yuvalar (kanallar) açılır. 

8. Ayıklanan kıl kökleri tek tek açılan kanallara yerleştirilir.

9. Ekim yapılan alan açık bırakılır.

10. Yaklaşık 4 ila 8 saat sürebilen operasyon sonrası hasta taburcu edilir.  

Makalede Geçen Bazı Terimler ve Anlamları

Greft

Saç ekiminde greft, folikülleri ile birlikte çıkarılan 1 ya da daha fazla kıl kökünü ifade eder.

Kanal

Saç ekiminde kanal açma işlemi, kıl köklerinin yerleştirilmesi için keskin uçlu bir bisturi yardımıyla açılan milimetrik kesikleri ifade eder. Açılan kanalların boyları, saç köklerinin boyutuna göre ayarlanır.

Donör Bölge

Saç ekiminde donör bölge, saç köklerinin toplanacağı alanı ifade eder. Saç ekimi için tercih edilen donör bölge ensedir. Bunun yanı sıra göğüs, sırt, bacak ve yüz bölgeleri de donör alan olabilir.

Saç ekimi operasyonları, operasyon günü yapılan ekim planlaması ve kan testi ile başlar.  Kan testi sonuçları uygunsa hastanın saçları belirli bir oranda kısaltılarak hasta operasyon odasına alınır. Saç ekimi lokal anestezi ile yapılan bir operasyondur ve bölgesel uyuşturma sayesinde acı hissetmeyen hasta, bu süreçte ayıktır. Ekilecek greft sayısına göre operasyon 4 saat ile 8 saat arasında sürebilir. Saç ekimi operasyonları, greftlerin toplaması, kanal açma işlemi ve greftlerin yerleştirilmesi aşamalarıyla gerçekleştirilir. Saç ekimi yalnızca kişinin kendi kıl kökleriyle yapılabilir.

 Dermatoloji branşında hastalık olarak tanımlanan ve başta genetik olmak üzere; stres, çevresel koşullar, beslenme ve hormonal sebeplerden dolayı kaynaklanan saç dökülmesi sorunu, dökülme tipine göre ilaç, vitamin ve mineral takviyeleriyle tedavi edilebilmektedir. İlaç tedavilerinin yetersiz kaldığı dökülme tiplerinde ise saç ekimi yaygın çözüm halini alur. Dolayısıyla, saç ekimi yaptıranların sayısı yükseldikçe, saç ekimi nasıl yapılır sorusu da aynı ölçüde artış göstermektedir.

Bu makalede “saç ekimi nasıl yapılır?” sorusunun cevabı, operasyon gününün detaylı bir şekilde anlatımıyla verilecektir. Buna göre saç ekimi süreci 3 temel aşamada incelenebilir.  

 • Saç Analizi
 • Hazırlık
 • Kan Testi
 • Onay Prosedürleri
 • Saç Ekimi Planlaması
 • Saç Tıraşı
 • Anestezi (Donör Bölge)

 • Greftlerin Toplanması

 • Greftlerin Hazırlanması

 • Anestezi (Donör Bölge)

 • Kanal Açma İşlemi

 • Greftlerin Ekilmesi

 • İyileşme Süreci
 • İlk Yıkama
 • Bakım Kuralları
 • Öneriler

 

1. Operasyon Öncesi 

 


Saç ekimi operasyon süreci öncesinden önce yapılması gereken bir takım hazırlıklar vardır. Saç analizi ve hazırlıklar randevu gününden önce yapılırken, Onay prosedürlerinin imzalanması, kan testinin gerçekleştirilmesi, saç ekimi planlanması ve saç tıraşı operasyon günü hastanede gerçekleştirilen, işlemlerdir. Saç ekimi operasyonu nasıl yapılır sorusunun cevabına geçmeden önce bu ayrıntılara göz atılması tavsiye edilir.

Her saç dökülmesi ve her saç dökülmesi yaşayan kişi ne yazık ki saç ekimi yaptırmak için uygun olmayabilir. Kişinin saç ekimi için uygun olup olmadığı, saç analizi ve kan testiyle ortaya konulur.

Saç Analizi:

Saç analizi, kişinin saç dökülmesinin ve saç yapısının, saç ekimi için uygun olup olmadığının anlaşılmasını sağlar.  Saç ekim merkezleri ve hastanelerde saç dökülmesinin çeşidini, seviyesini, köklerin alınacağı donör bölgenin yoğunluğunu belirlemek için dermatolog ve plastik cerrahlar tarafından ücretsiz gerçekleştirilebilmektedir. Sıklıkla el yordamıyla tanı konulması mümkünken, bazen de detaylı analizler için tanısal başka araçlara ihtiyaç duyulabilir [1]. Triskoskop adı verilen bu araçlar, saç derisi ile telini 100 kat yakınlaştırarak, saçtaki sorunları teşhis etmektedir.

Saç dökülmesi belirli bir seviyeye gelmeden, saç ekimi önerilmediğinden, yapılan bu analizler, dökülme problemi yaşayan kişinin ekim için uygun olup olmadığının anlaşılmasını sağlar. Bununla birlikte donör bölgenin yeterliliği ve saç ekimi operasyonu sonrası alınabilecek olası sonuçlar saç analizi sonrasında değerlendirilir. Kişinin ense bölgesindeki saçlar zayıf ya da seyrek ise daha yoğun ekime karar verilebilir. 

İlk doktor görüşmesi ve saç analizi sonrası hastanın saç ekimi için uygunsa operasyon gününe karar verilir. 

.

Saç Ekimi Operasyonuna Hazırlık:

Saç ekimi için gün alan bir hastanın, başarılı bir operasyon geçirebilmesi için operasyon öncesi dikkat etmesi gereken bazı konular vardır. Saç ekimi öncesi hazırlıklar, başarılı ve rahat bir operasyon için oldukça önemlidir. 

Operasyon Günü Belirleme:

 Saç ekimi öncesi hazırlık süreci, operasyon gününün belirlenmesiyle başlar. Hasta operasyon gününü belirlerken, daha sonrasında 2 -3 gün istirahat edebileceği bir gün seçmelidir. Şehir dışından gelen hastaların, aynı gün yolculuğa çıkması pek tavsiye edilmez. 

Operasyon Öncesi Yemek:

Operasyon günü hastaneye gitmeden önce, hafif öğünler tercih edilmelidir. Operasyon esnasında sizi rahatsız edebilecek, midenize dokunan yiyeceklerden kaçının. Kahve, yeşil çay gibi kafein içeren içeceklerden ve gazlı içeceklerden uzak durulması tavsiye edilir. 

Kıyafet Seçimi:

Saç ekimi operasyonu esnasında operasyon için verilen özel steril kıyafetler giyilir ancak sonrasında rahat giyip çıkarabileceğiniz, baş bölümü bol ya da düğmeli kıyafetler tercih edilmesi, ekim sonrası açıkta bırakılacak olan kıl köklerine zarar gelmesini engeller.  

Sigara ve Alkol Kullanımı:

Kandaki oksijen oranını düşürdüğü ve çeşitli risklere sebep olduğu için operasyon öncesi en az 1 gün süreyle sigara içilmemesi saç ekiminden başarılı sonuçlar alınması adına önemlidir. Sigaranın operasyon sonrasında da yeni saç köklerinin beslenmesini engelleyeceği unutulmamalıdır.

İlaç ve vitamin kullanımı:

Ağrı kesici, aspirin ya da vitamin gibi sıklıkla kullanılan bazı ilaçlar saç ekimi operasyon sürecini olumsuz etkileyebilir. Operasyon öncesi doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız. Sürekli kullandığınız ilaçlar varsa mutlaka doktorunuza önceden bildiriniz.  

Kan Testi:

Saç ekimi yaptırmadan önce, kişinin saç ekimi sırasında veya sonrasında hayati risk yaratacak bir problemle karşılaşmaması için bazı tetkiklerin yapılması gerekmektedir. Kan testi ile hastanın genel sağlık durumunun operasyon için uygun olup olmadığına bakılır. Kan testi, hasta operasyon günü için hastaneye geldiğinde gerçekleştirilir. Hastanın damar yolundan alınan 1 tüp kan tahlil için laboratuvara gönderilir. Koldan gerçekleştirilen kan alma işlemi yaklaşık 1-2 dakika içinde tamamlanır. Tetkik sonuçları kısa sürede çıkarak, hastanın operasyon için uygun olup olmadığına karar verilir. 

İşlem Öncesi Yapılan/Yapılması Gereken Tetkikler

 • Tam Kan Sayımı
 • Platelet Sayımı
 • Kanama ve Pıhtılaşma Zamanı (Hızı)
 • Kan Şeker Düzeyi

Bu tetkikler sırasında, kişinin şeker seviyesi, kanın pıhtılaşma hızı, HIV virüsü, Hepatit B, Hepatit C, kolestrol gibi durumları geniş bir analizden geçer [2]. Yapılan analizlerde kişinin saç ekimi yaptıracak kişinin sağlık problemi olmadığı anlaşılırsa, operasyona hazırlık süreci devam eder. Hepatit B, C ve HIV virüsü olan kişilere saç ekimi kesinlikle yapılmazken, kalp ve benzeri hastalık problemi yaşayan kişilerde ise doktorunun onayı istenmektedir.

 

Onay Prosedürleri:

Hasta onay formu veya aydınlatılmış onam formu olarak geçen prosedür,  hastanın şahsi bilgileriyle düzenlenmiş, hasta ve yakınlarının yapılacak olan operasyon ile alakalı olarak bilgilendirildiği ve saç ekimi yaptırmak istediğine dair izninin alındığı bir formdur. Bir prosedür olduğu için bu formun dikkatlice okunup doldurulması gerekmektedir. Hasta onam formunun her tıbbi müdahale için özel olarak hazırlanması gerekmektedir. 

 • Onay formunda hastanın, kimlik bilgileri, ikamet bilgileri ve hastanın bir yakınına ait iletişim bilgileri yer alır.
 • Hastaya konulan teşhis ve uygulanacak tedavi şekli, operasyon süresince oluşabilecek riskler hastanın aydınlatılması için formda yer almalıdır.
 • Onam formunun okumadan imzalamayınız.
 • Aklınıza takılan sorular varsa ASLA ÇEKİNMEDEN DOKTORUNUZA SORUNUZ.
 • Bilgileri eksiksiz ve doğru doldurunuz.
 • Formda yer almasa bile doktorunuza belirtmeniz gereken özel bir durum varsa mutlaka özel görüşme talep ederek, sorununuzu paylaşınız.

Saç Ekimi Planlaması:

Kan testi sonuçları sorunsuz çıkan hasta, operasyon hakkında bilgilendirilerek aydınlatılmış onam formunu imzalar ve operasyon öncesi yapılacak olan son saç ekimi planlamasına geçilir. Saç ekimi nasıl yapılır sorusunun cevabı daha çok bu planlama içerisinde şekillenmektedir.

Saç ekimi planlaması doktor ile yapılan konsültasyon sonrasına başlar. Yapılan analizler sonucu, saç dökülme seviyesine ve donör bölgenin  yoğunluğuna göre, ne kadar greft çıkarılacağı, çıkarılan greftlerin nerelere yerleştirileceği, alın çizgisinin nasıl oluşturulacağı, hep saç ekimi planlaması dahilinde hesaplanır.

Saç ekimi planlamasında doktor hastanın olanakları ile istekleri arasında doğru bir denge yakalayarak ideale en yakın planlamayı gerçekleştirir.

 • Ön saç çizgisi hattı
 • Tepe bölgesine nakledilecek greft sayısı
 • Yanlardaki açıklıklara nakledilecek greft sayısı saç ekimi planlamasıyla işaretlenerek belirlenir.

Doğallık ve ön saç çizgisi


Saç ekimi nasıl yapılır sorusu altında en merak edilen konulardan biri de ekildikten sonra saçların doğal bir görüntü verip, vermeyeceği olmaktadır. Saç çizgisi, saç ekimi operasyonlarında doğallığı etkileyen en önemli unsurdur. Hastanın yüz şekli, toplanan greftler ve kişinin istekleri göz önünde bulundurularak hazırlanan saç çizgisi, doğru açılar hesaplanarak yapılmalıdır. Ayrıca doğal bir form yakalamak için saç çizgisi belirlenirken, girintili çıkıntılı bir çizgi izlenmelidir [3]. Aksi takdirse, ekim operasyonunda istenmeyen bir sonuçla karşılaşılabilir.

Ön saç çizgisi hatta hasta ile birlikte kararlaştırılır. Bu noktada doktor hastanın isteklerinin ötesinde estetik ve doğal bir çizgi için hastayı yönlendirir.

Hairsix saç ekimi merkezinde Dr. Merdan Çelik, saç ekimi planlamasını hasta ile birlikte hastanın hikayesini ve isteklerini dinleyerek gerçekleştirmektedir. Bu süreçte hastanın yüz hatları, özellikle sorun olarak gördüğü bölgeler ya da varsa özel istekleri dinlenir. Ardından altın oran hesaplaması yapılarak yaşa, yüz şekline ve donör bölgenin yeterliliğine göre en ideal ekim planı Dr. Merdan Çelik tarafından oluşturulur.

Saçlarınızın yakın zamanda kesilmemiş veya tıraşlanmamış olması daha rahat ve doğru bir ekim planlaması yapılabilmesi adına önemlidir. Saç tıraşı, operasyon günü planlamanın ardından hemşireler tarafından gerçekleştirilir. 

 

Saç Tıraşı

Ekim doktorunun saç köklerini daha rahat toplayabilmesi ve kolay ekebilmesi için gerekli olan tıraşlama işlemi, hastayı operasyona hazırlayan bir diğer adımdır. Tıraşlama işleminin, doktorun son bir kez daha saçsız bölgeyi görebilmesi için hastane ortamında gerçekleştirilir. O yüzden öncesinde kesinlikle saçlar tıraş edilmemelidir.  Tıraş edilen saçlar yaklaşık 3 mm. boyutunda kısaltılır. Bu boy mikro motor yardımıyla alınan saç kökleri için en ideal boydur. Kısaltma işlemi operasyonun daha kolay yapılmasını sağlarken, tıraşsız saç ekiminin de mümkün olduğunu hatırlatmak gerekir. Eğer saçların tıraşlanması istenmiyorsa, öncesinde ekim doktoruna belirtilmelidir.

Saç tıraşı sonrasında hasta steril operasyon kıyafetleri ile operasyon odasına alınır. Saç ekimi operasyonları hastane ortamında ve Sağlık Bakanlığı prosedürlerine uygun şartlara sahip ameliyat odalarında gerçekleştirilmelidir. 

2. Operasyon Süreci


 

Operasyon süreci, saç ekimi nasıl yapılır sorusunun cerrahi aşamasına verilen cevaptır. Operasyon süreci saçları ekim için uygun kısalığa getirilmiş olan hastanın, özel steril ameliyat kıyafetleriyle operasyon odasına alınmasıyla başlar. Operasyon süreci ekim tekniğine göre bazı değişikliklere uğrasa da genel hatları benzer özelikler taşımaktadır.

Saç ekimi nasıl yapılır? Adım adım operasyon süreci:

 • Anestezi (Donör Bölge)
 • Greftlerin Toplanması
 • Greftlerin Ayıklanması
 • Kanal Açma
 • Anestezi (Ekim Bölgesi)
 • Greftlerin Ekilmesi şeklinde gerçekleştirilir. 

Operasyon sürecinde hasta uyanık ve ayıktır. 4-8 saat aralığında sürebilen saç ekimi operasyonlarında hastanın yemek yemesi için operasyon aşamaları arasında mola verilerek hastanın konforlu bir operasyon geçirmesi sağlanır. Gerekli görüldüğünde hasta yemek yiyebilir. Sık sorulan bir soru olarak saç ekimi operasyon günü asla sigara içilmesine müsade edilmemektedir. Bu hastanın sağlığı ve operasyonun başarılı bir şekilde tamamlanması için oldukça önemlidir.

Operasyon odasına alınan hasta için ilk işlem anestezidir.

2.1 Anestezi (Donör Bölge)

Saç ekimi nasıl yapılır sorusu öncesinde aslında saç ekimi operasyonlarının ağrılı olup, olmadığı sorusu gelmektedir. Belirtmek gerekir ki; bir saç ekimi operasyonunun ağrısız bir şekilde gerçekleştirilmesinin yolu, uygulanan lokal anesteziden geçmektedir. Yani saç ekimi operasyonlarında lokal anestezi önemli bir noktadır [4].

Saç ekimi operasyonları hastanın tamamen uyutulduğu genel anestezi ile gerçekleştirilmez. Bunun yerine bölgesel tam uyuşturma yapılarak genel anestezinin riskleri bertaraf edilmiş olur.

 • Lokal anestezi hem saç köklerinin alındığı hem de ekim yapılan bölgeye, bölgenin dezenfekte edilmesinden sonra uygulanır.
 • Ortalama 20 dakika içerisinde etkisini gösterir.
 • Anestezi, bölgesel sinir uçlarını uyardığından, operasyon boyunca ekim yapılan bölgede ağrı oluşmaz. Sadece anestezinin enjekte edildiği sırada küçük bir yanma hissedilir, o da saniyeler sonra geçer.
 • Yapılan uyuşturma işlemi bölgesel olduğundan, kişinin bilinci açıktır. Hatta operasyon boyunca, kitap, gazete okuyabilir, film izleyebilir, TV seyredebilir.

Kişinin iğne ve operasyon korkusu olması durumunda ise, gevşemesi ve rahatlaması için hastaya sedasyon verilmektedir. Solum yoluyla verildiği gibi damar yolundan da verilen sedasyon, kişide 10-15 dakikalık bir uyku hali yaratacağı için işlem sırasında kafayı uyuşturmak için enjekte edilen iğne korkusu yaşamamasını sağlamaktadır.

2.2 Greftlerin Çıkarılması

 

Saç ekimi nasıl yapılır sorusunun cerrahi aşamasındaki ilk karşılığı greftleri çıkarma işlemi olmaktadır. Saç ekiminin ilk yapıldığı zamanlarda greft çıkarma işlemi için FUT yöntemi kullanılırken, bugün greft çıkarma işleminde FUE yöntemi tercih edilmektedir. FUT ense bölgesinde, şerit halinde bir kesintiye neden olduğu için artık kullanılmamaktadır. Bu nedenle yazıda bahsedilen saç ekimi operasyonu FUE tekniği üzerinden anlatılmaktadır. 2002 yılından beri kullanılan FUE, FUT’a kıyasla ağrısız ve izsiz bir saç ekimi operasyonu gerçekleşmesini sağladığından, bugün saç ekimi operasyonları FUT yöntemi kullanılmıyor.

 • FUE yöntemi kullanılarak çıkarılacak olan kökler, toplanmadan önce, saç derisi ile kafatası arasında boşluk oluşması için saçlı deriye serum enjekte edilir. Bu serum saç köklerinin daha rahat çıkarılmasını sağlamaktadır.
 • Serum sayesinde serbestleşen kökler, önce tek tek mikro motor cihazıyla küçük kesiler (yaklaşık 0.6-0.7 mm çapında) oluşturacak şekilde gevşetilir, sonra da penset ile toplanır.
 • Köklerin gevşetilmesini sağlayan punchların kalınlığı, saç telinin inceliği ve kalınlığına göre belirlenir.
 • FUE ile greft çıkarma işlemi 2-4 saat arasında değişiklik gösterir. Toplama işlemi bittikten sonra donör bölge bandajlanarak greft çıkarma işlemi tamamlanır.

Greftlerin Temizlenmesi ve Saklanması

Yapılan planlar dahilinde, yeteri miktarda greft toplandıktan sonra, bu greftlerin sağlıklı bir şekilde muhafaza edilmesi de, saç ekimi operasyonlarında önemlidir. Greftlerin hazırlanıp, muhafaza edilme süreci ise 2’ye ayrılır.

Greftlerin Temizlenmesi

Saç kökleri greftler şeklinde alındığı için beraberinde dokular da olmaktadır. Toplanan greftlerin ekime hazır hale getirilmesi için bu doku parçalarından ayıklanması gerekmektedir.  Her greft içerisinde farklı sayıda saç kökü barındırdığından, greftler temizlenirken, içerinde yer alan saç kökü sayısına göre ikili, üçlü ve dörtlü gruplara ayrıştırılır. Saç kökleri bu dokulardan ayrılırken, herhangi bir kök kaybına neden olmamak için dikkatli ve özenli davranılmalıdır.

Greftlerin Saklanması

Alım süreci ve temizlenme süreci sona erdikten sonra, bu greftlerin kanal açma işlemine kadar bekletilmesi gerekir. Vücut dışında oldukları için herhangi bir tramvaya maruz kalmaması için greftlerin uygun ortam bekletilmesi çok önemlidir [5]. Bu nedenle greftler çıkarılıp, temizlendikten sonra yerleştirme işlemine kadar, serum dolu petri isimle cam kaba konulur ve 2-8 derecelik soğuk bir ortamda saklanır. Her saç kökü, ekim operasyonu için hayati öneme sahip olduğu için, kök kaybı yaşanması istenmemektedir.

Kanalların Açılması

Saç ekimi nasıl yapılır sorunun cevabı, anlaşıldığı üzere oldukça özen ve dikkat gerektiren bir sürecin içerisinde saklıdır. Grftler toplanıp, saklanması için gerekli tedbirler alındıktan sonra, sıra kanal açma işlemine gelir. Kanal açma sürecinde ise en önemli nokta açılan kanalların açısı ve yönünün iyi ayarlanmış olmasıdır. Doğal bir sonuca götüren yolun bir ucu saç çizgisine çıkarken, diğer ucu da kanal açma işlemine çıkmaktadır. Dolayısıyla kanal açarken, kişinin kendi saç açısına uygun bir açı açılmasına dikkat edilmelidir.

 • Saçsız alanda açılan mikro delikler, toplanan saç köklerinin çapına uygun açılmalıdır.
 • Açılan kanal, toplanan greft ile eşit sayıda olmalıdır.
 • Kanallar açılırken, damar hasarına sebep vermemek için, açılan kanalın çok derin açılmamasına özen gösterilmelidir [6].
 • Toplanan greft sayısına göre değişse de, kanal açma işlemi yaklaşık 2-4 saat arası sürmektedir.
 • Doğru yönde açılan kanallar, saçlar arasında bir bütünlük sağlayacağından, ön saç çizgisi için belirlenen eğim; 30 derecelik açıya, şakak bölgesi için 45 derecelik bir açıya, tepe bölgesi için ise 60 derecelik bir açıya göre olmalıdır.
 • Kanal açma işleminde özellikle ön saç çizgisi için kanallar açılırken, dikkat edilmelidir. Doğal bir görünüm elde edilmesini sağladığından, alın çizgisinde açılan kanallarda oldukça hassas davranılmalıdır. Sıklık ve geçişler iyi ayarlanmalı, kanallar bir düzensizlik için de girintili çıkıntılı oluşturulmalıdır.

Doğru Açı Oluşturma Kuralları

Saç ekiminde çim adam görüntüsü yaşanmaması için ‘saç ekimi nasıl yapılır’diye sorulduğundan, doğru bir örnekle karşılaşılması noktasında kanal açılırken, şu 3 kural mutlaka göz önünde bulundurulur. Bu üç kurala dikkat edilmezse, çim adam görüntüsü ortaya çıkma ihtimali oldukça yüksektir.

 1. Kanalın Genişliği ve Derinliği
 2. Kanalın Açısı
 3. Kanalın Yönü

  Köklerin Yerleştirilmesi

  Saç ekimi nasıl yapılır sorusu, ekim operasyonun son basamağı olan yerleştirme işlemiyle tam anlamıyla cevaplanmış olur. Toplanıp, kanal açılana kadar bekletilen saç kökleri penset yardımıyla bu kez açılan kanallara yerleştirilir.

  • Saç kökü yerleştirilirken, köke zarar gelmemesi için uç kısmından tutulmalıdır [7].
  • Saç kökleri yerleştirilirken, tekli olanlar daha çok ön saç çizgisi için kullanılmalı, ikili ve çoklu greftler ise arka taraflara yerleştirilmelidir.
  • Köklerin yerleştirilmesi, ekim yapılacak greft sayısına göre değişse de 2-3 saat arasında değişen bir sürede işlem tamamlanır.

  Tüm işlem sona erdikten sonra ekim yapılan alan bandajlanmaz, ancak hassas olduğu için bu bölge herhangi bir darbeye karşı mutlaka korunmalıdır.

  Saç ekimi yaptırmaya karar veren kişi için en önemli ayrıntılardan biri de doktor seçimidir. Mikro cerrahi bir operasyon olduğu için saç ekimi yaptırmadan önce, saç ekimini yapacak doktorun ve sağlık bakanlığı saç ekim mevzuatına uygun yerlerin iyi seçilesi gerekmektedir. Çünkü ‘Saç ekimi nasıl yapılır’ sorusu altında kişiyi en doğru bilgilendirecek olan da seçtiği doktordur.

  Ekilen Saçlar Dökülür Mü?


  [ratemypost]
  Kaynakça
  
  [1] Marc Avram ve Nicola Rogers, ''Comtemporary Hair Transplantation'', Dermatol Surg, Sayı 35, s: 1705-1719, 2009.
  
  [2-3] Erol Koç ve Diğerleri, ''Saç Ekimi Cerrahisine Giriş, Genel Bilgiler'', Türkiye Klinikleri J Cosm Dermatol-Special Topics, Sayı 3 (4), s: 1, 2010.
  
  [4] Robert H. ve diğeri, ''Microprocessor‐Controlled Local Anesthesia Versus the Conventional Syringe Technique in Hair Transplantation'', Dermatologic Surgery, Sayı 6, s:463, 2002.
  
  [5] W.M. Parsey'den aktaran Ekrem Civaş, ''Saç Dökülmesinin Cerrahi Tedavisi'', Türkiye Klinikleri J Cosm Dermatol-Special Topics, Sayı 8 (1), s: 81, 20115.
  
  [6]  R. Shapiro ve VD. Calender, ''Hair Transplantation'', Medical Surgical and Cosmetic Treatments, 1 Baskı, s: 175-96, 2008.
  
  [7] Ekrem Civaş, ''Saç Ekimi'', Türkiye Klinikleri J Dermatol-Special Topics, Sayı 6 (3), s:62, 2013.

  Sigara kullanımı saç ekimini ne boyutta etkiler?

  Sigara Kullanımı ve Saç Ekiminin İlişkisi Zaman geçtikçe, sigara içmek solunum sistemini nefes alma yeteneğini engelleme noktasına kadar etkilemektedir. Akciğer, mesane ve gırtlak kanseri için ise...

  Saç Ekimi Öncesi Hasta Rehberi

  Saç Ekimi Öncesi Tam Rehber Saç ekimi öncesi süreç, saç ekimi kararı alınmasından operasyon öncesi hazırlıklara ve başarılı bir saç ekimi operasyonu için dikkat edilmesi gereken önemli kuralları...

  Saç Klonlama

  Saç Klonlama

  Saç klonlama, donör bölgeden bir ya da birkaç tane greftin çıkarıp, eşeysiz üreme yoluyla (organizmanın kendi genleriyle yeni bir canlı üretmesi) çoğaltılıp, standart ekim yöntemleri kullanılarak saçsız alana yerleştirilmesiyle yapılır.

  Saç Ekimi Fiyat Araştırması, 2020

  Saç Ekimi Fiyat Araştırması, 2020

  Saç ekimi fiyatları ne kadar? Şuan saç ekimi merkezlerinde ₺ 5.000 ile ₺ 30.000 (TL) arasında değişen saç ekim fiyatları görmek mümkündür çünkü saç ekim ücretleri öznel ve değişken faktörlere...

  DHI Tekniği ile Saç Ekimi

  DHI Tekniği ile Saç Ekimi

  Dhi (Direct Hair İmplant) saç ekimi uygulamasında temelde FUE tekniğinin ana hatları izlense de, FUE tekniğinden farklı bir süreç üzerinden gidildiğini belirtmek gerekmektedir. Dhi ile gerçekleştirilen saç ekimi uygulamasında aynı süreç kanal açma işlemi yapılmadan gerçekleştirilir.

  Saç Ekiminde Sedasyon

  Saç Ekiminde Sedasyon

  Saç ekimi operasyonu, saç köklerinin belirlenen donör bölgeden tek tek alınarak, seyrelmiş alanlara nakledilmesi/ekilmesi işlemidir. Yaklaşık 5-6 saat süren operasyon süresinde hastanın ağrı ya da...

  Saç Ekimi İçin Doğru Yerdesiniz!

  oPERASYON SONRASI 7/24 Danışma servİSİ – KİŞİYE ÖZEL DANIŞMAN 

  info@hairsix.com.tr

  randevu@hairsix.com.tr

  +90 543 546 96 56

  Saç ekiminde FUE ve DHI yöntemini kullanarak, traşlı, traşsız ekim tercihini hastamıza bırakıyoruz.  Saç ekimi operasyonlarımız doktor eşliğinde 2-3 kişilik ekiple gerçekleştirilmektedir.