Saç Ekimi Sonrası Bakım Süreci

Saç ekimi sonrası bakım, ekilen saç köklerinin, daha çabuk iyileşmesi ve güçlenip, sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdürmesi için, antibiyotik ilaç kullanımından, PRP ve Saç Mezoterapisine, beslenmeye,  yıkamaya, uyumaya, spora, tıraşlamaya ve hatta cinsel ilişkiye kadar dikkat edilmesi gereken birçok farklı unsuru içine alan bir süreçtir.

Saç dökülmesi tedavileri arasında yer alan saç ekiminin başarısı, operasyonun kendisi kadar operasyon sonrası süreç ile de ilgilidir.  Kanama, kabuklanma ve ödemi kontrol altına almak için dikkat edilmesi gereken bir takım unsurları da saç ekimi sonrası bakım sürece dahil etmek gerekmektedir.

Saç Ekimi Sonrası Bakım Neden Önemlidir?

Saç ekimi sonrası bakım, ekilen saç köklerinin kanallara oturması ve sağlıklı bir şekilde uzaması için büyük önem arz etmektedir.

Çünkü amaç;

 • Saçlı derinin doğal dengesini korumak,
 • Köklerin tutmasını kolaylaştırmak,
 • Ekilen saç köklerinin dökülmesine engel olmak,
 • İhtiyacı olan vitaminleri temin etmektir.

Bu bağlamda, içeriden ve dışarıdan olmak üzere; saç ekimi sonrası bakım süreci 2’ye ayrılmaktadır. İçeriden bakım; ilaçlar, vitaminler ve beslenmeyi kapsamaktadır. Dışarıdan bakım ise ekilen bölgenin çeşitli takviyelerle güçlendirilmesinin yanı sıra; çarpma, darbe ve sürtünme gibi dış etkenlerden korunmasını sağlar.

Saç Ekimi Sonrası Gün Gün Bakım

Saç ekimi sonrası bakım yaklaşık 1 seneyi kapsayan bir süreçtir ve bu süreçte yeni ekilen saç kökleri “iyileşme“, “şok dökülme” gibi farklı dönemlerden geçmektedir. Saç ekimi sonrası gün gün bakım, saç köklerinizin ihtiyaçlarına göre yapılması gerekenler ve dönemsel değişiklikler gösteren birtakım kurallardan oluşur. Operasyon sonrası doktorun önerilerine uyulmadığı takdirde ödem, enfeksiyon, ekilen saçın tutmaması gibi çeşitli riskler oluşabilmektedir. Saç ekimi sonrası bakım da, bu sürecin hasarsız atlatılmasına yardımcı olmaktadır. 

Saç Ekimi Sonrası Bakım: İlk Hafta

Saç ekimi sonrası süreç yaklaşık 10 gün kadar süren iyileşme süreci ile başlar. İyileşme sürecinde saç kökleri oldukça hassas ve narindir. Operasyon sebebiyle ekim alanında ve donör bölgede oluşan ufak kesilerin iyileşmesi ve saç köklerinin kafa derisi ile bütünleşmesi bu dönemde gerçekleşir.

Saç ekimi sonrası ilk hafta yapılacak olan bakımın amacı, saç köklerinin korunması enfeksiyon riskinin en aza indirilmesi, ödem oluşumunun kontrol edilmesi ve kabuklanmanın saç kökleri zarar görmeden ortadan kaldırılmasıdır.

 • Saç ekimi sonrası bakım için ekim alanında komplikasyon oluşmasını engellemek amacıyla doktor tarafından verilen antibiyotik aksatılmadan kullanılmalıdır.
 • Özellikle ilk bir haftalık süreçte, ağrı kesicinin düzenli kullanılması ağrıyı önleyici bir etki yarattığı için tavsiye edilmektedir.
 • Ödem oluşumunu azaltmak için saç bandı takılabilir. Kafadaki şişliğin yüze inmesini engelleyen saç bandı 2 gün boyunca en az 4 saat kullanılmalıdır [2].
 • İki gün kan sulandırıcı etkiye sahip ilaçlardan uzak durulmalıdır. Kan sulandırıcı ilaç kullanmanız gerekiyorsa, bu konuyu doktorunuza mutlaka iletiniz.
 • İlk iki gece kafa yüksekte tutulmalıdır. Bu pozisyon ekim yapılan bölgede şişlik oluşmasını engellemektedir. Saç büyümesini bozmamak için sırt üstü yatılması gerekmektedir.
 • Ekim sonrası en az 3 gün kirli, tozlu ortamlarda bulunulmamalıdır.
 • Bu süre boyunca toplu taşıma araçları gibi kalabalık ve sıkışık mekânlardan uzak durulmalıdır.
 • Saçlar ekimden 3 gün sonra yıkanmalıdır. Saç ekimi sonrası bakım kabukların temizlenmesi ve yıkanmasıyla devam eder. Ekim operasyonu sonrası yıkama saç köklerinin tutma başarısında etkili olduğu için bu aşamada daha dikkat olunması önerilmektedir.
 • İlk yıkama hastanede yapılmalıdır. Eğer evde gerçekleşecekse doktorun önerdiği şekilde yıkanmalıdır.

Biliyor musunuz?
Saç ekimi sonrası bakım sürecinde dikkat edilecek unsurlardan biri olan kabuklanma hakkında ayrıntılı bilgi için ”Saç Ekiminden Sonra Kabuklanma” konulu makalemize göz atabilirsiniz.

Saç Ekim Sonrası Bakım: 1. Ay

Saç ekimi sonrası ilk ay, şok dökülmenin yaşanmaya başladığı dönemdir. Bu dönemde iyileşme süreci tamamlanmış, operasyon sebebiyle yorgun düşen saç kökleri şok dökülme sürecine girmiştir. Ekim yapılan alandaki saç kökleri yuvalarıyla bütünleşmiştir.

 • Yorucu spor aktivitelerine de 15 gün ara verilmelidir. Yaklaşık 15 günün ardından yormayan aktivitelere başlanabilir. Çok terlememeye özen gösterilmelidir.
 • 15 gün boyunca doktor tarafından verilen şampuan her gün kullanılmalıdır. Bu işlem kabuklanmaların tamamen dökülmesi için gerekmektedir. Çünkü kabuklar yeni saç köklerinin çıkışını engellemektedir. 15 günün ardından istenilirse kişi kendi şampuanını kullanmaya başlayabilir.
 • 1 aylık süre boyunca saç güneşten sakınılmalı. Enfeksiyon riski bulunduğu için deniz ve havuza da bu süre boyunca girilmemelidir.
 • Ekilen bölge sürtünme gibi travmalara maruz bırakılmamalıdır.
 • Yaklaşık 1 ay boyunca saç kurutma makinesi kullanılması tavsiye edilmemektedir. Eğer kullanılacaksa da düşük sıcaklıkta ve uzun mesafede tutulmalıdır.
 • 2 hafta süresince gömlek, hırka gibi giyilmesi kolay olan bol, fermuarlı, önü düğmeli kıyafetler tercih edilmelidir.
 • Bulunulan ortam çok soğuk ya da çok sıcak olmamalı.
 • Ağır şeyler 1 ay boyunca kaldırılmamalıdır.
 • Eğer isteniliyorsa uzayan saçlar ustura ve tıraş makinası kullanılmadan; sadece makasla kesilebilir.
 • Doktorun önerdiği vitamin veya besin takviyesi alınabilinir.
 • Saç kökleri hafif kaşınabilir. Kesinlikle tırnak geçirerek kaşınmamalı. Kaşıntı dayanılamayacak duruma gelirse doktora başvurulmalıdır.
 • Saç ekimi sonrası hasta ‘şok dökülme’ olarak geçen bir dökülme süreci yaşamaktadır. Bu saç ekim sürecinin normal seyridir, endişe edilmemelidir. Akabinde ekilen saçların çıkma ve uzama süreci devam etmektedir.

Okudunuz mu?
Saç ekimi operasyonları sonrası kişi saçlarının uzamasını sabırsızlıkla beklemektedir. Konuyla ilgili detaylı bilgi için ‘Ekim Sonrası Saçlar Ne Zaman Çıkar?” sorulu makalemizi okuyabilirsiniz.

Saç ekimi sonrası bakım: 6 – 12 ay arası

 • Şok dökülme tamamlanmış saçlar uzamaya başlamıştır. Saç köklerine kan akışını hızlandıran masaj hareketleri rahatlıkla yapılabilir.
 • Saç köklerini güçlendirmek için saç ekimi sonrası bakım sürecinde PRP ve saç mezoterapisi gibi yöntemlerden yararlanabilinir.
 • Saç boyası gibi kimyasal ürünlerde hala uzak durulmalıdır.
 • 3 ay boyunca saunaya girilmemelidir.
 • Jöle, sprey ve boya gibi kozmetik ürünler 1 yıl boyunca kullanılmamalı.
 • Saç büyümesini destekleyen A,C,K, E vitaminleri yoğun olan besinler bol bol tüketilmelidir.
 • Doktor kontrolleri aksatılmamalıdır.

Saç ekimi operasyonu sonrasında hiçbir şekilde alkol ve sigara kullanmamalıdır. Alkol ve sigara kandaki zehir miktarını arttırdığından, saç köklerinin gelişimine zarar verecektir. 

Saç ekimi sonrası bakım saçın iyileşme süresini kısaltmaktadır. Yukarıda bahsedilen saç ekimi sonrası bakım prosedürleri dışında saç ektiren kişiler ek yöntemlere de başvurmaktadır.

Saç Ekimi Sonrası Bakım Yöntemleri

Saç ekimi sonrası bakım sürecinde uygulanacak bazı yöntemler ekim işleminin kalıcılığını arttırabilmektedir. Beslenme, ilaç, gıda, kozmetik ürünler kadar, PRP ve saç mezoterapisi yöntemleri saç ekimi sonrası bakım takviyeleri arasında gösterilmektedir.

1. Beslenme

Saç kökleri kılcal damarlar yoluyla beslendiği için saç ekimi sonrası bakım sürecinde, vücut tarafından alınan besinler, beden sağlığı kadar saç sağlığı üzerinde de oldukça etkilidir. Bu nedenle saç büyümesini teşvik eden aynı zamanda doku onarımına katkısı olan A vitamini yüksek olan havuç, brokoli, kabak, bezelye; C vitamini yüksek olan biber, nar, kivi, yabanmersini, domates; K vitamini yüksek olan incir, maydanoz, marul bol bol tüketilmelidir. Omega 3 yağ asitleri ve E vitamini yönünden oldukça zengin olan ceviz, fındık, badem, kaju fıstığı ve ay çekirdeği gibi çerezlerin de mutlaka her gün tüketilmesi gerekmektedir. Saç derisinin korunmasında oldukça yararlı olan yağ asitleri bakımında yüksek olan kuru yemişler, saçın daha hızlı uzamasına yardımcı olur. Özellikle ceviz saça parlaklık kazandıran yardımcı bakır mineralleri içerdiğinden, saç sağlığı için ayrıca önemlidir.

Yağ asitleri bakımından yetersiz beslenme, mat ve kırılgan saç problemlerine de yol açacağından, en azından ekimden sonra saç formunu kazanana kadar bolca tüketilmesi oldukça faydalı olacaktır.

Saç köklerine oksijen taşımada etkili olan demir eksikliğinde saç kayıpları oluşacağı için demir bakımından yüksek olan yumurta, ıspanak, brokoli, mercimek gibi besinler de öğünlerde mutlaka bulundurulmalıdır.

Saçın neredeyse tamamı proteinlerden oluşur, bu nedenle bakım sürecinde bol miktarda alınan tavuk, hindi ve et gibi protein bakımından yüksek olan yiyecekler, yeni saç oluşumuna oldukça katkı sağlayacaktır. Mümkün oldukça saç ekimi sonrası bakım sürecinde tüketilmelidir.

Saçın içten beslendiği ve vücut tarafından alınan her giyeceğin aynı zamanda saç sağlığı üzerinde faydası olacağı unutulmamalıdır. Mineraller, vitaminler, proteinler ve yağ asitleri içermeyen bir beslenme şekli, normal saç döngüsünde kesinti yaratabilir, bu nedenle yeni saç oluşumunda sağlıklı bir sonuca ulaşmak için fast food gibi yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

A vitamini saç sağlını güçlendirmede temel bir vitamin olmasına rağmen, bu vitaminin çok fazla alınması saç dökülmesine neden olabilir.

2. İlaçlar ve Takviye Edici Gıdalar

Saç ekimi sonrası bakım olarak eğer doktor tarafından öneriliyorsa minoksidil gibi DHT hormonunu baskılayan ilaçlar kullanılabilir. Çünkü saç dökülmesini meydana getiren hormon olan DHT; saçların incelip, dökülmesine neden olmaktadır [3].

İlaçlar dışında saç ekimi sonrası bakım sürecinde vitaminler de devre girmektedir. Bazen beslenmeye dikkat edilse de kimi insanda bazı vitamin eksiklikleri ortaya çıkabiliyor. Örneğin Biotin, B6 ve B12 saç yapısında temel rol oynar, bu iki vitaminin eksikliği durumunda doktor tarafından ihtiyaç duylan seviyeye ulaşması için saç köklerini besleyen B12 içeren vitamin takviyesini alınması önerilir.

Çinko eksikliği de ciddi saç dökülmelerine yol açabilir, bu nedenle ekim operasyonundan sonra bakım sürecinde çinko seviyesine baktırmak, eğer eksikse gerekli önemlerin alınması önemlidir.

3. Kozmetik Ürünler

Saç ekimi sonrası bakım sürecinde kozmetik olarak dikkat edilecek noktaların başında, kimyasal içerikli şampuanlar yerine doğal içerikli şampuanların tercih edilmesi olmaktadır. Özellikle kantar, parafin ve sülfat gibi kimyasalları içeren bakım ürünlerinden bir süre uzak kalmak, saç sağlığı üzerinde olumlu etkiler yaratabilir. Aynı zamanda doktora danışılarak saç dökülme hızını yavaşlatan ve saçı güçlendiren çeşitli serum ve bakım ürünleri kullanmak da saçı dışarıdan besleyebilir. Saç güçlendiren bakım ürünleri dışında yine doktor takviyesi göz önünde bulundurularak, mantar ve bakterilere karşı koruyucu etkisi olan şampuanların tercih edilmesi de saç ekimi sonrası bakım sürecinde yararlı olabilir.

4. PRP ve Saç Mezoterapisi

Son zamanlarda saç ekimi operasyonlarından sonra iyileşme süreci tamamlandığında PRP Tedavisi ve saç mezoterapi kullanımı gözlenmektedir. Doktor gözetiminde gerçekleştirilmesi gereken bu uygulamalar gerek saç ekimi öncesi gerekse de saç ekim sonrası uygulanmaktadır. Her iki uygulamanın temelinde de saç köklerinin beslemesi ve hücre yenilenmesi vardır.

Saç ekimi sonrası bakım süreçlerinden birini oluşturan saç mezoterapisi, çeşitli ilaç ve vitaminlerin saç derisine enjekte edilmesidir [4]. Burada amaç; kan dolaşımını harekete geçirip, saçın güçlenmesini sağlamaktır.

PRP ise, kişinin kendi kanının yoğunlaştırılarak, trombosit bakımında zenginleştirdikten sonra tekrar kişiye enjekte edilmesidir [5]. Trombositten zengin olan plazmalar iyileştirme etkisindedir. Dolayısıyla saç ekimi sonrası bakım sürecinde ekilen dokunun iyileşmesine yardımcı olmaktadır.  Her iki yöntem de saç ekim sonrası bakım uygulamaları olarak yeni ekilen saç köklerinin gelişiminde kullanılmaktadır.

Okudunuz mu?
Saç ekimi operasyonlarından kullanılan yöntemler hakkında ayrıntılı bilgi için ”Saç Ekiminde Kullanılan Yöntemler” konulu makalemize göz gezdirebilirsiniz.

Dikkatli şekilde uygulandığı takdirde saç ekimi sonrası bakım prosedürü ve yöntemleri saç ekimi sonrası sürecin sıkıntısız atlatılmasında yeterli ölçütleri sağlayacaktır.

[ratemypost]


Kaynakça

[1] Medline Plus, ''Hair Transplant'', https://medlineplus.gov/ency/article/007205.htm, (E.T: 01.10.2017).

[2] Manoj Khanna, ''Hair Transplantation Sugery'', İndian J Plast Surg, Sayı 41, s:60

[3] Dr. Didem Didar Balcı, ''Androgentik Alopesi'', Türkiye Klinikleri J Dermatol, Sayı 3 (4), s: 17, 2010.

[4] Dr. Neslihan Dolar, ''Saçlı Deri Mezoterapisi'', Türkiye Klinikleri J Cosm Dermatol-Special Topics, Sayı 1 (3), s:26, 2008.22

[5] Ercan Çalışkan ve Halis Bülent Taştan, ''Mezoterapi ve PRP Uygulaması Komplikasyonları ve Tedavisi'', Türkiye Klinikleri J Cosm Dermatol-Special Topics. Sayı 5 (3), s: 20, 2012.