Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci

Saç ekimi sonrası iyileşme süreci kişiden kişiye değişiklik gösterse de ekiminin yapıldığı gün başlayıp, 1-2 hafta içerisinde belirtileri gözlemlenen, kabuklanma, kaşıntı, kızarıklık ve şok dökülme aşamalarından geçerek, 1 yılın sonunda tamamlanan bir süreçtir.

2005 yılından beri kullanılan FUE yöntemi, ekim operasyonlarında yara ve kesi oluşturmadığı için saç ekimi sonrası iyileşme hızlı bir şekilde tamamlanmaktadır. Ekimden sonra yaklaşık 3 gün sonra ekim bölgesi kabuk bağlar, 10 için kabuklar dökülür ve yerini kırmızı bir görüntüye bırakır. Saçların çıkıp, şok dökülme sürecini atlatmasıyla, saçlar uzamaya başlar. 6 ay itibariyle gözle görünür bir uzama gerçekleşen saçlarda, nihai sonuç 1 yılda tamamlanır. İyileşme sürecinin etkinliği aynı zamanda ekim doktoru tarafından verilen operasyon sonrası talimatlara ne kadar uyulduğu ile de bağlantılıdır. Bu nedenle ekim sonrası, beslenmeden, gündelik aktivitelere, alkol-sigara kullanımından, cinsel hayata kadar bir çok noktaya dikkat edilmelidir.

Göz Attınız Mı?
Ekim sonrası cinsel ilişki de iyileşme sürecini etkileyen faktörlerden biridir. Bu nedenle ekimden sonra belirli bir süre yasaklanmıştır. Saç ekimi sonrası cinsel ilişki kaç gün yasaktır? Detaylı bilgi için ”Saç Ekimi Sonrası Cinsel İlişki” makalesine göz atabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası İyileşme Belirtileri

Saç ekimi sonrası iyileşme süreci boyunca, kişi belirli aşamalardan geçerek nihai sonuca ulaşır. Köklerin alınıp, saçsız alana nakledilmesiyle gerçekleştirilen saç ekimi operasyonlarında, saçlı deride yapılan müdahalelere bağlı olarak çeşitli reaksiyonlar gözlemlenmektedir. Ekimden sonra gözlemlenen bu reaksiyonlar, çoğu kişiyi endişelendirmektedir. Ancak ekim için saçlı deride birçok minik delik açıldığından, bu reaksiyonların iyileşmenin bir parçası olduğu unutulmamalıdır. Tıpkı düşüp, dizimizin kanayıp, sonra kabuk bağlaması ve o kabukların dökülüp, yerini kırmızı bir dokuya bırakması gibi saç ekimi sonrası iyileşme süreci de benzer aşamaları takip eder. İstisnasız ekim yaptıran herkeste görülen bu belirtiler; kiminde daha erken, kiminde daha geç, kiminde daha kısa, kiminde ise daha uzun sürebilmektedir.

Kabuklanma

Saç kökleri toplanırken ve köklerin ekileceği kanallar açılırken, küçük de olsa saç deride delikler açılır. Operasyon sırasında kanayan bu delikler, operasyondan sonra doku tarafından iyileştirilmeye çalışılır. Böylece vücut yarayı iyileştirmek için yaranın bulunduğu yerlerde pıhtı oluşturur [1]. Vücudun yarayı onarması için yaptığı bu hareket, yani kabuklar; ekim sonrası iyileşme sürecinin bir parçasıdır.

Kaşıntı

Saç ekimi sonrası iyileşme sürecinin bir parçası da kabuklanmanın akabinde ortaya çıkan kaşıntı hissidir. Dokunun kendini iyileştirmeye çalışması nedeniyle oluşan kabuklar; kafa derisini nemsiz bıraktığından, ekim bölgesinde kaşıntıyı meydana getirir. Ekim sonrası ortaya çıkan kaşıntı; aynı zamanda doktorun saç kökünü yanlış alması, ekim bölgesinin enfeksiyon kapması, şampuan ve bakım ürünlerinin alerji yapması gibi nedenlerden de kaynaklanabilmektedir.  Söz konusu kaşıntının iyileşmeden farklı bir neden kaynaklandığı düşünülüyorsa, ekim doktoru mutlaka bilgilendirilmelidir.

Kızarıklık

Kabukların saçlı deriden temizlenip, kurtulmasıyla ortaya çıkan kızarıklık da saç ekimi sonrası iyileşme belirtilerinden biridir. Ekim bölgesinin yıkanıp, kabuklardan arındırılmasından sonra, ekim bölgesinde hafif kızarık bir görüntü çıkar. Zamanla kızarıklık kendini hafif bir pembeliğe bırakır ve sonrasında kendi ten rengine döner. Kızarıklık; saç köklerinin çıkmasında herhangi bir engel yoktur demektir. Bu süreçten sonra ekilen saç kökleri bariz bir şekilde uzamaya başlar.

Şok Dökülme

Saç köklerinin kabuklanıp, dökülmesine paralel olarak uzayan saçlar, ekimden sonra bir şok dökülme süreci yaşar. Operasyon esnasındaki kan akışının azalmasına bağlı oluşur [2]. Ekim sonrası iyileşme belirtilerinden biri olan şok dökülme, saç köklerinin yeni ekilen yuvalarına karşı kendilerini savunmaya alıp, dökülmesidir. Geçici bir süreçtir, şok dökülme sürecinin atlatılmasından sonra saçlar daha sağlıklı ve canlı olarak çıkacaktır.

Sivilce

Saç ekiminden sonra donör bölgeden saç köklerinin tam alınamaması, ekilen bölgenin temiz tutulmaması, kanalların derin açılması ve derinin fazla sebum üretmesinden kaynaklandığı gibi saç ekimi sonrası iyileşme sürecinin bir parçası olarak, yeni çıkan saç köklerinin uç vermesi nedeniyle de oluşmaktadır. Sivilce olarak da isimlendirilen bu kabarcıklar, daha çok şok dökülme sonrası gözlemlenir.

Okudunuz Mu?
Saç ekimi operasyonları diğer estetik uygulamalara göre komplikasyon oranı düşük olsa da çeşitli yan etkilere yol açabilmektedir. Detaylı bilgi için ”Saç Ekiminin Yan Etkileri” başlıklı makaleyi okuyabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Donör Bölgenin İyileşmesi

Saç ekimi operasyonlarında FUE yönteminin kullanılmasından bu yana, donör bölgede iyileşme daha kısa sürmektedir. Greftlerin büyük parçalar, yerine mikro motor yardımıyla tek tek çıkarıldığı FUE’de donör bölgenin iyileşmesi 10 gün içinde gerçekleşir. Donör bölgede kesi oluşturulmadığından aynı zamanda ekim sonrası herhangi bir iz de kalmamaktadır. Ekiminin akabinde donör bölgede hafif ağrılar hissedilebilir, bu ağların önüne geçebilmek için ağrının başlamasını beklemeden ağrı kesiciler aksatılmadan düzenli bir biçimde alınmalıdır.

1 Yıllık İyileşme Süreci

Ekilen saç köklerinin istenilen sonuca ulaşması yaklaşık 1 yıl sürer. Çeşitli aşamalardan geçerek 1 yılın sonunda sürecini tamamlar.

İlk 3 Gün

Saç ekiminin tamamlanıp, kişinin eve gönderilmesiyle birlikte, iyileşme süreci aslında başlamış olur. Hafif şişlik ve ağrı yaşanabilir, bu tamamen normal bir durumdur. Ekim yaraları 3 gün içinde kabuklaştığından, iyileşme sürecinin daha hızlı gerçekleşmesi için oluşan kabuklar 3. günün sonunda yıkama işlemiyle saçtan arındırılır. Sürecin sağlıklı atlatılması için yıkama işleminin oldukça nazik hareketlerle yapılması da önerilir. Bölgenin enfekte olup, iyileşmeyi geciktirmemesi için doktor tarafından verilen antibiyotik düzenli bir şekilde kullanılarak, oluşabilecek riskler önlenir.

İlk üç gün kabuklanmaya bağlı olarak ekim bölgesinde yer yer kaşıntılar da oluşabilir. Yıkama işlemine kadar sabredilmelidir, yanlış bir hareket, bölgenin enfekte olmasına, kanamasına neden olabileceğinden saç ekimi sonrası iyileşme sürecini sekteye uğratabilir.

3 – 15 Gün Arası

Ekim bölgesinde oluşan kabuklar ilk yıkama işlemiyle anında arındırılamadığından, kabukların yeni ekilen saçlara zarar vermemesi için 15 gün boyunca saçlar her gün yıkanır. Kabuklar saç köklerinin nefes almasını engeller ve yeni saçların çıkışını yavaşlattığından, yıkama işlemi iyileşme sürecinde ayrı bir öneme sahiptir. Düzenli yıkama işlemleri sayesinde 15 günün sonunda saçlar kabuklardan tamamen arınmış ve yerini kızarık bir görüntüye bırakmış olur.

15 Gün – 3 Ay Arası

Kabuklarından arındırılmasıyla ekim bölgesinde kızarıklıklar ortaya çıkar. Ekim bölgesindeki kızarıklar 15 günün ardından yerini pembeliğe bırakır. İstisnasız ekim operasyonu sonrası herkeste görülen kızarıklık, ekim bölgesindeki yaraların tamamen iyileştiğinin de göstergesidir. Kabukların dökülmesiyle birlikte ekilen saçların çıkışı da daha net görülürken, kişi bu süre içinde saç ekimi sonrası iyileşme sürecinin bir diğer belirtisi olan şok dökülme ile karşılaşır. Ekimden sonra yaklaşık 3 hafta ile 3 ay arası ortaya çıkan şok dökülme, yaklaşık 1 ay sürer. Hızlı dökülme olarak da ifade edilen bu süreç, daha sağlıklı saçların çıkacağının da habercisidir.

3-6 Ay Arası

Şok dökülmenin sona ermesiyle saçlarda aktif büyüme kaldığı yerden devam eder. Saç köklerinin uç vermesiyle, saç ekimi sonrası iyileşme sürecinin parçası olarak sivilce benzeri küçük kabarcıklar oluşur. Saçlar çıktıkça gözlemlenen bu kabarcıklar, şok dökülme sonrası başlayıp, 6 aya kadar devam edebilir. Saç kökleri çıkarken, beraberinde hafif kaşıntılara da sebebiyet verebilir. Saç köklerinin ekildiği yerde kimi zaman bakteriyel bir deri enfeksiyonu olan folikülit de oluşabilir [3]. Bu kabarcıklar, yeni çıkan saçlardan kaynaklanan kabarcıklar ile karıştırılmamalıdır.

6-9 Ay Arası

Ekilen saç köklerinin neredeyse yüzde 50’i çıkmış ve ekim bölgesi tamamen iyileşmiştir. Hatta  saç istenilirse usturaya rahatlıkla vurulabilir. Saç köklerinin beslenmesi için PRP ve mezoterapisi gibi tedaviler de ekim bölgesine rahatlıkla uygulanabilir.

9-12 Ay Arası

Saçların neredeyse tamamı çıkmıştır, istenilen kalınlığa ve canlılığa kavuşmuştur. Kişi bu süreçten sonra saçlarına istediğini yapabilir. Kişi ekim yaptırdığı fark edilmeden, saça istenilen şekil verilebilir, bakım yapılabilir.

Saç Ekimi Sonrası İyileşme Sürecini Hızlandıracak Öneriler

Saç ekimi sonrası iyileşme süresi ve sonuçları kişiden kişiye değişebilir. Bununla birlikte dikkat edilmesi gereken belli başlı öneriler, saç ekimi sonrası iyileşme sürecine katkı sağlayabilir.

  • Doktorun verdiği talimatlara harfiyen uyulmalıdır.
  • 3 gün boyunca hafif dik bir pozisyonda yatılmalıdır.
  • Ödem oluşmaması için çok fazla ayakta durulmamalıdır.
  • Ekim sonrası şişlik, morarma, kanama gibi durumlar görmezden gelinmemeli, ekim doktoru anında bilgilendirilmelidir.
  • Kan akış hızının artmasına yol açıp, terlemeye dolayısıyla saç köklerinde kanamalara ve kök kayıplarına neden olabileceği için 3-4 hafta yoğun egzersiz ve spor aktivitelerinden kaçınılmalıdır [4].
  • Saç ekimi sonrası iyileşme sürecini geciktirecek olan güneş ışınlarından da saç, 3 hafta boyunca korunmalıdır [5].
  • Ekim bölgesi sert bir şekilde kaşınmamalı ve kabuklar koparılmamalıdır.
  • Deniz, havuz ve saunadan da 3 hafta boyunca uzak durulmalıdır.
  • Ekim yaptıran kişi 1 hafta boyunca alkol, en az 2 hafta boyunca da sigara içmemelidir.
  • Mümkünse 1 hafta istirahat edilmelidir.

Saç ekimi sonrası iyileşme sürecinin sekteye uğramaması için saç ektiren kişi tedavi öncesi ve sonrası karşılaşabileceği sorun ve uyması gerekenler konusunda detaylı bir şekilde bilgilendirilmelidir. Saç ektiren kişi de doktor tarafından verilen tüm talimatlara uymalı, bakım ve beslenmesine dikkat etmelidir.

Okudunuz mu?
Saç ekimi operasyonlarının başarı, ekim sonrası bakımdan da geçmektedir. Konuyla ilgili detaylı bilgi için ”Saç Ekimi Sonrası Bakım” yazısını okuyabilirsiniz.
Kaynakça 

[1] Hatice Yalçın ve Birol Özkalp, ''Vücud Hijeninin Önemi ve Yara Bakımında Yeni Gelişmeler'', Ulusal Sterilizasyon Dezenfeksiyon Kongresi, s:292, 2005.

[2] Murat Küçüktaş, ''Saç Ekimi Uygulamalarında Görülen Komplikasyonlar ve Hasta Yönetimi'', Türkiye Klinikleri J Cosm Dermatol -Special Topics, Sayı 10 (2), s:145, 2017.

[3] Savaş Yaylı, ‘’Sık Görülen Bakteriyel Deri İnfeksiyonları’’, Türkdem, Sayı 45 (özel sayı 2), s: 106, 2011. 

[4] D.Perez Meza ve R. Niedbalski, ''Complications İn Hair Restoration Surgery'', Surg Clinics Of Nort America, Sayı 21 (1), s:119-48, 2009.

[5] Dr. Didem Dinçer, ‘’Saç Ekimi Sonrası Postoperatif Bakım’’, Türkiye Klinikleri J Cosm Dermatol-Special Topics, Sayı 3 (4), s:75, 2010.

Sigara kullanımı saç ekimini ne boyutta etkiler?

Sigara Kullanımı ve Saç Ekiminin İlişkisi Zaman geçtikçe, sigara içmek solunum sistemini nefes alma yeteneğini engelleme noktasına kadar etkilemektedir. Akciğer, mesane ve gırtlak kanseri için ise...

Saç Ekimi Öncesi Hasta Rehberi

Saç Ekimi Öncesi Tam Rehber Saç ekimi öncesi süreç, saç ekimi kararı alınmasından operasyon öncesi hazırlıklara ve başarılı bir saç ekimi operasyonu için dikkat edilmesi gereken önemli kuralları...

Saç Klonlama

Saç Klonlama

Saç klonlama, donör bölgeden bir ya da birkaç tane greftin çıkarıp, eşeysiz üreme yoluyla (organizmanın kendi genleriyle yeni bir canlı üretmesi) çoğaltılıp, standart ekim yöntemleri kullanılarak saçsız alana yerleştirilmesiyle yapılır.

Saç Ekimi Fiyat Araştırması, 2020

Saç Ekimi Fiyat Araştırması, 2020

Saç ekimi fiyatları ne kadar? Şuan saç ekimi merkezlerinde ₺ 5.000 ile ₺ 30.000 (TL) arasında değişen saç ekim fiyatları görmek mümkündür çünkü saç ekim ücretleri öznel ve değişken faktörlere...

DHI Tekniği ile Saç Ekimi

DHI Tekniği ile Saç Ekimi

Dhi (Direct Hair İmplant) saç ekimi uygulamasında temelde FUE tekniğinin ana hatları izlense de, FUE tekniğinden farklı bir süreç üzerinden gidildiğini belirtmek gerekmektedir. Dhi ile gerçekleştirilen saç ekimi uygulamasında aynı süreç kanal açma işlemi yapılmadan gerçekleştirilir.

Saç Dökülmesi

Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi genetik, hormonal ve çevresel faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan; yaşa, kişiye, beslenmeye ve cinsiyete göre değişen; kimi durumlarda kalıcı, kimi durumlarda ise geçici olan bir...