Saç ekimi sonrası sivilce yeni ekilen saç köklerinin deri yüzeyine çıkmaya çalışması başta olmak üzere; ekim bölgesinin temiz tutulmaması, köklerin tam alınamayarak içeride bırakılması ve kanalların çok derin açılması gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan, genellikle şok dökülme sonrası ekim bölgesinde görülen deri kabarcıklarıdır.

Hem donör bölgede hem de saç köklerinin ekildiği bölgede oluşabilen saç ekimi sonrası sivilceler, nedenlerine göre farklı boyutlar alabilir. Şok dökülme sonrası süreçte daha yoğun gözlemlenirken, ekim sonrası oluşan kabuklanmanın hemen bitiminde de gözlemlenmektedir. Yani genellikle işlem sonrası ilk birkaç hafta arası ile yaklaşık 5 aya kadar görülebilmektedir. Saç ekimi sonrası saçlı deride oluşan sivilceler, ekim operasyonlarının normal süreci olarak kabul edilse de nohut büyüklüğüne ulaşan sivilcelerde mutlaka ekim doktoru bilgilendirilmelidir. Herhangi bir enfeksiyon ve kök kaybına yol açmamak için ise oluşan bu sivilcelerin kesinlikle kaşınmaması ve sıkılmaması gerekmektedir. Kimi kişilerde daha erken geçse de yaklaşık 4-5 ay sonra bu sivilcelerin etkisi tamamen ortadan kalmaktadır.

Saç ekimi sonrası sivilceler bazı kişilerde daha yoğun yaşanırken, bazı kişiler de ise hiç yaşanmayabilir.

Saç Ekimi Sonrası Sivilce Oluşumunun Nedenleri

Saç kökleri, yuvalarına yerleşirken, çevre dokulara uyum sağlamak için bir takım nedenlere bağlı olarak çeşitli durumlarla karşılaşabilirler. Saç ekimi sonrası karşılaşılan durumlardan biri de donör bölgede ve ekim yapılan alanda çıkan sivilce ve sivilceye benzer lezyonların oluşmasıdır. Bazı kişilerde oldukça yoğun yaşanırken, bazı kişilerde ise neredeyse hiç yaşanmamaktadır. Saç ekimi sonrası sivilce olarak adlandırılan bu lezyonların oluşma nedenlerini ise şu şekilde sıralamak mümkündür.

 • Yeni saç
  tellerinin çıkmaya başlaması,
 • Saç
  köklerinin donör alandan tam çıkarılamaması,
 • Ekim
  bölgesinin temiz tutulmaması,
 • Sebum
  üretiminin fazla olması,
 • Kanalların
  çok derinden açılması.

Yeni Saç Tellerinin Çıkmaya Başlaması

Saç ekim ameliyatını takip eden günlerde yaraların kabuk bağlayıp, dökülmeye başlamasıyla saçlar uç verir. Saç derisinin altından çıkmaya çalışan saçlar, cilde temas etmelerinin etkisiyle bulunduğu yuvalar etrafında batık benzeri küçük kabarcıklar oluşturur. Kimi zaman gerçek bir batık oluşmasına bile neden olabilir. Sivilce olarak adlandırılan bu kabarcıklar, saçların daha yoğun bir şekilde çıkmaya başladığı şok dökülme sonrası ise daha fazla gözlemlenir. Bu tip sivilcelerde endişe edilmesine gerek yoktur, bu sivilceler ekim operasyonun doğal reaksiyonunu oluşturmaktadır. Hatta yeni ekilen saç köklerinin çıkışının bir göstergesi olduğundan olumlu bir işaret olarak da değerlendirilebilir.

Saç Köklerinin Tam Çıkarılamaması

Saç köklerinin donör bölgeden tam çıkarılamaması da saç ekimi sonrası sivilce nedenlerinden birini oluşturmaktadır. Saç ekimi sonrası donör bölgede sivilce meydana gelmesinin en belirgin nedeni; işlem sırasında mikro motor yardımıyla tek tek çıkarılan saç köklerinin düzgün alınamayıp, kökün kırılarak içeride kalmasıdır. Kök içeride kaldığı için bir süre sonra, uzayarak deri üstüne çıkmaya çalışmaktadır, bu da ortaya sivilce benzeri kabarcıkların oluşmasına neden olmaktadır. Bu tip sivilcelenmelerde, gerekli dikkatin gösterilmemesi daha ciddi bir problem olarak görülen kistlerin oluşmasına sebebiyet verebilir.

Ekim Bölgesinin Temiz Tutulmaması

Saç ekimi sonrası sivilce oluşumunun nedenlerinden biri de ekim bölgesine temiz bakılmaması ve gerekli özenin gösterilmemesidir. Ekim sonrası saçlı deriye temiz bakılmaması, saç kökleri etrafında biriken kir ve tozun, bakteri üretmesine neden olur. Bu toz ve kirler saç köklerinin tıkanmasına neden olabileceği için ekim bölgesinin enfekte olmasına, dolayısıyla saç kökleri etrafında iltihaplanma benzeri sivilcelenme yaşanmasına neden olacaktır. Özellikle kıl kökü iltihabı olarak bilinen folikülitün oluşmasının birinci nedeni saçlı deride meydana gelen bu bakterilerdir.

Sebum Üretiminin Fazla Olması

Sebum üretimine bağlı olarak da saç ekimi sonrası sivilce oluşabilmektedir. Daha çok yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerde sebum fazlalığı neniyle sivilce görülme olasılığı daha fazladır. Sebum fazlalığı deri gözeneğinin üst kısımında tıkanmaya yol açtığından [1], saç derisinde sivilcelenmeye neden olabilir. Bu nedenle sebum oranını dengelemeye yardımcı olacak şampuanların kullanılması gerekebilir. Düzenli bir yıkama ritüeli, sebum kaynaklı oluşan sivilcelerin önüne geçmeye yardımcı olacaktır.

Kanalların Çok Derin Açılması

Saç ekimi operasyonunun en önemli basamaklarından birini oluşturan kanal açma işlemi sırasında açılacak kanalın, çıkarılan saç köküne uygun derinliklerde açılmaması da saç ekimi sonrası sivilce oluşmasına neden olur. Özellikle kist şeklinde olan sivilcelerin oluşmasının nedeni kanalın çok derinden açılmış olmasıdır.

Okuma Önerisi!
Saç Ekimi sonrası ortaya çıkan benzer bir durum da ekim sonrası ortaya çıkan uyuşukluktur. Konuyla ilgili detaylı bilgi edinmek için Saç Ekimi Sonrası Uyuşukluk Ne Zaman Geçer?’ konulu makaleye göz atabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Oluşan Sivilcelerin Çeşitleri

Saç ekimi sonrası sivilce oluşumunun farklı nedenleri olduğu gibi ekim sonrası meydana gelen bu sivilcelerin farklı çeşitleri de oluşabilmektedir. Saç ekimi sonrası sivilcelenme, sadece küçük lezyonlar şeklinde gözlemlenebildiği gibi büyük kistler halinde de gözlemlenmektedir. Bu sivilce çeşitleri ise şu şekilde sıralabilir.

 • Minik sivilceler,
 • Dermaid kist,
 • Kıl kökü iltihabı (Folikülit),
 • Saç Batığı.

Minik Sivilceler

Ekim bölgesinde rastlanılan bu tip sivilceler, ekim operasyonlarının olağan bir sonucu olduğundan hemen herkeste görülür. Hem donör bölgede hem de ekim bölgesinde gözlemlenen bu sivilceler, yeni çıkan saçların uç vermesiyle oluşur. Bu sivilce çeşidi, yeni saçların bir çıkış yolu bulmaya çalıştığı büyüme sürecinin bir parçasıdır. Kimi zaman hafif iltihap şeklini alabilir. Kendiliğinden geçebildiği için endişe edilmesine gerek yoktur.

Dermoid Kist

Saç ekimi sonrası dermoid kist oluşumu oldukça nadir görülen bir durumdur. Saç ekimi sonrası sivilce çeşitleri arasında görülme olasılığı düşük olsa da kimi zaman ekim sonrası rastlanılabilir. Saç ekiminin yan etkilerinden birini oluşturan dermoid kistlerin nedeni, ekim sırasında kanalların çok derinden açılması ve dolayısıyla köklerin gereğinden fazla derine
yerleştirilmesidir. Saç ekimi sonrası kist, genellikle operasyon sonrası birkaç hafta içinde kendini göstermektedir. Dermoid kistinin oluşması durumunda, kistin açılıp, içindeki irinin boşaltılması gerekmektedir [2]. Bu tip sivilcelerin oluşmaması için saç kökleri uygun derinlikte ekilmelidir.

Kıl Kökü İltihabı (Folikülit)

Saç ekimi sonrası kıl kökü iltihabı hem donör bölgede hem de saç köklerinin ekildiği alanda görülen bakteriyel bir deri enfeksiyonudur [3]. Saç ekimi sonrası iltihaplı sivilce olarak da bilinen folikülit, ekim bölgesinin, gerekli özenin ve temizliğin gösterilmemesi nedeniye enfekte olmasıdır. Kıl folikülünde oluşan bakterilerin cilt yüzeyinde birikmesiyle meydana gelen kıl kökü iltihabı, saç ekiminden sonraki haftalarda özellikle de şok dökülme sonrası aylarda görülmektedir. Toz, kir, aşırı ter ve deride oluşan mantarlar  kıl kökü iltihabının birinci nedenleri arasında sayılmaktadır. Küçük, kırmızı yumru şeklinde olan bu sivilceler, kızarıklık, kaşıntı ve hafif ağrı yaratabilir. Saç ekimi sonrası iltihaplı sivilceler topikal veya oral antibiyotikler yardımıyla rahatlıkla tedavi edilmektedir [3]. Saç ekimi sonrası folilülit yaşanmasına meydan vermemek için ise, eki bölgesi düzenli bir şekilde yıkanmalı ve temiz tutulmalıdır.

Saç Batığı

Saç batığı nadir de olsa yeni saçların büyümeye başlamasıyla, ekim bölgesinde  gözlemlenebilir. Deri içine doğru uzayan saçlar, deri yüzeyinde ve saç folikülünde iltihaplanma reaksiyonuna neden olabilir. Dolayısıyla saçların deri yüzeyine doğru değil de dönerek deri içerisine doğru uzaması sonucu oluşan batıklar da saç ekimi sonrası sivilce nedenleri arasında sayılabilir. Diğer sivilce çeşitlerinde olduğu gibi özellikle şok dökülme sonrası, ekim operasyonunun 2. veya 3. Ayında görülme olasılığı daha fazladır. Eğer batık şeklinde sivilcelenmeler gözlemleniyorsa, bölgeye hafif sıcak ve nemli bir bezle 10 dakika boyunca günde 3-5 kez kompres yapılabilir.

Okudunuz mu?
Ekilen saç köklerine zarar vermemesi için kesim işlemi ilk ne zaman yapılmalıdır? Konuyla ilgili olarak ‘Saç Ekimi Sonrası Tıraş‘ başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Ekim Sonrası Oluşan Sivilceler Nasıl Tedavi Edilir?

Saç
ekimi sonrası sivilce oluştuğunda, oluşan bu sivilcenmenin tedavi edilebilmesi ve sürecin daha hızlı atlatılabilmesi için dikkat edilmesi gereken belli aşamalar bulunmaktadır.

Gözlem

Sivilcelenme problemi saç ekiminde doğal bir süreç olduğu için öncelikle oluşan sivilceler takip edilmelidir. Sivilcelerin birinci nedeninin yeni çıkan saçların uzaması nedenli olduğu unutulmalı, sivilcelerin boyutlarına ve ağrı yapıp yapmadığına bakılmalıdır.

Sıcak su kompresi

Saç ekimi sonrası sivilce üzerine uygulanan sıcak su kompresi, nohut büyüklüğüne ulaşan sivilcelerin daha küçük sivilcelere dönüşmesinde tedavi edici bir yöntem olabilmektedir. Eğer hafif ağrılı içi irin dolu sivilce türüyle karşılaşılmışsa, bu sivilcenin küçülmesi için çok
bastırılmadan sıcak su kompresi yapılabilir.

Cerrahi olarak iltihabın boşaltılması

Eğer oluşan sivilceler nohut büyüklüğüne ulaşmışsa mutlaka ekim doktorunun görmesi gerekmektedir. Saç ekimi sonrası oluşan sivilceler nohut büyüklüğünden daha fazla bir şişliğe neden olmuşsa, içindeki iltihabın boşaltılması için söz konusu alana cerrahi olarak müdahale etmek gerekir. Temiz bir iğne yardımıyla doktor tarafından küçük bir delik açılarak
sivilce içindeki irin nazikçe çıkarılır.

Topikal tedaviler

Sivilcelenmenin veya oluşan iltihabın tedavi edilebilmesi amacıyla dermatolojik bir krem tedavisi de başlatılabilir. Söz konusu bu kremler, saç ekimi sonrası iltihap kurutucu olabildiği gibi yarattığı kaşıntı etkisini hafifletici özellikli içeriklere sahiptir.  Enfeksiyondan kaçınmak için doktor tarafından önerilen antibiyotik merhem ve krem kullanımı da saç ekimi sonrası sivilce tedavileri arasında yer almaktadır.

Oral Antibiyotikler

Oral antibiyoktikler genellikle saç ekimi sonrası sivilce oluşumu için pek
kullanılmasa da şiddetli ve sürekli tekrarlayan sivilceler için doktor tarafından reçete edilebilir. Saç ekimi doktoru iltihabı azaltmak ve kontrol etmek için ilaç yazabilir.

Söz konusu sivilceler kendi başlarına çözülecek olsalar da uygun tedavi şekli için ekim doktoruna danışmak öncelikli olmalıdır.

Saç Ekimi Sonrası Sivilceler Ne Zaman Geçer?

Yeni ekilen saç köklerinin deri yüzeyine çıkmaya başlamasıyla oluşan saç ekimi sonrası sivilceler, ekimden sonra yaklaşık 4-5 ay sonra geçer. Bu sivilcelerin sıklığı ve iyileşme süresi kişinin bünyesine göre değişiklik gösterirdiği gibi kişinin gerekli özeni göstermemesi neticesine bağlı olarak da değişir.

Saç ekimi sonrası sivilce zamanla kendiliğinden geçeceğinden bu süre zarfında oluşan sivilceleri engellemek pek mümkün değildir. Ancak oluşan sivilceler kist ve folikülit şeklinde gerçekleşmişse mutlaka ekim doktoru konuyla ilgili bilgilendirilmeli.

Ensdeki sivilceler erken çıkar ve erken iyileşir. Ancak ekim bölgesindeki sivilcelenme geç başlar ve geç biter.

Saç Ekimi Sonrası Sivilce Süreci için Öneriler

Saç ekimi sonrası sivilce bazı durumlar dışında doğal bir süreç olduğu için, saç ekimi sonrası sivilce nasıl geçer sorununun cevabı kimi zaman kendiliğinden geçer şeklinde olmaktadır. Saç ekimi sonrası oluşan sivilceler çok rahatsız edici boyutlara ulaşmadıysa, aşağıda maddeler halinde önerilen kurallara uymak süreç için faydalı olacaktır.

 • Duş sırasında ekim bölgesine masaj yapılmalıdır.
 • PH değeri uyumlu şampuanlar kullanılmalı.
 • Sivilceler hiç bir şekilde sıkılmamalı. Ekim sonrası yapılan en büyük hatalardan biri de
  saç ekimi sonrası sivilce patlatmak ve sıkmaktadır.
 • Kullanılan şampuan SLES/SLS, sülfat, parapen ve detarjan gibi kimyasallar içermemelidir.
 • Tozlu, kirli ortamlarda fazla bulunulmamalıdır.
 • Saç ekimi sonrası özellikli ilk 2 ay spor, beslenme konusunda verilen tavsiyelere
  uyulmalıdır.
 • Ekim bölgesi temiz tutulmalı ve yıkama işlemi düzenli bir şekilde yapılmalıdır.
 • Saç bakım ürünlerinin temiz olduğuna dikkat edilmelidir.
 • Saç derisinin yağlanıp, sebum üretmesine neden olacak yağlı yiyeceklerden uzak
  durulmalıdır.

Saç ekimi sonrası sivilce oluşumu büyük boyutlara ulaşmışsa, yoğun ve kızarık bir görüntüye sahipse ekim doktoru mutlaka bilgilendirilmelidir.

Kaynakça
[1] Ahu Yorulmaz Demir ve diğerleri, ‘’Akne Vulgaris ve Oksidatif Stres’’, Türkiye Klinikleri J Dermatol, Sayı 21 (2), s:79, 2011.

[2] Bülen Çığşar ve diğerleri, ”Saç Ekimi Komplikasyonları ve Tedavisi”,  J Cosm Dermatol-Special Topics, Sayı 5 (3), s:40, 2012.

[3] Savaş Yaylı, ‘’Sık Görülen Bakteriyel Deri İnfeksiyonları’’, Türkdem, Sayı 45 (özel sayı 2), s: 106, 2011.

[4] Murat Küçüktaş, ”Saç Ekimi Uygulamalarında Görülen Komplikasyonlar ve Hasta Yönetimi”, J Cosm Dermatol-Special Topics, Sayı 10 (2), s:145, 2017.

Sık Sorulan Sorular

Saç ekimi sonrası sivilce nasıl geçer?

Saç ekimi sonrası sivilcelenmenin kendiliğinden geçmesi beklenir ancak sivilcelenme sebebi önemlidir ve doktorunuza bilgi vermeniz önemlidir. Saç ekimi sonrası sivilcelenme için parmaklar hafif masajlar, ılık su kompresi, krem ile tedavi, antibiyotikli tedavi ve cerrahi işlemler yapılabilmektedir. Saç ekimi sonrası kıl köklerinin deri üzerine çıkma çabası kısa sürede geçen sivilcelenmelere sebep olur. Tedavi gerektiren bir durum olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.

Saç ekimi sonrası sivilce patlatmak doğru mudur?

Saç ekimi sonrası deri altında kalan kıl kökleri sivilce benzeri iltihaplı oluşumlara neden olabilmektedir ancak sivilcelerin patlatılması hijyen açısından olumsuz sonuçlara neden olabilir. Bunun yerine parmak ile masaj yapmak sivilcelerin dış etkenler olmadan süreç içinde kendiliğinden yok olmasını destekler.

Donör bölgede sivilcelenme olur mu?

Saç ekimi sonrası donör bölgede sivilcelenme normaldir. Micromotor cihazıyla tek tek toplanan kıl kökleri ve ardından yaşanan iyileşme süreci çevresel kıl köklerinde küçük çaplı hasara neden olabilmektedir. Deri altında kalan kıl köklerinin uzamaya başlamasıyla birlikte sorun yavaş yavaş çözülür. 

Saç ekimi yüzde sivilcelenmeye neden olur mu?

Saç ekimi operasyonu yüzde sivilcelenmeye neden olmaz ancak kişinin bu konuda yarattığı stres operasyon sonrası sivilcelenmeyi getirebilir. 

Saç ekimi sonrası sivilceler ne zaman geçer?

Saç ekimi sonrası sivilcelenme, eğer farklı bir komplikasyon ile birleşmemiş ise 3-4 ay içerisinde kendiliğinden yok olacaktır. 

Ne kadar sürede iyileşir?

Bölgesel saç ekimi operasyonlarında iyileşme süreleri hastanın durumuna göre değişmekle birlikte bölgesel ekimlerde iyileşme; donör bölgede 2-3 gün içinde gerçekleşirken, ekilen bölgedeki kabukların tamamen yok olması operasyon sonrasında yaklaşık 7-10 gün sürebilmektedir.