Saç ekimi sonrası spor, vücudun aşırı zorlanmasına, saç köklerinin yerinden oynamasına ve terlemesine neden olmasının yanı sıra; kan basıncını artırarak, nabzın daha hızlı atmasına, dolayısıyla saç köklerinin yerleştirildiği kanalların kanamasına neden olan bir durumdur. Bu nedenle operasyondan sonra yaklaşık 1 ay, yoga ve hafif yürüyüş dışında spor yapılması önerilmemektedir.

Gerek hobi olarak gerekse de sağlık açısında yapılan, deyim yerindeyse hayatın bir parçası haline gelen sporun ekimden hemen sonra yapılması, saç köklerinin sağlıklı bir şekilde iyileşmesini engeller. Spor esnasında, vücut aşırı terlediği için saç köklerinin enfeksiyon kapması ya da kafa bölgesine herhangi bir darbe alıp, köklerin kaybedilmesi durumu ortaya çıkabilir. Dolayısıyla, vücudun terleyip, zorlanmasına neden olmayan hafif tempolu yürüyüşler veya yoga gibi hafif sporlar, operasyondan yaklaşık 3-7 gün sonra yapılırken; yüzme, vücut geliştirme, koşu, futbol ve voleybol gibi sporlar belli kurallara dikkat edilmesi şartıyla yaklaşık 4 hafta sonra yapılabilir.

Saç Ekimi Sonrası Spor Yapmanın Sakıncaları

Cerrahi olarak, genetik dökülmeye dirençli olan enseden alınan saç köklerinin, seyrek ve/veya kel alana açılan kanallara yerleştirilmesiyle gerçekleşen ekim operasyonlarında, kanallara yerleştirilen saçların tutması ve yuvalarına adaptasyonu biraz zaman alır [1]. Bu süre içerisinde de saç yoğunluğunu en üst seviyede tutmak için ekilen mevcut saç köklerini korumak gerekmektedir [2]. Mevcut saç köklerini korumanın yolu ise; saç ekiminden sonra dikkat edilmesi gereken bir takım kurallardan geçer. Bu dikkat edilmesi gereken kurallardan birini de saç ekimi sonrası spor konusu oluşturmaktadır. Dikkat edilmeyip, zamanından önce yapılan sporun ortaya çıkardığı sorunların, nedenlerini ise şu şekilde açıklamak mümkündür.

Terlemeye bağlı sakıncalar

Saç ekimi sonrası yapılan sporun ortaya çıkardığı en büyük sorunlardan biri vücudun aşırı derecede terlemesidir. Terleme sonucunda saç kökleri, enfeksiyon kapma riskiyle karşılaşır, köklerin mikrop kapması ya da köklerin tutmaması söz konusu olabilir. Yine saç ekimi sonrası spor yapmaya bağlı olarak oluşan terleme sonucunda, saç köklerinde gereğinden fazla kaşıntılar meydana gelebileceği için, kişi saçlarını kaşımak isterken, herhangi bir kök kaybına neden olabilir. Ekim sırasında deride açılan minik kanallar henüz iyileşmediğinden, saç ekimi sonrası terleme görüldüğü üzere; birçok tehlikeye karşı, ekim bölgesini açık hale getirmektedir.  Öyle ki terlemenin saç köklerine zarar vermesi nedeniyle ekim sonrası cinsel ilişkiye de belirli bir süre ara verilmesi istenir.

Vücudun zorlanmasına bağlı sakıncalar

Saç ekimi sonrası spor vücudun aşırı zorlanmasına neden olduğu için de önerilmemektedir. Spor sırasında vücudun zorlanmasına bağlı olarak, kan basıncı ve kalp atış hızı artar bu da saç köklerinde kanamalara sebebiyet verir. Kılcal damarlardaki baskı nedeniyle oluşan kanamalar, saç köklerinin sağlıklı gelişmesini engeller. Bu kanamaların yoğun olması ise direkt kök kaybına yol açar [3]. Aynı zamanda spor sırasında ekim bölgesi her türlü riske açık olduğundan, kafaya alınan herhangi bir darbe de ekilen köklerin kaybolmasına neden olabilir. Özellikle saç ekimi sonrası ağır spor kafa derisini gerdiğinden, köklerin yerinden oynama tehlikesi ve dökülmesi daha yüksektir.

Ekilen Saçlar Dökülür Mü?
Saç ekimi sonrası istisnai olsa da ekilen saçlarda dökülme olabilir. Detaylı bilgi için “hairsix.com.tr/ekilen-saclar-dokulur-mu/” linkindeki yazıyı okuyabilirsiniz

Saç Ekimi Sonrası Spor Ne Zaman Yapılmalı?

Saç ekim operasyonları teknolojinin de etkisiyle giderek daha popüler ve dikkat çekici bir işlem halini almıştır [4]. Bunda hem toplumun bilinçlenmesi hem de cerrahi bakımdan doğal sonuçların daha kolay elde edilmesi etkili olmuştur [5].

Saç ekiminin gerçekleştirildiği hasta, 3 gün sonra normal yaşantısına dönmüş olsa da, sonrasında bakım için bazı kurallara uymalıdır. Ekim sırasında olduğu gibi ekim sonrası süreci de içine alan bu kurallardan biri de saç ekimi sonrası spor ne zaman yapılmalıdır? sorusudur. Bu sorunun cevabı sporun branşına göre değişiklik gösterse de genel olarak şu şekilde özetlemek mümkündür: Ağır sporlar için daha uzun bir zaman gerekir, hafif ve yormayan sporlar için ise çok fazla beklemeye gerek yoktur.

Saç Ekimi Sonrası Yürüyüş ve Yoga

Yürüyüş ve yoğa vücudu yorup, aşırı terlemeye neden olmayacağı için saç ekiminden sonra spor denilince ilk olarak önerilen spor dallarından biridir. Tabi bu operasyon sonrası hemen yapılabilir anlamına da gelmiyor. Yürüyüş ve spor için de en az 1 hafta beklemek gerekmektedir. Tabi bu yürüyüşün ekim bölgesi tamamen iyileşene kadar, hafif tempolu olması gerektiği unutulmamalıdır.

 Saç Ekimi Sonrası Futbol, Basketbol ve Voleybol

Saç ekimi sonrası spor sürecinde kökler herhangi bir darbeye karşı hassas olduğundan topla yapılan sporlarda en az 1 ay beklemek gerekir. Çünkü saç ekimi sonrası halı sahada maç yapmak, futbol oynamak, basketbol veya voleybol oynamak vücudun aşırı terlemesine neden olurken, herhangi bir şekilde kafaya gelecek şiddetli top darbelerine de çok açıktır. Futbol, basketbol ve voleybol dışında ekim bölgesini darbelere açık hedef haline getiren boks, judo gibi sporlara da en az 1 ay ara verilmelidir.

Saç Ekimi Sonrası Koşu ve Bisiklet Sürmek

Saç ekimi sonrası spor amaçlı koşu yapmak ve bisiklet kullanmak da vücudun çok fazla enerji harcamasına neden olacaktır. Bu da doğal olarak terlemeyi beraberinde getirecektir. Aynı zamanda kişinin koşarken düşme ihtimali de çok yüksektir.  Koşma gibi bisiklet kullanırken de her zaman hakimiyet kişi tarafından sağlanamayabilir. Bu süreçte yaklaşık 3 hafta koşmak ve bisiklete binmemek saç ekimi sonrası spor için yeterli olacaktır.

Saç Ekimi Sonrası GYM ve Vücut Geliştirme

Vücut geliştirme sporuyla ilgilenenler için bu spordan bir kaç ay uzak kalmak, belki vücut formlarında bazı olumsuzluk yaratabilir; ancak eğer kişi spor yapmaya devam ederse bu sefer de kişilerin saç formunda olumsuzluk yaşanabilir. Vücut geliştirme diğer spor dallarına kıyasla daha fazla enerji gerektirdiğinden, kişinin daha fazla terlemesine, dolayısıyla ekim bölgesinin daha fazla tahriş olmasına neden olur.

Saç ekiminden sonra ağırlık kaldırmak terlemenin dışında kafa kasının gerginleştirmesine, ekim bölgesinin dolayısıyla saç köklerinin zarar görmesine neden olabilir. Kafa derisi ekim işlem işlemi nedeniyle oldukça hassas olduğundan, genellikle GYM gibi hafif egzersizlere 1 aydan sonra, daha ağır egzersizlere ise yaklaşık 2-3 ay sonrasında izin verilir.

GYM ve ağırlık kaldırma sporunun dışında, saç ekiminden sonra fitness yapılması da belli bir süre önerilmemektedir. Fitness her ne kadar GYM’e göre düşük nabızlı bir spor olsa da kaslar aynı şekilde zorlanmakta ve vücut ekstra efor sarf etmektedir. Bu nedenle  fitness’a da 1 ay ara verilmelidir. Vücut geliştirme sporuyla ilgilenenlerin ayrıca merak ettiği sorulardan bir tanesi de amino asit ve protein gibi besin takviyelerini operasyondan sonra ne zaman kullanacakları oluyor.  Kas yapına destek veren bu besin takviyeleri yaklaşık 1 ay sonra rahatlıkla alınabilir.

Saç Ekiminden Sonrası Nasıl Beslenilmeli?
Saç ekimi yaptıran kişilerin ekimden sonra merak ettiği konulardan biri de nasıl beslenilmesi gerektiğidir. Ne yenilmeli ne yenmemeli? Ayrıntılı bilgiye hairsix.com.tr/sac-ekimi-sonrasi-beslenme/ linkinden ulaşabilirsiniz.
  • Saç ekimi sonrası spor sürecinde önemli olan ani tansiyon değişikliklerine meydan vermemek ve tansiyonu olabildiğince dengede tutabilmektir.
  • Sonuçta ekilen saç köklerinden fire vermeden sonuç almak, hem hasta hem de doktor için saç ekim başarasının göstergesi olmaktadır.
  • Bu nedenle saç ekimi sonrası ağır spor hareketlerinden bir süre uzak durmak saç ekimi operasyonuna fayda sağlayacaktır
[ratemypost]

Kaynakça

[1] Ekrem Civaş, ''Hair Trnsplantation'', Türkiye Klinikleri J Dermatol-Special Topics, Sayı 6, s:60,2013
[2] Ekrem Civaş, ''Saç Transplantasyonunda Preoperatif Hazırlıklar'', Türkiye Klinikleri J Cosm Dermatol-Special Topics, Sayı 3 (4), s:41, 2010. 
[3] D.Perez Meza ve R. Niedbalski, ''Complications İn Hair Restoration Surgery'', Surg Clinics Of Nort America, Sayı 21 (1), s:119-48, 2009.
[4] Samuel M. Lam, ''Hair Transplant and Local Anesthetic'', Clinics in Plastic Surgery, Sayı 4, s: 615, 2013
[5] Bülent Çığşar ve Diğerleri, ''Saç Ekimi Komplikasyonları ve Tedavileri'', Türkiye Klinikleri J Dermatol-Special, Sayı 5 (3), s: 38, 2012.