Saç Ekimi Sonrası

Saç ekimi sonrası süreç yaklaşık 1 yılı kapsamaktadır. Bu nedenle saç ekimi sonrası süreç, operasyon süreci kadar hasta için önem teşkil eder. Saç ekimi operasyonları başarılı bir şekilde gerçekleşse de, sonrasında saç ekimi yaptıran kişiyi merakta bırakan soruların ise ardı arkası kesilmez. Operasyonu yaptıran ya da yaptırmayı düşünenlerin akıllarına bir de operasyon sonrası süreç takılır.

Saç ekimi genel olarak saçsız bölgeyi doldurarak, alandaki saçları tekrar hareket ettiren cerrahi bir operasyondur. İlk olarak 1950’li yıllarda ABD’de yapılan saç ekimi işleminde, teknolojinin gelişmesiyle teknikler de değişmiştir [1]. Günümüzde artık saç ekim operasyonlarında acısız ve ağrısız saç ekimini mümkün kılan FUE tekniği kullanılmaktadır. Saç ekiminde doğal bir görünüm elde edilmesinin yolu FUE’yle açılmış olsa da ekim tedavisinde; maksimum fayda görmede saç ekimi sonrası bakımın rolü de önemlidir. Bu bakım, genellikle uygun antibiyotik, ağrı kesicilerin yönteminden oluşmakla birlikte, oluşabilecek kanama ve ödemin kontrolü de içine almaktadır [2]. Bu makale de, saç ekimi sonrası süreçte merak edilenleri derleyerek, akıllarda soru işareti kalmamasını amaçlamaktadır.

Saç Ekimi Sonrası İlk Süreç

Saç ekimi sonrası süreçte ilk hafta çok önemlidir. İlk üç gün iyileşme sürecidir. Ve bu süre boyunca anestezi etkisi devam ettirdiği için kişi genelde ağrı hissetmez. Anestezinin etkisinin geçtiği süre sonrası hafif ağrılar hissedilebilir, bu nokta da doktorun önerdiği ağrı kesiciler kullanılmalıdır.

 • İlk gün sırt üstü ve dik yatılması önerilmektedir. Herhangi bir yer ile temastan ve darbeden kaçınılmalıdır.
 • Saçlar ilk 3 gün enfeksiyona açık olduğu için yıkanmamalıdır.
 • Bir hafta boyunca sigara ve bir ay boyunca ise alkol kullanılmamalıdır.
 • Rahat kıyafetler tercih edilmeli ve bol bol su tüketilmelidir.
 • Yorucu faaliyetlerden ve güneşten de uzak durulmalıdır.
 • Bu süreçte kanı sulandırıcı ilaçlar ya da çeşitli bitkisel destekli tedavilerden de uzak durulması tavsiye edilir.

Saç Ekimi Sonrası Yıkama Süreci

 • Saç ekimi sonrası ilk üç günlük sürenin bitiminde saçlar yıkanma sürecine geçer.
 • Saç ekimi için alınan donör bölgedeki delikler nihayet iyileşmiştir ve ense bölgesindeki bandajlar çıkarılır.
 • Bu süreçte saçlarda hafif kabuklanmalar kendini göstermiştir ve saç artık yıkanmaya hazırdır.
 • Ancak bu kabuklanma kişiden kişiye değişeceği için, saç ekimi sonrası saçları yıkama süreci 4. veya 5. güne de sarkabilmektedir.
 • Saç derisi hassas olduğu için ilk yıkama işlemi hastane ortamında gerçekleştirilmelidir.
 • Yıkama işleminde saç derisi zedelenmeden yumuşak hareketlerle yıkama gerçekleştirilmelidir.
 • Saç kurutması, saç köklerine zarar vereceği için yaklaşık 1 ay boyunca kullanılmaması tavsiye edilir. Ancak gerek duyuluyorsa ılık ayarlı ve saça yakınlaştırmadan kullanılmalı.
 • Saçtaki ıslaklık havlu yardımıyla çok bastırılmadan gerçekleştirilmelidir.
 • Bu süreçten sonra artık saçlar yaklaşık 15 gün boyunca her gün yıkanmalıdır. Yıkama yaraların temizlenmesine ve iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Saç ekimi sonrası süreçte en dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de yıkama işlemi olmaktadır. Saç köklerinin nasıl yıkanması gerektiği ile ilgili detaylı bilgi için ‘Saç Ekimi Sonrası Yıkama Aşamaları’ konulu makalemizi okuyabilirsiniz

Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci

Saç ekimi sonrası yıkama aşaması, iyileşme aşamasının da ilk evresidir. 1 hafta boyunca kullanılması için verilen antibiyotik bitmiş, 10 günün akabinde saçtaki kabuklar ise azalmıştır. Ancak eğer bu kabuklanma normal süreci geçmişse doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Çünkü bu kabuklanma saçların çıkmasını engellemektedir.

 • 15 ila 30 gün arasında saç ekimi yapılan yerde görünüm düzelmeye başlayacaktır.
 • Bu süreçte saç köklerinin alındığı bölgelerde kızarıklıklar ve sivilcelenmeler olabilir. Bunlar geçicidir. İlaçların düzenli kullanılmasına devam edilmelidir.
 • İyileşme sürecinde saç derisinde kaşınmalar olabilir. Ancak saç derisini kaşımaktan kaçınılmalıdır.
 • Eğer kaşıntı dayanılmayacak derecelere çıkıyorsa, ilgili doktordan kaşıntı kesici ilaçlar önermesi istenmelidir.
 • Saç derisi güneşten hala korunmalıdır. Yumuşak ve tepe bölgesi yüksek bir şapka takmaya devam edilmelidir.
 • Aynı şekilde ilk süreçlerde olduğu gibi saç ekimi sonrası iyileşme sürecinde de darbelere karşı ekim yapılan yerler korunmalıdır.
 • Enfeksiyon riski devam ettiği için yaklaşık 15-20 gün havuza ve denize girilmemelidir.
 • Saçın gelişimine katkısı olacak bazı vitaminler, doktora danışılarak alınabilinir.
 • Saç bu süreçte artık normal yıkama seyrine geçebilmektedir. Fakat, PH derecesi uygun şampuanların kullanılması önerilmektedir. Ayrıca saç, çok sıcak suya maruz bırakılmamalıdır.
 • Yaklaşık 15-20 sonrası ise saçlar istenilirse kestirilebilir. Ancak kesim için sadece makas kullanılmalı.
 • Genel olarak iyileşme 1 yılı alsa da ilk 6 ayda sağlıklı iyileşme emareleri gözlemlenmektedir.

Saç Ekimi Sonrası ‘Şok Dökülme’

Bu süreç saçın iyileşme süreci ve saçın köklere tutulma sürecini içine almaktadır. Her kişide bu döngü bünyeye göre farklıdır. Bu nedenle saç ekimi sonrası yaşanan şok dökülme de farklı zamanlarda gerçekleşmektedir. Bu bazı kişilerde ilk ayda başlarken, bazı kişiler de ise daha sonraki bir sürece denk gelmektedir. Süre gibi dökülme yoğunluğu da kişiye göre değişir. Ancak genel olarak bu döngü 1 ila 3 ay arası gerçekleşir.

”Şok dökülme”, saç ekimi yaptıran kişilerin, saç ekimi sonrası en tedirgin oldukları konu olmaktadır. Öncelikle bu dökülmenin yenilenme süreci olduğu unutulmamalıdır. Her saç teli için bu döngü ”Büyüme, Duraklama, Dökülme” şeklinde gerçekleşir. Aynı zamanda bu döngü her saç telinde farklı gerçekleştiğinden; saçlar, bir gecede dökülmez. Her saç teli için bu döngü değişir. Bunun normal bir süreç olduğu hasta tarafından bilinmelidir.

Peki, Şok Dökülme Sonrası Saçlar Tekrar Çıkar mı?

Saç Ekimi Sonrası Köklerin Tutunma ve Gelişme Süreci

Saçlar ‘şok dökülmeyi’ atlattıktan sonra yeniden büyümeye başlamaktadır. Bu süreç yaklaşık 2 ay içerisinde gerçekleşir. 6 ay içinde ise sonuç alıcı belirgin değişimler gözlemlenmektedir. Sağlıklı bir sürecin gerçekleşmesi için saç köklerinin alana yerleşmiş ve tutunmuş olması önem teşkil etmektedir. Bu nedenle doktorunuzun söylediği kurallara uymak gerekmektedir.

 • Büyüme evresine geçen saçlar artık her ay düzenli olarak ortalama 1 cm uzamaktadır. Bu süreçte ilk çıkan saçlar kıvırcık görünümlüdür. Fakat 1 senenin sonunda bu görüntü kalmayacaktır.
 • Bu süreçte saç köklerimin tutulmasını engelleyecek stresli ortamlardan uzak durulmalıdır.
 • Saçlara, saç tellerini güçlendiren PRP, saç aşısı ve mezoterapi gibi çeşitli işlemler uygulanabilir.
 • Bu yöntemler saç köklerine enjekte edilerek, saç köklerinin güçlenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Belirtilmelidir ki, ‘şok dökülme’ süreci doğal bir süreç olduğu için bu yöntemlerle engellenmemektedir.
 • 1 sene sonunda saç kökleri kalınlaşmaya ve daha belirgin bir şekilde uzamaya başlamış olacaktır.

Saç ekimi sonrası süreç 1 seneyi geçirmesinin akabinde tamamlanmış sayılmaktadır. Nihayet saç kendi doğal yapısına ve formuna kavuşmuştur. Uzama sürecinin devamında saçları güçlendirmek için ayrıca beslenmeye dikkat edilmelidir.

Saç ekimi giderek dünyada daha fazla popülerleşmektedir. FUE gibi yeni tekniklerin gelmesi, geçmişe oranla, daha fazla grefte imkân tanıdığından hekimler ve hastalar için yapıcı sonuçlar doğurmaktadır. Ama yine de saç ekiminin kozmetik bir prosedür olmadığı bilinmeli ve hem saç ekim operasyonu sürecinde hem de saç ekimi sonrası süreçte dikkatli olunması gerekmektedir [3].

[ratemypost]

Kaynakça

[1] Michael W. Smith, ‘’Hair Transplants: What to Expect’’, WebMD, 2017

[2] Didem Dinçer, ‘’Saç Ekimi Sonrası Postoperatif Bakım’’, Türkiye Klinikleri Cosmetic Dermotology, Cilt 3, Sayı 4, s: 73, 2010

[3]Bülent Çığşar, Mustafa Sütçü, Mustafa Keskin, Naci Karacaoğlan, ‘’Saç Ekimi Komplikasyonları ve Tedavileri’’, Türkiye Klinikleri Cosmetic Dermotology, Cilt 5, Sayı 3, s:38, 2012