SAÇ EKİMİ

SAÇ NAKLİ HAKKINDA MERAK ETTİĞİNİZ TÜM SORULARINIZ YANITLANDI.

SAÇ EKİMİ REHBERİ
Genel  bilgilerinden, tekniklerin ayrıntılarına; karar sürecinde yardımcı olacak önemli bilgilerden, olası komplikasyonlara kadar genel süreç ile alakalı aradığınız her sorunun yanıtını içeren saç ekimi kılavuzu, tek bir sayfada sizler için özenle hazırlandı. 

Bilimsel kaynaklardan faydalanılarak hazırlanan bu makalede, saç ekimi hakkında merak edilen tüm konular ayrıntılı bir şekilde incelenecektir.

NEDİR?

Saç Ekimi Nedir?

Saç Nakli Tarihçesi

KISA ÖNEMLİ BİLGİLER

 

TEKNİKLER

FUE

DHI

ROBOTİK

SAFİR

PERKÜTAN 

 

FİYATLAR

Uygunluk

Merkez Seçimi

Öncesi Bilinmesi Gerekenleri

OPERASYON

Saç Analizi

Saç Ekiminde Anestezi

Donör Bölge

Greft Toplama

Saç Köklerinin Ekimi

RİSKLER VE YAN ETKİLER

İyileşme Süreci

1. Ay

2.Ay

3.Ay

Sonrası Bakım

Kurallar

Öneriler

SAÇ EKİMİ NEDİR?


Saç ekimi; (Saç nakli, saç transplantasyonu, saç restorasyonu) Hastanın iki kulak arasındaki dökülmeye dirençli donör bölgesinden (ense) ya da vücut kıllarından toplanan saç köklerinin, saçsız alana taşınmasıyla gerçekleştirilen bir operasyondur. Lokal anestezi ile veya hastanın tercihine göre sedasyon eşliğinde yapılır. Günümüzde en sık kullanılan yöntem FUE’dir. Hastanın ihtiyacı olan kıl kökü sayısına göre  operasyonlar 4-8 saat sürebilmektedir. Steril hastane şartlarında gerçekleştirilen micro cerrahi bir operasyondur. İşlem, kadınlarda ya da erkeklerde uygulanabilir.

Çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilen;

 • Kalıcı saç dökülmelerinde ve seyrelmelerde,
 • Bölgesel saç dökülmelerinde ve açılmalarda,
 • Kaşlarda yaşanan seyreklik sorunlarında,
 • Sakal, bıyık ya da favori bölgelerindeki köşeliklerde saç kökü nakli ile ekim gerçekleştirilebilmektedir.

Operasyon sonrası 3 günlük istirahat süresi tavsiye edilir. Operasyon sonrası iyileşme süresi, donör bölge de 3-4 gün içerisinde gerçekleşirken, ekim alanındaki kabukların tamamen kalkması yaklaşık 10 gün sürmektedir. Yeni ekilen saç köklerinin ideal formunu kazanması yaklaşık 1 seneyi bulabilir.

Saç ekiminde ideal donör alan, erkekler için ensedir. Ense bölgesindeki kıl köklerinin genetik yapısı gereği, dökülmeye daha dayanıklı bu bölgeden toplanarak nakledilen saç köklerinin dökülme derecesi az olacakdır. 

*Bu videoda, FUE ile gerçekleştirilen bir ekiminde, micromotor cihazıyla yapılan greft toplama işlemi görüntülenmektedir.

Saç Ekimi Tarihçesi

Tarihçesine bakıldığında, yaklaşık 200 yıllık bir geçmiş görmek biraz şaşırtıcıdır. Tarihte gerçekleştirildiği bilinen en eski kıl kökü nakli, Almanya’da 1822’yılında J. Dieffenbach tarafından hayvanlar üzerinden gerçekleştirilmiş ve doktora tezi olarak belgelenmiştir. İnsanlar üzerinde yapıldığı bilinen en eski kıl kökü nakli ise, 1939 yılında Japon Dr. Okuda’nın gerçekleştirdiği kirpik ve kaş naklidir.

Genetik saç dökülmesine yönelik modern anlamda ilk  işlemi ise 1952 yılında Norman Orentreich tarafından Newyork’ta gerçekleşti. Bu işlemlerle nakledilen saç, alındığı bölgede büyüme özelliği gösterse de kozmetik olarak başarılı sonuçlar elde edilemiyordu. Çünkü ekim işlemi için donör/ense bölgesinden alınan saç kökleri 4mm’lik büyük parçalar halinde toplanıyordu. Dolayısıyla sonuçlar istenilen seviyede olamıyordu. 1984 yıllıyla birlikte saç köklerinin içinde bulunduğu greftler ense bölgesinden daha küçük şeritler halinde toplanmaya başladı. Mini (3-6 saç) -mikro(1-2 saç) greft tekniği olarak geçen bu yöntemle saçın tepe bölgesine daha büyük (mikro) greft parçaları yerleştiriliyor. Saçın ön kısmına ve kenarlarına ise mini greft parçaları yerleştiriliyordu.

1990’lı yılların ortalarına kadar kullanılan bu yöntem, gelişen FUT (Folicullar Unite Transplantasyon) tekniğiyle sonlandı. 1992 yılında ortaya çıkan FUT nispeten daha doğal sonuçlar ortaya çıkardığı için kısa sürede yayıldı. Ta ki 2002 yılında Rassman ve Bernstein tarafından geliştirilen FUE (Folicullar Unit Extraction) tekniğine kadar. Saç köklerinin tek tek çıkartılmasıyla gerçekleşen FUE tekniği  bugün hâlâ popülerliğini korumaktadır [16].

Önemli Bilgiler

1. Saç nakli operasyonları, tüm saç dökülme çeşitleri için uygun değildir ancak özellikle kalıcı bir dökülme çeşidi olan androgenetik alopesi tipi dökülmelerde ve bölgesel açılmalarda oldukça başarılı sonuçlar verebilmektedir.

2. Nakil operasyonu cinsiyet ayırt etmez, kadın ve erkeklere aynı şekilde uygulanır. Burada önemli olan hastanın dökülme çeşididir.  Kadınlarda sıklıkla görülen diffüz dökülme tipinde başarı oranı düşüktür. 

3. Herkese nakil işlemi yapılamaz. Hastanın genel sağlık durumu, yaşı, teşhis edilen dökülme tipi veya dökülmenin seviyesi operasyon için uygunluk kriterleri arasındadır.

4. Saç nakili operasyonları 3-4 kişilik bir ekiple ve doktor kontrolünde gerçekleştirilmelidir. 

5. Operasyonlar, tıp merkezleri ve hastanalerde uygulanmaktadır. Çalışma onayı ve ruhsatı olmayan yerlerde operasyon yaptırmaktan kaçının. 

6. İşlemde başarılı sonuçlar için donör bölgenin yoğunluğu çok önemlidir. Hastanın nakledilecek kıl kökü yetersiz ise, ekim yapılan bölgenin yeterince gür görünmesi mümkün olmayabilir. 

7. Tek seferde 5500 greft ve üstü ekim gerçekleştirilmesi, donör bölgenin tüketilmesi, ikinci ekim olanağının ortadan kalkması ya da kaza vurma çarpma gibi konularda düzeltme olanaklarının azalması gibi bazı riskleri beraberinde getirir. Yoğun ekimlerde 2 seans tercih edilmesi daha doğru olacaktır. 

8. işlem yalnızca hastanın kendi kıl kökleriyle gerçekleştirilebilir. En ideal bölge ense bölgesidir, bununla birlikte vücut kıllarından  yapılması da mümkündür. Vücut kıllarından alınan köklerin, bulunduğu bölgedeki yapısı nasıl ise, ekildiği bölgede de benzer bir görünüme sahip olacaktır. 

8. Operasyonlar lokal anestezi altında yapıldığı için acı ağrı hissedilmez. Bununla birlikte lokal anestezinin daha rahat uygulanması için jet enjeksiyon, sedasyon gibi uygulamalara gidilebilir. Operasyonlarda riskleri sebebiyle genel anestezi tercih edilmez.  

9. Lokal anestezi ile yapılan operasyon esnasında, hasta uyanık ve bilinci yerindedir. Bu sürede uyuyabilir, bir şeyler okuyabilir, izleyebilir ya da dinleyebilir.  Uzun soluklu operasyonlarda, hastanın yemek yemesi mümkün olabilmektedir.

10. İyileşme süresi ortalama 1 haftadır.  Ödem oluşmaması ve ekim bölgesinin korunması için ilk 3 gün evde istirahat önerilir. 

11. Operasyon görüntüsünün ortadan kalkması, kabukların tamamen kaybolması 10-15 günlük bir süre gerektirir. Bu süreçte uygun bir şapka kullanmak, aynı zaman da ekilen kökleri koruduğu için tavsiye edilir.

12. İşlem sonrası saçlar 2. aydan itibaren çıkmaya ve büyüme başlar. Saç nakili sonrası saçların büyüme ve doğal görünüme kavuşma süresi, hastanın saçlarının normal uzama seyri ile alakalıdır.

13. En sık merak edilen konulardan biri olarak, nakil sonrası ilk 6 ay kıvırcık saç sendromu yaşanabilir. Bu saçların güç kazanma evresidir ve saç kökü zaman içerisinde doğal yapısına dönmektedir.  

14. FUT  yöntemi geçerliliğini yitirmiştir. Yaklaşık 30 sene önce bulunan FUT saç restorasyonu yöntemi, ense bölgesinde bıraktığı geniş dikiş izi sebebiyle artık kullanılmamaktadır. Onun yerine geçerli olan en son greft toplama yöntemi FUE’dir. Bununla birlikte DHI, Safir, robotik ve perkütan… gibi temel prensibi FUE’ye dayanan tekniklerde FUE ile birlikte kullanılmaya devam edilmektedir.

SAÇ EKİMİ TEKNİKLER


FUT

*artık kullanılmıyor

FUE

En Temel Yöntem

Birçok yöntem denenmesine rağmen 90’lı yılların başında foliküler unite kavramının ortaya çıkmasının ardından FUT yöntemiyle saç ekimleri yapılmaya başlanmıştır. Dikiş izi gerektiren ve zor iyileşen bu yöntemden yaklaşık 10 sene sonra dikişsiz operasyona izin veren FUE yöntemin bulunmasıyla saç ekimi operasyonu en popüler sürecinin yaşamaya başlamıştır. 2002 yılında Dr. William Rassman ve Dr. Robert Bernstein ikilisinin bilimsel makalelerinden  kısa süre içerisinde dünyanın her yerinde kabul gören FUE yöntemi günümüzde kullanılan en temel  yöntemidir. Bununla birlikte FUE bilimsel çevreler tarafından kabul gören  greft toplama yöntemidir.  FUE yöntemi zaman içerisinde çeşitli şekillerde geliştirilerek bazı farklar ile yeni saç restorasyonu uygulamaları ortaya çıkarmıştır. Her birine kısa bir şekilde göz atacağız.Bu makalenin amacı saç ekimi hakkında genel bilgi vermek olduğu için en merak edilen yöntemlerden bahsettik.Buraya dahil edilmeyen yötemler ve detaylı anlatımına göz atmak ve size en uygun teknik hakkında fikir sahibi olmak için saç ekimi teknikleri isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

 Kullanılan en temel güncel yöntemler şöyledir;

 • Greft toplama teknikleri: FUE,  (RobotikManuel punç, micromotor, safir fue, altınuçlu fue… vb),FUT
 • Kanal açma teknikleri: Perkütan, Sagital, Safir
 • Ekim Teknikleri: DHI ,El ile yapılan Manuel Ekim

FUT  Tekniği

Geçerliliğini kaybetmiş olan bu teknik özet olarak ense bölgesinden cerrahi işlemler ile yaklaşık 10 santim genişliğinde bir deri parçasının (strip) alınmasıdır.Alınan bu deri parçasının içinden saç kökleri teker teker ayrıştırılıp ekim bölgesine yerleştirilmekteydi. Ancak bu yöntem göz ile görülebilir izler bırakmaktaydı.Neyseki günümüzde fue yöntemi bu tekniğin yerini aldı.

 FUE  Yöntemi

İlk kez 2002 yılında uygulanmaya başlanan FUE,özet olarak saç köklerinin enseden şerit halinde değil de, punch isimli iğnelerle tek tek toplanmasıdır. FUE’nin getirdiği bir diğer önemli yenilik ise, donör bölge olarak sadece ense değil, vücudun diğer kısımlarının da kullanılması olmuştur. Aynı zamanda FUE yöntemi sayesinde, iz kalma durumunu da minimuma inmiştir. FUE’nin ortaya çıkışıyla sağlanan kolaylık saç nakli operasyonlarının sayısının artmasına da neden olmuştur.  İlk ortaya çıktığı zamanlarda, saç kökleri manuel punç yardımıyla alınmakla birlikte, bugün saç ekim operasyonlarının daha hızlı yapılmasına imkân tanıyan mikro motor kullanılmaktadır.

 • Manuel Punç: Okullarda kullandığımız 0.5 , 0.7 ,0.8 kalemlerin ucunu düşünün.Şekil olarak aynı ancak ucu keskinleştirilmiş medikal bir alet el yardımı ile döndürülerek saç kökünün alınması

 • Mikro Motor:Manuel punch  ile aynı şekilde bir medikal aletin motor yardımı ile dakikada 30000 kere ( 60.000’e kadar çıkabilir) döndürülerek saç kökünün alınması

Robotik Saç Ekimi

Robotik saç nakli, FUE yöntemi temelli yapılan bir greft toplama tekniğidir. Greft toplama sürecinin robot tarafından yapıldığı bu teknikle, kanalların açılması ve yerleştirilmesi doktorlar tarafından yapılmaktadır. Bu teknikle kafa her taraftan fotoğraflanarak bilgisayar ortamında üç boyutlu hale getirilir. Hangi alanın dönör sıklığı daha yoğun, hangi alana daha fazla saç kökü gerekli bilgisayarlı ortamında hesaplanıp, planlanır. Daha net gözlemleme imkânı tanıyan bu yöntemle doktor tarafından kullanılan uzaktan kumandayla robot, çift odacıklı iğnesiyle donör bölgeden kökleri toplar [4]. Bu tekniğin en önemli avantajı ise günümüzde diğer robotik aletlerde olduğu gibi , insan hatasının minimuma indirmesidir.  Yöntemin dezavantajı ise ekim yaptıracak kişi için daha maliyetli olmasıdır.

Dhi Saç Ekimi (Direkt Saç Ekimi)

Manuel veya micro motorlu fue işleminin saç köklerinin alıcı bölgeden alınmasında kullanılan yötemler olduğunu yukarıda belirtmiştik.Haliyle alınan bu köklerin ekilecek bölgeye yerleştirilmesi gerekmektedir.İşte bu işlem için  jilet benzeri (Slit) medikal aletler ile kanallar açılmakdadır. Dhi yönteminin farkı ise  slit yerine  uçlu kalame benzer bir tıbbi aletin içine yerleştirilen saç köklerinin direk ekim bölgesine yerleştirilmesidir.Böylece yaklaşık 2 saat sürebilen kanal açma işlemi atlanmış olur.

 

Safir Saç ekimi

Bu teknik fue yöntemi ile saç derisinin altından alınan köklerin yerleştirileceği alana açılan kanalların ,safir alaşımdan oluşan bir bıçak ile açılması işlemidir.Safir alaşımından oluşan bıçakların cerrahi işlemlerde kullanılması yeni bir teknik değildir.Günümüzde kullanılan klasik medikal jiletlere nazaran saç derisine daha az hasar verdiği düşünülmekte ve bunun ekilen saçların canlı kalma olasılığını arttırdığı var sayılmaktadır.Ancak bu konuda herhangi bir bilimsel çalışma yoktur.

 

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Kişinin donör bölgesinden alınan saç köklerinin, kafa derisinde dökülmüş olan bölgelere yerleştirilmesiyle gerçekleşen restorasyon operasyonlarında; sıklıkla dökülmeye dirençli iki kulak arası bölge donör bölge olarak kullanılsa da; göğüs, sırt, kol gibi vücudun diğer alanları da donör bölge olarak kullanılabilmektedir. Donör bölgeden toplanan greftler saçsız alana olduğu gibi taşınmaz. Öncesinde ayrıştırılarak operasyon için hazır hale getirilir, çünkü greftler içeriği itibarıyla, bünyesinde bir veya birden fazla saç kökü bulunduran dokulardır. Bu bağlamda, saç nakli operasyonları temel olarak greftlerin toplanması, kanalların açılması ve saç köklerinin ekilmesi aşamalarını izler. Bu aşama takip edilirken, saç ekim sürecinin izlediği bir sıra vardır:

 1. Anestezi,
 2. Greftlerin çıkarılması,
 3. Saç köklerinin ayıklanması ve saklanması,
 4. Kanalların açılması,
 5. Köklerin Yerleştirilmesi.

Anestezi

 • Saç derisine uygulanan lokal anestezi, operasyon esnasında ağrı ve acı hissini ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır. Bölgesel olarak sinirleri uyuşturmaya yarayan lokal anestezi sayesinde kişi operasyon esnasında herhangi bir ağrı veya acı hissetmez.
 • Anestezi aşaması öncelikle greftlerin toplanacağı donör alana uygulanır.
 • Yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra donör bölge greftin toplanması için artık hazırdır.
 • Uyuşturma bölgesel olduğu için operasyon süresi boyunca hastanın bilinci açıktır. Öyle ki operasyon işlemi boyunca TV izleyebilir, kitap – gazete okuyabilir.
 • Eğer kişinin iğneye karşı bir fobisi varsa, lokal anestezi öncesi hastaya sedasyon işlemi gerçekleştirilebilir.
 • Sedasyon uyku hali yaratan bir anestezi türü olmaktadır.  Kısa süreli bir uyku hali yaşayan kişi, lokal anestezi sırasında iğnenin etkisini hissetmez.

Greftlerin  Çıkarılması

 • saç naklinin temel aşamasıdır. İşlem saç köklerinin çevresinde pisamen aletiyle mikro kesikler meydana getirilip, gevşetilen saç köklerinin micropen-set aletiyle toplanması prensibine dayanır.
 • Saç kökleri ikişer, üçer ya da dörder gruplar halinde toplanmaktadır. Çünkü her greftin içerisinde yer alan saç kökünün sayısı belli değildir. Bazı greftin içerisinde 4 tane saç kökü yer alabileceği gibi, bazı greftin içerisinde sadece 1 tane saç kökü yer alabilir. Bu durum kişiden kişiye göre de farklılık göstermektedir.
 • Köklerin çıkarılmasını sağlayan punch uçlar, saç telinin inceliği ya da kalınlığına göre belirlenir. İnce saçlar için daha küçük mm’lik uçlar kullanılır, kalın saçlar için daha büyük mm’lik uçlar kullanılır.
 • Yaklaşık 2 ila 4 saat arasında süren greft çıkarma işleminden sonra, öncelikle çıkarılan bu greftler temizlenir.

Ekimden sonra donör bölgede hasarlı bir görüntü oluşmaması için greft toplama işlemi eşit bir düzen içerisinde yapılmalıdır.

Kanalların Açılması

 • Kanal açma işlemi, ekim yapılacak saçsız alana, çıkarılan saç kökü kadar, saç kökünün büyüklüğüne göre mikro delikler açılmasıdır.
 • Mikro delikler açılırken saç kökünün yönü, açısı ve büyüklüğü kanal açma işleminde en çok dikkat edilmesi gereken etmenlerinden olmaktadır.
 • Greftlerin yerleştirileceği kanallar açılırken sagittal, lateral ve perkütan gibi farklı teknik ve aletler kullanılabilir. Amaç açılan kanal ile greftin boy ve kalınlık bakımından eşit olmasıdır [1].
 • Elde edilen greft sayısına göre kanal açıldığından süre değişiklik gösterse de ortalama 2 ila 4 saat arası sürebilir. Örneğin 2 bin gret toplanmışsa, 2 bin tane mikro delik açılmalıdır.
 • Kanallar açılırken derinliğin dolaşım hasarına yol açmayacak derinlikte oluşturulması gerekir [2].
 • Yapılacak operasyonlarda başarıyı etkileyen pek çok etmenin arasında kanalların açılması oldukça önemlidir. Kanal açma işlemde doğallığı etkileyen en önemli aşamayı oluşturur.

Köklerin Yerleştirilmesi

 • Ekiminin son aşamasıdır. Mikropen-set isimli aletle saç kökleri alınıp, önceden açılan kanallara yerleştirilir. Böylece açılan mikro deliklere saç köklerinin yerleştirilmesiyle operasyon tamamlanır.
 • Saç kökleri hassas olduğundan, herhangi aksi bir duruma meydan vermemek için pensetle alınırken ucundan tutulup, yerleştirilmelidir [3].
 • Transplantasyon , ekilecek greft sayısına göre 3 ila 8 saat arası değişen sürede tamamlanır.
 • Ekim işlemi tamamlandıktan sonra ise ekim yapılan alan bandajlanmamaktır. Üzerinde gelebilecek her türlü baskı kökün tutma ihtimalini etkileyeceğinden açıkta bırakılır.

Saç Ekimi Öncesi Mutlaka Bilinmesi Gerekenler

 1. Operasyon öncesi uygulanan lokal anestezi sayesinde, hasta herhangi bir ağrı, sızı veya acı hissetmez. Öyle ki, kişi operasyon sırasında gazete-dergi okuyabilir, TV izleyebilir. Sadece ekim yapılacak alanda duyu kaybı oluşturduğundan hastanın bilinci etkilenmeden acısız bir şekilde gerçekleştirilir.
 2. Her dökülme çeşidi, ekim için uygun değildir. Dökülme çeşidi kalıcıysa saç nakli yapılmaktadır.
 3. Ekim yaptırmadan önce, saç dökülme çeşidi ve seviyesi bilinmelidir. Bunun için erkek tipi kellik için Norwood ölçeğinden, kadın tipi saç dökülmesi için Ludwig ölçeğinden yararlanılabilinir.
 4. 5 binden fazla greft kullanılması, donör bölgede riski bir durum oluşturabileceğinden bu sayısının üstüne çıkılması önerilmemektedir.
 5. Operasyonun süresi uygulanan tekniğe göre farklılaşsa da ortalama 5-6 saat sürer.
 6. Operasyonlarda donör bölgenin verimli olması, işlemde başarı etkileyen en önemli unsurdur. Kişi öncelikle kendi saç tipinin bilincinde olarak hareket etmeli ve ticari amaçlı yapılan vaatlere kanmamalı.

  Saç Ekimi Operasyonu Hangi Hastalıklarda Yapılamaz?

  • Hepatit B, Hepatit C , HIV gibi hastalıklar bulaşıcı olduğundan işlemin yapılmasını engellemektedir. 
  • Kanda aşırı sulanma ve pıhtılaşma durumu operasyon esnasında zorluk çıkartacağından, öncesinde durumu dengelemek için ilaç verilmesi gerebilir. Ancak pıhtılaşma sorunu hemofili seviyesinde ise saç restorasyonu işlemi gerçekleştirilmemektedir.
  • Şeker, tansiyon, kalp hastalığı olan kişiler olası komplikasyonlara yok açmamak için mutlaka kendi doktorundan onay alması gerekmektedir.
  Operasyon Öncesi Öneriler
  • Olumsuz etkileyeceğinden, operasyon gününden yaklaşık 1 hafta öncesinde alkol ve sigara kullanılmamalı.
  • Operasyondan 1 gün önce ağır yemekler yenilmemeli.
  • Doktorunuza danışmadan  ilaç kullanılmamalı. Özellikle aspirin gibi kan sulandırıcı etkisi olan ilaçlar alınmamalı.
  • Kahve, çay gibi kafeinli içecekler içilmemeli.
  • Operasyon günü bünyeyi yormayan hafif bir kahvaltı tercih edilmeli.
  • Saçlar operasyon günü yapılacak planlama sonrası tıraşlanacağı için öncesinde hasta tarafından saçlar kısaltılmamalı.
  • Ekimden sonra saçlı deri hassas olduğundan, operasyon günü rahat giyip, çıkarılan bol ya da düğmeli kıyafetler giyilmeli.
  Nakilin  Planlaması ve Ön Saç Çizgisi

  Saç ekim planlaması, özellikle de ön saç çizgisinin belirlenmesi, işlemden sonra saçlara doğallık kazandırmanın ön koşuludur. Planlama yapılırken, kişinin yüz hatları, saçsız alanın büyüklüğü, donör bölge yeterliliği ve kişinin istekleri baz alınır. Hasta ile koordineli bir şekilde, keçeli kalem yardımıyla kafa bölgesi planlama dahilinde işaretlenir. Yapılan tüm incelemeler sonucu, donör bölgeden maksimum kaç greft toplanacağı ve greftlerin hangi yoğunlukta nerelere ekileceği bu planlama dahilinde gerçekleşmektedir. Bu işlem ise yaklaşık 10 dakika almaktadır.

  Başarılı bir sonuç elde edilmesinde bu greftlerin doğru bir şekilde dağıtılması oldukça büyük önem teşkil etmektedir. Saç ekimi planlama süreci içerisinde ön saç çizginin yüz hatlarına uygun bir şekilde belirlemesi ise, bu planlama basamağının en büyük parçasını oluşturur. Doğallığı ciddi olarak etkilediğinden, ön saç çizgisi ekimi yapılırken, saçların açısı ve sırası oldukça önemlidir.

  Saç Çizgisinin Belirlenmesi
  • Saç çizgisi alın bölgesinin hemen üstünde, saçlı alanın başladığı yerdir. Saç dökülmesi durumunda bu çizgi giderek yok olur.
  • Saç çizgisi, operasyon günü belirlenen bir işlemdir.
  • Planlama dahilinde kafa derisinde hasta ile birlikte hazırlanan örnek bir çizim oluşturulur. Bu çizim aynı zamanda hastanın onayıyla gerçekleşmektedir.
  • Ön saç çizgisi belirlenirken, ilk olarak saç çizgisinin yüksekliği belirlenmelidir.
  • Saç çizgisi belirlenirken; kaş arası tümsek yüksekliği, saç dökülme türü, yüz anatomisi ve donör bölgenin yeterliliği baz alınmaktadır.
  • Ön saç çizgisi belirlenirken, doğallık için kanallar düz çizgiler şeklinde değil, girintiler şeklinde açılmalıdır [11]. Çünkü saçın doğası gereği, ön alın kısımdaki saçlar, tek sıra olarak değil, dağınık bir şekilde çıkmaktadır.
  • Ön saç çizgisi belirlenirken, çoğunlukla altın oran baz alınarak hesaplansa da, genellikle verilen şekiller V ya da U şeklinde olmaktadır.
  Saç Çizgisini Belirlemede Altın Oran

  Eski Yunan ve Mısırlılar tarafından keşfedilmiş altın oran, doğada olduğu gibi insan vücudunda ve yüzünde güzellik dengesi oranıdır. Dolayısıyla yüze uygun ön saç çizgisi belirlemenin yolu da altın orandan geçer. Donör bölgeden alınan saç köklerinin el verdiği ölçüde, kişinin yüz hatlarını oluşturan altın orana en yakın alın çizgisi hattı belirlenir.

  Saç Ekimi Operasyonu Hangi Hastalıklarda Yapılamaz?

  • Hepatit B, Hepatit C gibi hastalıklar bulaşıcı olduğundan saç nakli yapılmasını engellemektedir. HİV gibi ciddi hastalıklarla ilgili olarak ise hasta ile doktorun çeşitli riskleri göz önünde bulundurup, bu riskleri değerlendirmesi sonucu saç restorasyonu gerçekleştirilebilir.
  • Kanda aşırı sulanma ve pıhtılaşma durumu operasyon esnasında zorluk çıkartacağından, öncesinde durumu dengelemek için ilaç verilmesi gerebilir. Ancak pıhtılaşma sorunu hemofili seviyesinde ise işlem gerçekleştirilmemektedir.
  • Şeker, tansiyon, kalp hastalığı olan kişiler olası komplikasyonlara yok açmamak için mutlaka kendi doktorundan onay alması gerekmektedir.

  Saç Ekimi Sonrası İyileşme

  • Yaklaşık 15 gün 1 ay sonra kabuklar tamamen biter ve saçlı deride görünüm düzelmeye başlar.
  • İyileşme dolayısıyla saçta saç naklinden sonra kaşıntı oluşabilir. Önerilen kaşınmaması ama eğer dayanılmayacak duruma gelmişse kaşıntı, tırnak uçları kullanılmadan, parmak uçlarıyla kaşınabilir. Ya da saç restorasyonu  doktorundan kaşıntı önleyici ilaç tavsiyesi alınabilir.
  • Enfeksiyon riski devam ettiği için yaklaşık 15-20 gün havuz ve denizden uzak durulmalıdır.
  • Ekim yapılacak bölgeyi güneşten korumak için ekim sonrası şapka kullanılacaksa bol şapkalar takılmalıdır.
  • Jöle, saç spreyi gibi kozmetik ürünler kullanılmamalıdır.
  • İstenilirse yaklaşık 20 gün sonra saçlar tıraş makinesi ve ustura kullanılmadan makasla kesilebilir.

  Ekim Sonrası Şok Dökülme

  • Şok dökülme, transplantasyon  için çıkarılan saç kökünün vücut dışında bekletilmesinden dolayı, yerleştirildikten sonra kendini korumaya alması nedeniyle için gerçekleşir. Yani nakilden sonra kök hızlı bir şekilde kendini yeniler.
  • Şok dökülme genellikle işlem yaptıran kişilerin hemen hepsinde görülen geçici bir süreçtir. Bu nedenle telaş edilip, strese girilmemelidir.
  • Kişiye göre değişse de ekimden sonra; 3. hafta başlamaktadır.
  • Şok dökülme bazı kişilerde yoğun yaşanırken, bazı kişilerde ise oldukça az olabilir.
  • Saçlar, şok dökülme sonrasında hemen yeniden çıkmaya, 2-3 ay sonra ise uzamaya başlar.

  Operasyon  Sonrası Köklerin Büyümesi

  Şok dökülme bittikten sonra saçlar uzamaya başlar.

  • Yaklaşık 6 ay sonra ekilen saçlar istenilen forma ulaşmaya başlamıştır.
  • İşlemde nihai sonucu almak için ise 1 yıllık süreyi bitirmiş olmak gerekir. Bu süreden sonra saçlar belirgin bir şekilde uzarken, aynı zamanda saç kökleri de kalınlaşır.

  Saç Ekimi Sonrası Oluşabilecek Komplikasyonlar Ve Yan Etkiler

  Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi saç ekim operasyonları sonrasında birçok risk görülebilir.Ortaya çıkabilecek bu riskleri minimuma indirmek  doktorun sorumluluğundadır.Örneğin diyabet hastalarında veya 50 yaş üstünde kişilerde enfeksiyon ve nekroz riski daha yüksektir. Bir başka örnek verecek olursak, sigara içen kişilerde ekilen saçların çıkma olasılığı içmeyenlere göre daha azdır.Aşağıda bu risklerden bazılarını paylaşıyoruz.Oluşabilecek bu risklerin detaylı anlatımına göz atmada fayda var.

  1. İşlem sonrası kanama,
  2.  Enfeksiyon,
  3. Ödem,
  4. Ekim sonrası kabuklanma,
  5. Kıl kökü iltihabı,
  6. Nakil sonrası darbelerden kaynaklanan hasarlar,
  7.  Nekroz (En istenmeyen komplikasyondur)
  8. Sınırlı saç büyümesi.


  Kaynakça
  
  [1] Ekrem Civaş, ''Saç Ekiminde Yenilikler, Kişişel Deneyimlerin/Tercihlerim'', J Cosm Dermatol-Special Topics, Sayı 6 (4), s: 45-46, 2013.
  
  [2] R. Shapiro ve VD. Calender, ''Hair Transplantation'', Medical Surgical and Cosmetic Treatments, 1 Baskı, s: 175-96, 2008.
  
  [3] Ekrem Civaş, ''Saç Ekimi'', Türkiye Klinikleri J Dermatol-Special Topics, Sayı 6 (3), s:62, 2013.
  
  [4] J.A Haris, ''Follicular unit transplantation. Dissecting and planting techniques'' Facial Plast Surg Clin North America, Sayı 12, s: 225-32, 2004.
  
  [5] PT. Rose. ve B. Nusbaum, ''Robotic Hair Restoration'', Dermatol Clinics, Sayı 32 (1), s: 97, 2014.
  
  [6] Pradeep Sethi ve Arika Bansal, ''Direct Hair Transplantation: A Modified Follicular Unit Extraction Tecique, Journal of Cutaneous And Aesthetic Surgery, Sayı 6 (2), s:100, 2013
  
  [7] Ekrem Civaş, ''Saç Ekiminde Yenilikler, Kişişel Deneyimlerin/Tercihlerim'', J Cosm Dermatol-Special Topics,Sayı 6 (4), s: 46, 2013.
  
  [8] Hasan Mete Aksoy ve diğerleri, ''Alıcı Bölgenin Hazırlanması: Kanalların Açılması'', J Cosm Dermatol-Special, Sayı 3 (4), s: 62, 2010.
  
  [9] W.P. Unger, ''Recipient Area Hair Direction and Angle in Hairtransplanting'', Dermatol Surg, Sayı 30 (6), s: 829-36, 2004
  
  [10-11] Erol Koç ve Diğerleri, ''Saç Ekimi Cerrahisine Giriş, Genel Bilgiler'', Türkiye Klinikleri J Cosm Dermatol-Special Topics, Sayı 3 (4), s: 1, 2010.