Saç Mezoterapisi

Saç mezoterapisi, kan dolaşımını harekete geçiren ilaçlar ve çeşitli vitaminlerden oluşan bir karışımın küçük dozlar halinde saç derisinin orta tabakasına enjekte edilmesidir [1]. Saç diplerine enjekte edilen bu vitamin ve ilaç kompleksi sayesinde, saç köklerinin beslenerek güçlenmesi ve böylece saç dökülmelerinin önüne geçilmesi amaçlanır. Saçların gürleşmesi ve daha canlı ve sağlıklı görünmesi için de saç mezoterapisine başvurulabilmektedir. Mezoterapi kadın veya erkek, 18 yaşını geçmiş, genel sağlık durumu yerinde olan herkese uygulanabilen medikal bir işlemdir.

Saç mezoterapisi, etkinliğini içeriğindeki maddelerden alır. Vitamin kokteyl niteliğindeki saç mezoterapisi, içerisinde saç kökleri için yararlı çeşitli vitaminler ve ilaçlar bulundurur.

Okudunuz mu?
Saç köklerini güçlendirmek ve saç dökülmesinin önüne geçmek için tercih edilen bir diğer yöntemde PRP Saç Tedavisidir. PRP hakkında ayrıntılı bilgi almak ve nasıl uygulandığını öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Mezoterapi Yöntemleri

Mezohair ya da mezoplasti olarak da adlandırılan saç mezoterapisi, ihtiva ediliş şekillerine göre farklı yöntemler kullanılarak uygulanabilmektedir. Yapılan araştırmalar saç mezoterapisinin etkinliğinin uygulanış tekniğine göre değiştiğini göstermektedir.

Saç mezoterapisi yöntemleri, saçın ihtiyacına göre doktor tarafından belirlenir.

1. Nokta Tekniği

Mezoterapiyi ilk gündeme getiren Pistor’un uyguladığı tekniktir. İlacın 1 cm aralıklarla 4 mm derinliğine enjekte edilmesi tekniğidir.

2. Napaj Tekniği:

İlaç saçlı deriye 2 mm derinliğinde, 45 derecelik açıyla sabit ve hafif basınç hareketiyle enjekte edilir. Bu yöntemle aynı zamanda yüzeyde kalan ilaç deri üstüne de yayılır.

3. Epidermik Teknik:

İlaç saç derisindeki bazal zara geçmeden 1 mm derinliğine enjekte edilir.

4. Mesogun Mezoterapi (Mezoterapi Tabancası):

Napaj tekniğinin mezoterapi tabancası ismi verilen aletle yapılmasıdır. İleri geri hareket ettirilerek ilaç deriye enjekte edilir.

5. Dermaroller ile Mezoterapi:

Çok iğneli makara sayesinde deriye açılan yarıklardan ilaç deri altına gönderilir [2].

Saç Mezoterapisinin İçeriği

Saç mezoterapisinde kullanılan karışımlarda standart bir formül yoktur, bunun yerine saçın problemine ve ihtiyacına göre tercih edilen karışımlar vardır. Bunlar çeşitli vitaminler, minareller ve ilaçlardır.

Dokuların serbest radikallerin hasarından korumaya yardımcı olan C vitamini, kolajen yapımını arttırmaya yarayan A vitamini, hücre gelişimine etki eden Biotin bunlardan bir kaçıdır. Ayrıca Biotin saçın keratin yapısını güçlendirerek vücuttaki keratin miktarını da arttırmaktadır [7]. Bunların dışında, çinko, magnezyum, bakır, selenyum, gümüş gibi mineraller de bu özel karşımın içinde yer alır. Minerallerin dışında çeşitli amino asitler, nükleik asitler de saç mezoterapisi için kullanılmaktadır. Hatırlatılmalıdır ki uygulanan bu karışımlar gerekli tetkikler yapıldıktan sonra kişinin ihtiyaçlarına göre özel olarak hazırlanmaktadır. Farklı vitamin ve mineraller tercih edilebilir [8].

Saç mezoterapisinin içeriği bazı durumlarda çeşitli ilaçlarla da güçlendirilmektedir. Özellikle genetik saç dökülmelerini yavaşlatmak için uygulanan saç mezoterapilerinde,  bu konuda oldukça etkili olduğu bilinen minoxil ya da finasterid gibi etken maddeler de yer almaktadır. Saç dökülmesi tedavisinde onaylanmış iki etken maddeden biri olan minoxil, derideki kan akışını arttırmayı sağladığı belirtilmektedir aynı şekilde finasterid isimli etken madde  ise genetik saç dökülmesinde etkili olan 5a enziminin kontrol altına alınmasını sağladığı düşünülmektedir.  Saç mezoterapisinin hazırlanmasında gerek görüldüğünde saçların daha rahat beslenmesini sağlamak amacıyla damar genişletici ilaçlar ile kullanılan ilaçların etkisini arttırmaya yarayan farklı ilaçlar da kullanılmaktadır [6].

Saç Mezoterapisinin Etkisi

Saç mezoterapisi saç dökülmesini durdurmaya, var olan saçların kalitesini arttırmaya ve canlandırmaya yarar [3]. Fakat yeni saçların büyümesine etki etmemektedir.

Saç mezoterapisi, deriye enjekte edilen kişiye özel karşımların içinde bulunan damar genişletici ilaçlar sayesinde bölgedeki kan akışının artması sağlanır. Saç köklerindeki kan akışının artması sonucunda da saçlar daha iyi beslenme imkânı bulur. Ve saç kökü canlanır, saç gövdesi kalınlaşır ve parlaklık kazanır. Ayrıca bazı saç mezoterapi karışımlarının saçın gelişimini engelleyen DHT hormonunu kontrol ettiği de bilinmektedir [4].

Saç Mezoterapisinin  Faydaları

 • Saç hücrelerinin beslenmesini sağlar.
 • Saçın sağlıklı ve canlı olmasını sağlar.
 • İnce saç kıllarının kalınlaşmasına yardımcı olur.
 • Saçtaki kepekleri ortadan kaldırır.
 • Saç yağlanmasının önüne geçer.

Genetik Dökülmelerde Saç Mezoterapisi

Saç mezoterapisi tedavisi genellikle mevsimsel saç dökülmesi, gebelik sonrası saç dökülmesi ya da bazı hastalıklardan kaynaklı dökülmelerinde sonuç almaktadır.

Saç mezoterapisinin genetik kökenli saç dökülmelerinde işe yaradığına dair çalışmalar oldukça azdır. Bu konuda Moftah ve arkadaşlarının (2013) kadın tipi kellik yaşayan 126 hasta üzerinde yaptıkları bir çalışma mevcuttur. Ancak çalışma her ne kadar saç mezoterapisinin saçta artış yarattığını gösterse de çoğu çalışmada buna karşı çıkılmıştır. Mysoreise isimli araştırmacı da ”Mesotherapy in Managemen of Hairloss” başlıklı çalışmasında genetik saç dökülmesi tedavisinde saç mezoterapisinin işe yaradığına dair net bir bilgi olmadığını savunmaktadır [5]. Özetle genetik saç dökülmesi, saç mezoterapisi uygulamasıyla ancak yavaşlayabilir; en etkili çözüm her seferinde saç ekimi olmaktadır.

Saç Gürleştirme İçin Mezoterapi

Saç mezoterapisi, saç dökülmesinin yanı sıra saçların güçlenmesi ve gürleşmesi içinde kullanılmaktadır

Saç Mezoterapisi Nasıl Uygulanır?

Lokal olarak uygulanan saç mezoterapisinde hedef; saçlı derinin orta kısmında yer alan kılcal damarlar olmaktadır. Kan dolaşımı arttırıcı ilaçlar ile vitamin, mineral ve proteinler 2-4 mm’lik iğnelerle direkt bu kılcal damarlara enjekte edilir. Bu karışım ise saçın ihtiyacına göre farklılık göstermektedir. Böylece saç kökleri kılcal damarlara ulaştırılan bu ilaçlar yardımıyla beslenip, canlanır.

Saç mezoterapisi uygulaması şu aşamaları takip eder;

 • Saç mezoterapisi için  öncelikle saç  bölge uyuşturup, dezenfekte edilir.
 • Sonra içerisinde ağrı kesici ilaçların da bulunduğu ozanlı su buharıyla deri yumuşatılır.
 • Ve akabinde hazırlanan özel karışım saç köklerine enjekte edilir.
 • İşlem bitimi sonrası özel bakım yağları sürülerek süreç sonlandırılır.
 • Sonraki bir günlük süreçte ise saçlar yıkanmamalıdır.

Saç Mezoterapisi Herkese Uygulanabilir mi?

Saç mezoterapisi doktor muayenesi sonucu gerekli görülmesi durumunda saç dökülmesi şikâyeti olan herkese uygulanabilir. Saç dökülmesi şikâyeti olmasa da saçlarında zayıflama ve incelme gözlemleyen, saçlarındaki parlaklığı yitiren kişiler de bu uygulamadan faydalanabilirler. Bu kapsamda;

 • Saçlarının cansız ve seyrek olduğunu düşünen,
 • Yanlış uygulamalar sonucu saç formunu kaybedenler,
 • Mevsimsel ve strese bağlı dönemsel saç dökülmesi yaşayanlar,
 • İnce telli ve hacimsiz saçlara sahip olanlar,
 • Saçının belli noktalarında açılmalar yaşayanlar,
 • Saç ekimi sonrası saç köklerini güçlendirmek isteyenler,
 • Aile hikâyesinde kellik olan kişiler, saç mezoterapisi işleminden faydalanmaktadırlar.

Saç mezoterapisi hamile ve emziren kadınlar, kanser, kalp, diyabet, karaciğer ve şeker hastalarında  ise uygulanmamaktadır. Ayrıca bağışıklık sisteminden kaynaklı bazı alerjik hastalık yaşayanlarda  da uygulanmamaktadır. Bunun dışında uygulanan bölgede kan akışını hızlandırdığı için kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerde de saç mezoterapisinin yapılmadığı bilinmektedir. 

Saç Mezoterapisi İşlemi Ne Kadar Sürer?

Saç mezoterapisinde belli bir doz ve tedavi aralığıyla ilgili tam bir standart yoktur. Ancak genellikle haftada bir kez olmak koşuluyla 4 seans şeklinde yapılmaktadır. Bu sayı doktorun gerek gördüğü ölçüde arttırılabilir. Seanslar ise ortalama yarım saat sürmektedir. Yani aslında saç mezoterapisinin ne kadar süreceği hastanın yaşına ve saçın dökülme durumuna göre belirlenmektedir. Çeşitli analizler sonucu saç mezoterapisinin ne kadar süreceği ortaya çıkmaktadır.

Mevsimsel saç dökülmesinin yaşandığı eylül-ekim ve nisan-mayıs aylarında da saç mezoterapisi uygulaması yapılmaktadır.

[ratemypost]


Kaynakça

[1] Dr. Neslihan Dolar, ''Saçlı Deri Mezoterapisi'', Türkiye Klinikleri J Cosm Dermatol-Special Topics, Sayı 1 (3), s:26, 2008.22

[2] Işıl İnanır ve Diğerleri, ''Saç Mezoterapisi'', Türkiye Klinikleri J Cosm Dermatol-Special Topics, Sayı 7 (4), s: 22-23, 2014.

[3] Reyhan Çetinkaya ve Diğerleri, ''Saçlı Deride Mezoterapi ve Trombositten Zengin Plazma'', Türkiye Klinikleri J Cosm Dermatol-Special Topics. Sayı 9 (1), s: 69, 2016.

[4] Dr. Neslihan Dolar, ''Saçlı Deri Mezoterapisi'', Türkiye Klinikleri J Cosm Dermatol-Special Topics, Sayı 1 (3), s:27, 2008.[4] Dr. Neslihan Dolar, ''Saçlı Deri Mezoterapisi'', Türkiye Klinikleri J Cosm Dermatol-Special Topics, Sayı 1 (3), s:27, 2008.

[5] Hakan Bulam ve Diğerleri, ''Mezoterapi: İğnenin Ucundaki Mucize mi, Yoksa Şişirilmiş Balon mu?, ''Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Dergisi'', Cilt 21, Sayı 2, 2013.

[6-8] Gonca Gökdemir, ''Saç dökülmesi tedavisinde mezoterapi ve trombositten zengin plazma'', Türkderm, Özel Sayı 1, s: 75, 2014.

[7] D. Mock, ''Skin manifestations of biotin derficiency'', Semin Dermatol, Sayı 10 (4), s: 296-302, 1991.
Alın Bölgesine Saç Ekimi

Alın Bölgesine Saç Ekimi

Alın bölgesine saç ekimi, doğuştan geniş bir alına sahip kişiler ile cinsiyet değiştirip, daha feminem bir görünüm elde etmek isteyen transeksüellerin ve...

Kaş Ekimi Nasıl Yapılır?

Kaş Ekimi Nasıl Yapılır?

Kaş Ekimi Nedir? Kaş ekimi yanık, kaza, hastalık ya da yanlış alma sonucu, hacmini ve kalınlığını kaybeden kaşlara yeniden form kazandırma durumudur. Kaş ekimi işlemi, ense bölgesi veya kulak...

PRP Saç Tedavisi

PRP Saç Tedavisi

PRP Saç Tedavisi PRP saç tedavisi son zamanlarda saç problemleri karşısında sık uygulanan bir yöntem haline gelmiştir. Önceleri ortopedi ve diş cerrahisinde kullanılan PRP, bugün kozmetik ve...

Kadınlarda Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Kadınlarda Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Kadınlarda Saç Ekimi Kadınlarda saç ekimi, erkeklere göre sınırlı bir tedavi yöntemi olsa da, erkeklerde olduğu gibi donör bölgeden alınan saç köklerinin, saçsız alana nakledilmesiyle yapılır....

Kadın Tipi Saç Dökülmesi

Kadın Tipi Saç Dökülmesi

Kadın tipi saç dökülmesi (KTSD), yetişkin kadınlarda saç dökülmesinin ana nedenidir. Genetik yatkınlığı olan kadınlarda, androjen ve menopoza bağlı hormonal değişikliklerden kaynaklanan KTSD, saçlı...