İnce ve seyrek saça saç ekimi son yıllarda büyük bir artış gösterdi. Klasik saç ekiminde olduğu gibi donör bölgeden alınan saç köklerinin, incelmiş alanlara transfer edilmesine dayanan seyrek saç ekimi, hacimli ve sık saçlara sahip olmak isteyen kişiler arasında oldukça popüler bir uygulama.

Saçın kadınlar için daha önemli bir aksesuar olduğu bilinse de saç kaybının yaşlı gösterdiğini düşünen erkekler de seyrek saç ekimi için ekim merkezlerine çok sık başvurmaktadır.

Seyrek Saça Ekim Yapılır Mı?

Saç ekiminde temel 2 kıstas vardır. Donör bölgenin saç yoğunluğu bakımından verimli olması ve ekim yapılacak alanda ekimi kısıtlayıcı herhangi bir sıkıntının bulunmamasıdır. Bu 2 temel kıstasın karşılanıyor olması, saç ekiminin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirileceğinin garantisini oluşturuyor. Seyrek saça saç ekimi de bu iki temel kıstasa uyulduğu takdirde rahatlıkla yapılabilir.

Seyrek saç ekimi, daha çok genetik faktörlere dayanan doğuştan seyrek saç yapısına sahip kişiler arasında tercih edilse de, nadir de olsa çevresel ve hormonal sebeplerden dolayı oluşan, medikal tedavilerin yetersiz kaldığı saç dökülmelerinde de tercih edilmektedir. Tamamen saçları dökülmüş kişilere göre seyrek saç ekiminde tatmin edici sonuçlara ulaşmak daha kolayken, her saç seyrekliği olan kişiye ise saç ekimi yapılmaz.

Seyrek Saça Saç Ekiminin Kriterleri

Seyrek saça saç ekimi, saçları seyrekleşmiş, incelmiş her kişiye uygulanan bir tedavi yöntemi değildir. Belli kriterleri taşıması gerekir.

1. Dökülmenin Devam Etmemesi

Seyrek saça saç ekimlerinde, saç dökülmesinin tamamen durduğundan emin olunması gerekir. Erkek tipi saç dökülmesi olarak bilinen dökülmelerde saç, aşamalı olarak tamamen saçsız olana kadar döküldüğünden,  öncelikle saçın  incelenmesi ve problemin ne olduğunun anlaşılması gerekir.  

Erkek tipi saç dökülmesi yaşla birlikte artan ancak ilerleme ölçüsü değişen bir dökülme çeşididir [1]. Bu nedenle seyrekleşme fark edilir, edilmez hemen saç ekimine başvurulmaz. Erkenden yapılan saç ekimi, dökülmesi devam eden kişilerde daha sonra estetik olmayan görüntülere sebebiyet vereceğinden beklemek, dökülmenin durduğundan emin olmak gerekir. Kimi durumlarda erkek tipi saç dökülmesi, tamamen kelleşme oluşmadan belirli bir bölgeyle sınırlı da kalabilir. Bu durumlarda saç ekimi seyrelen saçlara çözüm olabilir.

2. Kadın Tipi Dökülmenin Olmaması

Kadın tipi saç dökülmesi daha çok kadınlarda görülen bir dökülme çeşidi olsa da erkekler arasında da oldukça sık görülür. Saçın tümüne yayılmış bir dökülme şeklinde ortaya çıkan kadın tipi saç dökülmesinde saç ekimi, donör bölgenin verimsiz olması nedeniyle yapılamamaktadır.

Kadın tipi saç dökülmesi genlerin ve hormonların etkisiyle ortaya çıkar ve yaşla birlikte artış gösterir [2].  Erkeklerde oluşan saç kaybından farklı olarak, saç her yerden eşit bir şekilde döküldüğünden donör alan kısıtlıdır. Dolayısıyla; saçlarda aşırı incelme ve seyrekleşme şeklinde kendini gösteren bu dökülme çeşidinde maalesef saç ekimi yapılamamaktadır. Seyrek saçlara ekim yaptırmayı düşünenler bu ayrıntıyı kesinlikle gözardı etmemelidir.  

Seyrek Saçlara Ekimde Uygun Kişiler

 1. Doğuştan saçları seyrek olanlar,
 2. Saç yapısı ince olanlar,
 3. Saçları herhangi bir sebepten lokal dökülenler,
 4. Hastalık sonrası tedavi edilemeyen dökülmeler, seyrek saç ekimleri için uygun kişilerdir.
Saç ekimi aynı zamanda bölgesel dökülmelerde de başvurulan bir yöntemdir. Detaylı bilgiye ”Bölgesel Saç Ekimi Nasıl Yapılır?” başlıklı yazıdan erişebilirsiniz. 

Seyrek Saçlara Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Klasik saç ekimi yöntemiyle aynı süreci takip eden seyrek saç saç ekimi operasyonlarında da kökler lokal anestezi altında çıkarılıp, saç kaybı oluşan bölgede açılan kanallara yerleştirilir. Klasik saç ekimlerinden farklı olarak ise, seyrek saç ekimleri genelde sıklaştırma amaçlı tercih edilen bir uygulama olmaktadır. Temel olarak ise şu süreci takip eder:

 • Saçın analizi yapılıp, saç ekimi için uygun olduğunun anlaşılmasıyla beraber saç ekimi yapılmasında bir engelin olup olmadığını belirlemek için kan testi yapılır
 • Tetkiklerin tamamlanıp süreci engelleyecek bir durumun ortaya çıkmamasıyla beraber, ekimin planlanmasına geçilir.
 • Seyrek kısımlar analiz edilip, gereken greft sayısı belirlendikten sonra da saçlar tıraş edilerek, operasyon süreci başlatılır. (Seyrek saça saç ekimi operasyonlarında, tıraşsız saç ekimi tercihi de bulunmaktadır. Operasyondan önce doktorunuza sorup, ekimin tıraşsız gerçekleştirilip, gerçekleştirilemeyeceğini öğrenebilirsiniz)
 • Operasyonun ağrısız gerçekleştirilmesini sağlayan lokal anestezi saç ekiminin de ilk aşamasıdır. Donör bölge ile ekim bölgesine enjekte edilir ve yaklaşık 20 dakika içinde etkisini gösterir. Anestezi sırasında hafif ağrı hissedilebilir bu saniyeler içinde etkisini yitiren bir ağrı olduğundan endişe edilmemelidir.
 • Anestezinin etkisini göstermesinden sonra, greftler mikro motor cihazı yardımıyla yaklaşık 0,6-0,7 çapında gevşetilir. Mikro motor, kökler etrafında dönüp çizikler oluşturarak, greftin dokudan ayrılmasını sağlar.
 • Mikro motor aracılığıyla dokudan gevşetilen greftler, daha sonra cımbızı andıran penset isimli alet tarafından toplanır ve salin serumu içerine konularak, yaklaşık 2 ila 8 derecelik bir ortamda saklanır.(Salin serumu, greftin ekime kadar sağlıklı bir şekilde beklemesine yardımcı olur.)
 • Köklerin toplanması sona erdikten sonra, saçların ekileceği alana kanallar açılır. Kanallar, donör bölgeden çıkarılan köklerin çapına uygun olarak açılır. Ekim sonrası doğallığı etkileyen kanalların dikkatli bir şekilde oluşturulması önemlidir, çok derin açılmaması daha sonra olası komplikasyon oluşmasını da engeller [3].
 • Greftler toplanıp, kanallar açıldıktan sonra greftlerin yerleştirilmesine geçilir. Kökler yerleştirilirken, tekli köklerin ön kısımlara, ikili ve çoklu köklerin ise arka kısımlara yerleştirilmesi önerilir. Yerleştirme işleminin tamamlanmasıyla, ekim operasyonu da sona erer.

 

Seyrek Saç Ekimlerinde Var Olan Saç Zarar Görür mü?

Saç ekimi tıraşsız bir şekilde gerçekleştirilirse, var olan köklerin zarar görme ihtimali yükselir. Tıraş doktorun kökleri daha rahat görmesine imkan tanıdığından, köklerin zarar görme ihtimaline de minimuma düşürür.

Aynı zamanda her saç ekiminde olduğu gibi var olan saçlar, deneyimsiz, işinin ehli kişiler tarafından yapılmadığı taktirde de zarar görebilmektedir. Dolayısıyla doktorunuzu ve ekim merkezi seçerken oldukça dikkatli davranılmalı, doktorun önerdiği planlamaya uyulmalıdır.

Seyrek Saça Saç Ekimi Fiyatları

Seyrek saçlı erkekler ve kadınlar arasında tercih edilen saç ekimi hakkında merak edilen noktalardan biri de fiyatlardır. Seyrek saç, normal ekimlere göre daha az zaman ve emek aldığından, fiyatlar da doğal olarak nispeten daha uygundur. Seyrek saçlı ekimlerinde fiyatı attıran unsur ise, ekimin tıraşsız gerçekleştirilmesidir. Tıraşsız ekimler, meşakkatli ve uzun olduğundan seyrek saça yapılan tıraşsız ekimler de fiyatı yükselmesine neden olur.

Sonuç olarak saçların seyrelmesi kalıcı ya da geçici sebeplere dayanabilir. Öncelikle saç dökülmesinin sebepleri ortaya çıkarılmalı, gerekli medikal tedavinin uygulanıp, çözüm alınamadığından saç ekimine başvurulmalıdır. Bunun içinde öncelikle bir doktora görünmeli, saç dökülmesinin nedenleri ortaya çıkarılmalıdır.

Kaynakça

[1]İnci Mevlitoğlu – Seda Doğan, ”Erkek Tipi Saç Dökülmesinde Tedavi”, Türkiye Klinikleri J Dermatol, Sayı 6 (4), s: 23-24, 2013.

[2] American Academy of Dermatology. “Dermatologists Can Help Women Win the Fight Against Common Forms Of Hair Loss’’, https//www.sciencedaily.com/releases/2010/03/100306143329.htm, (E.T:06.03.2010).

[3] R. Shapiro ve VD. Calender, ”Hair Transplantation”, Medical Surgical and Cosmetic Treatments, 1 Baskı, s: 175-96, 2008.