Traşsız Saç Ekimi

Traşsız saç ekimi, saçların tamamı traşlanıp, kısaltılmadan, sadece donör bölgenin traşlanmasıyla gerçekleştirilen bir işlemdir. Normal ekim operasyonlarında olduğu gibi donör bölgeden çıkarılan saç köklerinin, seyrek alana nakledilmesiyle yapılır.Saçlar dış görünüşün bir yansıması olduğundan, saç ektirmeyi düşünen kişilerin saçlarının traş edilmemesini istemesi pek şaşırtıcı değil. Estetik kaygılardan doğan traşsız ekimi bu sürecin bir göstergesi olarak değerlendirilebilir. Traşsız ekim, hastaların operasyon sonrası kısa sürede işlerine ve sosyal yaşamlarına geri dönmesine izin verdiğinden, başta kadınlar olmak üzere, işlerinin doğası gereği manken, sanatçı, sunucu gibi kişilerin de tercih ettiği bir ekim işlemidir.

Traşsız Saç Ekimi Bir Ekim Yöntemi Mi?

Teknolojinin gelişmesi ve yeni tekniklerin ortaya çıkmasıyla saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin beklentileri de değişmiştir. Saç ektirmek istemesine rağmen, estetik kaygılardan dolayı saçlarının traşlanmasını istemeyen kişiler; özellikle de kadınlar saç kesmeden saç ekimi yapılmasını daha fazla tercih etmektedir. Normal ekim sürecinde saçlar 1-5mm-2mm boyunda kesildiğinden, operasyondan sonraki birkaç hafta, kişinin sosyal ve iş hayatı etkilenebilir. Özellikle bu gibi ihtiyaçlar traşsız saç ekimini doğurmuştur.Estetik kaygılardan doğan traşsız saç ekimi bir yöntem midir?Hayır, traşsız saç ekimi bir yöntem değil, klasik FUE veya DHI yöntemlerinin, saçlar kesilmeden gerçekleştirilmesidir. Traşsız FUE, traş olmadan saç ekimi veya kazıtmadan saç ekimi , no cut,  gibi farklı isimlerle de ifade edilebilmektedir.
DHİ yöntemiyle gerçekleştirilen ekimlerde, saçın traşlanması FUE yöntemiyle yapılan ekimlere göre daha kolay olduğu söylenmektedir.
Traşsız Saç Ekimi Nasıl Yapılır? (Bölgesel Traşlama)
 1. Operasyona hazır olan kişi yıkama işlemi için odaya alınır ve saç ekiminin planlaması yapılır.
 2. Saçın durumuna, hastanın beklentilerine göre sadece dönör bölgenin ufak bir kısmının (15 cm) tıraşlanmasıyla gerçekleştirilecek traşsız saç ekiminin planlaması yapılır.
 1. Köklerin alınacağı ve ekileceği yerler tespit edildikten, hasta ile birlikte saç çizgisi belirlenip, oluşturulduktan sonra, lokal anestezi işlemine geçilir.
 2. Ekim bölgesinin uyuşturulmasının akabinde doktor tarafından tercih edilen yönteme göre saç kökleri donör bölgeden mikro uçlar aracılığıyla önce gevşetilir, sonra cımbıza benzer penset aletiyle çıkarır ve salin serumu dolu kaba yerleştirilir.
 3. Greft çıkarma işleminin ardından, köklerin ekileceği alana kanallar açılır. Kanal açma işleminin ardından, yerleştirme işlemine geçilerek işlem sonlandırılır.
[sc name=”SORUSOR”]

Uzun Saç Ekimi Sorunsalı

Traşsız saç ekimi hakkında oldukça fazla kafa karışıklığı yaşanmaktadır.  Kafa karışıklığına yol açan en önemli faktör ise traşsız saç ekiminin tamamen saçların kesilmeden gerçekleştiği yanılgısıdır. Türkiye’de traşsız saç ekimi olarak adlandırılan prosedür, donör bölgenin traşlanıp, geri kalan saçın traşlanmamasıyla gerçekleştirilir.Tamamen traşsız gerçekleştirilen işlem ise uzun saç ekimi ya da long hair saç ekimi olarak adlandırılır. Beceri açısından normal ekimlerden, daha fazla dikkat gerektiren uzun saç ekimlerinde, greftin sağlam bir şekilde çıkarılması ekim sonucunu yüksek oranda etkilediğinden, doktor becerisi oldukça önemlidir. Standart ekim işlemlerinden teferruatlı olması doktorun tecrübesi ve bilgisini daha önemli kılmaktadır. Tamamen traşsız gerçekleştirilen uzun saç ekimi, teknik olarak zor olması nedeniyle bugün çok az doktor tarafından yapılan ve tercih edilen bir işlemdir.Dışarıdan bakıldığından anlaşılmaması ve günlük yaşama çabuk dönülmesini kolaylaştırsa da standart FUE’ye göre çıkarılan saç kökü sayısındaki sınırlılığı, zaman alması, maliyetli olması ve olası kök kaybı riskinin yüksek olması, tercih edilme oranını düşürmektedir. Sayıca fazla greft çıkarılması gereken yoğun saç kaybı durumlarında ise pek önerilmemektedir [1]. Ancak saçın seyrek olduğu; özellikle dökülmenin sadece ön bölgeyle sınırlı kaldığı az greft gerektiren operasyonlarda doktor tam traşsız bir ekim yapmayı düşünebilir. Ayrıca uzun saç ekimi yapılsa da hastanın operasyondan yaklaşık 3 hafta ila 3 ay arasında yaşayacağı şok dökülmeyle, saçlar zaten dökülecektir.

Saçlar Neden Traş Edilir?

Saçlar, donör bölgenin ve ekimin gerçekleştirileceği bölgenin rahat ve kolay görülmesini sağladığından traşlanır.Saç köklerinin deri altı çıkış açısının daha rahat saptanması, köklerin yerleştirileceği kanalların doğal açılarına uygun oluşturulması anlamında traşlama işlemi doktora büyük kolaylık sağlar.

Traşsız Saç Ekiminin Avantajları ve Dezavantajları

Saçlarını kestirmek isteyen kişiler tarafından tercih edilen traşsız ekimin, birçok avantajı olduğu kadar birçok da dezavantajı vardır.

Avantajlar

 • Traşsız saç ekimi işlemi, operasyon sonrasında kişinin iş ve sosyal hayatına daha çabuk dönmesini sağlar.
 • Traşsız ekim, saçlarını kısa kestirmek istemeyen kişilerde; özellikle de kadınlarda saç ekiminin yol açacağı tamamen saçsız görüntü endişesini silmiştir [2].
 • Bölgesel traşlama şeklinde gerçekleştiğinden, traşlanan donör alan diğer saçlar tarafından rahatlıkla kamufule edilebilir [3].
 • Saç kesilmeden saç ekimi yapıldığı için kişinin, yeni ekilen saçlarının dışında mevcut saç şeklinde bozulma olmamaktadır.
 • Uzun saç kullanmayı seven kişiler, saçlarının uzaması için fazla beklememektedir.
 • Traşsız gerçekleştirilen ekimler, saç derisinde veya saç köklerinde  bir aşınmaya neden olmamaktadır [4].

Dezavantajlar

Traşsız saç ekiminin, normal traşlı ekimlere göre dikkat çeken dezavantajı, dışarıdan bakıldığında sonuçlar arasında hiçbir fark hissedilmemesine rağmen, ücretinin daha yüksek olmasıdır. Traşsız ekimin, traşlı ekime göre oluşturduğu diğer dikkat çekici dezavantajı ise; saç kaybı fazla olan kişilerde, saç ekiminin birkaç seans şeklinde yapılmasıdır. Ayrıca DHI yönteminin kullanıldığı traşsız ekimlerde, doktorun DHI kalemini kullanmasındaki tecrübesi de kısmen dezavantaj olabilmektedir. Bu nedenle doktorun önermediği bir yöntem üzerinden ısrarcı olmamak önemlidir. Traşsız ekimin dezavantajlarını ayrıntılı açıklamak gerekirse, aşağıdaki maddelere göz atabilirsiniz.
 • Ekim süreci ekilecek greft sayısına göre değişiklik gösterse de traşsız saç ekimi daha fazla emek gerektirdiğinden daha uzun sürmektedir.
 • FUE ile yapılan saç ekimleri ortalama 5-6 saat sürerken,traşsız ekimler, dikkat ve emek gerektiğinden 7-8 saati bulabilir [5].
 • Traşsız saç ekimi ile en fazla 3 bin greft ekim için kullanılabilir. 3 binden fazla greft ekilmesi gereken operasyonlarda, etkin bir süreç için ekim bölgesinin traşlanması gerekebilir [6].
 • 3 binden fazla greft ile traşsız ekim pek mümkün olmadığından, ekim operasyonun bir kaç kez tekrarlanması zorunlu hale gelebilir.
 • Saç kaybı yoğun olan kişilerde saç kesmeden ekim daha meşakatli olabilmektedir. Bu nedenle traşsız ekimin bölgesel gerçekleştirilen ekimlerde daha başarılı olduğu bilinmektedir.
 • Operasyon sırasında, kökler yerleştirilirken, sağlam köklerin zarar görme oranı daha yüksek olduğundan, doktorun daha özenli çalışmasını gerektirir.
 • Mevcut uzun saçlar, ekim bölgesinin terlemesine, yağlanmasına sebebiyet verebileceğinden kökler iyileşene kadar mikrop kapma ihtimali daha yüksektir.
 • Normal ekim operasyonlarına kıyasla saç ekimi ücreti daha yüksektir.

Traşsız Saç Ekimi Fiyatları Neden Yüksektir?

Traşsız ekim, normal ekim operasyonlarına göre hem daha fazla dikkat gerektirdiği hem de daha meşakkatli bir süreci kapsadığından fiyatlar daha yüksektir.[sc name=”SORUSOR”]Saç ekimi fiyatlarını belirleyen noktalardan biri de doktorun emeği ve kullandığı tekniktir. Traşsız saç ekiminin de daha fazla emek gerektirdiği ortadayken, traşsız saç ekimi fiyatları doğal olarak artış göstermektedir.

Traşsız Saç Ekimi Sonrası İyileşme Ne Kadar Sürer?

Saç ekimi sonrası ilk 10 gün, kökler iyileşme sürecine girmektedir. Bu iyileşme sürecinin en temel göstergesi ise kabuklanmadır. Kabuklanma losyonlu yıkama işlemlerinin ardından rahatlıkla geçebilen bir süreçtir. Bu süreçte kabuklardan nemsiz kalan ekim bölgesinde kaşınmalar görülebilir. Kaşınma, aynı zamanda yeni çıkan saç köklerinin deri yüzeyine çıkmaya çalışmasından da kaynaklanabilir. Kişiye göre değişse de yaklaşık 15 ilâ 3 ay arasında ortaya çıkan şok dökülme süreciyle ekilen saçlar çıkmaya ve uzamaya başlayacak.
Ekilen Saçlar Ne Zaman Çıkar?
Detaylı bilgiye hairsix.com.tr/ekilen-saclar-ne-zaman-cikar/ linkinden erişebilirsiniz. 
[ratemypost]
Kaynakça

[1] Thomy Kouremada-Zioga, ‘’Introducing the Micro-FUE and the Unshaven U- FUE (Undetectable) Hair Ther Transplant, Sayı 4 (1), s:113-114, 2013. 

[2] Marc R. Avram ve Nicole E. Rogers, ''Hair Transpantation'', Cambridge Üniversitesi Yayınları, 1. Basım, s:4, 2009.

[3] Dr. Thomy Kouremada, ''İntroducing The Micro-FUE and The Unshaven U-FUE (Undetetable), Hair Therapy & Transpantation Conferenceseries, 2013.

[4] Konstantinos Giotis, ''Method of direct hair implantation'', https://patents.google.com/patent/US20110046639A1/en, (E.T:2009).

[5] Thomy Kouremada-Zioga, ‘’Introducing the Micro-FUE and the Unshaven U- FUE (Undetectable) Hair Ther Transplant, Sayı 4 (1), s:114, 2013.

[6] J. Wong, ‘’Technique of Fast and Efficient Graft İnsetion’’, Hair Restoration Surgery in Asians (Book), s:165.

Sigara kullanımı saç ekimini ne boyutta etkiler?

Sigara Kullanımı ve Saç Ekiminin İlişkisi Zaman geçtikçe, sigara içmek solunum sistemini nefes alma yeteneğini engelleme noktasına kadar etkilemektedir. Akciğer, mesane ve gırtlak kanseri için ise...

Saç Ekimi Öncesi Hasta Rehberi

Saç Ekimi Öncesi Tam Rehber Saç ekimi öncesi süreç, saç ekimi kararı alınmasından operasyon öncesi hazırlıklara ve başarılı bir saç ekimi operasyonu için dikkat edilmesi gereken önemli kuralları...

Saç Klonlama

Saç Klonlama

Saç klonlama, donör bölgeden bir ya da birkaç tane greftin çıkarıp, eşeysiz üreme yoluyla (organizmanın kendi genleriyle yeni bir canlı üretmesi) çoğaltılıp, standart ekim yöntemleri kullanılarak saçsız alana yerleştirilmesiyle yapılır.

Saç Ekimi Fiyat Araştırması, 2020

Saç Ekimi Fiyat Araştırması, 2020

Saç ekimi fiyatları ne kadar? Şuan saç ekimi merkezlerinde ₺ 5.000 ile ₺ 30.000 (TL) arasında değişen saç ekim fiyatları görmek mümkündür çünkü saç ekim ücretleri öznel ve değişken faktörlere...

DHI Tekniği ile Saç Ekimi

DHI Tekniği ile Saç Ekimi

Dhi (Direct Hair İmplant) saç ekimi uygulamasında temelde FUE tekniğinin ana hatları izlense de, FUE tekniğinden farklı bir süreç üzerinden gidildiğini belirtmek gerekmektedir. Dhi ile gerçekleştirilen saç ekimi uygulamasında aynı süreç kanal açma işlemi yapılmadan gerçekleştirilir.

Saç Ekiminde Sedasyon

Saç Ekiminde Sedasyon

Saç ekimi operasyonu, saç köklerinin belirlenen donör bölgeden tek tek alınarak, seyrelmiş alanlara nakledilmesi/ekilmesi işlemidir. Yaklaşık 5-6 saat süren operasyon süresinde hastanın ağrı ya da...